Polskie Radio

Koncerty, igrzyska i smakowite podróże. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2021 21:00
Jak wyglądały Igrzyska Olimpijskie w Starożytnej Grecji i dlaczego Norwid nie został "wieszczem narodowym". W Katowicach opowiemy m.in. o tamtejszym szlaku modernistycznych budowli i wyjątkowej architekturze dzielnicy Nikiszowiec. Kulinarnie o lanych ciasteczkach - funnel cake oraz smakołykach kuchni szwedzkiej. Sportowe emocje zapewni transmisja meczu siatkarzy Polska-Iran z Igrzysk Olimpijskich w Tokio.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Subbotina Anna
logo

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek

"Lato z Radiem" odwiedzi Katowice. Będziemy mówić m.in. o tamtejszym szlaku modernistycznych budowli, zielonej rewitalizacji miasta i świętującym w tym roku swoje 50-lecie katowickim Spodku (rówieśniku Lata z Radiem). Opowiemy też o wyjątkowej architekturze dzielnicy Nikiszowiec, niezwykłym budynku Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskim, katowickim szlaku neonów i murali oraz o działającym od niespełna 10 lat Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. W audycji także relacje z Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio.

LATO Z RADIEM 2021 >>

12.30.15.00 - "Sport w radiowej Jedynce" - Mecz siatkarzy Polska-Iran z Igrzysk Olimpijskich w Tokio

logo

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show / Siesta, Argentyna - prowadzi Waldemar Malicki

12.00-13.00 - "Mazurek na wynos" / Jan Wróbel - Porto - prowadzi Robert Mazurek 

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - Z biegiem lat, z biegiem rzek" / Brda - prowadzą Roch Siciński i Paweł Siwek

17.00-19.00 - "Koncerty à la carte" - prowadzi Jacek Hawryluk

Leontyne Prince - Carnegie Hall Recital Debut (28.02.1965)
Leontyne Prince - Return To Carnegie Hall (26.01.1991)
Fortepian: David Garvey

19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką" - Joanna Halszka Sokołowska

19.30-20.00 - "Słuchowisko na lato" - Antoni Czechow "Czarny mnich" przekład Natalia Gałczyńska, adaptacja i reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja Ewa Szałkowska, opracowanie muzyczne Marian Szałkowski

Obsada: Maciej Stuhr (Kowrin), Anna Dereszowska (Tania), Krzysztof Wakuliński (Czarny Mnich), Tomasz Zaliwski (Piesocki)

20.00-23.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Klaudia Baranowska

Le Concert des Nations, dyr. Jordi Savall, Marc Mauillon - baryton, Orfeusz, Luciana Mancini - mezzosopran, Eurydyka,| La Música, Sara Mingardo - mezzosopran, La Messaggera, Marianne Beate - Kielland - mezzosopran, Proserpina / La Speranza; Furio Zanasi - baryton, Apollo; Salvo Vitale - bas, Plutone, Caronte (Opéra Comique, Paryż, 4.06.2021)
Claudio Monteverdi L'Orfeo, favola in musica in five acts, SV 318


logo

Śniadanie w Trójce jest transmitowane online. Stream będzie dostępny na Facebooku i Twitterze Trójki, YouTubie Polskiego Radia oraz stronie internetowej Polskiego Radia.  

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

04.00-06.00 - "Trójka budzi: Jazz’n’bass" - Michał Grabkowski 

06.00-09.00 - "Zapraszamy na weekend" - Piotr Firan 

Rynek mieszkań nie tylko w stolicy, ale także i w innych większych miastach Polski nie cieszy kupujących. Tylko na rynku wtórnym ceny mieszkań sięgają  ponad 11 tysięcy za metr kwadratowy. To pierwsze w historii tak wysokie ceny mieszkań. Jak wygląda sytuacja w innych miastach, z czego wynikają tak wygórowane ceny, oraz czy młodzi ludzie myślą o zakupie mieszkań, czy wolą jednak wynajmować? 

Polacy na urlopie często odbierają telefony służbowe. Czas odpoczynku to nie tylko brak wykonywania obowiązków służbowych ale także prawo do nie odbierania telefonu. Według najnowszych raportów duży odsetek Polaków – bo aż 57proc - mimo przebywania na urlopie odbiera telefony od swoich przełożonych. Z czego to wynika? Czy umiemy wyłączyć telefon na dwa tygodnie i korzystać z wolnego czasu?

