Polskie Radio

Sylwester z Polskim Radiem. Podsumowania i dużo muzyki

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 19:00
W sylwestra na wszystkich antenach dużo muzyki rozrywkowej i tanecznej - zarówno tej współczesnej, jak i królującej na parkietach od dekad. Dla melomanów transmisja Gali Sylwestrowej z Filharmonii Narodowej. Ponadto, o polskich tradycjach noworocznych a także, jak obchodzono to święto w dawnych kulturach oraz gdzie powstał pierwszy zegar i kalendarz. Zapraszamy!  
Sylwester z Polskim Radiem
Sylwester z Polskim Radiem Foto: Shutterstock
logo


09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

O tym, dlaczego celebrujemy powitanie Nowego Roku właśnie 31 grudnia i jak obchodzono to święto w dawnych kulturach w rozmowie z kulturoznawcą dr Małgorzatą Bulaszewską z SWPS, zaś o polskich tradycjach noworocznych opowie etnograf Małgorzata Jaszczołt z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

Z kolei na sylwestrowy wieczór w Programie 1 Polskiego Radia zaprosi Zbigniew Zegler - jeden z prowadzących "Sylwestra w Jedynce". Sława Bieńczycka podsumuje tegoroczną Turystyczną Listę Przebojów. Będą też kulturalne rekomendacje Małgorzaty Raduchy na sylwestrowy weekend. Poza tym kolejny odcinek słuchowiska "Rodzina Połanieckich" oraz nasze konkursy "A to kto to" i "Od małego dla dużego".

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

Sylwester na świecie. Poland to jedna z czterech osad na Kiritimati, największej wyspie Kiribati, państwa leżącego na Oceanie Spokojnym, kilkaset kilometrów na zachód od linii zmiany daty. To właśnie tam najwcześniej - gdy w Polsce była godz. 11.00 - powitany został Nowy Rok.

Po 20.00 - orędzie noworoczne Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy

Po 20.00-05.00 - "Sylwester z Jedynką" - zapraszają Ula Kaczyńska, Zbigniew Zegler i Damian Sikorski

Startujemy - wraz z Ulą Kaczyńską - tuż po godz. 20.00. Rozgrzewka to podstawa treningu. Należy rozgrzać mięśnie i przygotować organizm do wysiłku. Doskonale wiedzą o tym sportowcy. W rozgrzewce przed sylwestrową nocą chodzi też o to, żeby dobrze nastroić się na zabawę. I my zapraszam Państwa na taką rozgrzewkę przed Sylwestrem z Jedynką. Usłyszą Państwo przeboje z lat 80. i 90. - soul, funk, rhythm and blues. Wszystko to, co znamy z dawnych prywatek i domówek.

Od godz. 22.00 do 2.00 nad ranem w Nowy Rok na sylwestrową zabawę zaprasza Zbigniew Zegler. Przy najlepszych tanecznych przebojach sprzed lat i najnowszych hitach będziemy przekazywać Państwa życzenia - zarówno te składane bezpośrednio, na żywo, przez telefon, jak i te przesyłane sms-em na numer 71 151, nagrane na naszą automatyczną sekretarkę (22 645 22 65) i pozostawione na profilu radiowej Jedynki na Facebooku (facebook.com/jedynka).

Od godz. 2.00 do 5.00 na zabawę w wersji chill zaprasza Damian Sikorski. Usłyszymy piosenki od takich wykonawców, jak: Adele, Sam Fender, Alicia Keys, Mikromusic, James Blake, czy Thomas Dybdahl. Dla tych, co jeszcze będą na parkiecie najlepszy funk zagwarantuje duet Silk Sonic, rockowe granie Foo Fighters, a bluesa zaserwuje Jagoda Kret.


LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Rodzina Połanieckich" Henryka Sienkiewicza z Janem Englertem, Martą Lipińską, Zdzisławem Mrożewskim - fragmenty słuchowiska z 1977 roku.

Ta obyczajowa powieść inspirowana nieszczęśliwym małżeństwem Sienkiewicza z Marynuszką został wydana w 1894 roku. Opowiada o Maryni z Pławickich i Stachu Połanieckim. Nie od razu dane im było zawrzeć małżeństwo, na przeszkodzie stanęło zbyt kupieckie podejście Stacha do życia. To jednak nie tylko historia małżeństwa Połanieckich, ale także obraz nowej klasy.

