Polskie Radio

"Historia Żywa" i "Teraz jazz". Polskie Radio na poniedziałek

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 19:00
Szachy, brydż, sudoku, łamigłówki umysłowe, gry logiczne - opowiemy o tym, co dają naszemu mózgowi gry umysłowe. Pozmawiamy również o terapii z udziałem psa, jako metodzie wzmacniającej efektywność rehabilitacji. Przedstawimy sylwetki finalistów plebiscytu Nieprzeciętni 2022, by ułatwić słuchaczom wybór zwycięzcy.
Polskie Radio na poniedziałek
Polskie Radio na poniedziałekFoto: Shutterstock/DGLimages
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację w Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Daniel Wydrych

Jan Krzysztof Duda, nasz arcymistrz szachowy wygrał prestiżowy turniej w Warszawie. To kolejne jego zwycięstwo i przykład jak sukcesy Polaka zachęcają młodych do naśladowania mistrzów. Coraz więcej Domów Kultury czy szkół ma zajęcia dodatkowe - szachy. Jak wychować mistrza szachowego? Jak wygląda trening szachowy? Od czego zacząć? Po co nam szachy? Gość: Michał Kanarkiewicz, trener szachowy. Materiał ze szkółki szachowej - Patryk Bedliński.

Szachy, brydż, sudoku, łamigłówki umysłowe, gry logiczne - co dają naszemu mózgowi gry umysłowe? Jak takie logiczne zabawy wpływają na rozwój intelektualny dzieci? Czy taka umysłowa rozrywka może poprawiać pamięć dorosłych? Ponadto, konkursy, słuchowisko - propozycje do Lata z Radiem.

19.00-19.30 - "Jedynka Dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska

W tym roku we Wrocławskim Teatrze Lalek Dzień Dziecka będzie wyjątkowo długi. Dlaczego? Od 28 maja do 1 czerwca podczas 6. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci zaprezentowanych zostanie 17 najciekawszych spektakli z kraju i z zagranicy, w Ogrodzie Staromiejskim odbędzie się 29 bezpłatnych warsztatów i 6 niebiletowanych przedstawień plenerowych. Impreza pod patronatem radiowej Jedynki.

Lektura: od 30.05 do 3.06 fragmenty audiobooka pt. "Sekret Magika" w oparciu o książkę Maxa Czornyja pod tym samym tytułem i w artystycznym wykonaniu Wiktora Zborowskiego.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Stanisław Osiecki - polityk i taternik

Działacz społeczny, minister i parlamentarzysta II Rzeczpospolitej, współtwórca Polskiego Państwa Podziemnego był Prezesem Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Zasłużony w Polskim ruchu olimpijskim, zainicjował budowę schroniska na Hali Gąsienicowej. W 55 rocznicę śmierci postać Stanisława Osieckiego wspomni dr Mateusz Ratyński z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

* Wielkie Wystawy Światowe. Wiedza, debata, fascynacje industrializacją

Idea międzynarodowych wystaw pokazujących osiągnięcia nauki, techniki, architektury z różnych stron świata miała swój początek w Hyde Parku Londynie w 1851 roku. Z ekspozycjami wiązały się wielkie przedsięwzięcia budowlane np. Crystal Palace w Londynie, wieża Eiffla na wystawie światowej 1889 w Paryżu, konstrukcja modelu atomu Atomnium w 1958 w Brukseli. Polska jest stałym uczestnikiem Expo od 150 lat, prezentując między innymi fabrykę fortepianów czy atelier fotograficzne. O historii wielkich wystaw, ich wpływie na powstawanie i propagowanie zjawisk, które do dziś obserwujemy powie prof. Marta Leśniakowska z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - zapraszają Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Między bolszewicką Rosją  a II Rzeszą (ostatnie miesiące wojny 1918 roku)