TOKIO - Trwają Igrzyska Olimpijskie, z tej okazji w naszym cyklu podróżniczym zaglądamy do stolicy Japonii. Czego warto spróbować oprócz tradycyjnego sushi? Dokąd udać się na spacer? O czym warto pamiętać zwiedzając Tokio?

"Fajny Film". Muzykę filmową Bartosza Chajdeckiego na pewno dobrze już znamy. Od wielu lat często możemy ją usłyszeć zarówno z dużego, jak i z małego ekranu. W tym roku również jej nie zabraknie w nowych serialach i filmach kinowych. Z Bartoszem Chajdeckim rozmawiał Ryszard Jaźwiński.

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz

Goście: Jan Grabiec, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Tomasz Rzymkowski, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Sałek, Kancelaria Prezydenta i Piotr Zgorzelski, Polskie Stronnictwo Ludowe.

10.00-12.00 - "Audycja podzwrotnikowa" - Wojciech Cejrowski

Cz. 1 - JARMARK

Latem jarmarków wiele, nie tylko ten największy Jarmark Dominikański, gdzie właśnie jestem. Kulturę jarmarczną lubię i cenię, a ponadto pasuje mi doskonale do muzyki w "Audycji Podzwrotnikowej”.

Cz. 2 - ELEMENTY MARYNISTYCZNE

Skoro już jestem w Gdańsku z okazji Jarmarku, to zrobiłem audycję poskładaną z elementów marynistycznych. Jest piach, jest wiatr, są latarnik i jego latarnia, jest też molo. I ono jest najciekawsze

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" - Redbad Klynstra 

Gość: Janusz Malcew-Bzdyra, magik karciany

Magia, karty i… ślusarstwo. Czy te rzeczy da się połączyć? Jak najbardziej tak i udowodni nam to sam Warszawski Magik! W tym tygodniu poznamy tajniki karcianej iluzji, nauczymy się występować na ulicy oraz spróbujemy sterować ludzkimi reakcjami. Nie zabraknie również wątku edukacji iluzjonistów w Polsce. Na koniec Redbad spróbuje czarować kartami!

13.00-15.00 - "Wykonane w Polsce" - Tomasz Żąda

 15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

Trzej giganci – ostateczne starcie

To będzie prezent dla słuchaczy na 50. wydanie "Francuskiego Łącznika".

Będzie gorąco: dojdzie do ostatecznej konfrontacji pomiędzy trzema gigantami francuskiej piosenki, supergwiazdorami wszech czasów.  Charles Aznavour (1924 – 2018), Gilbert Becaud (1927 – 2001), 

Jacques Brel (1929 – 1978).

Ścigali się na liczbę nagranych i sprzedanych płyt, na liczbę koncertów, na rzesze fanów. Międzynarodowych. Wszyscy trzej genialni, pisali teksty, muzykę i wykonywali swoje utwory w sposób aktorsko niedościgły. Byli też aktorami w filmach innych.

Pierwszy – liryczny, wiecznie zakochany, ale też autokrytyczny. Romantyczny, lecz nie sentymentalny. Tworzył mini-scenki z udziałem uwielbianych kobiet, które może nigdy nie istniały…  Trochę jak Leonadr Cohen, dokreacji potrzebował inspiracji w postaci kobiet.

Drugi – tak dynamiczny, że rozwalał fortepiany, na których grał. Każda scena wydawała się za mała. Szczery, kpiarski, despotyczny. Dla kobiet bezwzględny, seksistowski, dominujący. Właściciwie – dominujący nad wszystkimi, których umiał porwać i… rozkochać. W ostatnich dwóch dekadach życia jego kariera blakła. Zmarł  na raka w swoim domu-łodzi na Sekwanie.

Trzeci – desperat w życiu i śpiewie. Ryzykujący zawsze i wszystkim. Jeśli zakochany, to na jedną namiętną chwilę. Świadomy swych przewinień i choroby. Wycieńczający się własną szczerością, przez nią znienawidzony przez rodaków. Wycofał się u szczytu kariery (1969), ale przed śmiercią (nowotwór płuc) nagrał – w sekrecie przed mediami – pożegnalny album.

Za ziemskiego bytowania mieli niewielkie szanse na takie zderzenie – choć żyli i tworzyli w tej samej epoce, odchodzili w innym czasie, w różnym wieku. Nigdy też razem nie występowali. To będzie premiera! Tym razem ocenimy ich dokonania w pięciu kategoriach:

1./ Autoprezentacja

2./ Podejście do zawodu

3./ Ruch sceniczny (taniec)

4./ Znajomość języków obcych

I po ostatecznym starciu – rzuty karne:

5./ Ostatnie słowo dla potomnych

16.00-17.00 - "Trójkowo, filmowo" - Ryszard Jaźwiński

- 74 Międzynarodowy Festiwal w Cannes: posumowanie, najważniejsi laureaci, polskie premiery nagrodzonych filmów – rozmowa z Kubą Armatą, krytykiem filmowym obserwującym od kilku lat canneński festiwal

- wywiad z Magnusem von Hornem (połączenie telefoniczne z Goteborgiem) – tegoroczne wspomnienia z wizyty na Festiwalu w Cannes (w charakterze gościa specjalnego, jego „Sweat” był jedynym polskim filmem, który znalazł się w roku ubiegłym w selekcji canneńskiej)

- spotkanie z aktorem Tomaszem Ziętkiem (po niedawnej premierze filmu „Żużel” w reżyserii Doroty Kędzierzawskiej)

- piosenki z filmów, muzyka filmowa

17.00-19.00 - "Pora na rytm" - Leszek Adamczyk

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Łukasz Ciechański 

22.00-00.00 - "Wydział rytmiki stosowanej " - Aleksandra Kaczkowska 


logo

08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta

W Tokio trwają Igrzyska Olimpijskie. To idealna okazja, by przypomnieć jedną z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletek. Irena Szewińska specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal, a po zakończeniu kariery dalej działała na rzecz sportu w kraju i na świecie. Za swoją działalność została odznaczona Orderem Orła Białego. O gwieździe polskiego sportu opowie Teresa Sukniewicz-Kleiber, lekkoatletka i przyjaciółka Ireny Szewińskiej.

18.33 - "Temat dnia / Gość PR24" - zaprasza Maja Kluczyńska

Wystawa "160 lat Petersbursko-Warszawskiej Drogi Żelaznej" jest ważnym elementem obchodów jubileuszu, organizowanego przez Stację Muzeum oraz Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury "Kolejarz". Droga Żelazna Petersbursko-Warszawska była drugim, po Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, szlakiem łączącym Warszawę, tym razem ze stolicą Imperium Rosyjskiego - St. Petersburgiem. W Polskim Radiu 24 opowie o tym Michał Fludziński z Muzeum Kolejnictwa, kurtor wystawy.

20.33 - "Vademecum Norwidowskie" - zaprasza Krzysztof Wołodźko

Cyprian Kamil Norwid był jednym z czterech najważniejszych poetów epoki romantyzmu. Nie został jednak zapisany do grupy "wieszczów narodowych", którymi okrzyknięto Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego. Jak układały się relacje Norwida z "wieszczami narodowymi" i największym polskim kompozytorem Fryderykiem Chopinem? O tym w Polskim Radiu 24 opowie Józef Franciszek Fert, poeta i badacz literatury.​


logo


09.00-10.00 - "W poszukiwaniu umami" - Martyna Matwiejuk

Komu wydaje się, że szwedzki stół to głównie klopsiki, łosoś i bułeczki cynamonowe, ten tkwi w błędzie. Szwedzka kuchnia oferuje wiele więcej, m.in. semle, fikka i chleb wyglądający placek z dziurą. Zapraszamy na smakowitą podróż do Szwecji.

10.00-11.00 - "Sobotologia" - Szymon Jaworski

Jakie ćwiczenia pomogą nam odzyskać energię i naładować akumulatory? Ćwiczyć będziemy pod okiem trenerki Joanny Stós. Będzie też ścianka wspinaczkowa. W zabawie "Wpadło w ucho" piosenkę zanuci Ten Typ Mes.