21.45 - "Ania z Zielonego Wzgórza" w interpretacji Ireny Kwiatkowskiej, nagranie z roku 1969, w ramach Radiobooka (w sam raz na czas świąteczny i poświąteczny, jako książka rodzinna, którą darzą sentymentem różne pokolenia).

23.50 - "Pamiętniki Sadyka Paszy" Michała Czajkowskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 


PŁYTA TYGODNIA:

"Biała Droga" (Reedycja) - Urszula.   

logo

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Bolesław Leśmian - Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Klaudia Baranowska

Józef Zeidler Missa Pastorytia G-dur, wyk. Iwona Socha - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Tomasz Krzysica - tenor, Wojciech Gierlach - baryton; Polski Chór Kameralny, Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus, dyr. Paweł Przytocki; Mikołaj Gomółka Melodiae na Psałterz Polski /wybór/, wyk. Chór Polskiego Radia, dyr. Agnieszka  Budzińska Benett; Kolędy polskie śpiewa Chór Filharmonii Narodowej 

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - opracowanie Marek Zwyrzykowski

Johann Anton Reichenauer, Johann Friedrich Fasch, Antonio Vivaldi, Georg Philipp Telemann, Ludvig Norman, Wolfgang Amadeus Mozart, Ana Milosavljević, Claude Debussy, Francesco Cavalli, Karol Szymanowski, Carl Friedrich Abel, Duri Sialm

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Klaudia Baranowska

Fryderyk Chopin Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur, wyk. Halina Czerny-Stefańska - fortepian, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie, dyr. Bohdan Wodiczko; Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op 8, wyk. Kaja Danczowska Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Karakowie, dyr. Antonii Wit

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński

W ostatnim Jazzowym Poranku tego roku Roch Siciński porozmawia z dwoma z trzech gości Miejscówki z Dwójką. Z okazji Nowego Roku Grzegorz Tarwid, Szymon Gąsiorek i Marek Pospieszalski zaproponują autorską wizję słynnych walców i polek Johannesa Straussa. A wszystko to w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" 1 stycznia. Początek rozmowy o godzinie 9.30. Ponadto w audycji:

- W ostatni dzień roku zamykamy przegląd planów sylwestrowych instytucji kulturalnych w Polsce. Co w swojej ofercie proponują kina?

- Andrzej Zieliński w Jazzowej Rozmowie, będzie gościć Leszka Możdżera, który opowie o najnowszej płycie nagranej z Zoharem Fresco i Larsem Danielssonem.

To już ostatnia szansa na zdobycie Płyty Tygodnia, tuż po godzinie 8.00 Piotr Beczała zaśpiewa arie z oper kompozytorów słowiańskich i dzieł Giuseppe Verdiego. Soliście towarzyszyć będzie Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Łukasza Borowicza. Można zamknąć ten rok i powitać nowy wygraną w Konkursie "Do trzech razy sztuka"? Taka możliwość już o godzinie 9.15.

10.00-12.00 - "Sylwestrowe show Waldemara Malickiego"

12.00-13.00 - "Karnawał instrumentów" - prowadzi Łukasz Borowicz

13.00-15.00 - "Sylwestrowe 96 obrotów" - prowadzą Andrzej Sułek i Piotr Metz

Orkiestry Polskiego Radia

13.00-13.15 - "Zapiski ze współczesności" / Stanisław Sojka - autor Jakub Kukla

Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać - tę frazę kojarzy chyba każdy. Ale utwór "Tolerancja" to tylko wycinek bogatego dorobku artystycznego Stanisława Sojki. Po intensywnym eksplorowaniu jazzowego kosmosu i licznych eksperymentach dźwiękowych wokalista i pianista postanowił zostać… artystą ludowym...