Między bolszewicką Rosją  a II Rzeszą - jakie były te ostatnie miesiące Wielkiej Wojny w naszej części Europy?  Przejęcie władzy przez bolszewików w Rosji i wybuch wojny domowej w końcu 1917 roku spowodowały, że Lenin  chciał jak najszybciej zakończyć udział imperium w wojnie, aby walczyć z wewnętrznym wrogiem, z białymi. Doszło do rozejmu z Niemcami i Austro-Węgrami oraz rokowań pokojowych w Brześciu Litewskim, jednak przerwanych przez delegację bolszewicką. Państwa centralne wznowiły ofensywę 18 lutego 1918 roku i posunęły się daleko na wschód. Ostatecznie bolszewicy podpisali pokój z Niemcami i Austrią 03 marca 1918 roku w tymże Brześciu Litewskim z  dolegliwym warunkiem zwrotu aż ¾ miliona kilometrów kwadratowych terenów zajętych przez Rosję. W lutym Rzesza, okupująca znaczną część ziem polskich, realizując wizję Mitteleuropy podpisała układ niemiecko-ukraiński. Do powstającego pod jej patronatem państwa ukraińskiego została włączona Chełmszczyzna, co spowodowało w Królestwie Polskim demonstracje i dymisję rządu Jana Kucharzewskiego. Powstało także, zależne od Cesarstwa Niemieckiego, państwo litewskie. Wycofanie się Rosji z sojuszu z Zachodem osłabiło ententę, wzmacnianą od kilku miesięcy przez Stany Zjednoczone, które przystąpiły do wojny w kwietniu 1917 roku. Na frontach słabły jednak  państwa centralne. Rzesza podejmowała ostatnią ofensywę, zmagając się w polityce wewnętrznej z nastrojami rewolucyjnymi i strajkami robotniczymi. Niemcy zostali zatrzymani nad Marną w lipcu, ich sojusznicy przegrali: Bułgaria zawarła rozejm we wrześniu, a w październiku poddało się imperium osmańskie. W październiku doszło do buntu marynarzy niemieckich, który przerodził się w powstanie. 9 listopada abdykował cesarz Wilhelm II. Władze przejęła Rada Komisarzy Ludowych. Z kolei Austriacy ponieśli klęskę w bitwie z Włochami pod Vittorio Veneto na przełomie października i listopada, a cesarz Karol I nie mógł zatrzymać rozpadającej się monarchii austro-węgierskiej.

Czy w momencie wybuchu  wojny w 1914 roku Polacy mogli pomarzyć o tym, że cztery lata później trzy państwa zaborcze będą tak słabe?

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Emancypantki" Bolesława Prusa - nagranie z 1974 roku.

21.45 - "Chłopi" Władysława Reymonta w interpretacji Krzysztofa Gosztyły (Radiobook).

23.50 - W ramach Roku Polskiego Romantyzmu prezentujemy "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, poety, tłumacza, filarety, przyjaciela Adama Mickiewicza. Podróż tę odbyli razem przez Niemcy, Szwajcarię i Włochy w roku 1829. Czyta Piotr Adamczyk.  

logo

00.00-01.00 - "Wieczór płytowy" - prowadzą Tomasz Szachowski, Piotr Metz, Przemysław Psikuta

The Rolling Stones – "Exile On Main St" – 1972 RSR

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Roman Chojnacki "Pasterz słoneczników" - aud. Iwony Smolki

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Konrad Handschuh

Bolesław Szabelski - Suita na orkiestrę op 10 wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Szymon Bywalec; Teodor Leszetycki - Koncert fortepianowy c-moll op. 9, wyk. Hubert Rutkowski, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Michał Klauza; Władysław Żeleński - Dwa tance polskie op. 37 Orkiestra Polskiego Radia  w Warszawie, dyr. Michał  Klauza

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Horvat, Šipuš, Beethoven, Franck, Papandopulo, Pärt, Chopin, Paganini, Paganini, Odak, Bersa, Sor, Parać

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

150 rocznica śmierci Stanisława Moniuszki (4.06.2022)

Stanisław Moniuszko Halka - Aria Janusza, Pieśń Halki oraz duet Halki i Janusza, wyk. Halina Słoniowska - sopran, Andrzej Hiolski - baryton, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Zdzisław Górzyński, Aria Jontka z IV aktu, Flis – Aria Franka,wyk. Wiesław Ochman – tenor, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Zdzisław Górzyński, Hrabina - Pieśń Chorążego, Aria Kazimierza z I aktu, Piosnka Broni z II aktu, Arii Hrabiny z III aktu,

wyk: Edmund Kossowski, Kazimierz Pustelak, Agnieszka Kossakowska i Halina Słonicka

Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Mieczysław Mierzejewski, Straszny Dwór - Aria Miecznika z II aktu, wyk. Andrzej Hiolski – baryton, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Witold  Rowicki, Aria Stefana z III aktu, wyk. Bogdan Paprocki – tenor, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Witold  Rowicki, Aria Skołuby z III aktu, wyk. Bernard Ładysz – bas, Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Witold Rowicki

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek  

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

10.00-11.00 - "Znacie, to posłuchajcie" - Rodzeństwo: bracia Jussenowie

11.10-12.00 - Wolfgang Amadeus Mozart Wielka fantazja c-moll KV 475, Orkiestra Mozarteum

12.05-12.45 - Tribute To Moniuszko: utwory Ignacego Zalewskiego, Mikołaja Majkusiaka i Wojciecha Kostrzewy w wyk. Chopin University Accordion Trio

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" (premiera) / Kazimierz Orłoś - opr. Dorota Gacek

Gościem "Zapisków ze współczesności" będzie w tym tygodniu Kazimierz Orłoś - prozaik, publicysta, scenarzysta, autor słuchowisk. Niedawno pisarz odebrał Nagrodę Literacką imienia Marka Nowakowskiego przyznaną mu za całokształt twórczości. W audycji opowie m. in. o swojej rodzinnej genealogii, o tradycjach patriotycznych w rodzinach Mackiewiczów i Orłosiów, będzie wspominał wujów-pisarzy, a także lata pracy w Polskim Radiu i czas współpracy z filmowcami, opowie jak doszło do publikacji przez Giedroycia „Cudownej meliny”, jak przeżywał czas „Solidarności”  i stanu wojennego, opowie o wieloletniej przyjaźni z Markiem Nowakowskim oraz podzieli się ze słuchaczami swoim pisarskim credo.

13.00-15.00 - "Koncerty w porze lunchu" - prowadzi Magdalena Łoś

Nuria Rial – sopran, Les Cornets Noirs  (Rougemont, 27.07.2010)

Orazio Tarditi Domine ad adiuvandum me festina (Musiche varie da chiesa); Andrea Gabrieli Intonazione del sesta tono (Intonazioni d'organo); Lodovico Viadana Canzon francese in risposta (Cento concerti Ecclesiastici); Alessandro Grandi Vulnerasti cor meum (Motetti a una e due voci); Girolamo Frescobaldi Bergamasca (Fiori musicali); Giovanni Pierluigi da Palestrina Pulchra es amica; Giuseppe Scarani Sonata sesta a 2 soprani sopra re mi fa sol la  (Sonate concertante); Claudio Monteverdi Laudate Dominum in sanctis eius (Selva morale e spirituale); Nicolò Corradini  Suonata a 2 cornetti in rispasta “La Golferamma” (Partitura del primo libro de canzoni francesi a 4 e alcune sonate); Giovanni Legrenzi O dilectissime Jesu (Motetti sacri a voce sola con tre strumenti op. 17); Maurizio Cazzati Capriccio detto II Marescotti a 2 in ecco (Correnti. Balletti); Maurizio Cazzati Regina Caeli (Le quattro antifone annuali della B.V. Maria)

Koncert Kaleidoscope Chamber Collective (Londyn, Wigmore Hall, 28.03.2022)

Frank Bridge Fanrazja fis-moll  H. 94; William Grant Still Mother and Child (Suita na  skrzypce i fortepian); Antonin  Dvořák Kwintet smyczkowy Es-dur  op 97

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

17.30-18.00 - "Ślady pamięci" - aud. Andrzeja Mietkowskiego i prof. Rafała Habielskiego

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Tomasz Szachowski

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Stanisława Skrowaczewskiego (Warszawa, 6.05.2011)

Wolfgang Amadeus Mozart Symfonia C-dur KV 551 „Jowiszowa”, Anton Bruckner III Symfonia d-moll „Wagnerowska”

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / Mała Wittliniada, rozmowa z prof. Katarzyną Szewczyk-Haake - aud. Wacława Holewińskiego

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Fortepianiści - prowadzi Andrzej Sułek

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Krzysztof Dziuba

LITERATURA W DWÓJCE: 

11.00-11.10 - "To się czyta" - Izrael Joszua Singer "Towarzysz Nachman", czyta Wojciech Żołądkowicz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" - Charles Dickens "Klub Pickwicka", czyta Wiesław Michnikowski.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" - Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00. 

