09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych
Boom na fotowoltaikę, ostatni rok dofinansowania i pole do popisu dla naciągaczy i oszustów. Kiedy się opłaca, a kiedy nie, jak obliczyć, na co zwracać uwagę decydując się na montaż, jak wybrać uczciwa firmę? Obrazek z domu - kto już korzysta z fotowoltaiki - reportaż Macieja Waleckiego.
Wrzesień to idealny czas, aby zatrzymać lato w słoikach, śliwki, jabłka, gruszki, ogórki, pomidory - ABC robienia przetworów na zimę dla tych, którzy tego nigdy nie robili.
Poza tym konkursy "Skojarzenia Ekstra", "Od małego dla dużego", Turystyczna Lista Przebojów PL.
20.30-23.00 - ME siatkarzy - relacje z meczu Polska-Belgia
21.00-22.00 - "Historia Żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. dr hab. Andrzej Nowak
Piórem o Niepodległą - Stefan Żeromski i Stanisław Wyspiański.
Stefan Żeromski rocznik 1864 - "dobosz utrudzonego szeregu walczących o Niepodległą" - jak napisał prof. Ryszard Handke o wybitnym pisarzu, publicyście, autorze "Przedwiośnia", "Siłaczki", czterokrotnie nominowanym dla literackiej nagrody Nobla oraz Stanisław Wyspiański urodzony w 1869 roku - dramaturg, poeta, malarz, uczeń Jana Matejki, nazwany czwartym wieszczem narodowym po premierze "Wesela" w 1901 roku - to bohaterowie naszej audycji.
Przyszło im żyć i tworzyć po Powstaniu Styczniowym, największym zrywie narodowym Polaków w XIX wieku. Jak widzieli popowstaniową Polskę pod zaborami, jaką rolę odegrali jako duchowi przywódcy w drodze do Niepodległej? Żeromski, wywodzący się z Kielecczyzny, walczył o nią także bezpośrednio: czy to jako powołany do Legionów, czy w końcu października i na początku listopada 1918 roku, kiedy jak napisał: "Powierzono [mi] niemal "dyktaturę" nad Zakopanem". To było w tzw. Rzeczpospolitej Zakopiańskiej. Wyspiański, Krakus, Niepodległej nie doczekał. Zmarł w 1907 roku. Żeromski w 1925 roku. Jak wyobrażali sobie Polskę odrodzoną, o którą autor "Przedwiośnia" miał możliwość spierać się z samym Józefem Piłsudskim?
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
- Dla mnie Teatr Ateneum był zawsze teatrem autora i aktora. To jest taki rodzaj teatru, który lubię i sam uprawiam - to słowa Artura Tyszkiewicza, który od 1 września kieruje warszawskim Teatrem Ateneum im. Stefana Jaracza. Dyrektor, reżyser teatralny, dubbingowy oraz słuchowisk radiowych o swoich planach repertuarowych oraz funkcjonowaniu teatru w czasie pandemii opowie w Poranku Dwójki o godz. 9.30.
Jest pierwszą w Polsce biografią Bronisława Malinowskiego, niezwykłego antropologa i podróżnika, autora głośnej książki "Życie seksualne dzikich" i bliskiego przyjaciela Stanisława Ignacego Witkiewicza. Biografia przedstawia koleje życia wielkiego naukowca: od dzieciństwa w młodopolskim Krakowie, przez burzliwą młodość spędzoną w towarzystwie Leona Chwistka i Witkacego w Zakopanem, wielką wyprawę badawczą na Nową Gwinee i Trobriandy, po przełomową dla rozwoju antropologii pracę naukową i międzynarodową sławę. Zapraszamy na spotkanie z autorem biografii - Grzegorzem Łysiem. Początek - godz. 8.30.
W audycji powrócimy do sobotniej akcji - Narodowego Czytania dramatu Gabrieli Zapolskiej "Moralność Pani Dulskiej". Wybierzemy się także w podróż po zapomnianych pałacach, dworach, budynkach fabrycznych, opuszczonych kościołach, cmentarzach, fortyfikacjach i zabytkach techniki. Wyprawę tę urozmaici nam publikacja "Tajemnicze miejsca- Pomorskie".
