Obchody rocznicy Bitwy Warszawskiej:
06.00-09.00 - "Familijna Jedynka"
O rocznicy wojny polsko-bolszewickiej wspomnimy w "Kalendarium", które nadajemy po godz. 6.00. Wątek Cudu nad Wisłą będzie również jednym z tematów audycji.
10.00-12.00 - "Czas pogody"
Serwis Polskiego Radia Bitwa Warszawska został nominowany w plebiscycie na wydarzenie historyczne roku przez Muzeum Historii Polski - rozmowa z rzecznikiem MHP Markiem Stremeckim o tej nominacji + rozmowa z Bartłomiejem Makowskim z naszego portalu i w archiwalnych dźwiękach: Józef Werobiej, oficer Brygady Syberyjskiej, o starych i najmłodszych żołnierzach; Antoni Szymański, dowódca batalionu, mówiący o walkach oraz słowa Kornela Makuszyńskiego o mobilizacji twórców do walki z bolszewicką nawałą. Gabriela Mościcka zapowie najważniejszy dla niej utwór z tamtych lat i wykonywany przez Warszawską Orkiestrę Sentymentalną.
14.45 - "Kultura na weekend"
W magazynie m.in. aktualności i wydarzenia (wystawy, koncerty) przypominające Bitwę Warszawską.
15.10-16.00 - "W otwarte karty"
Rozmowa z ministrem Mariuszem Błaszczakiem m.in. o rocznicy Bitwy Warszawskiej
18.20-19.00 - "Jedynka dzieciom"
Zajrzymy na historyczne Błonia Ossowskie, gdzie 101 lat temu rozegrała się Bitwa Warszawska. Jakie pamiątki tamtych wydarzeń przechowywane są w "Parku Kulturowym Ossów - Wrota Bitwy Warszawskiej 1920 roku" ? Przyjrzymy się umundurowaniu i uzbrojeniu żołnierzy z tamtych lat.
23.30 - "Spotkanie z..."
Rozmowa z Pawłem Piechnikiem autorem komiksów historycznych, o tej formie popularyzacji historii.
Obchody Święta Wojska Polskiego:
Od 9.00 - Msza św. w intencji Ojczyzny i polskich żołnierzy z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i małżonki oraz innych przedstawicieli władz państwowych
Od 12.00 - audycja specjalna: transmisja z centralnych obchodów Święta Wojska Polskiego, wizyta w 1 Brygadzie Pancernej w Wesołej, początek kwalifikacji wojskowej oraz obchody Święta Wojska Polskiego.

09.30-10.00 - "Magazyn filmowy" / Nowe Horyzonty - prowadzi Beata Kwiatkowska
10.00-11.00 - "Cafe Muza" / Olga Pasiecznik - prowadzi Magdalena Łoś
11.30-12.30 - "Ten cały musical" - prowadzi Piotr Sobierski
12.30-13.00 - "Czytelnia" - prowadzi Małgorzata Szymankiewicz
Tym razem o książkach Fran Lebowitz - "Nie w humorze" i Jim Thompson - "Pottsville". Goście: Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.
13.00-15.00 - "Niedzielnik muzyczny" - prowadzi Piotr Matwiejczuk
Franz Xaver Süssmayr Sinfonia turchesca C-dur, wyk. Concerto Köln, Sarband; Johann Gottlieb Goldberg Sonaty triowe (wybór), wyk. Ludus Instrumentalis; Bach: Dialoge - fragmenty płyty, wyk. Dorothee Oberlinger - flet, Edin Karamazov - lutnia; Antonio Vivaldi Koncert skrzypcowy D-dur RV 582 "Na Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny", wyk. Giuliano Carmignola - skrzypce, Sonatori de la gioiosa Marca, Andrea Marcon; Józef Haydn Msza C-dur Hob. XXII/8 "Mariazellermesse", wyk. Susan Gritton - sopran, Louise Winter - mezzosopran, Mark Padmore - tenor, Stephen Varcoe - bas, Collegium Musicum 90 Chorus, Collegium Musicum 90, dyr. Richard Hickox.
