Polskie Radio

"Lato z Radiem" i "Stacja nauka". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2021 21:00
Poznamy tajemnice husarii, postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co się dzieje, kiedy połkniemy pestkę z jakiegoś owocu a na zakończenie dnia zapraszamy na transmisję z Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa. Sprawdź nasze propozycje! 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes
logo


09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Daniel Wydrych 

Dzień po Święcie Wojska Polskiego wspólnie z Maciejem Waleckim odwiedzimy Stare Żukowice pod Tarnowem by poznać tajemnice jednej z najsłynniejszych formacji wojskowych - husarii. Dowiemy się m.in. skąd wzięła się jej nazwa, w jaką broń byli wyposażeni husarze,  czym kierowano się dobierając konie do służby w husarii i wreszcie dlaczego właśnie w Starych Żukowicach pielęgnowana jest pamięć o tej formacji. Poza tym codzienne konkursy "Karuzela z nagrodami" i "Skojarzenia Lata z Radiem", rzut oka na Turystyczną Listę Przebojów.PL, akcja "Moje Archiwum" i kolejny odcinek słuchowiska "Klub wielbicieli Agaty Ch.", o którego dalszym ciągu zdecydowali słuchacze w cotygodniowym (piątkowym) plebiscycie. 

LATO Z RADIEM 2021 >>

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - Specjalnie zrealizowane słuchowisko "Klub wielbicieli Agaty Ch." napisane przez Justynę Bednarek i Jagnę Kaczanowską. W rolach głównych Edyta Jungowska i Katarzyna Dąbrowska.

21.45 - "Znachor" Tadeusza Dołęgi-Mostowicza w wykonaniu Mieczysława Czechowicza (Radiobook)

23.50 - "Trzy po trzy" Aleksandra Fredry  w interpretacji Andrzeja Zaorskiego.


logo


07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Na otwarcie – premiera performansu „Śmierć na gruszy” w reżyserii Łukasza Kosa. Na zamknięcie – premierowa „Medytacja teatralna numer 4” Krzysztofa Garbaczewskiego. Pomiędzy nimi 20 wydarzeń: spektakli, warsztatów, koncertów. W Łodzi w tym tygodniu rozpoczyna się dziesięciodniowe święto teatru - Międzynarodowy Festiwal Teatralny Retroperspektywy.  Tegoroczna, jubileuszowa 10. odsłona festiwalu organizowanego przez Teatr CHOREA w Fabryce Sztuki w Łodzi przebiega pod hasłem SPOTKANIE/ WSPÓLNOTA/ ŚWIĘTO. Szczegóły o godz. 9.30 w rozmowie z Tomaszem Rodowiczem - dyrektorem artystycznym Teatru CHOREA. Godzinę wcześniej wraz z Leszkiem Możdżerem i Mariuszem Owczarkiem podsumujemy Enter Enea Festival. Będziemy także w Łodzi na odsłonięciu gwiazdy Kingi Dębskiej.

10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Róża Światczyńska

10.00 – 11.00 - Z nurtem fal, z biegiem rzek - utwory Jerzego Filipa Telemanna, Feliksa Mendelssohna, Camille’a Saint-Saensa, Karola Szymanowskiego, Claude’a Debussy’ego, Ryszarda Wagnera

11.10 – 12.00 - Claude Debussy Fantazja na fortepian i orkiestrę, wyk. Martha Argerich - fortepian, Staatskapelle Berlin , dyr. Daniel Barenboim; Aleksander Skriabin V Sonata, wyk Vadym Kholodenko

12.05 – 12.45 – Płyta na lato: Mozart, Utwory na obój i orkiestrę, Albrecht Mayer, The Deutsche Kammerphilharmonie Bremen, Vital Julian Frey, DG

12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Stanisław Rodziński, wyd. Dorota Gacek

13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Andrzej Sułek

Festiwal w Verbier (Combins Hall, Verbier, 21.07.2021)

Max Bruch Koncert skrzypcowy nr 1 g-moll op. 26, Johannes Brahms Serenada nr 1 D-dur op. 11

Wyk. Janine Jansen – skrzypce, Verbier Festival Chamber Orchestra, dyr. Antonio Pappano

16.00 – 17.30 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Jaka przyszłość czeka neogotycki dworek "Kossakówka"? Czy położony w centrum Krakowa dom rodziny Kossaków odzyska dawny blask i znowu będzie tętnił artystycznym życiem? Kiedy zabytkową willę w centrum Krakowa będą mogli zobaczyć zwiedzający? O tych i innych kwestiach związanych z Kossakówką rozmawiamy z Marią Anną Potocką - dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Zajrzymy również do Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, którego wnętrza w wakacyjne weekendy wypełniają dźwięki najwspanialszych utworów muzyki klasycznej w wykonaniu wybitnych wirtuozów organów. O Tynieckich Recitalach Organowych opowiada Piotr Czarakcziew.

W audycji nie zabraknie też dźwięków jazzu i saksofonu, czyli rozmowy o twórczości Irka Wojtczaka.

17.30 – 18.00 – Ślady pamięci – aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Tomasz Szachowski

19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Klaudia Baranowska

Transmisja z XVII Międzynarodowego Festiwalu Chopin i jego Europa: Sala Moniuszki Teatru Wielkiego – Opery Narodowej (od godz. 20.00)

Alena Baeva – skrzypce, Yulianna Avdeeva – fortepian, Vadym Kholodenko – fortepian, Sinfonia Varsovia, dyr. Robert Trevino

Igor Strawiński Capriccio na fortepian i orkiestrę; Karol Szymanowski I Koncert skrzypcowy op. 35; Karol Szymanowski; IV Symfonia koncertująca op. 60; Paul Dukas Scherzo symfoniczne „Uczeń czarnoksiężnika”

19.30 – 20.00 – Rozmowy po zmroku: Trzy twarze bohaterstwa – aud. Katarzyny Hagmajer-Kwiatek

22.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Ewa Szczecińska

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta latem":  Susana Osorio-Mrożek "Przylepka i potwór", czytają Anna Gryszkówna i Mariusz Bonaszewski, opr. Elżbieta Łukomska

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Marek Hłasko "Piękni dwudziestoletni", czyta Andrzej Chyra.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.


logo

00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli – Michał Kirmuć

01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski

03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola – Michał Owczarek

04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Łukasz Ciechański

We Francji będą kary za zbyt głośne samochody. Jeśli podczas jazdy zostanie przekroczona norma hałasu – będą mandaty. Czy taki przepis przydałby się też w Polsce? 

08.45 - 09.00 Letni Salon Trójki – Bartłomiej Graczak

gość: Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych

09.00 - 11.00 Trójka przed południem – Marta Piasecka

Trwa III Festiwal im. Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej organizowany przez fundację jego imienia. Gość: Krzysztof Korwin-Piotrowski, dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego w Warszawie

W Muzeum Plakatu w Wilanowie oglądać można wystawę plakatów z cyklu „Polska”, których autorem jest ceniony plakacista Ryszard Kaja. Gość: Mariusz Knorowski, kurator wystawy

11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Mateusz Drozda

Technologia 3D w procesie ostrzegania ludności przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi. Filmy ukazujące skutki nawałnic i katastrof pogodowych są bardziej motywujące niż SMS czy maile z informacjami. Do takich wniosków doszli naukowcy z Ośrodka Przetwarzania Informacji  i postanowili wykorzystać technologię 3D w ostrzeganiu przed skutkami anomalii pogodowych. Pomagali im w tym strażacy z OSP Dziergowice w gminie Bierawa. A jak to wygląda w praktyce?

W dniu urodzin Karla Landsteinera, który w 1901r. odkrył grupy krwi, obchodzony jest światowy Dzień Krwiodawstwa. Święto dedykowane jest dawcom krwi. My w tym dniu porozmawiamy nie tylko o tych, którzy decydują się oddać krew ale również o bieżącej sytuacji w regionalnych centrach krwiodawstwa. Gość: lekarz medycyny, specjalista transfuzjologii klinicznej Karolina Trojan – Borczyńska z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

15.00 - 19.00  Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar/ wyd. Jacek Kisielewski

Poradnik nt. szczepień.

Burza jako wyładowania atmosferyczne i energetyczne. Czy ta energia jest do okiełznania?

Jak przygotować dziecko do pierwszych dni w przedszkolu. O czym pamiętam, jak nie skrzywdzić, co mówić, na co zwracać uwagę w zachowaniu dziecka, kiedy należy zacząć to przygotowanie, by ono się oswoiło.