11.10-12.00 - Józef Haydn Symfonia D-dur hob. I/6 "Le matin", wyk. Il Giardino Armonico, dyr. Giovanni Antonini; Johann Christian Bach Anime, che provate… Queste selve gia d’amore - recytatyw I aria z opery Amor Vincitore, wyk. TInka Pypker - sopran, Das Neue Mannheimer Orchestra, dyr. Anders Muskens
12.45-13.00 - Głosy z przeszłości: Tadeusz Baird
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Joanna Grotkowska
Koncert symfoniczny (Katowice, NOSPR, 4.02.2016)
John Adams The Chairman Dances - fokstrot na orkiestrę, Sergiusz Rachmaninow I Koncert fortepianowy fis-moll op. 1, Sergiusz Prokofiew Suita z baletu "Romeo i Julia" op. 64; wyk: Nikolai Demidenko - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. José Maria Florêncio
(DA 3434 DA 3435)
14.00-15.00 - Transmisja z Londynu - Proms at Cadogan Hall #6: W kręgu Pauline Viardot. Pieśni i aranżacje Pauline Viardot, Johannesa Brahmsa, Clary Schumann, Franza Liszta, Giacomo Meyerbeera, Gabriela Fauré, Piotra Czajkowskiego, Fryderyka Chopina, wyk: Ema Nikolovska - mezzosopran, Malcolm Martineau - fortepian
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Zdefiniowanie kategorii artystów zawodowych, uregulowanie warunków pracy artystycznej, dostęp do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, rozszerzenie opłaty reprograficznej - to tylko niektóre założenia projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Stworzenia systemu wsparcia artystów zawodowych od dawna domagają się twórcy. Dlaczego jest to tak bardzo potrzebne, czym są uprawnienia artysty zawodowego i co zmieniłyby w funkcjonowaniu twórców - o tym porozmawiamy z Joanną Kos-Krauze, reżyserką i scenarzystką. Zajrzymy też do Łódzkiej Filmówki, gdzie właśnie zakończyły się egzaminy wstępne na wydział aktorski. Opowiemy również o książce "Zegary w pokoju matki" autorstwa serbskiej poetki i prozaiczki Tanji Stupar-Trifunović. W audycji nie może zabraknąć też relacji z Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji.
17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prow. Tomasz Szachowski
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Magdalena Łoś, w studiu Ewa Szczecińska
56. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego - transmisja koncertu Coro e Orchestra Ghislieri, dyr. Giulio Prandi (Wrocław, kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra kościoła polskokatolickiego)
(początek transmisji 19.00)
Soliści: Sandrine Piau - sopran, Marta Redaelli - sopran, Marta Fumagalli - alt, La Serenissima
Baldassare Galuppi Dixit Dominus g-moll; Antonio Vivaldi Nulla in mundo pax sincera RV 630, Koncert d-moll na smyczki i b.c. RV 128; Gloria D-dur RV 589
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Wszystkie gatunki Lema: O człowieku, który ukształtował Stanisława Lema - prof. Mieczysławie Chojnowskim - aud. Anna Lisiecka
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Jarosław Abramow-Newerly "Piórem i pazurem", czyta Krzysztof Wakuliński.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
21.00-21.15 - "Książka do słuchania" - Czesław Miłosz "Rodzinna Europa", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
00.00 - 01.00 Nocny przegląd myśli - Michał Kirmuć
01.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski
03.00 - 04.00 Strefa rokendrola wolna od angola - Michał Owczarek
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę - Łukasz Ciechański
Polacy chętnie w tym roku wyjeżdżali na wakacje. Wyjechało więcej osób niż deklarowało to jeszcze wiosną. Powszechne przekonanie, że zagraniczne wakacje cieszą się sporym zainteresowaniem, w tym roku się nie sprawdziło. Za granicę wyjechało niespełna 20 proc. polskich urlopowiczów.