15.00-17.00 - "Chopin osobisty" - prowadzi Andrzej Sułek
Konkurs Chopinowski
17.00-19.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
19.00-20.00 - "Słuchowisko na lato" / Doman Nowakowski "Niepokonani 1920", cz. 2
Scenariusz - Doman Nowakowski, reżyseria - Emilian Kamiński, realizacja akustyczna - Maciej Słowikowski, muzyka - Jan Stokłosa. Obsada: Stanisława Celińska, Dorota Chotecka, Paulina Holtz, Jolanta Mrotek, Justyna Sieńczyłło, Milena Staszuk, Waldemar Błaszczyk, Paweł Burczyk, Dawid Czupryński, Wojciech Duryasz, Tomasz Gęsikowski, Emilian Kamiński, Andrzej Kałuszko, Krzysztof Krupiński, Piotr Ligienza, Olaf Lubaszenko, Łukasz Matecki, Radosław Pazura, Franciszek Pieczka, Michał Rolnicki, Jacek Rozenek, Adam Serowaniec, Rafał Szałajko, Maciej Wierzbicki, Jacek Zawada.
20.00-22.00 - Letnia promenada - prowadzi Marcin Majchrowski
Transmisja z Festiwalu Chopin i Jego Europa - Koncert symfoniczny (początek godz. 21.00). Sala Koncertowa Filharmonii Narodowej
Lorenzo Coppola (klarnet), Janusz Olejniczak (fortepian),{oh!} Orkiestra Historyczna, Dirk Vermeulen (dyrygent), Karol Kurpiński Koncert na klarnet i orkiestrę B-dur (w rekonstrukcji Michała Dobrzyńskiego); Karol Lipiński Symfonia C-dur op. 2 nr 2; Fryderyk Chopin Fantazja A-dur na tematy polskie op. 13; Jakub Gołąbek Symfonia B-dur.
22.00-00.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta
Metallica "Metallica" 1991 Elektra
Cykl o Bitwie Warszawskiej po serwisach i reklamach od 7 do 21, każdy odcinek poprzedzi sygnał dźwiękowy (jingiel). Od godziny 7 do 21 serwisy 3,5 minutowe.
00.00- 02.00 Potrójne Pasmo Przenoszenia - Michał Margański
02.00 - 04.00 Polarny w tropikach – Michał Pomianowski
04.00 - 06.00 Ranny wzmacniacz - Grzegorz Hoffmann
06.00 - 08.00 Muzyczne rozmowy – Marcin Witan
W audycji: prezentacja staropolskich pieśni maryjnych w wykonaniu zespołu Jerycho, fragmenty oratorium Siedem Pieśni Marii, Zbigniewa Książka i Bartłomieja Gliniaka.
08.00 - 09.00 Bed & Breakfast - Piotr Firan/Raf Uzar
09.00 - 10.00 Zagadkowa Niedziela - Katarzyna Stoparczyk
Zagadki i ciekawostki dla dzieci. 101 rocznica Bitwy Warszawskiej. Tajemnice dźwięku i muzyki- Marcin Mendyk, muzyk i muzykolog, autor książki M.U.Z.Y.K.A.
10.00 - 11.00 Leniwe przedpołudnie – Anna Popek / wyd. Wojciech Dorosz
O Bitwie Warszawskiej opowie dr Bohdan Urbankowski, pisarz i filozof. Zaś o wydarzeniach z okazji 101. rocznicy Bitwy opowie Wojciech Kirejczyk z Fundacji Niepodległa. O ludowych tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej - opowiedzą przedstawiciele Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej - Jacek Bardan i Janusz Radwański.
11.00 - 13.00 Muzyczne podróże - Raf Uzar i Małgorzata Jakubowska
13.00 - 13.45 Trójka literacka - Magdalena Złotnicka/ wyd. Jacek Kisielewski
Gość: prof. Maciej Urbanowski
Temat: Bitwa Warszawska w literaturze.
13.45 - 14.00 Kwadrans Leszka Długosza
14.00 - 16.00 Do trzech razy nuta - Roman Dziewoński
16.00 – 17.00 Czy już Państwo słyszeli? – Justyna Grabarz
17.00 - 19.00 Trzecia Strona Medalu – red. sportowa
19.00- 20.00 Koncert w Trójce - Zofia Sylwin
OBRASQi - Trio z Pomorza wykona autorskie kompozycje – zaprezentuje materiał, który ukazał się niedawno na debiutanckim albumie zatytułowanym "Dopowiedzenia". Transmisja wydarzenia w niedzielę 15 sierpnia o godz. 19.05 na antenie Trójki oraz – w formie streamingu wideo – na Facebooku stacji, stronie www.trojka.polskieradio.pl i kanale YouTube Polskiego Radia.
