Polskie Radio

Turystyczne atrakcje i wyśmienita muzyka. Polskie Radio na sobotę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2022 19:00
Audycja plenerowa z Jakuszyc, miejsca kolejnego Familijnego Pikniku "Lata z Radiem". "Dwójka na miejscu - za jeden uśmiech", czyli pociągiem do Chałup, na wakacje na Helu. W Czwórce memy o tematyce miejskiej - dlaczego lubimy je oglądać, czego w nich szukamy, czy chcemy zaczarować nimi rzeczywistość? W Polskim Radiu Chopin z kolei "hity dla rozmarzonych", czyli o czym marzyli kompozytorzy, gdy tworzyli daną muzykę.
Polskie Radio, studio Dwójki
Polskie Radio, studio DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.

09.00-12.00 - "Lato z Radiem" z Jakuszyc - zapraszają Sława Bieńczycka i Roman Czejarek

Audycja plenerowa z Jakuszyc, miejsca kolejnego Familijnego Pikniku "Lata z Radiem". Kręte ścieżki trudne drogi wciąż pod górkę i z górki - na jedynej takiej Polanie Jakuszyckiej. Pieszo, na rowerze i na motorze będziemy na nowo odkrywać i zwiedzać Karkonosze, a wszystko z okazji Dziesiątego Letniego Biegu Piastów. Gośćmi audycji: m.in. legenda Biegu Piastów Julian Gozdowski, Leszek Kosiorowski oraz główny sędzia Biegu - Dorota Dziadkowiec-Michoń. 

14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Robert Kamyk

Audycja z Jakuszyc, gdzie odbywa się Piknik "Lata z Radiem".

15.00-16.00 - "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

W ostatnich tygodniach wiele wydarzeń w kraju i za granicą było wykreowanych przez media. Często to one preparują pewne rzeczy, jednocześnie tworząc rzeczywistość. Na ile czwarta władza przejęła rolę pierwszej? Gośćmi audycji: Jolanta Hajdasz - Dyrektor Centrum Monitorowania Wolności Prasy SDP, Elżbieta Królikowska-Avis - dziennikarka i publicystka, specjalistka polityki i mediów anglosaskich oraz ks. prof. Andrzej Kobyliński - filozof i etyk zajmujący się m.in etyką mediów na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. 

16.00-17.00 - "Lato z Radiem Extra" - zaprasza Robert Kamyk 

Audycja z Jakuszyc, gdzie odbywa się Piknik "Lata z Radiem".

18.00-19.00 - "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Aleksandra Tykarska

* Festiwal Wilno w Gdańsku, który organizowany jest wspólnie przez miasta partnerskie Gdańsk i Wilno, pokazuje to, co progresywne w kulturze Wilna i Litwy. Od pięciu lat istnieje także siostrzana impreza – Festiwal Gdańsk w Wilnie (Gdansko kultūros dienų Vilniuje), która analogicznie, prezentuje najbardziej wartościowe treści w kulturze Gdańska i Polski. Do tej pory w ramach Festiwalu Wilno w Gdańsku/Gdańsk w Wilnie odbyło się kilkadziesiąt koncertów, wystaw, spektakli teatralnych, pokazów filmowych. Wilno w Gdańsku/Vilnius Gdanske to interdyscyplinarny festiwal kulturalny, W jego ramach odbywa się tradycyjny jarmark wileński oraz wiele wydarzeń artystycznych. Tegoroczne XIX wydanie festiwalu odbędzie się w dniach od 2 do 4 września. Na Dziedzińcu Forum Gdańsk odbędzie się tradycyjny jarmark wileński, któremu towarzyszyć będzie bogaty program artystyczny. Zapowiedź festiwalu z dyrektorem artystycznym dr Tomaszem Snarskim.

* "Kochana żono, Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, donoszę ci kochana żono, że jestem zdrowy czego i tobie wraz z dziećmi życzę, dobrego zdrowia i powodzenia od Pana Boga i donoszę ci, że pisałem list do Ciebie, już minęło 11 tygodni i nie mam od Ciebie żadnego odpisu i nie wiem co to znaczy, czy list nie doszedł, czy mi nie odpisałaś, i donieś mi, czyś odebrała pieniądze, które ci przysłałem 15 rubli, to mi zara odpisz, czyś odebrała, czy nie". To fragment listu Józefa Jagielskiego do żony. Józef pisał do niej z emigracji z Ameryki na przełomie XIX i XX wieku, a jego listy jak się okazało blokowała cenzura. O trudach emigracji, nadziejach i życiu Polaków, którzy za chlebem wyjeżdżali do Brazylii czy Argentyny rozmawiamy z badaczką kultury tradycyjnej i muzykantką zespołu Tęgie Chłopy, realizatorką nagrań terenowych.

 

logo

 

00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta

01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba

Witold Lutosławski Wariacje nt. Paganiniego, wyk. Bernd Glemser - fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Antoni Wit; Aleksander Zarzycki Romans E-dur op. 16, II Mazurek E-dur op. 39, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Bruno Canino – fortepian; Aleksander Nowak Fiddler's Green and White Savannas Never More, wyk. Orkiestra Muzyki Nowej, Camerata Silesia, dyr. Szymon Bywalec; Marcin Błażewicz Koncert na marimbę i orkiestrę, wyk. Marta Klimasara - marimba, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Maciej Żółtowski; Sławomir Kupczak Cetirizini dihydrochloridum, wyk. Sławomir Kupczak – komputer; Ignacy Jan Paderewski Sonata a-moll op. 13, wyk. Piotr Pławner - skrzypce, Bruno Canino - skrzypce; Franciszek Lessel Sonata A-dur op. 2 nr 3, wyk. Dorota Cybulska-Amsler - pianoforte; Feliks Nowowiejski Pieśni Morskie, wyk. Chór Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyr. Benedykt Błoński; Karol Mikuli, Reverie op. 9 nr 6, Mazurek h-moll op. 11, Ballada B-dur op. 21, Scherzino Fis-dur op. 9 nr 5, Prelude et presto agitato f-moll op. 1, wyk. Maria Gabryś-Heyke; Mieczysław Karłowicz Koncert skrzypcowy A-dur op. 8, wyk. Bartłomiej Nizioł - skrzypce, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, dyr. Łukasz Borowicz; Mieczysław Karłowicz Rapsodia litewska op. 11, wyk. Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, dyr. Łukasz Borowicz; Franciszek Lessel Fantazja C-dur op. 8, wyk. Dorota Cybulska-Amsler - pianoforte; Aleksander Tansman Bric-a-brac, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Michniewski; Aleksander Tansman Sextour, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Łukasz Borowicz; Artur Malawski Tryptyk góralski, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Maciej Żółtowski

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi  Piotr Kędziorek

10.00-12.00 - "Upiór w eterze" - Waldemar Malicki Show

12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Włodzimierza Korcza - prowadzi Robert Mazurek

13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta

W audycji - Wilhelm Furtwängler w Bayreuth. 

15.00-17.00 - "Dwójka na miejscu - za jeden uśmiech" / "Pociągiem do Chałup - wakacje na Helu" – aut. Monika Zając i Paweł Siwek

Góry, lasy, rzeki, jeziora… Podczas audycji odwiedziliśmy dotychczas wiele miejsc, do których wszyscy chętnie podróżujemy latem, szukając odpoczynku. W najbliższą sobotę przyjrzymy się samej podróży, podróży pociągiem, oraz kolejnemu, popularnemu celowi naszych letnich wypraw – jest nim Hel.

Co o pociągu chcieli powiedzieć filmowcy, w tym Jerzy Kawalerowicz, czy podróżując pociągiem, doceniamy urok budynków dworcowych? Jakie historie łączą się z popularnymi miejscowościami nadmorskimi, na przykład z Juratą, czy będąc nad morzem doceniamy jej przyrodę, czy na przykład dostrzegamy niezwykłość wędrujących ptaków? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi goście: Anna Tomiak, autorka książki Jurata Cały ten szpas, Łukasz Wierzbowski ze Stowarzyszenia Jastarnia, Piotr Czerkawski, Michał Pszczółkowski z ASP w Gdańsku, Piotr Karbownik z Nadleśnictwa Wejherowo i Jarosław Nowakowski  z Uniwersytetu Gdańskiego i Stacji badania wędrówek ptaków.

17.00-18.30 - "Wakacje z płytami" - prowadzi Aleksander Laskowski

18.30-19.00 - "Miejscówka z Dwójką" / Szymon Mechliński, Michał Biel

19.00-22.00 - "Letnia promenada"- prowadzi Róża Światczyńska

Recital Bruce’a Liu na XVIII Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa (Filharmonia Narodowa, 26.08.2022). Jean-Philippe Rameau Les tendres plaints Les cyclopes Menuets I i II Les sauvages La poule Gavotte et six doubles; Fryderyk Chopin Wariacje B-dur na temat „Là ci darem la mano” z opery "Don Giovanni" Mozarta op. 2 Maurice Ravel Miroirs ; Ferenc Liszt Réminiscences de Don Juan, Wyk. Bruce Liu - fortepian 

Fryderyk Chopin Koncert fortepianowy e-moll op 11, wyk. Bruce Liu - fortepian, Orkiestra Filharmoniii Narodowej dyr. Andrzej Boreyko ( Filharmonia Narodowa, 21.10.2021).