00.00 - 02.00 Ciemna Strona Mocy – Aleksandra Kaczkowska

02.00 - 03.00 Apteka nocna - Jędrzej Kodymowski  

03.00 - 04.00 Studio El Muzyki – Jerzy Kordowicz 

04.00-05.00 AnagrammarganA - Michał Margański

05.00 - 06.00 Trójka budzi: Klub Folkowy - Wojciech Ossowski

06.00 - 08.45 Pora na Trójkę – Piotr Firan 

6:47 Niemiecki powiat wprowadził godzinę policyjną dla… kotów. Koty muszą być zamknięte w domach aż do końca sierpnia. Powód: atakują zagrożone gatunki ptaków. O pomyśle, jego realizacji, zasadności i o tym, czy w ogóle upilnowanie kotów jest wykonalne - przyg. J. Niewiarowski.

7.20 Jak wybrać miejsce na urlop aby naprawdę wypocząć? Po dwóch latach pandemii i pracy zdalnej dla konsumentów szczególnie ważna stała się możliwość odłączenia się od wszelkich bodźców. Wybór kierunku to coraz bardziej sprawa indywidualna, dlatego coraz częściej oferowane są… specjalne testy przedurlopowe (sprawdzają, co nas zainteresuje). Czym kierować się przy wyborze destynacji, jak świadomie sprawdzić, czy dane miejsce będzie nam odpowiadało - przyg. S. Miron.

8:10 Nie na paliwach, lecz na segmencie sklepu zarabiają stacje paliw - wynika z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego. Stacje zyskują nie dzięki marżom, lecz dzięki zakazowi handlu w niedzielę. Opowiemy też o tym, że polskie stacje dzięki spójnym działaniom zyskują na sile za granicą. Polskie marki widoczne są już u naszych południowych sąsiadów, a na Węgrzech zastąpią rosyjskie marki - przyg. A. Piotrkowicz.

8:18 Ministerstwo infrastruktury podjęło pracę nad kolejnymi zmianami w przepisach ruchu drogowego. Nowe zapisy mają dotknąć przede wszystkim rowerzystów. Ale nie tylko. Jakie zmiany chce wprowadzić MI i kiedy mogą zostać wdrożone – przyg. S. Kwiatkowski.

08.45 - 09.00 Salon Polityczny Trójki - Beata Michniewicz

Gość: Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu, Nowa Lewica

09.00 - 12.00 Trójka przed południem – Katarzyna Cygler

9.30 „Kalejdoskop” to festiwal tańca współczesnego w Białymstoku. W programie: spektakle, żywa instalacja, performance, spacer z przewodnikiem. Do udziału w festiwalu organizatorzy zaprosili artystów polskiej sceny tańca współczesnego oraz artystów młodego pokolenia. Wydarzenie rozpocznie się 2 i potrwa do 5 czerwca.

Gość: Joanna Chitruszko, dyrektorka festiwalu.

9.45 Trójkowy Felieton Kulturalny - Mateusz Matyszkowicz

10.15 Fajny Film: Mieszkańcy Tarnowa jeszcze przez cały tydzień będą mogli oglądać najlepsze polskie filmy ostatniego sezonu i spotykać się z ich twórcami. Trwa 36. Festiwal Tarnowska Nagroda Filmowa.

10.35 Prace artystów z Wybrzeża i Podhala do 26 czerwca oglądać można na wystawie „Góry – Morze, Morze – Góry” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Powstały one w skrajnie odległych geograficznie miejscach, ale może jest coś co je łączy?

Gość: Przemysław Chodań, główny specjalista do spraw wystawienniczych i edukacji kulturalnej w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

11.20 Instalacje artystyczne, wystawy, pokazy, koncerty na ulicach – to wszystko 4 czerwca podczas Nocy Kultury w  Lublinie. Wydarzenie inspiruje do odkrywania Lublina na nowo. Uczestnicy mogą wybierać spośród wielu atrakcji, które tego dnia odbywają się głównie na Starym Mieście. Tej jednej nocy sztuka ożywia miejsca nieznane: bramy stają się instalacjami, place i skwery scenami teatralnymi, a galerie, teatry i muzea czynne są długo w nocy.

