Polskie Radio
Section05
książki

"Gargantua i Pantagruel" François Rabelais'go w "Lekturach Jedynki"

Od 25 marca, od poniedziałku do piątku ok. godz. 21.45, a w soboty i niedziele ok. 20.45, zapraszamy do wysłuchania fragmentów fantastyczno-satyrycznej powieść z połowy XVI wieku "Gargantua i Pantagruel" François Rabelais'go, w przekładzie Tadeusza Boya-Żeleńskiego, w interpretacji Andrzeja Szczepkowskiego. Nagranie z roku 1994, dostępne bezpłatnie w ramach projektu Radiobook. 
Zobacz więcej na temat:  literatura książki Andrzej Szczepkowski Tadeusz Boy-Żeleński Radiobook

Julian Stryjkowski. Piewca "narodu, którego już nie ma"

– Cel, jaki postawiłem sobie w swoim pisarstwie, to uratowanie pamięci narodu, postawienie, wedle moich skromnych sił, pomnika dla narodu, który zginął – mówił Julian Stryjkowski w Polskim Radiu w 1975 roku. 27 kwietnia br. mija 119. rocznica urodzin pisarza. 
Zobacz więcej na temat:  Julian Stryjkowski literatura Żydzi Galicja II wojna światowa PRL komunizm historia Polski historia Europy HISTORIA KSIĄŻKA książki proza pisarz

Niezwykłe odkrycie w Poznaniu. Odnaleziono księgi z prywatnych zbiorów braci Grimm

W Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu odnaleziono, uznane wcześniej za zaginione, księgi braci Grimm. Autorki tego odkrycia - prof. Eliza Pieciul-Karmińska i Renata Wilgosiewicz-Skutecka - opowiedziały w audycji "Wybieram Dwójkę", jak dokonały tego znaleziska i co oznacza ono dla nich i całego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Jamrozek bracia Grimm książki biblioteka Poznań Renata Wilgosiewicz-Skutecka Eliza Pieciul-Karmińska KULTURA

"Z tą książką się przebywa". Orbitowski o powieści "Gdy leżę, konając" Faulknera

- To nie jest książka, którą się czyta. Z nią się przebywa. Jej pierwsze czytanie stanowi co najwyżej rozpoznanie bojem. Jest rzutem okiem na to, co rozgrywa się w tej powieści. Dopiero kolejne jej przeczytanie może pozwolić na właściwe zgłębienie treści - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzował powieść Williama Faulknera "Gdy leżę, konając". 
Zobacz więcej na temat:  książki czytelnictwo

"Górnicy. Opowieści spod ziemi". Tadeusz Biedzki: opisuję świat, który jest bardzo egzotyczny

- Tak naprawdę wszystkie moje książki są o rzeczach egzotycznych i myślę, że ta książka w tym sensie także wpisuje się w ten nurt. Świat, który tu opisuję - świat górników sprzed kilkudziesięciu lat - to także świat bardzo, ale to bardzo egzotyczny - mówił w Dwójce Tadeusz Biedzki o swojej najnowszej książce pt. "Górnicy. Opowieści spod ziemi".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla górnicy Śląsk książki literatura KULTURA Górny Śląsk Tadeusz Biedzki

Magda Mikołajczuk o powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu"

O wydanej 10 lat po śmierci autora i wbrew jego woli powieści Gabriela Garcii Marqueza "Widzimy się w sierpniu". Marquez pisał ją pod koniec życia i nie zamierzał publikować, ale rodzina zdecydowała inaczej. "Widzimy się w sierpniu" to historia kobiety, która co roku przypływa na karaibską wyspę na grób matki i przeżywa tam coś wyjątkowego.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk literatura książki

Wacław Holewiński wraca z nową powieścią. "Bałaszewicz był postacią więcej niż złą"

- To był człowiek, który chciał zastąpić Karola Marksa w I Międzynarodówce. I pewnie gdyby Rosjanie zdecydowali się zainwestować w niego większe pieniądze, toby się mogło powieść - mówił pisarz Wacław Holewiński o bohaterze swojej najnowszej powieści pt. "A potem już tylko mgła".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Wacław Holewiński książki literatura Powstanie Styczniowe powieść

"Noszę wiele literackich kapeluszy". Agata Romaniuk o swojej twórczości

Doktor socjologii, reportażystka, związana z "Dużym Formatem", pisarka, autorka książki reportażowej "Kobiety Omanu", powieści "Proste równoległe", zbioru opowiadań "Krótko i szczęśliwie" oraz kilkunastu kryminałków dla dzieci o "Kociej szajce". Gościem audycji "Po drugiej stronie lustra" była Agata Romaniuk, która opowiadała m.in. o swojej twórczości oraz niełatwej sztuce łączenia obowiązków zawodowych z życiem prywatnym. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Agata Romaniuk reportaż dziennikarstwo literatura socjologia książki

Biografia Warszawy. Historia miasta z perspektywy zbioru doświadczeń

Warszawa ma bogatą, ale i trudną historię. Prof. Błażej Brzostek w książce "Wstecz. Historia Warszawy do początku" przedstawia ją z perspektywy zbioru indywidualnych doświadczeń. W audycji "Rzeczypospolite" opowiedział o tym, dlaczego wybrał taki sposób przedstawienia historii miasta oraz odpowiedział na zarzuty o pokazywaniu tylko złej strony Warszawy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura Warszawa historia Polski Antoni Dudek książki Błażej Brzostek

Światowy Dzień Książki. Jak dzieła zagranicznych autorów trafiają na polski rynek?

Raport na temat czytelnictwa z ubiegłego roku pokazuje, że Polacy coraz częściej sięgają po książki. Mają z czego wybierać. Na rynku dostępne są książki polskich i zagranicznych autorów. O tym jak wygląda wydanie książki zagranicznego pisarza opowiedział w "Poranku Dwójki" Marcin Biegaj, dyrektor agencji literackiej Andrew Nurnberg Associates Warsaw.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura pisarz Dwójka Aldona Łaniewska-Wołłk Marcin Biegaj KULTURA