Gwiazda "Słonecznego Patrolu" - David Hasselhoff kręci serial na Dolnym Śląsku. Gwiazdor chwali się pobytem w Polsce na mediach społecznościowych. Produkcja, w której pojawi się Hasselhoff opowiada o gwieździe, która jest przekonana, że dostała angaż w niemieckim teatrze. Tymczasem rolę dostał w domu kultury w Zgorzelcu.
08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz
Gość: Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera
09.00 - 11.00 Trójka przed południem - Marta Piasecka
Centrum Folkloru Polskiego powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin w Otrębusach pod Warszawą centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. GOŚĆ: Zbigniew Kułagowski, koordynator projektu Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” w Otrębusach
11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Łodej
Młodzieżowe Obserwatorium Astronomicznego (MOA) w Niepołomicach doczekało się nowej siedziby. Pierwsze grupy szkolne już skorzystały z obiektu. Obserwatorium zostało wyposażone w nowe planetarium i kopułę obserwacyjną, liczne sale i pracownie tematyczne, studio filmowo-fotograficzne oraz część noclegową z 12 pokojami i stołówką.
Kazimierz Dolny nad Wisłą rocznie odwiedza 1 mln. turystów. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych elementów tamtejszego, urokliwego rynku jest zabytkowa studnia. W końcu doczeka się remontu. Pozwolenie na renowację obiektu wydał konserwator zabytków. Co to za obiekt i jakie ma znaczenie?
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki - Mateusz Drozda /wyd. Marek Zalewski
Według nowych przepisów strażnicy miejscy mogą karać rowerzystów za przekroczenie prędkości. Nie potrzebują do tego wcale radarów prędkości.
Reportaż: "Jan Borkowski - szkic do portretu" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki - Marek Wiernik
20.00 - 21.00 Nie tylko gitary - Piotr Baron
21.00 - 22.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski
22.00 - 23.00 Klub Trójki - Elżbieta Korczyńska
Zbliżająca się beatyfikacja Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i Czcigodnej Służebnicy Bożej Matki Elżbiety Róży Czackiej. Przyjrzymy się niezwykłym dziełom życia obu tych wyjątkowych postaci ale też porozmawiamy o tym wszystkim co ich łączyło. Kardynał Stefan Wyszyński inspirował Matkę Elżbietę Różę Czacką, ale też i Matka Elżbieta Róża Czacka inspirowała kardynała Stefana Wyszyńskiego aż do końca jego życia. Już po śmierci Matki Czackiej kardynał Stefan Wyszyński bardzo często odwiedzał Laski.
W audycji pojawią się wypowiedzi kardynała Kazimierza Nycza, Arcybiskupa Metropolity Warszawskiego i biskupa Rafała Markowskiego, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego uroczystości.
Goście: Siostra Radosława Podgórska - Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża,
Szymon Sławiński - Program 3 Polskie Radio SA, autor książki dla dzieci o Matce Elżbiecie Róży Czackiej pt. "Róża", przez kilka lat jako dyrektor generalny - kierował Towarzystwem Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman
Magazyn twórców największego, polskiego festiwalu filmów historycznych "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci". Gośćmi audycji są niepokorni twórcy, historycy, zapomniani bohaterowie i świadkowie historii.
23.35 - Rozpruwacz kulturalny - zaprasza Jakub Moroz
Ideą wystawy "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski jest prezentacja prac artystów, którzy w swojej twórczości odnoszą się do ważnych kwestii społeczno-politycznych, przede wszystkim do wolności twórczej i nowych zagrożeń w jej realizacji.
Z tej perspektywy wypowiadają się w imieniu tych społeczeństw, dla których wolność słowa i wolność tworzenia stanowią fundament wspólnotowej tożsamości. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dyrektor CSW dr Piotr Bernatowicz.

Płyta Tygodnia - Kosa "Organiczne Związki Liryczne"
"Organiczne Związki Liryczne" to debiut krakowskiego artysty - Kosy. Ma na koncie współpracę z Bedoesem, Kubi Producentem, Forxstem czy Kukonem, ale przede wszystkim jest połową duetu CZELUŚĆ, którego możecie usłyszeć w audycji Wieczór Rezydentów we wtorki po 19.00 w Czwórce. Album do wygrania w konkursie codziennie po godz. 13.00 w audycji "Muzyczny Lunch".
