Polskie Radio
Section05
książki

Czułe momenty istnienia. Paweł Huelle o dzieciństwie, radiu, muzyce i sztuce pisania

"Pojechaliśmy z moim ojcem nad San. Czekaliśmy na prom. I tam były konie, zapach potu końskiego, była machorka, którą palili miejscowi, i ta rzeka, a po drugiej stronie były łąki. To był dla mnie czuły moment, dlatego, że był momentem zachwytu istnieniem. A bez tego nie ma dobrej literatury" - tak w jednej z Dwójkowych audycji opowiadał Paweł Huelle. Poeta, prozaik, autor słuchowisk i dramatów zmarł kilka dni temu w Gdańsku. Miał 66 lat.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Huelle Dorota Gacek literatura książki opowiadanie Dwójka

"Języki prawdy" Rushdiego. Orbitowski: nie spodziewałem się u niego szczerej miłości do fanstastyki

- Czytaniu tej książki towarzyszyło mi poczucie głębokiej zgody z autorem. Ujawnił się jako obrońca literatury fantastycznej, pulpowej, wyznał też swoją miłość do komiksów - mówił w Polskim Radiu Łukasz Orbitowski, który razem Piotrem Goćkiem zrecenzował książkę Salmana Rushdiego "Języki prawdy". 
Zobacz więcej na temat:  Salman Rushdie literatura książki czytelnictwo fantastyka

"Budowanie Unii Kultur" – wielkie targi książki w Meksyku z polskim akcentem

W Meksyku trwa 37. edycja wielkich targów książki Feria Internacional del Libro de Guadalajara. Program imprezy obejmuje około trzech tysięcy występów literackich, kulturalnych, gastronomicznych i muzycznych. Polska ma tam swoje stoisko, przygotowane przez Instytut Książki, a wśród pisarzy, którzy zostali zaproszeni na targi są Jacek Dukaj i Witold Szabłowski.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA książki Meksyk Instytut Książki Gualadajara Trójka Katarzyna Cygler KULTURA literatura

Pisarz z przypadku, który ukochał Gdańsk. Wspomnienie Pawła Huellego

Jak sam mówił, nie planował zostać pisarzem. Stał się jednak jednym z najważniejszych twórców literackich XXI wieku. Pochodził z Gdańska i właśnie to miasto stało się cichym bohaterem wielu jego książek. W poniedziałek (27 listopada) w wieku 66 lat zmarł Paweł Huelle - pisarz, poeta, wykładowca, dramatopisarz i krytyk literacki.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Paweł Huelle pisarz pisarze i poeci literatura książki

"Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera. "Czyta się ją z zapartym tchem"

- Ta powieść ma ciekawą konstrukcję, brak w niej akapitów. To są bloki tekstu, ma się wrażenie nagłości, jakby ktoś zdyszany starał się jak najszybciej opowiedzieć nam tę historię. Jako tłumaczka chcę oddać co należne utworowi, ale przecież jest to literatura, a nie eksperyment. Mimo tej nietypowej formy, czyta się to z zapartym tchem - mówiła w Dwójce tłumaczka Kaja Gucio.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Bookera Dwójka Paweł Siwek książki tłumacz tłumaczenie

"Poczytnik". Prof. Grzegorz Łukomski o twórczości Mariana Hemara

Marian Hemar polski poeta, satyryk, komediopisarz, dramaturg, tłumacz poezji, autor tekstów piosenek. Marian Hemar urodził się w 1901 roku we Lwowie żydowskiej rodzinie jako Jan Marian Hescheles a zmarł na emigracji w Londynie. Był poetą, publicystą, satyrykiem, pisarzem, a przede wszystkim człowiekiem teatru. Wzrastał w atmosferze występów batiarskich kapel i oswajania biedy żartem. Gościem audycji był prof. Grzegorz Łukomski, autor "Poeta polskości, bard antykomunizmu - Marian Hemar".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 czytelnictwo KSIĄŻKA Tomasz Zapert Krzysztof Masłoń Marian Hemar