Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
Przez cały dzień informacje w Aktualnościach, relacje i transmisje z oficjalnych uroczystości w audycjach publicystycznych.
10 odcinków okolicznościowej "nitki" - Powstanie Warszawskie zapisane z piosenkach, z odesłaniem do serwisu specjalnego Polskiego Radia www.powstaniewarszawskie.polskieradio.pl:
1. KWIAT JABŁONI – Nie Nie Nie 6.50 / Sygnały Dnia
2. PUSZ SOYKA – Pąki Białych Róż 7.50 / Sygnały Dnia
3. LAO CHE – Godzina W 8.50 / Sygnały Dnia
4. SMOLIK/GROSIAK – Alunia 9.50/ Lato z Radiem
5. ORGANEK – Idziemy w Miasto 10.50 / Lato z Radiem
6. VOO VOO ft. JUSTYNA ŚWIĘS – Dziś idę walczyć mamo 13.50 / Muzyczna Jedynka
7. VOO VOO ft. ORGANEK – Palec na cynglu 14.50 / Muzyczna Jedynka
8. MŁYNARSKI – MASECKI – Piosenka o Mojej Warszawie 15.50 / Ekspres Jedynki
9. MONIKA BORZYM – Muszę to zrobić 17.50 / Ekspres Jedynki
10. KWIAT JABŁONI ft. SANAH – Warszawa, Ja i Ty 18.50 / Muzyczny Ekspres
03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach
W audycji słuchać będziemy specjalnego wydania „Słodkiego Radia Retro” poświęconego piosenkom i pieśniom z czasów Powstania Warszawskiego. Wystąpią: Polonijny Chór im. F. Chopina z Londynu, Zespół Harcerski „Słoneczni”, zagra Orkiestra Uliczna z Chmielnej. „Na historycznej wokandzie” Andrzeja Sowy – dziś sprawa gen. Tadeusza Komorowskiego - Bora. Oskarżać go będzie dr Janusz Osica, a bronić prof. dr Adam Dobroński. Po przerwie posłuchamy audycji cyklu „Historia na opak”, w której historycy Janusz Osica i Andrzej Ajnenkiel będą mówić o możliwych losach Polski w przypadku gdyby Powstanie Warszawskie nie wybuchło. W audycji wypowiedzieli się także uczestnicy Powstania. Na zakończenie posłuchamy raz jeszcze pieśni Powstania Warszawskiego, tym razem w audycji Eugeniusza Ratajczak. Usłyszymy: "Szturmówkę" (pieśń skomponowaną przez prof. Jana Ekiera w dniach Powstania Warszawskiego, posłuchamy też rozmowy autora audycji z kompozytorem); zabrzmią również „Hej chłopcy, bagnet na broń”, „Pałacyk Michla”, a także pieśń Andrzeja Panufnika „Warszawskie dzieci” oraz „Marsz Mokotowa” (aud. z 1 sierpnia 1994 r.).
06.00-09.00 - "Sygnał Dnia" - zaprasza Karolina Rożej i Krzysztof Świątek
7.15 - Jan Ołdakowski, dyrektor MPW / 8.15 - Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
09.00-12.00 - "Lato z Radiem" - zaprasza Roman Czejarek
Małgorzata Raducha opowie o mieście bohaterze. O Warszawie.
Opowiemy o Woli i jej powstańczej historii. Z przewodnikiem - prawnukiem Mieczysława Fogga Michałem przemierzymy szlak powstańczych występów słynnego pieśniarza warszawy. Przyjrzymy się lewobrzeżnej, tej walczącej Warszawie z praskiego brzegu i opowiemy o cudzoziemcach w powstańczych siłach. Historyk z MPW Szymon Niedziela opowie o rzezi Woli- największej eksterminacji ludności cywilnej w czasie PW, oraz o oddziałach AK walczących po praskiej stronie Stolicy. Dyr. MPW Jan Ołdakowski wspomni o ślubach powstańczych, których wg obliczeń historyków było 4 w ciągu każdego dnia Powstania. Chcemy też porozmawiać o pamięci - im dalej w niej sięgamy tym piękniejsze i namówić słuchaczy na wspominki o przodkach.
15.25 - "Expres Jedynki" / materiał kulturalny - zaprasza Małgorzata Raducha
Filmy o Powstaniu Warszawskim - "Kanał", "Kamienne niebo' wg znakomitej powieści Jerzego Krzysztonia, "Godzina W", "Baczyński" oraz "Eroica" - dzieła różne gatunkowo, ale wszystkie ważne i warte przypomnienia w dniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
17.00 - godzina W, syreny alarmowe
19.00-19.30 - "Jedynka dzieciom" - zaprasza Joanna Ficińska
1.08.1944 - dlaczego to tak ważna data w historii Warszawy i historii Polski. Zaproszenie na koncert "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" (patronat) i krótka historia powstańczych pieśni. Relacja z warsztatów w Muzeum Powstania – pod hasłem „Dziś – jutro – pojutrze” kryje się program wychowawczy tajnego harcerstwa z czasów wojny – Szarych Szeregów. „Dziś” oznaczało bieżącą służbę w konspiracji, „jutro” – to zaangażowanie w walkę powstańczą przeciw okupantowi, a „pojutrze” – włączenie się w odbudowę wolnego kraju po wojnie. Podczas niedzielnego spotkania edukacyjnego poznamy życiorysy takich postaci jak Stanisław Jankowski „Agaton” czy Danuta Szaflarska „Młynarzówna” – osoby te podążyły za hasłem Szarych Szeregów i najpierw walczyły z okupantem, a po wojnie budowały swoje kariery zawodowe.
LEKTURA: od 1 do 5 sierpnia 2022 roku - nadamy 5 odcinków wybranych fragmentów audiobooka pt. „Tymek, czarny kot i zagadki pałacu Marianny” w oparciu o książkę Sylwii Winnik pod tym samym tytułem w artystycznym wykonaniu Artura Barcisia.
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak
Duchowy oręż w Powstaniu Warszawskim. Kapliczki podwórkowe, śluby powstańcze, msze. Te ostatnie w szpitalach, w bramach domów, mieszkaniach, piwnicach, w kinie, w teatrze, w barze, kawiarni - nie było takiego miejsca, gdzie by ich nie odprawiano podczas Powstania Warszawskiego. Oczywiście nadal były w kościołach, które stały się także miejscem bezpiecznego schronienia. O duchowym orężu w Powstaniu Warszawskim Marcelina Koprowska – historyk, autorka książki pt. „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego".
20.30 - Transmisja koncertu z pl. Piłsudskiego "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki"
LITERATURA W JEDYNCE:
10.35 - "Lalka" Bolesława Prusa, fragmenty słuchowiska.
Najsłynniejsza powieść Bolesława Prusa. Drukowano ją najpierw w „Kurierze Codziennym” w latach 1887-89, w wersji książkowej ukazała się w 1890. Stanisław Wokulski, główny bohater, stał się literackim symbolem, pokolenia uczniów zastanawiały się, czy więcej w nim romantyka czy pozytywisty, Izabela Łęcka została na wieki uosobieniem kobiety pustej i pozbawionej uczuć.
W radiowej wersji tej historii miłosnej, rozgrywającej się na tle przemian społecznych i historycznych, wyreżyserowanej przez Andrzeja Łapickiego, Wokulskiego zagrał Stanisław Zaczyk, Izabelę Anna Seniuk, jej ojca Jan Świderski, dodajmy, że baronową Krzeszowską była Barbara Krafftówna, a Ignacym Rzeckim Henryk Borowski.
Nagranie powstało w roku 1971 do cyklu „Co wieczór powieść w wydaniu dźwiękowym”. Zrealizował je Wojciech Truszczyński, adaptacji dokonała Halina Krzyżanowska.
21.45 - "Nędznicy" Victora Hugo w interpretacji Mariusza Benoita (nagranie z roku 2001).
23.50 - Joseph Conrad "Freja z siedmiu wysp" - czyta Jan Englert.
00.00 – 01.00 – Wieczór płytowy – prowadzą Tomasz Szachowski i Przemysław Psikuta
Stańko Szukalski Holland Vesala – "Balladyna" – 1976 ECM
Jack DeJohnette's Special Edition – "Album Album" – 1984 ECM
01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Ewa Szczecińska
02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Marek Zwyrzykowski
Luigi Boccherini, Wolfgang Amadeus Mozart, Georg Philipp Telemann, Juliusz Zarębski,
Julius Röntgen, Einojuhani Rautavaara, Johann Christian Bach, Franz Schubert, Claude Debussy, Fryderyk Chopin, Antonio Vivaldi, Ruth Watson Henderson
06.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Karol Furtak
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Jakub Jamrozek
10.00 – 13.00 – Podróżnik muzyczny – prowadzi Róża Światczyńska
10.00 – 11.00 – Muzycy walczącej Warszawy: Jan Ekier, Eugenia Uminska, Roman Padlewski, Witold Lutosławski, Władysław Szpilman, Bolesław Woytowicz
11.00 – 11.10 – To się czyta latem: praca zbiorowa (Rafał Brodacki, dr Paweł Brudek, Michał Tomasz Wójciuk, Katarzyna Utracka, dr Paweł Ukielski, dr hab. Andrzej Zawistowski) „Chcieliśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944”, czyta Przemysław Stippa, opr. Elżbieta Łukomska
11.10 – 12.00 – Andrzej Panufnik Uwertura tragiczna; Stefan Kisielewski Koncert na orkiestrę kameralną; Władysław Szpilman Concertino na fortepian i orkiestrę; wyk. Władysław Szpilman - fortepian, Orkiestra Polskiego Radia dyr. Stefan Rachoń; Ludomir Różycki Pieta. Na zgliszczach Warszawy, wyk. Władysław Szpilman - fortepian, Sinfonia Varsovia , dyr. Jerzy Maksymiuk, Renato Rivolta
12.05 – 12.45 – Płyta na lato – Muzyka Fryderyka Chopina w nagraniach NIFC
12.45 – 13.00 – Głosy z przeszłości: Powstańcze losy pisarzy, opr. Dorota Gacek i Ewa Kitlińska
Juliusz Wiktor Gomulicki
13.00 – 15.00 – Koncerty w porze lunchu – prowadzi Andrzej Sułek
W hołdzie wolności: piosenki wojenne i powstańcze (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, 25.06.2015)
Agnieszka Wilczyńska – śpiew, Janusz Strobel – gitara, Robert Majewski – trąbka, Andrzej Jagodziński – fortepian, Adam Cegielski – kontrabas, Czesław Bartkowski - perkusja
15.00 – 15.15 – Literacka sjesta: Joseph Bedier „Dzieje Tristana i Izoldy” (przekład Tadeusz Boy-Żeleński), czyta Krzysztof Kolberger
16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla
Byli żołnierzami i walczyli z bronią w ręku. Służyli, dając koncerty i organizując przedstawienia. Wielu po prostu próbowało przeżyć i ochronić bliskich. Ich losy są tak różne, jak i ich artystyczne talenty.
,,Artyści ’44" to najnowsza książka Agnieszki Cubały przedstawiająca prawdziwe losy gwiazd kina, teatru i estrady w sierpniu 1944 roku. Znamy ich twarze i role. Widzieliśmy przedstawienia, słuchaliśmy śpiewu. Podziwialiśmy i oklaskiwaliśmy. Teraz dowiadujemy się, że łączy ich jeszcze jedno: doświadczenie powstania warszawskiego.
Rozmowa z autorką Agnieszką Cubałą o 16:30.
W programie zaprosimy także na spektakl na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego pt. "Kwatera bożych pomyleńców" w reż. Katarzyny Kasicy. Premiera będzie miała miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego w środę (3.08) w Sali pod Liberatorem.
Ponadto wysłuchamy archiwalnych wspomnień uczestników powstania warszawskiego.
17.05 – 17.40 – Słuchowisko: Iwona Rusek "Widziałem śmierć wszystkiego, co kocham", adaptacja Małgorzata Szymankiewicz i Wawrzyniec Kostrzewski, reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski, realizacja akustyczna Agnieszka Szczepańczyk, Muzyka: Mateusz Wachowiak i Konrad Wantrych (wykorzystano motyw "Warszawo ma" autorstwa Aleksandra Olszanieckiego), wydaje Katarzyna Hagmajer-Kwiatek
Obsada: Olga Sarzyńska (Basia), Stanisław Brudny (Starzec), Mateusz Weber (Staszek), Marcin Stępniak (Jurek)
18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Tomasz Szachowski
19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Magdalena Łoś
9. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena – koncert finałowy (Teatr Wielki - Opera Narodowa, 25.03.2005)
Karol Szymanowski Stabat Mater op.53; Benjamin Britten War Requiem op.66
Bożena Harasimowicz-Haas – sopran, Gweneth-Ann Jeffers – sopran, Agnieszka Rehlis – mezzosopran, Daniel Norman – tenor, Wojciech Drabowicz – baryton, Warszawski Chór Chłopięcy, Chór Filharmonii Narodowej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, przygotowanie chóru Henryk Wojnarowski, dyr. Gabriel Chmura
19.15 – 19.30 – Książka do słuchania: Józef Mackiewicz „Lewa wolna”, czyta Jerzy Radziwiłowicz, odc. 47
21.30 – 22.00 – Rozmowy na lato: Powstanie Warszawskie – aut. Michał Nowak
22.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzi Krzysztof Dziuba
LITERATURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta latem" / "Chcieliśmy być wolni. Powstanie warszawskie 1944", czyta Przemysław Stippa
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Joseph Bedier "Dzieje Tristana i Izoldy" (przekład Tadeusza Boya-Żeleńskiego), czyta Krzysztof Kolberger.
19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Lewa wolna", czyta Jerzy Radziwiłowicz.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00 – 02.00 Dym Na Wodzie – Leszek Adamczyk
02.00 – 03.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski
03.00 – 04.00 Studio El Muzyki – Jerzy Kordowicz
04.00 – 06.00 Trójka Budzi – Michał Kirmuć
06.00 – 8.45 Pora na Trójkę – Karol Gnat
6:50 - Za co nie lubimy poniedziałków? Sonda.
7:15 - Skąd się wzięła niechęć do poniedziałków? Dlaczego ich nie lubimy? O najbardziej nielubiany dzień w tygodniu psychologa pytać będzie Michał Fedusio
8.45 – 9.00 Salon Polityczny Trójki – Bartłomiej Graczak
Gość: Ryszard Legutko, PIS
9.00 – 12.00 Trójka Przed Południem - Witold Lazar
9.30 W Polskę - Muzeum Powstania Warszawskiego - lekcja historii dla dorosłych i dla dzieci – Jacek Frentzel
10.45 Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik
1944 - wybuch Powstania Warszawskiego
1711 - armia rosyjska dowodzona przez cara Piotra I została otoczona przez przeważające siły tureckie w Besarabii, a sam car ucieka do Azowa. W 1710 roku
11.15 Trójkowy punkt techniczny – Paweł Turski
Plany mobilności. Jak planuje się organizację transportu i przepływy pasażerskie. Jak można je kształtować i kto ma na nie wpływ? To szczególnie ważne pytania w dobie konieczności transportu ekologicznego i zbiorowego.
11.45 Nie" dla budowy wieży widokowej typu Sky Walk nad Zakrętem Śmierci w Szklarskiej Porębie! mówią niektórzy przewodnicy po karkonoszach i miłośnicy regionu. Prywatny inwestor chce zmienić przebieg drogi, a na wyłączonym odcinku Zakrętu Śmierci postawić parking, deptak i strefę usług turystycznych. Chce też wybudować wieżę widokową. Zakręt śmierci jest nieodłącznym elementem krajobrazu Karkonoszy, stąd kontrowersje związane z przebudową tego miejsca. Sprawie przyglądał się Piotr Słowiński
12.00 – 15.00 Trójka do Trzeciej – Katarzyna Cygler / wyd. Rafał Wodziński
12.15 Powstanie Warszawskie w kulturze popularnej – utwory literackie, filmowe, muzyczne itp., których tematyka obracała się wokół kwestii powstania warszawskiego 1944 roku. Józef Niewiarowski.
12.30 Indeks Ksiąg Zakazanych. Kiedy i dlaczego powstał słynny Indeks? Czy książki w nim zamieszczone były naprawdę nie do zdobycia? Aleksander Ziemiańczyk.
12:45 Muzeum Narodowe w Krakowie: Druga odsłona cyklu „4xNowoczesność”, zatytułowana „Nowy początek. Modernizm w II RP".
Gość: Katarzyna Bik - Muzeum Narodowe w Krakowie
13:15 Fajny Film. Ten w całości plenerowy i zupełnie nietypowy wakacyjny festiwal filmowy potrwa jeszcze cały miesiąc. Z Pawłem Adamskim szefem Festiwalu Kino Letnie Sopot-Zakopane rozmawiał Ryszard Jaźwiński.
13.30 W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i tragicznej śmierci Krzysztofa Kamila Baczyńskiego otwarto wystawę „Baczyński bez filtra” przed Kordegardą. Galerią Narodowego Centrum Kultury. Wystawa jest pokłosiem konkursu dla młodzieży na fotografie inspirowane poezją K. Baczyńskiego i upamiętnia celebrowaną w ubiegłym roku setną rocznicę urodzin wybitnego poety.
Gość: Joanna Bancerowska - rzecznik Narodowego Centrum Kultury
14:15 8. Ogólnopolski Festiwal Teatralny "Pociąg do Miasta - Stacja Sanatorium" -
Gość: Grzegorz Kujawiński - rzecznik prasowy.
14:45 Kościół Wang znajdujący się w Karpaczu to jedna z największych atrakcji turystycznych Karkonoszy. Jest to wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju zabytek. Został wybudowany w Norwegii. W jaki sposób trafił do Karpacza? Michał Fedusio
15.00 – 19.00 Zapraszamy do Trójki – Piotr Łodej
15.40 Dziś rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Trwają obchody w całym kraju - przyg. A. Pawłowska-Krać
15.50 Kwestia reparacji wojennych. Co dalej? Politycy partii rządzącej rozmawiali z przedstawicielami niemieckiej opozycji Trwają również rozmowy kuluarowe. Dyskusja, powraca. Czy jest realna szansa na uzyskanie reparacji od Niemiec i w jakiej perspektywie czasowej? Czy w Niemczech temat jest obecny (MSZ Niemiec wydał oświadczenie, w którym informuje, że ponosi odpowiedzialność za zbrodnie w Polsce)? - przyg. S. Perzyna
16.40 Napięcia między Chinami a USA. Powód? Spikerka Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi (osoba numer 3 w USA) ogłosiła, że chce odwiedzić Tajwan - przyg. M. Strzałkowski
16.50 W poniedziałek pierwsze okręty z ukraińskim zbożem wypłyną z ukraińskich portów - zapowiedział rzecznik prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin. Jak odblokowanie portów wpłynie na sytuację żywnościową w Europie - przyg. A. Ziemiańczyk
17.00 Relacja z godziny "W" w najważniejszych miejscach stolicy - przyg. P. Lis
17.20 Można składać wnioski o wakacje kredytowe. Jak możemy to zrobić? Kiedy nam się to opłaca - przyg. M. Jagiełowicz
17.40 Pierwsze śmiertelne przypadki małpiej ospy w Europie. Wraca powoli też pandemia. Coraz więcej krajów wraca do restrykcji covidowych - przyg. K. Seeman
17.50 News albo fake news - dr Klaudia Rosińska i Piotr Łodej
18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Bartłomiej Graczak
Gość: Jan Ołdakowski, dyr. Muzeum Powstania Warszawskiego
18.40 Ekonomiczne Podsumowanie dnia – Marcin Jagiełowicz
MF wprowadza nowe obligacje. Prof. Marian Noga, były członek RPP.
19.00 – 21.00 W Tonacji Trójki – Tomasz Miara
21.00 – 22.00 Klub Trójki – Magdalena Drohomirecka
1 sierpnia – jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Zbrojne Powstanie przeciwko niemieckiemu okupantowi. O bohaterstwie Polaków, o Polskim Państwie Podziemnym i jego zzbrojnej sile – Armii Krajowej i o Akcji Burza. O do dziś nierozliczonych zniszczeniach Warszawy i polskich stratach materialnych i niematerialnych w wojnie z okupantem niemieckim, a potem sowieckim.
Goście: Jacek Pawłowicz, dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Wojciech Falkowski, dyr. Zamku Królewskiego w Warszawie
Tadeusz Płużański, historyk, publicysta
22.00 –23.00 Wieczór w Trójce – Łukasz Szwed
22.15 “Tajemnica kamienicy przy Poznańskiej”- Antoni Rokicki
Krystyna Wrońska i Jerzy Michalski są rodzeństwem. Mieszkają w przedwojennej kamienicy w sercu Warszawy, przy ul. Poznańskiej 11, gdzie spędzili również dzieciństwo i niemal całe dorosłe życie. Mieszkanie, w którym żyją, odegrało ważną rolę na mapie powstańczej stolicy. Znajdował się w nim punkt opatrunkowy, a piętro wyżej - szpital. Historia ta jest jednak mało znana. Obecni mieszkańcy Poznańskiej nie znają losów budynku, a w wielu książkach o Powstaniu nie znajdziemy informacji o tym, że w tym miejscu w 1944 roku był szpital. Jak wyglądała wojenna rzeczywistość z perspektywy kilkuletnich dzieci? Dzieci ukrywających i bawiących się w piwnicach przy Poznańskiej…
23.00 – 00.00 Trzy Kwadranse Jazzu - Jan Ptaszyn Wróblewski
Wojciech Staroniewicz i Krystyna Stańko rozpoczną podróż Jana Ptaszyna Wróblewskiego po krainie jazzu
Płyta tygodnia – Kwiat Jabłoni – „Wolne Serca”
Kwiat Jabłoni, czyli Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz wydali album z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na którym znajdziemy odświeżone polskie przeboje z ostatnich dekad. “Wolne Serca” to dziesięć piosenek, które ukształtowały kilka pokoleń Polaków i łączy je jedno przesłanie – miłość do wolności. Kwiat Jabłoni zaprosił do współpracy wspaniałych artystów: Igo, Jucho, Kasia Lins, Kuba Kawalec, Miuosh, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska, Sanah. Płyta do zdobycia w „Muzycznym Lunchu” codziennie po godz. 13.00.
07.00-09.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil Jasieński
Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki - wspólne śpiewanie piosenek powstańczych powraca po 2 latach przerwy. Jaka jest historia piosenek Powstania, jak przygotować się do wspólnego śpiewania? Gdzie szukać tekstów piosenek?
12.00-13.00 – „Stacja Nauka” – Ada Janiszewska
Nauka na froncie - czyli o naukowcach i ich wynalazkach, które wpłynęły na losy Powstania Warszawskiego.
14.00-15.00 – „Dajesz radę” – Kacper Kowalczyk
Na co chorowały zwierzęta w prehistorii? Gruźlica sprzed milionów lat, choroby metaboliczne, czy złamania? Jakie problemy trapiły świat wielkich gadów, które rządziły wówczas światem?
15.00-17.00 – „Czat Czwórki” – Piotr Firan
Rozmowa z harcerzami - organizatorami i uczestnikami Zlotu Harcerskiego odbywającego się w rocznicę Powstania Warszawskiego. Celem Zlotu jest kształtowanie postawy patriotycznej i obywatelskiej uczestników, poprzez poszerzenie wiedzy na temat historii i tradycji Powstania Warszawskiego oraz integracja między członkami różnych organizacji harcerskich.
19.00-20.00 – „Wieczór Rezydentów” – Kuba Sojka
Audycję zdominują nowości ze świata polskiej muzyki elektronicznej. Usłyszymy jeszcze gorące dokonania takich wykonawców, jak Marboc, VTSS (nasza zdolna artystka w barwach słynnej londyńskiej firmy Ninja Tune), czy Vacos Malcolm.
08.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Zwierzęta, jakie możemy spotkać podczas wakacji.
11.00-12.00 - "Leszek i Miś Michaś" - Gra królów. Leszek wprowadzi Misia w świat szachów. a Dziadek Ignacy opowie skąd się wzięły.
15.00-17.00 - "Popołudnik w PRD" - Czym jest harcerstwo i jaka jest misja harcerzy? Czym zajmują się na co dzień? Czym jest braterstwo, kto to zuch i druh?
18.00-19.00 - "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" - Przypominamy audycję z 1 sierpnia 2018 roku. Rozmowa z Szymonem Sławińskim, autorem książki dla dzieci "Mały powstaniec". O tym, czym było Powstanie Warszawskie, dlaczego wybuchło, czym zajmowali się panowie, czym zajmowały się panie, czy dzieci i młodzież też brała w nim udział, jakie zadania miała młodzież, jakie zadania miały dzieci, czy był czas na zabawę, jak wyglądała Warszawa, gdzie znajdziemy pomnik małego powstańca.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - przypomnienie audycji z 1 sierpnia 2019 r.
Jeden z tematów dotyczył tego, jak zainteresować dzieci historią - rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Rozmowa z Małgorzatą Czerwińską-Buczek - wolontariuszką, prowadzi lekcje w szkołach, książka dla dzieci "Dzieci wojennej Warszawy".

11.00 - Audycja specjalna
W audycji specjalnej z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego usłyszymy pieśni powstańcze w interpretacji Chóru studentów Akademii Muzycznej w Warszawie oraz III Kwartet smyczkowy Henryka Góreckiego w wykonaniu Kwartetu Śląskiego.
18.00 - Audycja specjalna
1 sierpnia, data w naszej najnowszej historii bolesna. 77 lat temu wybuchło Powstanie warszawskie. O godzinie „W” jak co roku zawyją syreny alarmowe, zapłoną znicze, na kilka chwil o 17.00 ustanie ruch uliczny w symbolicznym geście pamięci. Z tą samą intencją przywołajmy bohaterskie, zarazem pełne tragizmu, posępne dźwięki jednego z najbardziej przejmujących w ekspresji Polonezów Fryderyka Chopina, Poloneza es-moll op. 26 nr 2. Ponadto w programie Oratorium „Św. Stanisław” Franciszka Liszta.
22.00 - Czarne na białych - Jakub Puchalski
Bohaterem audycji będzie francuski pianista Samson François. W wykonaniu artysty usłyszymy m.in. Toccatę, Adagio i Fugę C-dur BWV 564 Johanna Sebastiana Bacha, Balladę f-moll Fryderyka Chopina oraz Toccatę op. 7 Roberta Schumanna, a także Sonatę f-moll „Appassionatę” op. 57 Ludwiga van Beethovena.
Zapraszamy!