20.00 - 20.45 Scena Teatralna Trójki – wyd. Wojciech Dorosz
Słuchowisko wg scenariusza nagrodzonego w konkursie na sztukę, napisaną z okazji 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Michał Andruk – Dziennik wojenny – reż. Waldemar Modestowicz, adaptacja – Marta Rebzda.
Głównym bohaterem jest rotmistrz Białobłocki, autor tytułowego „Dziennika”.
21.00 - 00.00 Ciemna Strona Mocy - Aleksandra Kaczkowska
08.06 - "Temat dnia" - Sylwia Sułkowska
O godz. 8.06 zapraszamy Państwa na wirtualną podróż po sanktuariach maryjnych. Naszymi przewodnikami będą Adam Bujak, fotograf, ks. dr hab. Roman Bogacz, prof. UPJPII, biblista. Sanktuaria są to świątynie, w których w sposób szczególny czczony jest Jezus Chrystus, Maryja lub święci Kościoła katolickiego, wyobrażeni figurą bądź obrazem, symbolizowani relikwiami. Adam Bujak sfotografował aż 160 sanktuariów w przeróżnych regionach kraju.
08.35 - "Rozmowa Kulturalna" - Maja Kluczyńska
Niespełna pół godziny później zaprosimy Państwa do wysłuchania rozmowy o filmie poświęconym księdzu porucznikowi Stefanowi Wyszyńskiemu kapelanowi Armii Krajowej, działającemu w okresie Powstania Warszawskiego. Naszymi gośćmi będą Tadeusz Syka - reżyser, autor scenariusza, współproducent filmu i Maciej Syka, współproducent filmu.
10.33 - "Temat dnia" - Tadeusz Płużański
Zapraszamy także do wspólnego uczczenia Święta Wojska Polskiego. Z płk. Joanną Klejszmit, rzecznikiem prasowym Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i mjr. Michałem Tomczykiem z Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej pomówimy o 15 sierpnia współcześnie, a potem, o modernizacji polskich sił zbrojnych opowie mjr Krzysztof Płatek z Inspektoratu Uzbrojenia.
13.15 - "Temat dnia" - Tadeusz Płużański
Odwiedzimy także wiortualnie Muzeum Wojska Polskiego. Jedgo dyrektor, Paweł Żurkowski, opowie o eksponatach poświęconych Bitwie Warszawskiej będących w posiadaniu Muzeum.
22.00 - "Poczytnik" - Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Wieczorem czas na literaturę i rozmowy o książce Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej "Dziwne jest serce kobiece", tom drugi.
.
11.00-12.00 - "Co Was kręci" - Hanna Dołęgowska
Kiteracing i nowa dyscyplina: wing foil, w której zawodnicy płyną na hydroskrzydle z wingiem. Jakie są kategorie w tej konkurencji, która będzie rozgrywana po raz pierwszy w historii na polskich zawodach? Opowie Tomasz Janiak - trener Kadry Kiteracing 2024.
12.00-13.00 - "Strefa gamingu" - Łukasz Chmiel
Czym są „easter eggi” w grach i dlaczego dociekliwi gracze poświęcają często lata na odnalezienie ukrytej zawartości?
13.00-14.00 - "Sztuka jedzenia"- Beata Kwiatkowska
Co instalacja składająca się z krzaków pomidorów może powiedzieć nam o stanie sztuki? Zajrzymy na wystawę i opowiemy o filmie „Atak pomidorów zabójców”.
15.00-16.00 - "Artystyczny wybieg" - Kasia Cygler
Spotkanie z Rafałem Zawieruchą – aktorem teatralnym i filmowym, którego mogliśmy oglądać m.in. w filmie Quentina Tarantino „Pewnego razu... w Hollywood”, gdzie zagrał rolę Romana Polańskiego, a ostatnio pojawił się w produkcji „Bartkowiak” debiucie reżyserskim Daniela Markowicza.
21.00-22.00 - "Nocne czaty" - Sylwia Sułkowska
W dniu święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny porozmawiamy o współczesnych kobietach. Nauczanie św. Jana Pawła II na temat kobiet zostało określone jako fundament "nowego feminizmu" i z wielkim zainteresowaniem, a nawet entuzjazmem przyjęte i podjęte na całym świecie przez teologów i filozofów chrześcijańskich.
09.00 - "Niebieska szkatułka, czyli niedzielny magazyn poświęcony" - W tę niedzielę przypada wielka uroczystość – Wniebowzięcie Matki Bożej. Znane w Polsce także jako Matki Bożej Zielnej. Dlaczego tak nazywamy Maryję? Dowiemy się podążając śladami piosenek z najnowszej – nagranej specjalnie dla Niej i o Niej – płyty Promyczków Dobra: Nasza mamo najmilsza. A naszym przewodnikiem w odkrywaniu niebieskiego Skarbu Maryi - będzie ks. Andrzej Mulka.
