Polskie Radio

Polskie Radio wspomina Grzegorza Ciechowskiego w 20. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2021 07:00
Dziś, 22 grudnia, mija dokładnie 20 lat odkąd zmarł Grzegorz Ciechowski. W portalu polskieradio.pl dostępny jest serwis specjalny poświęcony byłemu liderowi grupy Republika. Przez cały dzień artystę wspominać będzie Program 3 Polskiego Radia w ramach akcji "Obywatel G.C. w Trójce".
Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty
Grzegorz Ciechowski - 20. rocznica śmierci artysty Foto: PR

Co oznaczały czarno-białe barwy na plakatach i płytach Republiki? Jakim człowiekiem był Grzegorz Ciechowski dla kolegów z zespołu i dla swoich bliskich? Jaką rolę w jego życiu odegrała tajemnicza Ewa Omernik? Dlaczego muzyk stał się obiektem nienawiści mieszkańców Torunia? Na te i inne pytania można znaleźć odpowiedź w serwisie specjalnym ciechowski.polskieradio.pl. Został on przygotowany specjalnie na 20. rocznicę śmierci tego wybitnego twórcy.

Obywatel artysta

Grzegorz Ciechowski był wokalistą, muzykiem, producentem, kompozytorem i autorem poetyckich tekstów – ale przede wszystkim nietuzinkowym artystą, który miał wyraźną wizję swej twórczości i nie bał się podejmować ryzyka. Dzięki temu – najpierw jako lider Republiki, a potem Obywatel G.C. i Grzegorz z Ciechowa – wyznaczał trendy na polskiej scenie muzycznej. Jako producent pomógł też rozwinąć skrzydła młodym wokalistkom, takim jak Kasia Kowalska, Justyna Steczkowska czy Katarzyna Groniec. W życiu osobistym przeszedł długą i krętą drogę, zanim dotarł do spokojnej przystani u boku żony Anny, która była przy nim do końca.

Pod adresem ciechowski.polskieradio.pl opisane są zarówno zawodowe, jak i osobiste losy Ciechowskiego. A ponieważ był on mocno związany z Polskim Radiem, w którym gościł wielokrotnie, w serwisie specjalnym można usłyszeć wiele zaczerpniętych z radiowego archiwum wypowiedzi – zarówno głównego bohatera, jak i tych, którzy dobrze znali go osobiście, a więc przede wszystkim muzyków Republiki Zbigniewa Krzywańskiego i Leszka Biolika.

Radio Ciechowski

"Biała flaga", "Kombinat", "Telefony", "Mamona", "Tak… Tak… To ja", "Nie pytaj o Polskę" – te i inne utwory autorstwa Grzegorza Ciechowskiego należą do kanonu polskiego rocka. Cały repertuar stworzony przez tego muzyka – łącznie z wyprodukowanymi przez niego piosenkami innych wykonawców – można usłyszeć w kanale internetowym Radio "Ciechowski Non Stop". Ta internetowa stacja uruchomiona przez Polskie Radio jest kolejnym ogniwem serwisu specjalnego ciechowski.polskieradio.pl.

Ciechowski w Trójce

Duże dawki twórczości Ciechowskiego będą serwowane na antenie Programu 3 Polskiego Radia w najbliższą środę w ramach akcji "Obywatel G.C. w Trójce". Rozpocznie się już w porannej audycji "Trójka budzi" (godz. 5.00-6.00). W tym dniu "Nasza tonacja" (12.00-13.00) Michała Kirmucia zostanie w całości poświęcona artyście. Natomiast w audycji "W tonacji Trójki" (20.00-21.00), prowadzonej przez Michała Margańskiego, usłyszeć będzie można bardzo rzadkie wersje i aranżacje utworów z repertuaru Grzegorza Ciechowskiego. A wreszcie w audycji "Noc Harmonia" (22.00-23.00), Julia Sawicka przyjrzy się twórczości muzyka pod bardziej "jazzowym" kątem.

Tego dnia zmarłego artystę wspominać będą w Trójce muzycy, którzy mieli okazję z nim grać. Nie zabraknie również archiwalnych wywiadów, ciekawostek i koncertów. Uważni słuchacze będą mogli zdobyć egzemplarze płyty "Grzegorz Ciechowski / Spotkanie z legendą".  

kc