09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska
O Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach w rozmowie z prof. Henrykiem Skarzyńskim. Słynny instytut obchodzi właśnie 25 lat istnienia, a Program I Polskiego Radia od samego początku wspierał działalność tej placówki (m.in. podczas dorocznych tras Lata z Radiem). W audycji porozmawiamy też o bezpieczeństwie korzystania z kart płatniczych i przestępstwach związanych z bankowością elektroniczną - gość: inż. Marcin Pieleszak, ekspert w dziedzinie narzędzi i bezpieczeństwa technologii IT. W ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia "Wybieram długie życie" - materiał Mai Mazurek o obniżającym się wieku pacjentów onkologicznych. Poza tym konkursy "Skojarzenia Ekstra" dotyczące Tatrzańskiego Parku Narodowego, "Od małego dla dużego", oraz kolejny odcinek "Między ustami a brzegiem pucharu" Marii Rodziewiczówny.
20.30-23.00 - ME siatkarzy - relacje z meczu ćwierćfinałowego Polska-Rosja
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - Maria Rodziewiczówna "Między ustami a brzegiem pucharu". Słuchowisko z roku 1983 w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego m. in. z Krzysztofem Kołbasiukiem, Joanna Sobieską, Zofią Rysiówną, Marcinem Sławińskim.
21.45 - "Lalka" Bolesława Prusa, w interpretacji Jarosława Gajewskiego (Radiobook).
23.50 - "622 upadki Bunga" Witkacego w interpretacji Marcina Hycnara.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński
W Poranku Dwójki skupimy się na detalach architektonicznych i zaprosimy na DetalFest. W centrum uwagi organizatorów wydarzenia znajdują się wszystkie fenomeny, które możemy podziwiać poza metropoliami, a celem jest popularyzacja zagadnień związanych z detalem architektonicznym - od ornamentacji architektury, przez symbolikę/ikonografię, po drobne elementy wykończenia, zdradzające materiał/technologię wykonania. Tegoroczna odsłona odbywa się pod hasłem przewodnim "Nie-miasta" - szczegóły po godz. 9.30 w rozmowie z Marią Nowakowską, dyrektorką Festiwalu. W audycji sięgniemy też do książki "Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość" Ewy Czaczkowskiej a także zabierzemy Państwa do Goerlitz, aby odkryć filmowe oblicze miasta. Nie zabraknie również felietonu językowego, w którym Bartek Chaciński odnosi się do nowych, zaskakujących słów pojawiających się w naszej mowie.
10.00-13.00 - "Podróżnik muzyczny" - prowadzi Andrzej Sułek
10.00-11.00 - Przyjazny chłód Północy: Norwegia
11.10-12.00 - Thomas Dycke Ackland Tellefsen (1823-1874) Sonata na skrzypce i fortepian nr 1 G-dur op. 19, wyk.: Wojciech Proniewicz - skrzypce, Alxander Jakobidze-Gitman - fortepian, Edvard Grieg Koncert na skrzypce i orkiestrę kameralną nr 3 c-moll op. 45, wyk. Henning Kraggerud - skrzypce, Tromso Chamber Orchestra
12.05-12.45 - "Płyta na lato" / Cello concertos: Schumann, Czajkowski, Lutosławski - Andrzej Bauer
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Mój Lem
13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś
Koncert Gringolts Quartet na Festiwalu w Edynburgu (26.08.2021)
W.A. Mozart Kwartet d-moll K.173; Antonin Dvořák Kwartet G-dur op. 106
16.00-17.30 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
Elbląska Orkiestra Kameralna wraz z Karoliną Nowotczyńską i Marcinem Zdunikiem, nagrała album, którym składa muzyczny hołd Wolfgangowi Amadeuszowi Mozartowi w 230 rocznicę śmierci mistrza. Na płycie znalazła się m.in. "Symfonia koncertująca Es-dur KV 364", która po raz pierwszy została zarejestrowana w wersji na skrzypce, wiolonczelę i orkiestrę - autorem opracowania jest Marcin Zdunik. Na krążku zarejestrowano również "Duo G-dur na skrzypce i altówkę (wiolonczelę) KV 423" i "Symfonię A-dur KV 201/186a". Nad całością czuwał maestro Marek Moś. Więcej o płycie opowiedzą na antenie Karolina Nowotczyńska i Marcin Zdunik (g.16.30). Ponadto Adam Woronowicz opowie o filmie "Teściowie", w którym gra jedna z głównych ról, zdamy relację z trwającego w Zakopanem Festiwalu "Muzyka na szczytach" i przedstawimy projekt badawczo-naukowy "Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny".
