00.00-02.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
02.00-04.00 - "Strefa rokendrola wolna od angola" - Michał Owczarek
04.00-06.00 - "Trójka budzi" / Klub Folkowy - Wojciech Ossowski
06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Ciechański
- Trójkowy rachmistrz spisowy – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021
- W miejscowościach nadmorskich rozpoczęły się przygotowania do zbliżającego się sezonu urlopowego. W kurortach przedsiębiorcy poszukują tysięcy pracowników od kucharzy, przez sprzedawców po menedżerów.
- Zakończyły się testy autonomicznych samolotów towarowych i pasażerskich. Nie ma już technologicznych przeszkód do wprowadzenia autonomicznych lotów pasażerskich. Jest jednak jedna bariera – zaufanie podróżnych.
- Boom na budowanie małych domków skandynawskich
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak
Gość: Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii
09.00-11.00 - "Trójka przed południem" - Gabriela Andrychowicz
W najbliższą sobotę rusza Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. To już 25 edycja toruńskich prezentacji. O programie i gościach Festiwalu. Gość: Paweł Paszta, organizator, dyr. ds. artystycznych teatru im. WILAMA HORZYCY w Toruniu.
Trójkowy felieton kulturalny/Katarzyna Cygler/ – Teraz Azja: Japonia-magiczny świat anime, mangi i cosplayu.
We Wrocławiu rozpoczyna się 6. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Tegoroczne spotkanie poetów i czytelników odbywa się w stulecie urodzin dwóch poetów: Tadeusza Różewicza i Tymoteusza Karpowicza. Gość: Katarzyna Janusik - szefowa zespołu programowego, Wrocławski Dom Literatury
10.45 Fajny film /Ryszard Jaźwiński/ - Kino sprzyja rozwojowi edukacji. O nowym projekcie Pomorskiej Fundacji Filmowej pt. "Filmowe myśli. Kino lekcje". Gość: Magdalena Jacoń z Gdyńskiego Centrum Filmowego
11.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Piotr Łodej
Licealistki z Krakowa i Łodzi stworzyły portal o tym jak rozpoznawać i zwalczać fake newsy.
"Niezła historia" - dr hab. Tomasz Gajownik, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
915 - bitwa pod Konarami. Kim był Kazimierz „Herwin” Piątek? Jakie znamy źródła na temat dowódcy pierwszej kompanii kadrowej? Jakie dane naukowe o nim przynosi biografistyka?
Proza czytana w Trójce: Maria Skłodowska-Curie. Biografia.
W ramach Międzynarodowego Konkursu Lutniczego im. Wieniawskiego w Poznaniu (odbywa się co 5 lat), zaprezentowano kolekcję skrzypiec - wszystkich instrumentów, które „brały udział” w konkursie. Wystawa w Muzeum Narodowym potrwa do końca maja. (J. Butlewski)
W czym mogą pomóc dane ukryte w kamerach? Ile informacji możemy pozyskać z kamer CCTV? Absolwenci Politechniki Wrocławskiej (kier. danologia – kształci specjalistów, którzy pozyskują wiedzę oraz użyteczne informacje z wielkich zasobów danych zgromadzonych w systemach komputerowych) wyspecjalizowali się w pozyskiwaniu danych z zapisów i przetwarzaniu ich na cenne informacje. Jak te dane zamieniane są w „cenne” informacje i gdzie trafiają? Studenci zajmują się także anonimizowaniem danych
Co sprawia, że jedne wulkany wybuchają gwałtownie, a inne nie? Na Islandii w kwietniu rozpoczęła się erupcja wulkanu k. Reykjaviku, na Sycylii w połowie grudnia 2020 r. przebudziła się Etna; nastąpiło tam już kilkanaście erupcji, Po każdej takiej fazie przebudzenia w okolicznych miejscowościach konieczne jest wielkie zamiatanie ulic i dróg z wulkanicznego pyłu. /temat zgłaszany wcześniej, ale niezrealizowany ze względu na bieżące wydarzenia
15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Witold Lazar
COVID – aktualna sytuacja pandemiczna w kraju i akcja szczepień - w tym szczepienia młodzieży
Po ponad półrocznej przerwie do szkół wróciły dzieci i młodzież – jak wygląda nauka, jak czują się dzieci i nauczyciele?
Święto Straży Granicznej - w obchodach weźmie udział Prezydent RP z Małżonką
Napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie – rozmowa z ekspertem Łukaszem Fryderkiem z Uniwersytetu Jagiellońskiego
Trener Paulo Sousa ma ogłosić szeroką kadrę na finały Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Komentarz eksperta dotyczący składu polskiej kadry narodowej
Narodowy Spis powszechny – mniejszość tatarska w Polsce
Wiele krajów zachodnich luzuje restrykcje sanitarne, jednym z nich jest Wielka Brytania – można będzie od poniedziałku podróżować z Wysp za granicą, wielu Polaków będzie mogło się połączyć z rodzinami po długiej przerwie – do tej pory podróżowanie było zagrożone dużą karą finansową – Adam Dąbrowski.
Rozpoczął się sezon I Komunii św. w Polsce wraz z poluzowaniem restrykcji. Jak wyglądały uroczystości w miniony weekend, jakie prezenty dostają teraz dzieci z tej okazji?
Podsumowanie Dnia – Arkadiusz Ekiert
Polski Ład – co da gospodarce wdrożenie planu Polskiego Ładu
Gość: Andrzej Sadowski – ekonomista, publicysta gospodarczy, prezydent Centrum im. Adama Smitha.
18.00-19.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik
19.00-20.00 - "Wieczorny przegląd myśli" - Michał Kirmuć
20.00-21.00 - "Nie tylko gitary" - Radosław Okrasko
21.00-22.00 - "Trzy kwadranse jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski
22.00-23.00 - "Klub Trójki" - Elżbieta Korczyńska
Rola profesjonalnego wolontariatu w obecnym czasie. W piątek wystartowała Noc Muzeów, która była też nocą wolontariuszy kultury. To jeden z przykładów profesjonalnego wolontariatu, bez którego dziś nie można już sobie wyobrazić organizacji wielu imprez kulturalnych. Trwa też np. nabór wolontariuszy do Punktów Szczepień Powszechnych.
Jak zmieniał się sposób działania wolontariuszy w Polsce - od czasów społeczników takich jak Henryk Jordan, czy Janusz Korczak, poprzez powstanie pierwszego Centrum Wolontariatu w Warszawie, aż do chwili obecnej - szczególnego czasu pandemii. Przyjrzymy się różnym rodzajom profesjonalnego wolontariatu np. wolontariatowi kompetencji, sportowemu, w NGO, e-wolontariatowi. Jak profesjonalny wolontariat wygląda na świecie? I jak to, co się dzieje w tej dziedzinie w Polsce prezentuje się na tle innych krajów?
Goście:
Agnieszka Lissowska-Lewkowicz z Centrum Wolontariatu w Warszawie
Justyna Orłowska - Centrum Wolontariatu w Lublinie
23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
11.45 - z cyklu "Proza czytana w Trójce" - Ewa Curie "Madame Curie - Biografia", czyta Lidia Sadowa.

Płyta Tygodnia – Gutek „Stan Rzeczy”
Gutek znany jest przede wszystkim ze swojej wieloletniej działalności w duecie Indios Bravos, ale też z gościnnych udziałów na płytach hip hopowych np. „Rapowe Ziarno”Abradaba. W końcu zdecydował się na pierwszy solowy album zatytułowany „tan Rzeczy”. Płyta do wygrania od poniedziałku do piątku w audycji Muzyczny Lunch między godz. 13.00 a 14.00.
14.00-15.00 – „Dajesz radę” – Kacper Kowalczyk
Kocia terapia, czyli felinoterapia - dobra czy zła? Ostatnimi czasy można znaleźć bardzo wiele ofert związanych z tzw. zooterapią, czyli leczeniem ludzi poprzez kontakt ze zwierzętami. Według oficjalnych źródeł kontakt z kotem może powodować wzrost endorfin, spadek ciśnienia krwi, stymuluje nasz układ odpornościowy, a także trzyma w ryzach triglicerydy oraz cholesterol.
A czy dla naszych mruczków felinoterapia jest obojętna? A może ma jakiś wpływ na te zwierzęta? Spróbujemy to wyjaśnić.
19.00-20.00 – „Wieczór Rezydentów” - RRRKRTA.
"Czy da się być muzycznym 'obywatelem świata' bez popadania w egzotyzację i w stereotypy? Gdzie właściwie przejawia się dziś kosmopolityzm muzyki elektronicznej, gdy coraz trudniej połapać się w kolejnych liniach podziału? A gdyby tak posłuchać utworów, w których nie czuć tego od razu? Uwaga, w najbliższym 'Wieczorze Rezydentów' zabrzmi z pozoru muzyka niezaangażowana!".
20.00-21.30 - „Strefa Prywatna” – Weronika Puszkar
Znamy już 10 finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu NIEPRZECIĘTNI 2021. O tym, kto otrzyma tytuł NIEPRZECIĘTNEGO 2020 zdecydują słuchacze. Aby ułatwić im wybór, w kolejnych audycjach będziemy przedstawiać ich sylwetki. Skąd pochodzą? Jak znaleźli się w Plebiscycie? Co robią w życiu? Co lubią?
W poniedziałek połączymy się z Mają Kotalą, która m.in. stworzyła autorski program edukacyjny Sewing Together, którego celem jest nauka zawodu projektowania, szycia i prowadzenie biznesu dla kobiet w Afryce Wschodniej oraz z Klaudią Szubert, która m.in. spełnia marzenia osób chorych, niepełnosprawnych, dzieci z domów dziecka.
