Polskie Radio
Section05
książki

Maria Callas. Szczyt popularności przyszedł po szczycie formy śpiewaczej

- Do 1960-61 roku Maria Callas była przede wszystkim śpiewaczką. Później z różnych powodów, przede wszystkim dlatego, że głos zaczął ją zawodzić, stała się postacią światową, bohaterką gazet, nawet tych niemuzycznych, plotkarskich - mówił Leszek Kazana, tłumacz powieści graficznej "Maria Callas to ja" Vanny Vinci, która ukazała się w Polsce nakładem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  książki Maria Callas opera Teatr Wielki - Opera Narodowa Paweł Siwek KULTURA komiks

PR24 "Reportaż z własnej traumy". Orbitowski o książce "Memorial drive"

- To historia jest prosta, ale opowiedziana w sposób niesłychanie przykuwający uwagę - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Gociek o książce "Memorial drive" autorstwa Natashy Trethewey. - Nie wyobrażam sobie osoby z resztką wrażliwości, która by przeszła obok tej krótkiej, poruszającej książki, obojętnie - wskazał Łukasz Orbitowski. - Przyszły mi do głowy dwa sformułowania: jedno to "reportaż z własnej traumy", a drugi, bardziej trafny to "świadectwo" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gociek Łukasz Orbitowski KULTURA literatura książki

"Dziadka nie ma" - debiut Michała Turowskiego

"Mam wrażenie, że najważniejsze jest w tym wszystkim to, że ja "Dziadka nie ma" pisałem dla siebie. Gdybym dostał zaliczkę z wydawnictwa, usiadł z planem, to na pewno tych wszystkich emocji i szczerości byłoby dużo mniej". Gościem audycji "Moje książki" był Michał Turowski, który mówił o swojej książce opowiadającej o niezwykłej więzi, która łączyła od dzieciństwa bohatera i jego dziadka, i która zmieniała się wraz z dorastaniem chłopca. 
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki literatura KULTURA

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety planeta podróże

Broniewski miał mieszkać w Londynie. Do Polski wrócił dla żony

76 lat temu Władysław Broniewski, pomimo wielu obaw, powrócił z emigracji do Polski. Mało jednak brakowało, by resztę życia spędził poza ojczyzną. Do powrotu skłoniła go pewna informacja otrzymana kilka miesięcy wcześniej.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Broniewski historia Polski historia Europy HISTORIA literatura książki poezja wiersze Lwów Warszawa ZSRR Moskwa Jerozolima Palestyna Auschwitz miłość

"Sielanki" George'a Saundersa. Kim jest człowiek XXI wieku?

- George'owi Saundersowi udaje się, w bardzo nowoczesny sposób, pokazać takie społeczeństwo, które samo trochę nie wie, czego chce. Chciałoby osiągać cele, wie, że koszty są bardzo duże, ale mimo tego prze do sukcesu za wszelką cenę, a przez to pozwala sobą manipulować - powiedział w Programie 1 poeta i dziennikarz Wojciech Bonowicz.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk książki KSIĄŻKA literatura KULTURA

NASZ WYWIAD Behemot, Sowiety i Biblia. O apologii chrześcijaństwa w "Mistrzu i Małgorzacie" Michaiła Bułhakowa

- Czytając "Mistrza i Małgorzatę", warto zwrócić uwagę, że diabeł, który w powieści przyjeżdża wraz ze swoją świtą do Moskwy, udowadnia ateistom swoje istnienie i paradoksalnie staje się świadkiem istnienia Boga. Fragmenty książki odnoszące się do czasów Chrystusowych odbiegają w szczegółach literackich od kanonu ewangelicznego, jednak w kluczowych punktach jest to ta sama opowieść: historia zbawienia i Boskiej miłości - mówi prof. Grzegorz Łęcicki, teolog i medioznawca z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA książki Michaił Bułhakow literatura

Orwell, Joyce i Dante jeszcze raz po polsku. Nowe przekłady klasyków literatury

W ostatnim roku ukazało się kilka nowych tłumaczeń sławnych dzieł literackich, m.in. "Boskiej Komedii" Dantego, "Ulissesa" Jamesa Joyce'a i powieści George'a Orwella. Autorzy przekładów przyznają, że warunki epidemicznej izolacji sprzyjały intensywnej pracy i doprowadzeniu jej do końca.
Zobacz więcej na temat:  literatura HISTORIA historia Polski James Joyce Dante Alighieri George Orwell KSIĄŻKA książki tłumacz