17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Teresa Chylińska o Szymanowskim - aut: Jakub Kukla
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Letnia promenada" - prowadzi Joanna Grotkowska
BBC Proms - Royal Albert Hall (Londyn, 17.08.2021)
Henryk Mikołaj Górecki Koncert klawesynowy op. 40, Edmund Finnis The Centre is Everywhere, Julius Eastman The Holly Presence of Joan d’Arc, Dobrinka Tabakova Suita w dawnym stylu "The Court Jester Amareu", Joseph Horovitz Jazz Concerto, wyk: Mahan Esfahani, klawesyn, Manchester Collective, dyr. Rakhi Singh, skrzypce
21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Tim Roth, Michel Franco - Sundown - aut. Beata Kwiatkowska
22.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" - Tove Ditlevsen "Trylogia kopenhaska", czyta Dorota Landowska.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Stanisław Lem "Solaris", czyta Piotr Fronczewski.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - PREMIERA: Hanna Malewska "Żniwo na sierpie", czyta Grzegorz Damięcki.
00.00 - 02.00 Od punka do Franka - Radosław Okrasko
02.00 - 03.00 Annały Migały - Michał Migała
03.00 - 04.00 Klub Trójki - powtórka z poniedziałku - Elżbieta Korczyńska
04.00 - 06.00 Trójka budzi: Soul, funk, r’n’b – Justyna Grabarz
06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Piotr Firan
14 września to dzień wypalenia zawodowego. Jakie są objawy tego zjawiska i jak z nim walczyć? Gość: Taisja Laudy, ekspert rozwoju osobistego
08.45 - 09.00 Salon polityczny Trójki - Bartłomiej Graczak
Gość: Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych
09.00 - 11.00 Trójka przed południem - Katarzyna Cygler
Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady to najstarsze i największe polskie wydarzenie ludzi gór, ale też jeden z największych festiwali górskich na świecie. To właśnie w Lądku-Zdroju po raz pierwszy spotkali się pasjonaci, aby – wtedy jeszcze pod nazwą Przegląd Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady – rozmawiać, oglądać i wsłuchiwać się w rozmaite opowieści. Trwa 26. edycja festiwalu. Gość: Renata Wcisło, dyrektor programowy Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady
Opolskie Konfrontacje Teatralne to jeden z najważniejszych festiwali teatralnych w kraju, który już od 45 lat gości klasykę polską na scenach Teatru im. Jana Kochanowskiego. Tegoroczna, jubileuszowa edycja, stanowi kulminację i podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Gość: Paweł Dobrowolski, zastępca dyrektora Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu
11.00 - 15.00 Trójka do trzeciej - Piotr Łodej
Nowa era znaczków pocztowych. Lichtenstein wprowadza krypto znaczki. Każdy z nich składa się z dwóch części: jedna to rzeczywisty znaczek, który można wykorzystać do nadania przesyłki, druga zaś stanowi poświadczenie do uwierzytelniania na blockchainie. Co taka rewolucja zmieni w życiu użytkowników i filatelistów?
Taniec jako spoiwo ciała i umysłu. Lubelski Teatr Tańca zaprasza na zajęcia terapeutyczne związane z tańcem. Jak ruch i muzyka wpływają na nasze zdrowie psychiczne?
