Polskie Radio
Section05

książki

Mario Vargas Llosa - literacka jakość, nie ilość

Urodzony w 1936 roku w Arequipie w Peru, Maria Vargas Llosa był nie tylko powieściopisarzem, ale także eseistą, dziennikarzem i politykiem. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 2010 roku, znany z takich dzieł jak "Miasto i psy", "Zielony dom" czy "Rozmowa w katedrze", pozostawił po sobie bogaty dorobek literacki, tłumaczony na ponad 30 języków. Jego twórczość, często osadzona w realiach peruwiańskich i latynoamerykańskich, łączyła wnikliwą analizę struktur władzy z obrazami indywidualnej walki i buntu.
Zobacz więcej na temat:  Mario Vargas Llosa Tomasz Pindel literatura Małgorzata Szymankiewicz KULTURA Dwójka Peru KSIĄŻKA

Dziś Światowy Dzień Książki. Czytanie wspiera zdrowie i wydłuża życie

Dziś, 23 kwietnia, obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Data nie jest przypadkowa: tego dnia zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Lope de la Vega. Święto ma podwójny cel: promowanie czytelnictwa oraz przypominanie o znaczeniu ochrony praw autorskich. To dzień bibliotekarzy, księgarzy i pisarzy oraz święto wszystkich czytających.
Zobacz więcej na temat:  Trójka biblioteka mózg zdrowie życie

"Odnalezione w tłumaczeniu" - festiwal poświęcony sztuce translacji

Wydarzenie, w którym sztuka translacji jest punktem wyjścia do rozmów o świecie i zachodzących w nim zmianach. Gdańskie Spotkania Literackie "Odnalezione w tłumaczeniu" to projekt interwencyjny, którego zadaniem jest stworzenie platformy dla spotkań tłumaczy literatury, pisarzy i czytelników, a jego celem - promocja kulturotwórczej roli tłumaczy.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Gdańsk tłumaczenie literatura KULTURA

"Książka bez granic". To seria wydawnicza dla dyslektyków i seniorów

- Książki obrazkowe z serii "Mosty", pozwalają włączyć do grupy czytelników osoby z demencją, dysleksją i autyzmem, bo one mają kłopoty z czytaniem typowych książek. Dlatego tak duże ma znaczenie ich strona graficzna - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Konopka, współautorka projektu "Książka bez granic" z Fundacji Powszechnego Czytania.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska czytelnictwo biblioteka

"Rozbici". Historia miłości Poli Nireńskiej i Jana Karskiego

Ona – Żydówka z Warszawy, szuka wolności i prawa do ekspresji na scenie. On – katolik z biednej łódzkiej rodziny, świetnie zapowiadający się dyplomata. Pierwszy raz spotykają się w 1937 roku. Młodzi, zdeterminowani do podążania za marzeniami, nieświadomi, że wkrótce złamie ich wojna. – To historia o tym, jaką cenę płacimy, kiedy chcemy przemilczeć trudne rzeczy – mówiła Ula Ryciak, autorka biografii Poli Nireńskiej i Jana Karskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA Jan Karski Pola Nireńska Ula Ryciak Monika Zając biografia