22.00-23.00 - "Słuchowisko na lato" 

Jerzy Górzański "Syreni śpiew", prod. 2003, czas 46’, reżyseria - Jan Warenycia, realizacja akustyczna - Maria Olszewska, opracowanie muzyczne - Małgorzata Małaszko. Obsada: Władysław Kowalski, Danuta Stenka, Joanna Sobieska, Wojciech Wysocki, Grzegorz Wons, Tomasz Marzecki, Andrzej Ferenc, Justyna Kulczycka, Zuzanna Lipiec.

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Magdalena Tejchma 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Tomasz Dudek

02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan  

09.00-10.00 - "Śniadanie w Trójce" - Bartłomiej Graczak 

Gośćmi audycji: Anna Maria Żukowska - Nowa Lewica, Marta Koc - wicemarszałek Senatu, PiS, Arkadiusz Myrcha - Koalicja Obywatelska, Jacek Siewiera - Kancelaria Prezydenta RP. 

10.00-12:00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara 

12.00-13.00 - "Trzy gramy Redbada" Redbad Klynstra  

13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański  

W audycji m.in. rozmowy o Ukrainie z pisarzem Jakubem Maciejewskim z "Do Rzeczy", o Indonezji z prof. Adamem Jelonkiem - dyplomatą, byłym ambasadorem RP w Malezji, Brunei i na Filipinach oraz o Pakistanie z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Ponadto rozmowa o kulisach zamachu na Darię Duginę z Andrzejem Łomanowskim z "Rzeczpospolitej", komentarz Oskara Pietrewicza o bieżącej sytuacji w Korei Południowej i rozmowa z doktorem Maciejem Pletnią z Instytut Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego o rządzie Japonii. Nie zabraknie też relacji korespondenta Polskiego Radia w Londynie - Adama Dąbrowskiego o ostatnim tygodniu wyścigu o fotel premiera i szefa partii konserwatywnej w Wielkiej Brytanii.

15.00-16.00 - "Francuski łącznik" - Monika Małkowska  

W audycji o zbliżającym się końcu wakacji. Niektórzy już są po, inni szczęśliwcy jeszcze sycą się ostatnimi dniami swobody. Jednak to trzeba kiedyś sobie powiedzieć: wyjeżdżam. I letnia przygoda skończona. Następuje wprawdzie wymiana adresów i telefonów,  obietnice, że się odwiedzi jej/jego miejscowość, ale…już myślami jest się z kimś innym. Potem jeszcze jakiś czas ogląda się wakacyjne fotki, przypomina sobie czułe słówka, wspólnie przetańczone imprezy w klubie nad morzem… A następnie zatapiamy się w codzienności. 

16.00-19.00  - "Trójka lattemmm" - Witold Lazar 

19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Miara

22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Dudek

logo

08.06 - "Polki" - Magdalena Merta, Małgorzata Żaryn

W audycji historia Sonki, czyli Zofii Holszańskiej - księżniczki litewskiej i królowej Polski, a także ostatniej żony Władysława II Jagiełły. Zofia - to imię, jakie Holszańska przyjęła po przejściu na katolicyzm przed ślubem, w historii zapisała się także jako inicjatorka pierwszego tłumaczenia Biblii na język polski. 

08.35  - Audycja specjalna Mai Kluczyńskiej

PW audycji o tym, jak zostanie upamiętniona rocznica wybuchu II wojny światowej w Gdańsku. 1 września odbędzie się tam VII Koncert Niepodległości. W wydarzeniu o podtytule "Leśni" zaprezentowana zostanie historia Polski widziana przez pryzmat wojen podjazdowych, zmagań konfederackich i walk partyzanckich począwszy od 1109 roku aż po lata 80. ubiegłego wieku. Gościem audycji Jacek "Wiejski" Górski, reżyser, scenarzysta i producent.

19.06 - "Dziedzictwo współczesności" - Magdalena Drohomirecka

Spotkanie poświęcone historii najnowszej Polski. W audycji przypomnimy znaczenie Porozumień Sierpniowych dla historii Solidarności i całej dekady lat 80. w Polsce, w tym dla porozumienia Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej. Przyjrzymy się także temu, jak Porozumienia Sierpniowe są dziś, po ponad 40 latach, udokumentowane. Gośćmi będą dr Grzegorz Majchrzakz IPN i Mariusz Olczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych.