15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Witold Lazar
Gala plebiscytu na Wydarzenie Historyczne Roku 2020; w konkursie nominowany jest serwis specjalny Polskiego Radia "Bitwa Warszawska"
Dzieci i młodzież zaczęły się ruszać - chodzą na lekcje WF.
19.00 - 20.00 W Tonacji Trójki - Grzegorz Hoffmann
20.00 - 21.00 Cały ten rock - Marek Wiernik
21.00 - 22.00 Apteka wieczorna - Jędrzej Kodymowski
22.00 - 23.00 Klub Trójki – Michalina Szymborska
Temat: Trójmorze - tradycja i przyszłość. Kulturowe i historyczny źródła przyjaźni polsko- węgierskiej. Goście: ambasador Węgier Orsolya Kovàcs oraz Mihàly Rosonczy Kovàcs.
23.00 - 00.00 Dogrywka - Michał Grabkowski.
LITERATURA W TRÓJCE:
12.45 - "Rowerem przez II RP. Niezwykła podróż po kraju, którego już nie ma. Reportaż z 1934 roku" Bernarda Newmana. Przekład - Ewa Kochanowska, czyta - Rafał Zawierucha, przygotowała - Barbara Marcinik.
22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Interphoto Białystok Festival odbywa się w stolicy województwa podlaskiego co dwa lata. Tegoroczna edycja to 25 wystaw oraz ponad 200 artystów z Białorusi, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Słowacji i Ukrainy. Dwie duże wystawy zorganizowano we współpracy z Muzeum Sztuki w Ołomuńcu i Łotewskim Muzeum Fotografii w Rydze. Organizatorzy zwracają uwagę na możliwość zobaczenia wystawy zdjęć Stanisława Ignacego Witkiewicza "Witkacego", które specjalnie na tę okazję przygotował kolekcjoner Stefan Okołowicz. Dwa lata temu festiwal odwiedziło 20 tysięcy widzów bezpośrednich i ponad milion internetowych. W audycji o festiwalu opowie jego dyrektor Grzegorz Jarmocewicz.
23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska
Kościół katolicki w Polsce może cieszyć się dwojgiem nowych błogosławionych. Już oficjalnie można prosić o wstawiennictwo przed Bogiem prymasa kardynała Stefana Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką. Gościem Polskiego Radia 24 będzie dr Ewa Czaczkowska, autorka biografii Prymasa Tysiąclecia.

12.00-13.00 - "Stacja nauka" - Oliwia Krettek
Nowe badania nad inteligencją psów sugerują, że czworonogom można przypisać co najmniej jeden aspekt teorii umysłu: zdolność rozpoznawania intencji w działaniu. Jakie aspekty inteligencji psów mogą nas zaskoczyć? Jakie zdolności są u nich naturalne, a które wykształciły przez obcowanie z człowiekiem?
14.00-15.00 - "Strefa studenta" - Weronika Puszkar
Studenci po półtorarocznej przerwie wracają do nauki stacjonarnej. W związku z tym potrzebują dachu nad głową. Jak szukać stancji i czy ewentualnie mamy jeszcze szansę na pokój w akademiku? Dla lubiących komfort, prywatność i mających trochę większy budżet lepszym rozwiązaniem będzie wynajęcie mieszkania. Czy w związku z pandemią właściciele mieszkań obniżyli ceny?
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
Czego nie wiemy o polu elektromagnetycznym i jego oddziaływaniu? Czy niesie realne zagrożenie?
17.00-19.00 - "TOP-trochę optymizmu popołudniem" - Janek Olejniczak
Ma na imię Xavier i sprawdza, czy mieszkańcy Singapuru stosują się do przepisów. Gdy wykryje niewłaściwe zachowanie - natychmiast powiadamia najbliższą komendę. Jest… robotem. Czy w Polsce policja też korzysta z robotów?
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę"
Zagra Kuba Sojka, popularny polski producent, znany także z czwórkowej anteny.
LITERATURA W CZWÓRCE:
10.45 - "Lektura w Czwórce" - wybrane przez Teatr Polskiego Radia fragmenty "Bajek robotów" Stanisława Lema czyta Łukasz Borkowicz - aktor Teatru Narodowego, a także laureat nagrody ARETE za najlepszy debiut w Teatrze Polskiego Radia (2019).