Gość Joanna Wawiórka-Kamieniecka - dyrektorka Nocy Kultury.

11.40 Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych A Part rozpocznie się w najbliższy piątek w  Katowicach. W programie spektakle z Polski, Czech, Węgier i Turcji, a także seanse filmowe, prezentujące na dużym ekranie zapisy trzech spektakli Teatru Jerzego Grotowskiego: „Akropolis”, „Książę niezłomny” i „Apokalypsis cum figuris”. Część wydarzeń odbywać się będzie również w Tychach i Bytomiu. Spotkanie ze sztukami performatywnymi na Śląsku potrwa do 12 czerwca.

Gość: Marcin Herich - dyrektor artystyczny, twórca Teatru A Part.

12.00 – 13.00 Nasza Tonacja – Marek Wiernik 

13.00 - 15.00 Trójka do trzeciej – Witold Lazar

13:30 Coraz więcej samochodów elektrycznych pojawia się na drogach, zwłaszcza w centrach dużych miast - tak w Polsce, jak i na świecie. Problem w tym, że obecnie wytwarzanie energii potrzebnej do zasilania samochodów elektrycznych w polskich warunkach przyczynia się do emisji CO2 do atmosfery. Remedium mogłyby być inwestycje w prąd z wody, czyli elektrownie wodne. Według naukowców z WAT inwestycje w hydroenergetykę i uruchomienie kaskady Dolnej Wisły pozwoliłoby na bezemisyjną eksploatację ok. 1,5 mln. pojazdów elektrycznych. O szczegółach opowie  dr inż. L. Szczęch z Wojskowej Akademii Technicznej.

14:45  Jak wygląda Słońce? Odpowiedzi na pytanie poszukiwała sonda Solar Orbiter kierowana przez ESA. Właśnie zostały opublikowane nagrania: zdjęcia i filmy, trwa teraz ich analiza. Ale już teraz można powiedzieć, co dzieje się blisko Słońca. Potężne erupcje, zapierające dech w piersiach widoki na bieguny słoneczne i słoneczne „kolce” - to wszystko można zobaczyć na publikacjach.  Misja Solar Orbiter kierowana przez ESA zapewnia najbardziej wnikliwy wgląd w zachowanie magnetyczne Słońca i sposób, w jaki kształtuje ono np. pogodę kosmiczną. Co jeszcze skrywa najgorętsza gwiazda? Opowie Rafał Grabiański z portalu Urania - Postępy Astronomii.

15.00 - 19.00 Zapraszamy do Trójki – Karol Gnat 

15.20 Rosjanie wywożą z Ukrainy na masową skalę nie tylko zboże, ale także wyroby hutnicze i inny sprzęt. Trwa okradanie Ukrainy. Michał Strzałkowski

15.50 Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki weźmie udział w prezentacji wyników drugiej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Sylwia Białek

16.10 Prezydent USA odwiedzi miejsce masakry w szkole w Teksasie. Trwa dyskusja o broni w USA. Katarzyna Semaan

16.50 Niezła historia

1505 - Podczas obrad Sejmu w Radomiu uchwalono konstytucję Nihil novi. Skąd nazwa tej konstytucji i co wnosiły jej zapisy?

1960 - Miała miejsce obrona Domu Katolickiego przez mieszkańców Zielonej Góry. Czego dotyczyły tzw. wydarzenia zielonogórskie?

prof. Tomasz Gajownik i Piotr Łodej

17.50 News albo fake news? Oto jest pytanie!

Najnowsza odsłona rosyjskich działań dezinformacyjnych po agresji na Ukrainę. Jak nie ulegać kremlowskiej narracji?

dr Klaudia Rosińska i Piotr Łodej

17.50 Studio French Open w Trójce

18.40 Reportaż w Trójce - Zielone Żabki

W 1987 roku w małym dolnośląskim miasteczku grupa nastolatków postanawia założyć zespół. Pod nazwą Nieelektryczna Grupa Muzyczna grają koncerty akustyczne na rynku w Jaworze, ale już wkrótce przemianowują się na Zielone Żabki. Rok później postanawiają wziąć udział w konkursie na słynnym i znaczącym wtedy Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie. I niespodziewanie go wygrywają!

Ewa Zając (Radio Wrocław)

19.00 - 21.00 W Tonacji Trójki - Michał Kirmuć   

21.00 – 22.00 Klub Trójki – Elżbieta Korczyńska

Jak obecnie wygląda pomoc dla uchodźców z Ukrainy, prowadzona przez organizacje pozarządowe i zaangażowanie w nią Polaków.

4 czerwca startuje Solidarna Paczka, czyli specjalna edycja Szlachetnej Paczki z pomocą dla uchodźców z Ukrainy.

 Tym razem obdarowani otrzymają nie tylko rzeczy czy żywność, ale też np. pomoc w znalezieniu zatrudnienia, czy kursy językowe. W akcję zaangażowała się m. innymi Iga Świątek, która przygotuje paczkę razem z siostrami Radwańskimi.

Stowarzyszenie Wiosna kończy pracę nad kolejnym Raportem dot.  zaangażowania Polaków w pomoc dla Ukraińców.

Podobnie doświadczenia dotyczące pomocy osobom uciekającym przed wojną na Ukrainie zebrał w specjalnym Raporcie Polski Czerwony Krzyż.

Goście (w studiu w Warszawie): Joanna Sadzik - Prezes zarządu Stowarzyszenia Wiosna, organizującego Szlachetną Paczkę.  

Katarzyna Mikołajczyk - Dyrektor generalna Polskiego Czerwonego Krzyża.

22.00 - 23.00 Trzy kwadranse jazzu - Jan Ptaszyn-Wróblewski 

23.00 - 00.00 Serdeczne dźwięki - Mateusz Krautwurst

Gościem "Serdecznych dźwięków" będzie wokalista, któremu równie bliskie są scena teatralna i studio nagrań, a także wcielanie się w role bohaterów wyobraźni cudzej, jak też kreowanie własnej muzycznej drogi. O najnowszej autorskiej płycie, inspiracjach i drodze zawodowej opowie Kamil Franczak, czyli FRANKY.


logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - zapraszają Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman​

Audycja dotyczyć będzie twórczości Tymora Jaszczenki, opowiadającej o wydarzeniach na Ukrainie od 2014 roku. Sam reżyser opowie w Polskim Radiu 24 o pracy filmowców w czasie wojny.

23.35 - "W antrakcie" - zapraszają Magdalena Kuydowicz i Malwina Kiepiel

Tematem najnowszego odcinka audycji "W antrakcie" będą: Balet "Dracula" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, opera "Halka", 42. Warszawskie Spotkania Teatralne oraz twórczość aktorska i reżyserska Doroty Landowskiej - o tej opowie ona sama.

logo

Płyta tygodnia - Tymek  "Odrodzenie"

"Odrodzenie" to muzyka, film, wizja, to opowieść o miłości, władzy, sukcesie, wzlotach i upadkach. To opowieść o śmierci rozumianej jako narodziny. Tak najbardziej obrazowo, ale i trafnie można przedstawić wizję najnowszego wydawnictwa Tymka - rapera, który ma odwagę działać poza schematami. Nietypowe jest też samo wydawnictwo - w preorderze album podzielony był na 3 epki, po 7 utworów, które w całości stanowiły tryptyk albumu. Płyta do wygrania w Muzycznym Lunchu między godz. 13 a 14 od poniedziałku do piątku.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Kacper Kowalczyk

Terapia z udziałem psa czyli dogoterapia  to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez terapeutę. Jest pomocna w rozwoju dzieci, czy u osób niepełnosprawnych. Jak odczuwają takie zadanie nasze psy? Co dzieje się w ich głowach? Jak wpływa na nas taka praca z tymi zwierzętami

17.00-19.00 - "TOP" - Mateusz Kulik

Wyłączenie 3G w Polsce - kto, kiedy, po co i co to dla nas oznacza? W ostatnim czasie dwóch operatorów w Polsce zapowiedziało wyłączenie starej technologii 3G na swoich masztach. Dużo nieścisłości pojawiło się w sieci, a jak jest naprawdę?

19.00-20.00 - "Wieczór Rezydentów" - Anja Kraft.