07.00-8.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Zawody przeszłości? Czy data scientist lub specjalista IT mogą wkrótce podzielić los parasolnika lub mleczarza i odejść do lamusa w wyniku szybkiego postępu technologicznego?
14.00-15.00 - "Po kolei' - Oliwia Krettek
Konduktor to jedyna osoba, która na pewno zagada do nas w pociągu. Kierownik pociągu - czasem też, ale często te dwie funkcje są zwyczajnie mylone przez pasażerów. W kolejowym Dajesz Radę przyjrzymy się pracy jednego i drugiego, poznamy najciekawsze historie, które przydarzyły się im w pracy oraz dowiemy, jak można trafić na kolej, na trasę i czy jest to trudny fach.
17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Składane smartfony - przyszłość czy chwilowa moda?
19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Kuba Sojka
Autor zaprezentuje świeżą polską elektronikę.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
07.00-10.00 - "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - W Poranku zastanowimy się jak zaplanować tydzień, żeby nie pogubić się w gąszczu obowiązków i jednocześnie znaleźć czas na odpoczynek i dobrą zabawę. Porozmawiamy też o tym, czy każdemu potrzebne jest planowanie i czy możemy obyć się bez niego. Podzielimy się też sprawdzonymi sposobami na "dobre planowanie".
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Babie lato, to taka unosząca się w powietrzu, w pogodne dni jesienne, nić przędna niektórych pająków. Potocznie też, tak nazywamy okres, w którym to zjawisko występuje. W Europie Środkowej jest to zwykle druga połowa września i pierwsza część października. Co oznacza to zjawisko? Szykujemy się do jesieni.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przyjrzymy się przykładom młodych zdolnych osób np. 9-letni student z Lublina, Ben Kasperczak - młody mistrz kierownicy, Waris Kareem - 11-latek genialny malarz.
Dla rodziców:
23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W plenerowym studiu PRD pojawi się wschodząca gwiazda polskiej sceny pop i dance, Karolina Stanisławczyk. Opowie o swoich muzycznych inspiracjach, zdradzi tajniki sposobu pisania przez nią tekstów a także o pewnych zmianach w jej młodym życiu.
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Tajemnica granatowego zaułka" Barbary Kmicic. TPR z 1979 r. w reżyserii Stanisławy Grotowskiej. Wystąpili: Wiktor Zborowski, Paweł Wawrzecki, Bronisław Pawlik, Zofia Merle, Barbara Ludwiżanka, Cezary Kwieciński, Barbara Krafftówna, Jan Kociniak, Tadeusz Grabowski, Stefan Friedmann.

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek [PREMIERA]
W swoim najnowszym paśmie Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki "Ut musica poesis" - przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na piąty odcinek audycji zatytułowany "Rytm nowoczesności. Tadeusz Peiper".
18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś
W audycji dzieła czeskiego kompozytora i pianisty Jana Václava Voříška. Usłyszymy Fantazję C-dur op. 12 (wyk. Olga Tyerskaya, Orchestre Revolutionnaire et Romantique, dyr. John Eliot Gardiner) oraz Oratorium "Stworzenie świata" (wyk. Emma Kirkby, Rolfe Anthony Johnson, Michael Goerge, The Academy of Ancient Music Orchestra & Chorus, dyr. Christopher Hogwood).
20.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński
W audycji będzie różnorodnie. Adam Bałdych opowie o swoim albumie New Tradition, a także posłuchamy jak jazzmani przerabiają muzykę baroku, renesansu a nawet średniowiecza. W programie zabrzmią m.in. Preludium e-moll nr 4 op. 28 w wykonaniu Gerry Mulligan Sextet, wybrane mazurki Chopina w wykonaniu Macieja Strzelczyka, Romualda Erenca oraz Piotra Rodowicza, a także Sortorello w interpretacji Leszka Możdżera, Zohara Fresco i Larsa Danielsona.