Polskie Radio
Section05
książki

Pisanie o historii. Los jest bezkonkurencyjnym scenarzystą

Czy historia może stać się tworzywem poczytnej beletrystyki? Jak zainteresować współczesnych czytelników nauką zwaną przez starożytnych nauczycielką życia? Na ile pisarz ma prawo manipulować autentycznymi wydarzeniami i biografiami rzeczywistych postaci? M.in. o tym w "Trójce literackiej" rozmawiał ze swoim gościem Tomasz Zapert.
Zobacz więcej na temat:  literatura Tomasz Zapert książki KULTURA historia Polski II wojna światowa Holokaust Trójka

"Święto dobrej książki". XXVII Targi Wydawców Katolickich

Blisko 140 wystawców, ponad 200 wydarzeń (spotkania autorskie, debaty, wystawy), szkolenie dla bibliotekarzy oraz oczywiście nagroda Feniks – tak w skrócie prezentowały się tegoroczne Targi Wydawców Katolickich. Polskie Radio otrzymało nagrodę Feniksa 2022 w dwóch kategoriach za cztery wydawnictwa. 
Zobacz więcej na temat:  Przemysław Goławski wiara katolicyzm Katolicki Uniwersytet Lubelski (KUL) książki książki dla dzieci Zamek Królewski

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

"Polskie Radio - wrzesień 1939". Dziś premiera wyjątkowego komiksu historycznego

W piątek premiera wyjątkowego komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939", który opisuje działalność Polskiego Radia na początku II wojny światowej. Historia rysunkowa, wydana przez Polskie Radio i Instytut Pamięci Narodowej, opowiada o dramatycznych wydarzeniach z września ’39 roku oraz o bohaterstwie pracowników Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  książki literatura II wojna światowa USA komiks W POLSKIM RADIU Bez Przedawnienia premiera Warszawa Stefan Starzyński Wacław Lipiński Jeremi Przybora

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Marcin Czaplicki: to dzięki radiu Warszawa zaczęła się bronić

- W czasie kampanii wrześniowej radio było najlepszym nośnikiem informacji, gazety niemal przestały wychodzić. W tym komiksie przedstawiamy także grafiki ówczesnych gazet i postacie, które uczestniczyły w kampanii wrześniowej i obronie Warszawy - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Czaplicki, jeden z rysowników komiksu "Polskie Radio - wrzesień 1939".
Zobacz więcej na temat:  książki KULTURA literatura Polskie Radio 24 HISTORIA II wojna światowa USA komiks

Poranek z arcydziełem. Pierwszy odcinek "Lalki" Bolesława Prusa

29 września 1887 roku na pierwszej i drugiej stronie porannego dodatku "Kuriera Codziennego" wydrukowano początek nowej powieści Bolesława Prusa pod tytułem "Lalka". Wtedy nikt nie wiedział jeszcze, z czym ma do czynienia. Na uznanie "Lalka" musiała zresztą czekać bardzo długo, nawet po wydaniu książkowym.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Prus KSIĄŻKA książki literatura proza lalka pisarz HISTORIA historia Polski Stanisław Wokulski Ignacy Rzecki Eliza Orzeszkowa Henryk Sienkiewicz prasa drukowana prasa Gazeta Polska kurier