Zamiast mocnych klubowych beatów, autorka serwuje spokojniejszą, niespieszną, bardziej chilloutową selekcję. Usłyszymy nagrania takich wykonawców, jak m.in. Sabrina Claudio, Syml, Haux, czy Simply T.

20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Weronika Puszkar

Znamy już 10 finalistów wybranych przez Jury Plebiscytu Czwórki Nieprzeciętni 2022. O tym, kto otrzyma tytuł zdecydują słuchacze, głosując na stronie Czwórki.  Aby ułatwić wybór, na przedstawimy sylwetki finalistów.


LITERATURA W CZWÓRCE:

10.45 - "Lektura w Czwórce" - fragmenty książki "Podróże z Herodotem" Ryszarda Kapuścińskiego, czyta Paweł Krucz. 


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Jak dzieci wyobrażają sobie swój idealny Dzień Dziecka?

10.00-11.00 „Muzyczne podróże” - Piosenki przedwojennej Warszawy. 30 maja 1901 roku urodził się Mieczysław Fogg.

11.00-12.00 "Leszek i Miś Michaś" - Zaczęło się od rysunków naskalnych, potem przez różne zakonne księgi dotarliśmy do Pana Gutenberga i druku. Poznamy historię książek, powstawania papieru i pisania piórem. 

15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Dzień Soku obchodzony 30 maja na całym świecie jest okazją aby celebrować picie soków. W Poranku opowiemy dlaczego warto pić soki, z czego można przyrządzić sok i jak to można zrobić.

17.15 - "Skarbonka" - Czy wasze stopy rosną? Sprawdźcie, czy pasują sandały z zeszłego roku. Oczywiście, że rosną, a wiecie, że są też stopy, które potrafią maleć? Dziś będzie o nich mowa. Poznajmy bohaterki z pierwszych stron gazet - "stopy procentowe".

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Trwa właśnie plebiscyt Czwórki "Nieprzeciętni". Do drugiego etapu wyłoniono 10 laureatów, na których można głosować do 12 czerwca. Jednym z wybranych jest Jakub Tylman, 33-latek ze Śremu, to pedagog, nauczyciel przedszkolny i przedmiotów artystycznych, wykładowca akademicki, autor książek edukacyjnych dla dzieci, twórca nowoczesnych projektów edukacyjnych i nieszablonowych rozwiązań w edukacji. Inicjator ogólnopolskiej kampanii społecznej "Szkoły bez zadań domowych". ​W audycji porozmawiamy o jego pasji.

23.00-01.00 - "Co nam w duszy gra?" - W audycji zasiądzie Tomasz "Snake" Kamiński, który przyniesie do studia reedycję ubiegłorocznej płyty zespołu Dance Like Dynamite z tytułem "Litania kłamstw", ale tym razem w formacie winylowym. Porozmawiamy o modzie na płyty winylowe, o specjalnym podejściu jakie towarzyszy temu najważniejszemu z formatów muzycznych. Do tego w audycji nowości muzyczne, na czele z płytami od Harry'ego Stylesa, Def Leppard, Patrycji Markowskiej i Natalii Kukulskiej.


.


08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anna Skulska 

Program wypełniony interpretacjami pianistki Haliny Czerny-Stefańskiej. Zabrzmią: Mazurki op. 24, Polonez g-moll oraz Preludia op. 28.

18.00 - "Romantyczne brzmienia" - Magdalena Łoś 

W audycji m.in. Sonatę fortepianową b-moll Fryderyka Chopina w interpretacji Cho Seong-Jin oraz dwa dzieła Franciszka Schuberta: Sonatę na skrzypce i fortepian A-dur w wykonaniu Doroty Anderszewskiej i Piotra Anderszewskiego, a także Trio fortepianowe Es-dur nr 2 D.929 w wykonaniu L’Archibudelli.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Bohaterem audycji będzie czeski pianista – przy tym wybitny, aż do swej śmierci praktycznie niezauważany w Polsce chopinista (!) – Ivan Moravec. Wysłuchamy m.in. Barkaroli oraz Preludiów op. 28 Chopina, Sonaty D-dur Hob XVI: 37 Haydna, Ondine Debussy'ego, a także Sonatiny Ravela.


Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU