Polskie Radio
Section05

książki

Nowy "Radiobook": Edgar Allan Poe - "Opowieść jerozolimska" [PON. 19.00]

Humorystyczna "Opowieść jerozolimska" z 1832 roku to jedno z mniej znanych opowiadań Edgara Allana Poe'go (1809-1849) - amerykańskiego prekursora i arcymistrza gotyckich opowieści grozy, których niesamowita atmosfera idzie w parze z symboliką gęstą jak najczarniejsza noc - zainspirowane popularną w owym czasie powieścią "Zillah" angielskiego pisarza Horace'a Smitha oraz sławnym epizodem opisanym w Talmudzie.
Zobacz więcej na temat:  Radiobook literatura W POLSKIM RADIU pr poleca Edgar Allan Poe

"Masło" Asako Yuzuki - historia kryminalno-kulinarna z wątkiem feministycznym

- To, co mnie przeciąga do tej książki to to, że autorka nie daje czytelnikowi bardzo jasnych sygnałów, co jest dobre, co złe, co powinien robić. Daje przestrzeń do kwestionowania naszych wpojonych poglądów. Tego, co myślimy o roli kobiet i mężczyzn, o tym, jak powinno wyglądać ognisko domowe - powiedziała w audycji "Klub książki" tłumaczka Anna Wołcyrz.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Agata Kasprolewicz KSIĄŻKA literatura Japonia

Prof. Grzegorz Motyka o książce "Akcja »Wisła« '47"

- Chciałem w tej książce pokazać akcję "Wisła", o której bardzo wiele pisano już wcześniej, od innej strony. Do tej pory koncentrowano uwagę głównie na działaniach militarnych, a ja chciałem pokazać przede wszystkim cierpienia ludności cywilnej - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk, prof. Grzegorz Motyka, autor książki "Akcja »Wisła« '47. Komunistyczna czystka etniczna". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kresy Grzegorz Motyka Zobacz także Akcja "Wisła"

Wątki kryminalne w powieściach Tadeusza Dołęgi-Mostowicza

Jeden z najpopularniejszych autorów książek w dwudziestoleciu międzywojennym. Napisał m.in. "Karierę Nikodema Dyzmy" i "Znachora". Tadeusza Dołęga-Mostowicza był prawdziwą gwiazdą przedwojennej kultury masowej w Polsce, a część jego powieści została zekranizowana jeszcze w latach 30. XX wieku. - Można go też nazwać pisarzem sensacyjno-kryminalnym, bo wolumen jego twórczości był bardzo szeroki - mówił w Polskim Radiu 24 pisarz i dziennikarz Paweł Rzewuski.
Zobacz więcej na temat:  literatura II RP kryminał

Magdalena Salik: literatura science-fiction nie musi precyzyjnie opisywać przyszłości

- Wizje przyszłości w fantastyce naukowej traktuję bardziej jako scenerię, w której dzieje się jakaś fabuła, są jacyś bohaterowie, pojawia się jakiś język. To wszystko tak naprawdę dopiero opisuje właściwy temat. Oczywiście, jeśli wymyślimy sobie powieść, której akcja będzie się działa za 40 lat i opiszemy cały świat gadżetów, których ludzie będą używali, to w iluś tych predykcjach musimy trafić - mówiła w Dwójce pisarka Magdalena Salik.
Zobacz więcej na temat:  literatura science-fiction Marta Strzelecka Dwójka Zobacz także KSIĄŻKA KULTURA magdalena salik

Kornel Makuszyński tworzył świat, w którym chciało się mieszkać

– Makuszyński bywał ciekawym autorem jako wróż. Przewidywał rozmaite rzeczy, na przykład rozwój telefonii komórkowej – mówił Jan Gondowicz w Polskim Radiu. 8 stycznia mija 140. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Kornel Makuszyński literatura literatura polska książki dla dzieci Zakopane rocznica młodzież proza poezja pisarz pisarze i poeci telefony komórkowe Jan Gondowicz Grzegorz Leszczyński

Marian Jurczyk, legenda "Solidarności". "Postać bardzo skomplikowana"

- Marian Jurczyk był postacią przede wszystkim bardzo skomplikowaną, zróżnicowaną, z pięknymi, pozytywnymi kartami w życiorysie, ale też i mniej chlubnymi doświadczeniami - mówił w audycji "Pomówmy o tym" Michał Siedziako, autor książki pt. "Marian Jurczyk (1935–2014). Biografia polityczna szczecińskiej legendy »"Solidarności«".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Solidarność Marian Jurczyk

"Książki znaczące. Bilans idei 2024". Debata ponad podziałami

- Życie polityczne wpycha nas w ramy spolaryzowanego myślenia, które szkodzi dyskusji. Widząc więc, kto przyjął zaproszenie, cieszymy się, że przynajmniej ta pierwsza debata będzie w bardzo szerokim spektrum ideowym. Redakcje, środowiska intelektualne, które będą reprezentowane, są od lewej do prawej strony - mówił w Dwójce przed debatą online pt. "Książki znaczące. Bilans idei 2024" Edwin Bendyk, prezes Fundacji im. Stefana Batorego.
Zobacz więcej na temat:  Edwin Bendyk debata KULTURA Marcin Król Dwójka Fundacja im. Stefana Batorego Zobacz także Katarzyna Hagmajer-Kwiatek