10.00-11.00 - "Dźwięk dobry" - 101 rocznica Bitwy Warszawskiej - 15 sierpnia będziemy w Ossowie, gdzie od ponad 20 lat organizowana jest rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej. Inscenizacja upamiętnia Wielkie Zwycięstwo Polaków, które miało miejsce na przedpolach Warszawy w 1920 roku. Bitwa Warszawska zdecydowała o zachowaniu Niepodległości przez Polskę i obroniła naszą Ojczyznę, Europę i Świat przed zalewem komunizmu. To właśnie w Ossowie i w pobliskim Radzyminie w sierpniu 1920 roku odniesiono zwycięstwo nad armią bolszewicką. Inscenizacja historyczna - Rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej w Ossowie ściąga rokrocznie kilkunastotysięczną widownię z Polski i z zagranicy. Widowisko plenerowe, w którym bierze udział ok. 200 rekonstruktorów, przyciąga całe rodziny i jest żywą lekcją historii dla dzieci i dorosłych. Porozmawiamy o historii i znaczeniu bitwy.
15.00-16.00 - "Zapraszamy do stołu" - Poznajemy kuchnię Estonii. Gość: Anna Michalczuk-Podlecki, tłumaczka literatury estońskiej.
17.00-18.00 - "Kulturoteka" - O książce "Razem. W stadzie, ławicy i chmarze" porozmawiamy z jej autorką Joanną Rzezak.
21.00-22.00 - "Kulturalna strefa" - Gościem będzie Tomasz Broda rysownik, ilustrator, pedagog. Twórca masek i lalek z przedmiotów codziennego użytku, które prezentował w autorskich programach w telewizji. Laureat nagrody dla ilustratora w konkursie Książka Roku 2008 Polskiej Sekcji IBBY, ośmiokrotny laureat Międzynarodowej Wystawy Satyrykon (Grand Prix w 1997 r.). Prowadzi Pracownię Ilustracji w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Autor rysunkowej autobiografii pt: Coś pan zmalował! oraz książki Bookface. Księga twarzy pisarzy.
22.00-00.00 - "Muzyka dla rodzica" - Damian Sikorski zaprasza na wieczór z nowościami muzycznymi. Zagrają i zaśpiewają m.in Leepeck i Wojtek Mazolewski w utworze “Marsjanie”. Piosenka ta to nowy singiel zapowiadający drugi album Leepeck'a pod tytułem "Na Mnie Już Czas". Tym razem Leepeck, zaprosił do współpracy Wojtka Mazolewskiego, który ogrzał marsjańskie pustkowia ciepłym basem. Energiczny numer skłaniający do refleksji. Ponadto - Brodka, Kamil Kowalski i Natlia Grosiak, Bednarek i Jenifer Hudson.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
18.30 - "Strzał zielonego pioruna" na podstawie książki Krystyny Zalewskiej - wyjątkowy audiobook na wakacje dla słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom. Czyta Adam Ferency.
17.00 - "Nie samym Chopinem" - Adam Rozlach [PREMIERA]
Kolejna część fonograficznej sagi poświęconej pianistyce wielkiego Alfreda Brendla. W tym odcinku audycji pod palcami Brendla zabrzmią dzieła Schuberta: Drei Klavierstücke D 946 oraz Impromptus op. 90 D 899.
21.00 - "Romantyczne Weberiana, czyli antenowe powroty Jana Webera" - z komentarzem Marty Jankowskiej [PREMIERA]
W audycji - antenowych powrotach Jana Webera - wysłuchamy recitalu Michaela Blocka z kwietnia 1960 roku. Już po zakończeniu VI edycji Konkursu Chopinowskiego, kiedy emocje nieco opadły, lecz w tym samym gmachu Filharmonii Narodowej w Warszawie, w którym pianista tak bardzo zachwycił publiczność swoją grą. Block sięgnął tym razem po dział innych kompozytorów – koncert wypełnią utwory Schumanna, Rachmaninowa i Debussy’ego.
22.00 - "Z archiwum Polskiego Radia" - Dariusz Marciniszyn [PREMIERA]
Chopinowskie mazurki oraz preludia Claude'a Debussy'ego w interpretacjach Jerzego Godziszewskiego.
Zapraszamy!