Prezydent złoży wieńce pod pomnikami wielkich Polaków
W godzinach 8:00-9:00 traktem Królewskim przejedzie kolumna aut z Pałacu Prezydenckiego do Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Na trasie przejazdu planowane jest złożenie przez Prezydenta wieńców przy pomnikach: Wincentego Witosa (pl. Trzech Krzyży), Ignacego Paderewskiego (park Ujazdowski), Wojciecha Korfantego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich i ul. Agrykola), Romana Dmowskiego (pl. Na Rozdrożu), Józefa Piłsudskiego (skrzyżowanie Al. Ujazdowskich z ul. Bagatela).
Udział Prezydenta w obchodach Święta Niepodległości
Msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej
Oficjalne uroczystości państwowe rozpoczną się mszą w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przewodniczyć jej będzie kardynał Kazimierz Nycz.
"Podczas mszy św. będziemy dziękować Opatrzności Bożej za wolną, suwerenną i bezpieczną ojczyznę, a także zawierzać Bogu losy Polski i naszego narodu" - napisał kardynał w zaproszeniu, zamieszczonym na stronie internetowej archidiecezji warszawskiej.
Podczas Eucharystii zapłonie Świeca Niepodległości ofiarowana Warszawie przez Piusa IX w 1867 roku z życzeniem, by zapalono ją dopiero wówczas, gdy Polska będzie już wolna.
Uroczystości na Placu Marszałka J. Piłsudskiego
W godz. 11.20-11.40 odbędzie się przemarsz poddziałów wojskowych na trasie: pl. Teatralny, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście, Królewska, pl. marsz. J. Piłsudskiego
W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbędzie się uroczysta odprawa wart z udziałem najważniejszych osób w państwie.
"Niepodległa do hymnu"
W samo południe 11 listopada odbędzie się kolejna edycja akcji "Niepodległa do hymnu" polegającej na wspólnym śpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego". W wydarzeniu udział może wziąć każdy. Hymn zostanie wykonany podczas oficjalnych uroczystości państwowych i podczas niewielkich uroczystości lokalnych w kraju i za granicą.
W zeszłym roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, "Mazurek Dąbrowskiego" popłynął z tysięcy gardeł i serc. W wydarzeniu wzięło udział prawie tysiąc podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach.
Festiwal Niepodległa 2019
Po uroczystościach, w godz. 13.00-14.00, żołnierze przemaszerują ulicami: Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, Al. Jerozolimskie pod Muzeum Wojska Polskiego.
Po zakończeniu przemarszu pododdziałów, w godz. 13.00-20.00, na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się Festiwal Niepodległa.
Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu
Festiwal rozpocznie się o godz. 13 odśpiewaniem Hymnu Polskiego na scenie tanecznej oraz na scenie dla dzieci.
Główne wydarzenia rozgrywać się będą na trzech scenach - muzycznej, tanecznej i dla dzieci. Poza tym odbędzie się m.in. parada zabytkowych konnych parowozów, zobaczymy też automobile zabytkowe z lat 1920-1950 ze zbiorów Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach koło Warszawy.
Na Krakowskiem Przedmieściu będzie można także spotkać wytworne damy z Grupy Rekonstrukcji Historycznej "Bluszcz" a porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach.
31. Bieg Niepodległości w Warszawie
Wydarzenie rozpocznie się o symbolicznej godz. 11.11, a poprzedzi je wspólne odśpiewanie hymnu.
Start i metę zlokalizowano przy ul. Stawki, nieopodal Ronda Zgrupowania AK Radosław, gdzie na kilkudziesięciometrowym maszcie powiewa największa w Warszawie flaga narodowa. Trasa wiedzie al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego i al. Niepodległości.
Zawodnicy będą biegli w dwóch kolumnach. Część będzie miała białe koszulki, a część czerwone. W ten sposób utworzy się flaga Polski.
Piknik wojskowy "Służymy Niepodległej"
Bezpośrednio po zakończeniu uroczystości na placu Piłsudskiego rozpocznie się przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej piknik wojskowy "Służymy Niepodległej".