15.00-18.00 - "W sylwestrowe popołudnie" - prowadzą Klaudia Baranowska i Jakub Kukla

18.00-20.00 - "Muzyczne koktajl party z Tomaszem Szachowskim"

20.00-22.30 - "Transmisja Gali Sylwestrowej z Filharmonii Narodowej" - prowadzi Róża Światczyńska, w studiu Tomasz Szachowski

Jerry Herman - Uwertura do musicalu Mame; Mitch Leigh - "I am I, Don Quichotte" z musicalu Man of La Mancha; Jack Halloran - Witness; Harvey Schmidt - "Rain Song" z I aktu musicalu 110 in the Shade; Richard Rodgers/ Oscar Hammerstein II- Uwertura do musicalu South Pacific; Richard Rodgers/Oscar Hammerstein II - "Oklahoma" z II aktu musicalu Oklahoma!; George Gershwin Amerykanin w Paryżu; Jule Styne- Uwertura do musicalu Gypsy; Aaron Copland - "The Promise of Living" z I aktu opery The Tender Land; Claude-Michel Schönberg - "The Stars" z I aktu musicalu Les Miserables; Leonard Bernstein- Trzy epizody taneczne z musicalu On the Town; Frederick Loewe- "They Call the Wind Maria" z I aktu musicalu Paint Your Wagon; Leonard Bernstein- Uwertura do operetki komicznej Candide; Frank Loesser - "Joey, Joey, Joey" z I aktu musicalu The Most Happy Fella; Leonard Bernstein - "Make Our Garden Grow” z II aktu operetki komicznej Candide

Wyk. Orkiestra i Chór Filharmonii Narodowej, Paolo Szot - baryton, dyr. Joseph R. Olefirowicz, Magdalena Schabowska - sopran, Aneta Kapla-Marszałek - sopran, Andrzej Marusiak - tenor, Daniel Woźniak - tenor, Mirosław Grabski - bas

Przerwa: Rozmowa z dyrygentem Josefem Olefirowiczem, autor Monika Zając

22.30-00.00 - "Jazz.PL" - prowadzą Piotr Metz, Roch Siciński i Andrzej Zieliński

Jazz Band Młynarski-Masecki


logo

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

02.00-03.00 - "AnagrammarganA" - Michał Margański

03.00-05.00 - "Między dniem a dniem" - Piotr Firan

05.00-06.00 - "Trójka budzi: synth-pop" - Michał Kirmuć

06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Łukasz Sobolewski 

W audycji m.in.:

6.50 - Sylwester „last minute”. W co się ubrać, jak uczesać, jaki wykonać make up w momencie, kiedy nasze plany siedzenia w domu w dresach pod kocem zmieniają się na kilka chwil przed godziną „zero” i szykuje nam się impreza życia. Krótki poradnik o tym, jak stylowo wejść w nowy rok przygotuje;

7.15 - Z powodu ograniczeń epidemicznych i wysokich cen wielu z nas sylwestra spędzi w domu z najbliższą rodziną/znajomymi. Jedną z najchętniej wybieranych atrakcji są… planszówki. Dlaczego ponownie je pokochaliśmy? W co teraz gramy? Jak gry zmieniały się na przestrzeni lat?

7.50 - Jedni w Sylwestra się bawią, inni… pracują. Przegląd zawodów, dla których ta wyjątkowa dla wielu noc jest albo czasem wytężonej pracy, albo zwykłą nocką spędzoną na wykonywaniu czynności zawodowych.


08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak 

Gość - Marcin Horała, wiceminister infrastruktury.

09.00-10.00 - "Winien i ma" - Wojciech Surmacz 

10.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Katarzyna Cygler 

W audycji m.in.:

Sztuka przejścia ’21. Po raz siedemnasty w BWA Wrocław zostaną pokazane dyplomy absolwentów wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta ze wszystkich wydziałów i kierunków prowadzonych przez uczelnię.

Goście:

Kierunek Grafika - Magdalena Banaś

Kierunek Malarstwo - Wiktor Gałka

12.00-13.00 - "Nasza tonacja" - Mateusz Tomaszuk

13.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Mateusz Drozda

W audycji m.in.:

13.35 Najważniejsze wydarzenia, odkrycia i wynalazki w 2021 r. na świecie

Gość: prof. dr hab. inż. Krzysztof Pietrusewicz, Prorektor ds. organizacji i rozwoju Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie 

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej

W audycji m.in.:

15.40 Podsumowanie budowy dróg w 2021: nowe drogi (liczba kilometrów), nowa trzypasmowa autostrada A1, kolejne inwestycje drogowe;

15.50 Podsumowanie najważniejszych wydarzeń na świecie w roku 2021;

16.20 Sportowe podsumowanie roku 2021;

16.40 Niezła historia

1953 - Zaprezentowano pierwszy, prototypowy egzemplarz Syreny. Jak wyglądał proces wdrażania do produkcji pierwszych Syren?