22.00-00.00 – „Strefa Dread” – Mirosław Dzięciołowski „Maken”
Świętujemy 700. wydanie Strefy Dread, słuchacze będą mogli dzwonić do studia i opowiadać o tym, czego dowiedzieli się słuchając Strefy – może usłyszeli o jakimś kawałku pierwszy raz w życiu, może nie lubili reggae, a po słuchaniu Strefy pokochali ten gatunek?
LITERATURA W CZWÓRCE
Godz. 10.40 "Zbrodnia i kara" Fiodora Dostojewskiego – pierwszy odcinek Radiopowieści w reżyserii Janusza Kukuły, z udziałem m.in Piotra Adamczyka, Zofii Rysiówny, Krzysztofa Gosztyły i Mariusza Benoit.
22.05 "Towarzystwo Niepokornych" - zapraszają Paweł Nowacki, Arkadiusz Gołębiewski i Jan Ruman
Waleczny kawalerzysta, kochający mąż i ojciec, pracowity ziemianin budujący lokalną społeczność, urodzony konspirator i ochotnik do KL Auschwitz, który niejednokrotnie ocierał się o śmierć, aby wykonać powierzoną mu misję, żołnierz Powstania Warszawskiego i więzień komunistycznej katowni na Rakowieckiej. Rysownik, malarz i poeta. Książka "Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego" w efektownej formie ukazuje jego niezwykłe życie. Jej autor Jarosław Wróblewski będzie gościem Polskiego Radia 24.
11:00-12:00 "Leszek i Miś Michaś" - Polskie wynalazki. Jak zmieniły życie ludzi? Kim był Ignacy Łukasiewicz? Kiedy powstał pierwszy polski szybowiec? A kto wynalazł wycieraczki do samochód. Te i wiele innych ciekawostek o polskich wynalazkach i wynalazcach.
17:15 „Skarbonka” - Co to jest budżet państwa? Czy łatwo jest wypisać wszystkie źródła swoich dochodów i wszystkie wydatki? Państwo musi co roku przewidzieć, ile planuje zarobić i ile wydać - takie planowanie nazywa się prognozą budżetową, więcej na ten temat w programie.
Dla rodziców:
23:00-1:00 "Co nam w duszy gra?" – Sławek Łosowski opowie o zbliżającej się nowej płycie Kombi i zaskakującej współpracy. Odbędzie się także premiera nowego singla zespołu "Ale co z tego?".
W drugiej godzinie prosto ze Śląska Grzegorz Cebula - na świecie znany jako C- Bool (jeden z najlepszych polskich DJów) opowie o życiu w pandemii, rodzinnych perypetiach, pewnej rocznicy, co ze Śląska pokazał w swoim najnowszym teledysku a także wystartuje swój najnowszy hit "Golden Rules", który internauci obejrzeli w ciągu dwóch tygodni w liczbie przekraczającej 700 tysięcy odtworzeń. Do tego jak zawsze zestaw premier z kraju i ze świata.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
6:30 i 14:00 Słuchowisko "Ania z Avonlea" Lucy Maud Mongomery, w adaptacji Emilii Stawskiej. TPR z 1979 r. Wystąpili m.in.Anna Romantowska, Zofia Rysiówna, Grażyna Marzec, Mirosław Konarowski.
19:10 "Książka do poduszki" - "Misia i jej mali pacjenci. Złocista zagadka" Anieli Holewińskiej-Szkolik, czyta Beata Piechowska-Olszewska.
Godz. 8:00 Laureaci nagrody PR Anny Skulskiej [PREMIERA]
Bohaterką dzisiejszej audycji Anny Skulskiej będzie
Martha Argerich. Argentyńska pianistka wygrała VII Konkursu Chopinowski w 1965 roku, Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferruccio Busoniego w Bolzano oraz Międzynarodowy Konkurs Muzyczny w Genewie.
Godz. 19:00 Alternatywa Konkursowa – ogłoszenie wyników w kategorii Preludium [PREMIERA]
Zapraszamy na pierwszą audycję specjalną z cyklu Alternatywa Konkursowa, w której jurorzy: prof. Andrzej Ratusiński – przewodniczący, Małgorzata Pęcińska, Marek Bracha oraz Jakub Puchalski ogłoszą wyniki w kategorii Preludium, zaprezentują najciekawsze wykonania i opowiedzą o mistrzowskich interpretacjach Preludiów Fryderyka Chopina.
Godz. 21:00 Chop-in-pop Mariusza Gradowskiego Chop-in-pop #24 - skupia się na GŁOSACH, a więc wokalne i wokalno-instrumentalne odczytania muzyki naszego Patrona, z tekstem lub bez, z efektami elektronicznymi i bez, jazzowo i popowo, tanecznie i refleksyjnie: zaśpiewa m. in. zespół Me Myself & I, będzie John Link Project, a także Urszula Dudziak, Justyna Steczkowska, Anna Maria Jopek, Maureen McGovern, jak również Natalia Kukulska. Kobieco i polsko, dla Ciebie Polsko. Muzycznie - raczej łagodnie i przystępnie, narracja w tonie lżejszym narracja.