Polskie Radio

"Pan Fiasko i jego sukcesy" Henryka Bardijewskiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2017 14:48
Zilustrowana przez Daniela de Latoura książka "Pan Fiasko i jego sukcesy" to cykl humorystycznych opowiastek o grupie małomiasteczkowych oryginałów, o ich pasjach, fobiach i marzeniach.
Jedna z ilustracji Daniela de Latoura w książce Henryka Bardijewskiego Pan Fiasko i jego sukcesy
Jedna z ilustracji Daniela de Latoura w książce Henryka Bardijewskiego "Pan Fiasko i jego sukcesy"Foto: materiały prasowe wyd. Ezop

Fiasko-okladka-rgb.jpg

Panowie Fiasko, Fabuła, Plajta, Hossa, Tymczas i Pretens spotykają się w ulubionej kawiarni nad partyjką szachów i próbują zrozumieć świat wokół siebie. Są pełni wigoru, marzeń i planów, które niestety z reguły spalają na panewce. Niezrażeni tym jednak marzą dalej, z nieco dziecięcym zdziwieniem przyglądając się światu.

Błyskotliwy dowcip łączy się tu z niewesołą refleksją nad naszą współczesnością. Zaś czytelnik może przejrzeć się w tych bohaterach niczym w krzywym lustrze.

Maciej Wojtyszko tak pisze o "Panu Fiasce i jego sukcesach": "lekkość i wyrafinowanie, z jakimi Henryk Bardijewski opowiada swoje historie, sprawiają, że każde zdanie w jego utworach czyta się dla przyjemności. Ranga refleksji decyduje o tym, że czyta się je również w celu lepszego zrozumienia świata. A przygody Pana Fiasko przypominają, że w światowej literaturze ma on kilku słynnych krewnych - Kandyda, Pickwika, Lejzorka i niejakiego Piórko. Bardzo sympatyczna i arystokratyczna kompania".

***

materiały prasowe wydawnictwa Ezop/mc

Jedna z ilustracji Daniela de Latoura w książce  "Pan Fiasko i jego sukcesy" Jedna z ilustracji Daniela de Latoura w książce "Pan Fiasko i jego sukcesy"
Zobacz więcej na temat: literatura książki