17.15 - "Bezpieczny maluch" - Bezpieczeństwo pieszych. Kulfon, Monika zapytają policjanta Roberta i policjantkę Monikę o to, jak bezpiecznie poruszać jako pieszy. Dlaczego korzystanie z telefonu komórkowego podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych jest niebezpieczne, kto ma pierwszeństwo w ruchu - pieszy, czy pojazd, dlaczego jako piesi powinniśmy zachować szczególną ostrożność i uważnie rozejrzeć się przed wejściem na przejście dla pieszych i co mówią na ten temat nowe przepisy kodeksu drogowego.
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Poznajemy Wyspy Owcze, magiczny archipelag na północnym Atlantyku. Gość: Sabina Poulsen, przewodniczka, który od wielu lat mieszka na Wyspach Owczych.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Dieta dla płodności. Planowanie ciąży to nie tylko kwestia płodności. Warto przygotować swój organizm. Dostarczenie odpowiedniej ilości witamin i minerałów w okresie przedkoncepcyjnym ma pozytywny wpływ na wewnątrzmaciczne wzrastanie płodu, zdrowie dziecka w przyszłości, lepszy przebieg ciąży i zdrowie przyszłej mamy. Czym jest zatem dieta propłodnościowa? Gość: Sylwia Leszczyńska, autorka książki "Dieta dla płodności".
LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM:
14.00 - Słuchowisko "Smocze opowieści" Edith Nesbit, w adaptacji Marty Korejwo, w reżyserii Andrzeja Jarskiego. TPR z 2000 r.
Wystąpili: Rojewska Aleksandra, Ordon Lech, Lewandowski Łukasz, Bednarski Włodzimierz, Barszczewska Grażyna, Truszczyński Jakub, Robaczewski Eugeniusz, Łabonarska Halina, Gliński Wieńczysław, Bogucki Marek, Jędryka Joanna, Brudny Stanisław, Borowicz Krystyna, Bończak Jerzy.

13.00 - "Śpiewnik chopinowski" - Dorota Kozińska
W audycji liczne konteksty muzyczne i kulturowe pieśni Życzenie Chopina do tekstu Stefana Witwickiego. Utwór zabrzmi w kilku najtrafniejszych interpretacjach, m.in. Elżbiety Szmytki, Olgi Pasiecznik, Teresy Żylis-Gary, Aleksandy Kurzak czy Stefani Woytowicz. Nie zabraknie też opracowania jazzowego autorstwa Kuby Stankiewicza.
20.00 - "Chopin na ludowo" - Kuba Borysiak [PREMIERA]
W audycji w której nieustannie poruszamy tematy polskiej muzyki ludowej w kontekście dzieł Chopina, większą uwagę poświęcimy tradycji muzyki radomskiej. To właśnie w tym regionie powstały i nadal powstają najciekawsze i najbardziej archaiczne mazurki i oberki w Polsce. Słuchać będziemy opowieści Braci Tarnowskich z Domaniowa, którzy opowiedzą m.in.: o śpiewaniu mazurków oraz graniu ich na skrzypcach. Powrócimy także od recepcji muzyki Chopina wśród muzyków ludowych - tym razem swoją refleksją na temat chopinowskich mazurków podzieli się z nami Andrzej Malik ze Skrzyńska. Posłuchamy także mazurków op. 56 oraz Ronda a la mazur F-dur, op. 5 w wykonaniu Daniła Trifonova.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
W najbliższej audycji cała godzina z j-popem (potańczymy), j-rockiem (policzymy nieparzyste metra), j-jazzem (w rytm Fantazji-Impromptu, ale nie tylko) i j-electro (marsz żałobny i fajerwerki), a to nie wszystko. Przy czym wszystko rzecz jasna z j-Chopinem w tle. Zaprasza jak zwykle ????·????? - czyli Mariusu Guradofusuki.