335 r. n. e. zmarł św. Sylwester. Kim był ten święty?

Piotr Łodej i prof. Tomasz Gajownik

17.20 Podsumowanie najważniejszych wydarzeń muzycznych w Polsce i na świecie;

18.00-20.00 - "Sylwester z Trójką" - Karol Gnat 

20.00-22.00 - "Sylwester z Trójką " - Tomasz Gnat  

od 22.00 - "Sylwester z Trójką" - Łukasz Ciechański i Tomasz Miara


LITERATURA W TRÓJCE: 

10.45 - w cyklu "Powieść w Trójce": "Przez kraj ludzi,  zwierząt i bogów" Antoniego F. Ossendowskiego w interpretacji Mirosława Zbrojewicza. 

logo

14.06 - "Nakręceni" - magazyn premier filmowych - zapraszają Łukasz Adamski i Piotr Gociek

To nie był łatwy rok dla kina. Ograniczenia cividowe namieszały w kalendarzu premier, ale na ekranach i tak pojawiło się wiele ciekawych produkcji. Te najważniejsze przypomną w specjalnym wydaniu audycji nasi krytycy.

logo

06.00-09.00 - "Najlepszy dzień tygodnia" - Gosia Jakubowska i Szymon Jaworski

Zapraszamy na wspólne przygotowania do zabawy sylwestrowej. Na talerzu - sylwestrowe przekąski, które królują w mediach społecznościowych. Zaprezentujemy hity muzyczne, przy których sami nie raz bawiliśmy się podczas sylwestrowej nocy. Przypomnimy historię powstania klasyka discofunku Kool &The Gang - Celebration, a w cyklu "Dobrze nakręcony" - historię teledysku "Firework" - Katy Perry.

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Maciej Wójcik

Czas stop! Kolejny rok, zmiana cyferki w kalendarzu... ale jak to się wszystko zaczęło? Gdzie powstał pierwszy zegar i kalendarz? Porozmawiamy też o dylatacji czasu. Mówi się, że czas płynie szybciej, im się jest... wyżej. Zgodnie z założeniami ogólnej teorii względności ludzie mieszkający na parterze starzeją się nieco wolniej od ich sąsiadów z góry. Dlaczego tak jest?

14.00-15.00 - "W to mi graj" - Michał Piwowarek

Ostatni dzień roku sprzyja wszelkim podsumowaniom. Porozmawiamy  o najciekawszych premierach mijającego sezonu oraz zapowiemy najważniejsze realizacje teatralne 2022 roku. Jak zmienił się teatr w czasie pandemii?

16.00-17.00 - "Czwarty bieg" - Piotr Galus

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy planują przetańczyć sylwestrowa noc. Taniec bardzo dobrze wpływa na naszą kondycję - zarówno fizyczną, wzmacniając mięśnie, oraz psychiczną - powoduje uwalnianie dopaminy. Może więc warto w 2022 włączyć elementy tańca do swoich planów treningowych?

17.00-18.00 - "Teraz k-pop" -  Klaudia Tyszkiewicz

Sylwester pod znakiem hallyu! Nie ma lepszego sposobu na rozgrzanie się przed sylwestrową nocą niż posłuchanie największych, koreańskich przebojów. Na playliście prawdziwe imprezowe hity - od Super Junior po BTS!

18.00-20.00 - "Będzie Głośno" - Damian Sikorski

Mix tanecznych piosenek vintage w wykonaniu debiutantów i uznanych artystów. Zmysłowe soulowe dźwięki i oldschoolowe przyjemności zaserwuje duet Silk Sonic, który tworzą  Bruno Mars i Anderson Paak. Klimat soulu i funku z lat 60. i 70. zapewni debiutująca Marcela, będzie vintagowe granie od Jagody Kret z debiutanckiego albumu "O samym braku stabilności", do tańca poderwie Nas Bartek Królik solo, a także z grupą Sistars. 

20.00-21.00 - "45 lat w 45 minut" - Marcin Matuszewski "Duże Pe"

Taneczny 45-minutowy muzyczny set - od 1976 do 2021 roku. Dlaczego akurat od 1976? Bo to rok powstania Czwartego Programu Polskiego Radia! Zapraszamy na widowiskowe zamknięcie "rocznikowego 45-lecia Czwórki”.

