Polskie Radio

Paul McCartney kończy 80 lat! Serwis specjalny Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2022 10:00
Mając 14 lat, skomponował piosenkę, w której zastanawiał się, jak będzie wyglądać jego życie za 50 lat, a jutro obchodzi 80. urodziny! Sir Paul McCartney, były członek The Beatles i jedna z najważniejszych postaci w historii muzyki popularnej, doczekał się z tej okazji serwisu specjalnego w portalu polskieradio.pl.
Serwis specjalny Paul McCartney z okazji 80 urodzin artysty
Serwis specjalny Paul McCartney z okazji 80 urodzin artystyFoto: PR

Paul McCartney zainteresował się muzyką już w dzieciństwie, za sprawą ojca Jamesa, który był pianistą w zespole jazzowym. Ojciec zapewne chciał, aby syn poszedł w jego ślady, skoro na 14. urodziny podarował mu trąbkę. Ten jednak był już wówczas zauroczony rock and rollem, więc przehandlował prezent w zamian za gitarę akustyczną. Korzystał też ze stojącego w domu pianina, na którym już w wieku 14 lat skomponował piosenkę, która później miała stać się przebojem The Beatles  "When I'm Sixty Four".

Długowieczny i kreatywny

"Kiedy się zestarzeję i wypadną mi włosy, wiele lat od dziś, czy wciąż będziesz wysyłać mi walentynki i urodzinowe życzenia wraz z butelką wina?" – pytał McCartney w piosence, która trafiła ostatecznie na album Beatlesów "Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band" z 1967 roku. Wokalista fantazjował w niej o odległych czasach, kiedy stukną mu 64 lata. Dziś ma ich już 80, a na jego głowie wciąż rośnie sporo włosów, choć są one już mocno przyprószone siwizną.

McCartney jest jednym z dwójki Beatlesów (oprócz starszego o dwa lata Ringo Starra), którym udało się dożyć osiemdziesiątki. Jego artystyczny "brat bliźniak" John Lennon zginął z ręki zamachowca, mając zaledwie 40 lat, zaś najmłodszy z całej czwórki George Harrison zmarł na raka jeszcze przed 59. urodzinami. Paul, nie dość, że jest długowieczny, to na dodatek wciąż nie opuszcza go artystyczna wena, czego dowodem jest wydany w grudniu 2020 roku 18. studyjny album solowy pod przewrotnym tytułem "McCartney III".

Wzloty, upadki i powrót do Glastonbury

W 80-letnim życiu McCartneya bywały lepsze i gorsze chwile. Do tych ostatnich z pewnością należał rozpad zespołu The Beatles, który niemal przez całe lata 60. był dla niego ważniejszy niż rodzina. Na szczęście była przy nim już wtedy jego żona Linda, która pomogła mu uwierzyć, że i bez pomocy byłych kolegów jest w stanie osiągać sukcesy. Niestety, ją też musiał pożegnać przedwcześnie – zmarła na raka po 29 latach wyjątkowo zgodnego małżeństwa z Paulem.

McCartneyowi zawdzięczamy takie ponadczasowe przeboje Beatlesów, jak "Yesterday", "Hey, Jude" czy "Let It Be", a także słynny bondowski utwór "Live and Let Die", nagrany wraz z grupą Wings. Jutrzejszy jubilat ma w dorobku 18 nagród Grammy i rekord Guinnessa w liczbie piosenek notowanych na brytyjskiej liście przebojów.

Nic nie wskazuje na to, aby Paul miał zamiar przechodzić na emeryturę – jeszcze w czerwcu czeka go koncert na festiwalu Glastonbury, na którym ostatnio wystąpił w 2004 roku. "Ogrom tego tłumu i te wszystkie trzymane przez ludzi transparenty i flagi przypominały bitwę pod Agincourt" – tak artysta wspominał widok ze sceny podczas koncertu sprzed 18 lat. Zapewne nie gorsze widoki czekają go i tym razem podczas jednego z największych muzycznych festiwali na świecie.


Więcej na temat barwnego życia i kariery Paula McCartneya znajdziesz w serwisie specjalnym Polskiego Radia, przygotowanym specjalnie z okazji 80. urodzin tego wyjątkowego artysty. 

Świętowanie 80. urodzin Paula McCartneya Trójka rozpoczęła tydzień wcześniej i od poniedziałku 13 czerwca nadawała cykl "Tydzień z Paulem McCartneyem". W nim emitowano i omawiano najciekawsze utwory eksbeatlesa. Ukoronowaniem obchodów urodzin Paula McCartneya w Trójce jest premiera serwisu specjalnego: Paul McCartney serwis specjalny <<< TUTAJ >>>

kc