W okolicach placu Piłsudskiego żołnierze zaprezentują najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, m.in. Poprady, Langusty, Rosomaki, MATV MRAP. Będą także czołgi Leopard z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Żandarmeria Wojskowa zaprezentuje lekkie pojazdy opancerzone SandCat. Na stoiskach będzie można zobaczyć indywidualne wyposażenie żołnierzy z różnych jednostek Wojska Polskiego.
Swoje stoisko promocyjne i informacyjne wystawią m.in. terytorialsi. Z żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej będzie można porozmawiać o zaletach służby w najmłodszym rodzaju wojsk. Będzie to także okazja, żeby zobaczyć m.in. karabiny wyborowe, karabinki MSBS Grot, celowniki noktowizyjne, które są na wyposażeniu jednostek.
O zasadach rekrutacji do wszystkich rodzajów sił zbrojnych, będzie można porozmawiać na stoisku informacyjnym "Zostań żołnierzem". W mobilnym zespole rekrutacyjnym dowiemy się zaś co zrobić, aby wstąpić w szeregi Wojska Polskiego, rozpocząć naukę na uczelni wojskowej albo wojskowej szkole średniej oraz gdzie się zgłosić, aby dołączyć do programu Legia Akademicka.
Przed Dowództwem Garnizonu Warszawa będą dostępne do obejrzenia repliki historycznych dział, z których oddawany jest salut armatni. Żołnierze z Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego w czasie Święta Wojska Polskiego 15 sierpnia oddają salut armatni składający się z 12 salw, a 3 maja i 11 listopada tzw. salut narodowy, czyli 21 wystrzałów.
Na pikniku będzie można skosztować wojskowej kuchni polowej. Wojskowi kucharze będą częstować tradycyjną wojskową grochówką.
Dzień otwarty w Sejmie
11 listopada Sejm zaprasza wszystkich chętnych do odwiedzenia swojej siedziby. Będzie można zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie. Będzie można też zwiedzić gabinet Marszałka Sejmu. To niezwykłe miejsce, gdzie na co dzień urzęduje druga osoba w państwie.
W kuluarach sejmowych, w dolnej palarni, będzie można wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!". W Sali Kolumnowej, w ramach warsztatów plastycznych, będzie można m.in. nauczyć się wykonywania kokard narodowych. A to tylko część zaplanowanych atrakcji.
Drzwi przy ul. Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających w godz. 10-16. Nie ma potrzeby dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Należy mieć ze sobą dokument tożsamości. Wszyscy wchodzący do budynku - ze względów bezpieczeństwa - zostaną poddani kontroli pirotechnicznej.
Niepodległa w Kordegardzie
11 listopada przestrzeń Kordegardy zostanie wypełniona polskimi plakatami z lat 1918-1922 - okresu kształtowania państwowości II RP. Ważną częścią aranżacji będą plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego i Wincentego Witosa. Ich wizerunkom będą towarzyszyły charakterystyczne dla postaci cytaty oraz repliki nakryć głowy noszone przez polityków.
Otwarcie ekspozycji w Galerii NCK nastąpi 11 listopada o godz. 11.11, a początkiem działań będzie happening. Na przygotowanej w galerii konstrukcji każdy odwiedzający będzie mógł umieścić swoje hasło (wybierając białą lub czerwoną karteczkę) nawiązując do zagadnienia: czym dla mnie jest niepodległość. Powstanie w ten sposób swoista szachownica zatytułowana: "Żywy plakat niepodległości Polaków".
W drugiej części dnia zaplanowano spotkanie "Niepodległa w Kordegardzie", podczas którego odbędzie się czytanie pamiętników i fragmentów czasopism z listopada 1918 roku. Odczytom towarzyszyć będzie oprawa muzyczna. W trakcie wieczoru przewidziano również spotkanie autorskie z Wojciechem Korkuciem.
IAR/PAP/sejm.gov.pl