14.00-15.00 - "Zaklinacze czasu" - Kuba Jamrozek

Jak wyglądały Igrzyska Olimpijskie w Starożytnej Grecji, w której sportowemu wydarzeniu towarzyszyły uroczystości religijne? Jakie były starożytne dyscypliny sportowe, kto w nich zwyciężał i jakie nagrody otrzymywał?

16.00-17.00 - "Muzyczne Biuro Podróży" - Patryk Grabowski

Na początek naszej najbliższej podróży wylądujemy w Brazylii, a tam zaśpiewa dla nas Mallu Magalhães. W audycji usłyszymy również innego brazylijskiego artystę - Rodrigo Amarante. Wysłuchamy fragmentów jego najnowszego krążka "Drama". Tradycyjnie nie zabraknie również kącika francuskiego, a w nim zespół Therapie Taxi.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Funnel cake - to szybkie lane ciasteczka bardzo popularne w Ameryce Północnej, ciasteczka jak prawdziwe dzieła sztuki. O tych amerykańskich faworkach opowie cukiernik Bartek Boratyn.


logo

09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata" - Morscy Cyganie - wędrowne ludy mórz Azji Południowo Wschodniej: Wielkich Wysp Sundasjskich i Archipelagu Malajskiego. 

12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - Wakacje to czas wypadów do parku, lasu, nad wodę. Dziś porozmawiamy jak można z dziećmi fajnie spędzić czas na łonie przyrody. Jak się przygotować na wycieczkę. Co zabrać. Porozmawiamy o zabawach, które jednocześnie uczą.

14.00-15.00 - "Letnie spacery z muzyką" - Nie tylko muzyka sakralna - o festiwalach i koncertach organizowanych w kościołach oraz relacje na żywo z II NAJWIĘKSZEJ GÓRALSKIEJ MAJÓWKI 2021

Dla rodziców:

22.00-00.00 - "Stare, znane, zapomniane" - W audycji 3 płyty winylowe - w Pół Pięknej Płyty Oleta Adams i jej "Circle Of Life" - zawierający największy przebój artystki "Get Here". Będzie też dwunasta pozycja w dyskografii The Steve Miller Band z nieśmiertelnym tytułowym nagraniem "Abracadabra" oraz w całości zaprezentujemy legendarnych Twinkle Brothers z płytą "The Age Of Reggae", zarejestrowaną w połowie lat 80. a wydaną w Polsce przez nieistniejący Tonpress w 1990 roku​.


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:

08.30 - "Słuchowisko w PRD" - "Tajemniczy ogród" Hodgsona Burnetta Francesa w adaptacji Emilii Stawskiej, Teatr Polskiego Radia, 1994 r.

Wystąpili: Wolszczak Jacek, Tkaczyk Jerzy, Stenka Danuta, Skibiński Wojciech, Rostkowski Jerzy, Rojewska Aleksandra, Grabowski Piotr, Girycz Antonina, Celińska Stanisława, Bursztynowicz Barbara.

18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.​

Marcin ma 10 lat, na wakacje wyjeżdża do babci - do domu na skraju rozpalonych słońcem pól i lasów. To lato zmieni jego życie na zawsze. 


.

10.00 - "Chopin. Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski

W audycji autor porówna dwie skrajnie różne wyrazowo interpretacje Sonaty h-moll Chopina - Wilhelma Kempffa i Alexisa Weissenberga.

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - dr Danuta Gwizdalanka

Autorka zaprasza na "wakacyjną triadę lub tryptyk kameralny", czyli dzieło skomponowane 135 lat temu w wyjątkowo pięknym miejscu, bo nad Jeziorem Thun - w Szwajcarii - u stóp Alp. W programie muzyka Johannesa Brahmsa.

22.00 - Studio Polskiego Radia Chopin - Eliminacje

Zapraszamy na  audycje na żywo prosto ze studia Polskiego Radia Chopin. Nasi redaktorzy: Małgorzata Pęcińska, Kamila Stępień-Kutera, Jakub Puchalski oraz Marek Bracha podsumują zmagania wszystkich uczestników Eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: #zostańwdomu W POLSKIM RADIU