18.45 - Reportaż „Zaniesione intencje”– Urszula Żółtowska-Tomaszewska

19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki – Leszek Adamczyk 

20.00 - 21.00  Trzy wymiary gitary – Piotr Baron/ wyd. Marek Pawlukiewicz

21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

22.00 - 23.00 Klub Trójki – Łukasz Jasina

Na Bitwę Warszawską warto spojrzeć też z drugiej strony. Jak mocno jej znaczenie dostrzegały elity bolszewickiej Rosji i jakie znaczenie miała dla nich Polska a także jak wyglądała anty-polska propaganda. O tym porozmawia w poniedziałkowym KLUBIE TRÓJKI Łukasz Jasina z dr Bartłomiejem Gajosem z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia.

23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst/ wyd. Justyna Grabarz

LITERATURA W TRÓJCE: 

12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.


logo


22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​ 

Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.

logo


Płyta Tygodnia - Jarecki "TOTEM"

Album bardzo zróżnicowany stylistycznie o silnym artystycznym wyrazie. Charakterystyczne eklektyczne podejście do muzyki to niski ukłon w stronę grooveowych soulowo-funkowych kompozycji pełnych osobistych opowieści o miłości, życiu i przywiązaniu do natury. Płyta do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny lunch". 


12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Ada Janiszewska

Co się dzieje, kiedy połkniemy pestkę z jakiegoś owocu? W dzieciństwie wciąż słyszeliśmy, że urośnie nam drzewo w brzuchu. Skąd taki pogląd? I czy naprawdę pestki szkodzą?

14.00-15.00 - "Po kolei" - Oliwia Krettek

Tym razem zajrzymy do kuszetki. Poznamy historię wagonów sypialnianych i sprawdzimy, czy ten typ pociągu jest jeszcze popularny. Dokąd warto wybrać się kuszetką i jakie są zalety takiej podróży? Jak to wygląda u nas, a jak za granicą?

15.00-16.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan

Czy można znaleźć pracę za pośrednictwem TikToka? W lipcu zakończyło się testowanie programu pilotażowego, ale już teraz aplikacja zapowiada kolejne edycje, tworząc hashtag #TikTokResumes i stronę TikTokresumes.com. Jak to działa? 




logo

11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Gra królów. Leszek wprowadzi Misia w świat szachów. a Dziadek Ignacy opowie skąd się wzięły.​ 

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak poradzić sobie ze stratą dziecka i uprać się ze smutkiem, oraz innymi uczuciami, które wywołuje widok gromadki uśmiechniętych dzieci, których w czasie wakacji możemy spotkać zdecydowanie więcej na plażach, placach zabaw, czy ulicach? Gość: Agnieszka Wodzyńska z Fundacji Donum Vitae Nasze Dzieci Utracone; sama 6 lat temu straciła dziecko, a teraz pomaga uporać się z tą stratą innym rodzicom.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W plenerowym studiu Polskiego Radia Dzieciom pojawi się muzyk, performer, kompozytor i autor tekstów - Jacek Horta. Nie tylko opowie o swojej pięknej debiutanckiej płycie "Ocean myśli", ale też poruszy bardzo trudny temat uzależnień. A w jego przypadku mówimy o uzależnieniu krzyżowym. Opowie też o całym piekle z tym związanym, o znalezieniu piękna w sobie, o tym jak ważna jest samoakceptacja i o tym, że  "każdego dnia warto robić wszystko, żeby się udawało". Do tego cały zestaw nowości z kraju i ze świata - w tym kolejna odsłona boxu wydanego z okazji 50-lecia "Lata z Radiem". 


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann. 

19.10 - "Książka do poduszki" - "Powrót Tappiego do Szepczącego Lasu" Marcina Mortki​, czyta Leszek Filipowicz. 


.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

W swoim najnowszym paśmie, Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis", przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Czwarty odcinek zatytułowany jest "Szopenizować Moniuszkę".

21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski

Kolejna odsłona elektronicznych wariacji na temat muzyki Fryderyka Chopina - przed nami! Będzie trochę retro (analogowo, ciepło, delikatnie) i trochę futuro (lo-fi, szumy, trzaski, chroboty). W obydwu przypadkach stężenie Chopina w Chopinie - bardzo wysokie! Proszę zapiąć pasy, odpalamy silniki i lecimy w kosmos!

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Romantycznie grany Chopin? To mniej proste, niż się wydaje - ale proponujemy bardzo ciekawy wybór nagrań, wśród których znajdują się zarówno najsławniejsze rejestracje, jak i zupełnie nieznane, wręcz z koncertów prywatnych. Utwory naszego patrona wykona kilkunastu pianistów, od należącego do XIX wieku Vladimira de Pachmanna do urodzonych w latach 40. wieku XX Natana Branda i Josepha Villi.


Zapraszamy!


Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU