Polskie Radio

Dłuższe pasmo autorskich audycji Polskiego Radia dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2022 09:52
Polskie Radio dla Ukrainy wydłuża do 10 godzin emisję autorskiego pasma przygotowywanego w studiu w Warszawie. Od środy, 17 sierpnia, audycje dziennikarzy sekcji ukraińskiej Polskiego Radia dla Zagranicy nadawane będą od godz. 11.00 do 21.00. Obecnie Polskiego Radia dla Ukrainy można słuchać w Warszawie na częstotliwości 100,6 FM, w Przemyślu – na częstotliwości 98,6 FM oraz w Hrubieszowie – na częstotliwości 93,3 FM. Cyfrowo stacja dostępna jest nie tylko na terenie Polski, ale również na całym świecie.
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim
Polskie Radio uruchomiło nadawanie swojego specjalnego programu w języku ukraińskim Foto: Polskie Radio

W godzinach porannych i przedpołudniowych Polskie Radio dla Ukrainy nadawać będzie przede wszystkim muzykę i publicystykę. – W środę, 17 sierpnia, rozpoczynamy o godz. 11.00 wiadomościami. Potem zaprosimy słuchaczy na "Magazyn aktualności", a w nim opowiemy m.in. o nauce zdalnej dla dzieci ewakuowanych z Ukrainy.

Następnie wyemitujemy magazyn muzyczny, a w nim utwory z Polski i z Ukrainy. W pierwszej godzinie programu zaplanowane są również wejścia na żywo naszych dziennikarzy z otwarcia centrum edukacyjnego "Children Hub" w Warszawie, a po godz. 12.00 zapraszamy na rozmowę z gościem o aktualnej sytuacji w Chersoniu – zapowiada Marta Masłowska-Małkiewicz, sekretarz Polskiego Radia dla Zagranicy. To właśnie dziennikarze tej stacji przygotowują audycje dla Polskiego Radia dla Ukrainy.

Polskie Radio dla Ukrainy to rozgłośnia informacyjno-publicystyczno-muzyczna skierowana do osób przybywających z Ukrainy oraz Ukraińców na stałe mieszkających w Polsce. Obecnie program jest dostępny w technologii cyfrowej w DAB+ i na trzech częstotliwościach w kraju: w Warszawie na 100,6 FM, w Przemyślu na 98,6 FM oraz w Hrubieszowie na 93,3 FM. 

Programu można także słuchać za pośrednictwem internetowego playera Polskiego Radia oraz na platformie moje.polskieradio.pl, w aplikacji na urządzenia mobilne "Polskie Radio" – do bezpłatnego pobrania z Google Play i App Store. Integralną częścią ramówki stacji są autorskie audycje dziennikarzy Polskiego Radia dla Zagranicy w języku ukraińskim. Od środy, 17 sierpnia, można ich słuchać 10 godzin dziennie – w godz. 11.0021.00.

Uruchomienie Polskiego Radia dla Ukrainy było konsekwentnym działaniem publicznego nadawcy wspierającym naszych ukraińskich przyjaciół. Polskie Radio już 24 lutego, czyli w dniu bandyckiej napaści armii rosyjskiej na Ukrainę, rozpoczęło emisję – jako pierwszy nadawca w Polsce – specjalnych serwisów informacyjnych w języku ukraińskim.

Od tej pory Polskie Radio sukcesywnie poszerza swoja ofertę skierowaną do obywateli Ukrainy przebywających w naszym kraju – we wszystkich dostępnych formach emisji, czyli na antenach swoich stacji (nadających w systemie FM oraz cyfrowo), a także w internecie. Działania te spotykają się z gorącym przyjęciem ukraińskiej społeczności w naszym kraju oraz docenione zostały m.in. przez Sztab Generalny Ukraińskich Sił Zbrojnych i Krajową Radę Telewizji i Radiofonii Ukrainy.

Mat. prasowe