21.00-01.00 - "Sylwester z Czwórką" - Mateusz Kulik i Kamil Jasieński

W tę wyjątkową noc nie tylko przywitamy 2022 rok, ale wyjrzymy zdecydowanie dalej w przyszłość. Sprawdzimy jak baluje się w odległej galaktyce i jak wyglądają rave’y z futurystycznych wizji S-F. Nie zabraknie także opcji dla najbardziej leniwych - imprezy w wirtualnej rzeczywistości. Tańce na siedząco - to jest to! Jednak niezależnie od czasu i przestrzeni, do dobrej zabawy potrzebna jest muzyka. Tej nocy usłyszymy najlepsze sety od naszych czwórkowych dj'ów - Berta i Harpera. Niech moc będzie z Wami!


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Pożegnanie jesieni" - fragmenty powieści Stanisława Ignacego Witkiewicza czyta Jakub Kordas, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, laureat nagrody Arete Teatru Polskiego Radia. 


1200-150-gwiazdka.jpg

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Co pysznego możemy przygotować na noworoczne przyjęcie? Miś Michaś na pewno będzie miał wiele smakowitych pomysłów. Jak przystroić pokój i jak świętować bez strzelania fajerwerków. Oprócz tego przez cały poranek słuchamy piosenek, do których nóżka sama chodzi. Spytamy też słuchaczy jak oni spędzają noworoczny czas i czy mają jakieś noworoczne postanowienia.

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Naukowe plany na 2022 r.

20.00-06.00 - "Sylwester z Polskim Radiem Dzieciom" - W ten wyjątkowy dzień PRD planuje zabawę i dla dzieci i dla dorosłych. Już od godziny 20:00 za mikrofonem zasiądzie Adam Dobrzyński, znany dorosłym z audycji "Co nam w duszy gra?", "Muzyczne podróże Adama Dobrzyńskiego" i "Stare, znane, zapomniane". Na początek serwujemy dużo tanecznej muzyki dla dzieci stopniowo przechodząc w tę dla rodziców. W ten sposób cała rodzina, mamy nadzieję, będzie się dobrze bawić. Sylwester z PRD potrwa do godz. 6.00.

A co będzie można usłyszeć? Gorące hity do tańca z lat 60., 70. i 80. ubiegłego wieku. Hity z czołówek list przebojów ostatnich lat. Największe przeboje z dyskotekowych parkietów, które znają wszyscy - gotowy zestaw na każdą domową imprezę. Nie zabraknie tej nocy muzycznie niczego.​


LITERATURA W POLSKIM RADIU DZIECIOM: 

12.15 - zwycięskie prace konkursu "Gwiazdkopisanie". 

14.00 - Słuchowisko "Kot w butach" na motywach bajki Charles’a Perraulta w adaptacji i reżyserii Julii Rozbieckiej.

W słuchowisku udział biorą dziennikarze PRD: Ewa Gorzelak, Janusz Zadura, Wojciech Słupiński i Leszek Filipowicz, a partnerują im młodzi aktorzy - Tosia Chuderska i Staś Ruciński. ​​

.


19.00 - "Wieczór sylwestrowy z Mariuszem Gradowskim" [PREMIERA]

Zapraszamy na tańce, hulanki i swawole przy akompaniamencie tanecznej muzyki. Bedzie swing, trochę klubowych brzmień, rock and roll, soul, a nawet tango i mamba a to wszystko oczywiście z Chopinem w tle!

21.00 - "Na Jazzowo" - Andrzej Zieliński [PREMIERA] 

W  sylwestrowej odsłonie programu z pewnością nie zabraknie jazzu do tańca, chociaż mogą zdarzyć się też momenty pełne zadumy i refleksji. Redaktor zaprezentuje jazzowe aranżacje muzyki patrona naszej anteny, ale nie tylko!

22.00 - "Wieczór sylwestrowy PR Chopin" - Magdalena Sawicka i Marta Jankowska [PREMIERA]  

W audycji sylwestrowej będą mieli Państwo okazję otrzymać wyjątkowe płyty wydane w tym roku przez Polskie Radio m.in. albumy z najpiękniejszymi ariami w interpretacjach Piotra Beczały oraz Long Longa. W programie zabrzmią walce m.in. Fryderyka Chopina, Ferenca Liszta, Johanna Straussa II, Hectora Berlioza, Piotra Czajkowskiego oraz znane i lubiane kompozycje operowe.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU