Polskie Radio

Sygnały Dnia 31 lipca 2019 roku, rozmowa z Bożeną Borys-Szopą

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 07:40
Audio
  • Bożena Borys-Szopa: chcielibyśmy, by Senat przyjął ustawę o pomocy dla niepełnosprawnych (Jedynka)

Piotr Gociek: Bożena Borys–Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. Dzień dobry, pani minister.

Bożena Borys–Szopa: Witam serdecznie.

Bardzo ważne zmiany dla niepełnosprawnych. Dzięki inicjatywie, która pojawiła się wczoraj w senackiej komisji, zmiany dotyczą programu 500+ dla niepełnosprawnych. Opowiedzmy naszym słuchaczom, na czym te zmiany polegają.

Więc po pierwsze zmiany dotyczą osób, które są całkowicie niezdolne do samodzielnej egzystencji, a więc mówimy o grupie bardzo szczególnej, mówimy o tej grupie, która nie napisze wniosku, nie przyjdzie do biura poselskiego, nie będzie protestować, zapomniana przez bardzo, bardzo wiele lat. To jest grupa osób absolutnie związanych ze swoimi opiekunami. To często są ludzie, którzy nie wychodzą z domu, nie mówią, bardzo często nie reagują. Więc z tym 500 chcemy dotrzeć do tej właśnie grupy osób, która najbardziej potrzebuje wsparcia osób trzecich. Nie ukrywam, że mamy na względzie również opiekunów tych osób, bo to najczęściej są rodzice, często starsi rodzice. I to właśnie do tej grupy osób chcemy trafić z tą pięćsetką.

W wersji przepisów przyjętej przez Sejm była mowa o tym, że mamy próg dochodowy 1100, a później zaczęły się pojawiać głosy, że trzeba się zastanowić nad tym, co wliczać, a czego nie wliczać do tego progu, które z tych świadczeń. Zmiana, o której wczoraj była mowa w senackiej komisji, jest rewolucyjna, bo sprawia, że właściwie dwukrotnie niemal zwiększy się liczba uprawnionych do skorzystania z tego świadczenia, mianowicie nie będą wliczane do tego progu renty rodzinne.

Tak, tylko weźmy pod uwagę, że jesteśmy na razie po posiedzeniu komisji senackiej, przed nami jeszcze posiedzenie Senatu, więc trudno w tej chwili powiedzieć, jaki ostateczny kształt tej ustawy będzie. Potem Komisja Polityki Społecznej i Rodziny tym poprawkom senackim się przyjrzy i zarekomenduje Sejmowi. Mam nadzieję, że to wszystko wydarzy się dzisiaj. Bardzo chcielibyśmy, żeby to świadczenie rozpoczęło swoje istnienie i docieranie do osób najbardziej potrzebujących jeszcze w tym roku. Data wejścia w  życie tej ustawy w samej ustawie to 1 październik. Mam nadzieję, że tak się stanie rzeczywiście. Ten krąg się powiększa, po pierwsze wyłączamy z tego renty rodzinne, czyli, przypomnijmy, renta rodzinna to jest renta po zmarłym rodzicu, która do tej pory trafiała do tych osób niesamodzielnych, i ją wyłączamy z liczenia tego kryterium. Poza tym jest w poprawce przyjętej przez Senat dodatkowa reguła, ponieważ z wyliczeń wynikało, że jeżeli przy tym dochodzie na poziomie renty socjalnej 1100 złotych damy te 500 złotych, to będzie 1600, więc Senat przyjął taką poprawkę, żeby do 1600 wszystkim niesamodzielnym osobom podwyższyć, czyli będzie taka zasada „złotówka za złotówkę”.

Krótko mówiąc, jeżeli ktoś otrzymuje do tej pory nieco ponad próg, na przykład 1200 tych świadczeń, to będzie miał wyrównane do 1600 czterystoma złotymi...

Tak.

...jak ktoś tam 1350, to będzie miał wyrównane o 250 złotych też do poziomu 1600.

Tak, taka jest zasada przyjęta przez Senat.

Wszystko teraz w rękach senatorów. Porozmawiajmy teraz, pani minister, o innych ważnych społecznych programach. Na początek o tym największym, czyli 500+ w nowej formie, także na każde pierwsze dziecko. Ile w ciągu tego kończącego się dziś miesiąca, bo od 1 lipca można było składać wnioski przez Internet, wniosków do programu zostało już złożonych?

No, wniosków w ogóle to jesteśmy rekordzistami, bo polskie rodziny pokazały, że jesteśmy Polską cyfrową. Istotnie w tym pierwszym miesiącu to ponad 2,5 miliona wniosków złożonych drogą internetową do samego programu 500+. Przypomnijmy, że również można było drogą internetową składać wnioski o świadczenie tzw. Dobry Start i pospolicie 300+. I tutaj 1,5 miliona dodatkowo osób złożyło te wnioski. Muszę powiedzieć, że to świadczenie już trafiło do 756 tysięcy dzieciaków i w sumie daje nam to kwotę 345 milionów złotych. Ja mam nadzieję, że to teraz pójdzie trochę szybciej, jeżeli chodzi o wypłatę. Mam świadomość ogromu prac, bo 2,5 miliona, gdybyśmy sobie to tak wyobrazili, jaką pracę muszą wykonać samorządy, to to jest olbrzymia praca. Ja wczoraj byłam w Zabrzu w jednym z takich punktów, gdzie wnioski o te świadczenia są przyjmowane i wypłacane. No, tam akurat jest rewelacyjny wynik, bo tam ponad 50, prawie 60% wniosek już zostało zrealizowanych.

Ale są też takie miejsca, gdzie te świadczenia jeszcze nie trafiły do tych, którzy wnioski składali, a przecież pieniądze rząd samorządom przelewał już na początku lipca. To gdzie tu to wąskie gardło?

Myślę, że ta decyzja, oczywiście, jest w rękach samorządów. Istotnie mamy takie informacje, że są samorządy, które do tej pory nie wypłaciły albo wypłacają bardzo opornie. To są jednostkowe decyzje o tych wypłatach. No, przypomnijmy, że na początku lipca jedna z gmin wypłaciła w nocy, pierwszego, odwiedziłam tę gminę...

Tak jest, specjalnie przyszli urzędnicy nocą do pracy.

Oczywiście mamy relacje, informacje od wojewodów, że na bieżąco środki są przekazywane...

A dalej to zależy od samorządów.

A dalej to zależy od samorządów.

To jeszcze na koniec jedna ważna informacja, bardzo ważna: od jutra, od 1 sierpnia można składać wnioski papierowe.

Tak, od 1 sierpnia wnioski papierowe. Na tych spotkaniach z rodzinami... Ja wiem, że część osób woli pójść do gminy, spotkać się i w relacji bezpośredniej często ze znajomą ten wniosek wypełnić. I przypomnijmy, że od 1 sierpnia wchodzi w trochę innej, nowej odsłonie program Dobry Start, poszerzony o dodatkowe grupy młodzieżowe. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim młodzież uczącą się w szkołach dla dorosłych. Oni mogą składać tylko w wersjach papierowych.

Bardzo dziękuję za te informacje. Tym, którzy nie zdążyli swoich wniosków jeszcze złożyć, przypominamy, że również drogą elektroniczną, jeśli chodzi o program500+, cały czas można to czynić, inne grupy – także jeśli chodzi o program 300+, czyli Dobry Start. Bożena Borys–Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, była gościem Sygnałów Dnia i radiowej Jedynki. Bardzo dziękuję.

Dziękuję bardzo.

JM