22.06 - "Dwa spojrzenia" - Rafał Porzeziński

W audycji opowiemy o podróżach do miejsc świętych. Gośćmi - podróżniczka Barbara Gembala i Kamil Perka - podróżnik i organizator pielgrzymek.

23.35 - "Kulturalnie na temat" - Katarzyna Cygler

O tłumaczeniach mówi się, że "wierne nie są piękne, piękne nie są wierne". W sobotni wieczór zapraszamy państwa na spotkanie z literaturą i z tymi, którzy wiedzą, ile czasu i prasy pochłania przygotowanie książki do wydania. Gośćmi Katatrzyny Cygler będą redaktor książek Eliza Kasprzak-Kozikowska i tłumacz Łukasz Miller. Punktem wyjścia będzie książka "Przy stole z tyranem" Christiana Roudauta. 

logo

10.00-11.00 - "Azymut 0" - Martyna Matwiejuk

Skandynawowie to najszczęśliwsi ludzie na świecie - wynika z raportu "World Happiness". W ciągu minionych trzech lat kraje skandynawskie znalazły się w pierwszej ósemce krajów o najwyższym wskaźniku szczęścia, zajmując jednocześnie wszystkie miejsca na podium. Choć na wyniki wpływa wiele czynników, dużo zależy od podejścia do życia. Na ile pomagają w tym hygge, lagom i sisu?

11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek

Memy o tematyce miejskiej - dlaczego lubimy je oglądać, czego w nich szukamy, czy chcemy zaczarować nimi rzeczywistość?

12.00-13.00 - "In English please…" - Ada Janiszewska

Będziemy uczestniczyli w polonezie, którego na zakończenie wakacyjnego kursu języka polskiego zatańczyli studenci zagraniczni z Boliwii, Meksyku, Australii, Gruzji, Kirgistanu, Korei, Finlandii, Hiszpanii czy Libanu. Porozmawiamy też o Mozambiku „nie turystycznym” z Luísem Filipeem Muíssa Escrivão.

14.00 -15.00 - "Zaklinacze czasu" - Jakub Jamrozek

Hasło wikingowie rozpala wyobraźnię. Przez cztery stulecia, począwszy od VIII wieku, byli obecni w rodzącej się średniowiecznej Europie. Budzili postrach jako piraci i wojownicy. Ceniono z kolei ich umiejętności kupieckie i żeglarskie. Czy często przybijali do terenów dzisiejszej Polski? Jakie ślady u nas po sobie zostawili? W cyklu Archeo-Wakacje porozmawiamy o tym z profesorem Jakubem Morawcem z Uniwersytetu Śląskiego. Zagramy też w znaną ze starożytności grę w łotrzyków.

16.00-17.00 - " Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski

Podróż rozpoczniemy w jednej z najpopularniejszych europejskich stolic – Berlinie, gdzie zagrają dla nas szwajcarski piosenkarz i autor tekstów Tobias Jundt oraz pochodzący z Hiszpanii DJ i producent muzyczny José Antonio García Soler. W audycji dotrzemy również do stolicy Argentyny - Buenos Aires. Tam fragmenty swojego nowego albumu Isla de Oro zagra dla nas grupa Mi Amigo Invencible. Na naszej playliście znajdzie się również miejsce na nowy singiel pochodzącego z Kanady artysty Jonathana Personne.

17.00-18.00 - "Nie na-żarty" - Mateusz Kulik

Meatball sandwich  - amerykańska kanapka z kotlecikami w sosie pomidorowym. 


 

logo


10.00-11.00 - "Rodzinny w-f" - Wizyta na ściance wspinaczkowej i o tym czym jest bouldering. Od którego wieku dzieci mogą się wspinać i od czego zacząć.

12.00-13.00 - audycja plenerowa z trasy "Lata z Radiem" w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach.

15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - Podsumujemy i przypomnimy sobie to, czego się dowiedzieliśmy podczas wakacyjnego cyklu "Historia od kuchni".

..

10.00 - "Chopin - Konteksty, kontrasty, konfrontacje" - Maciej Grzybowski 

W audycji m.in. Etiudy op. 25 w interpretacjach Alfreda Cortot oraz Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur pod palcami Artura Rubinsteina.

14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]

Jednym z ważniejszych momentów w epoce romantyzmu było zamanifestowanie jego wartości w Symfonii fantastycznej Hectora Berlioza. Jego wykonane w 1830 roku dzieło pokazało nowe oblicze programowej muzyki symfonicznej, wpływając na całe generacje twórców. 

18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]

"Hity dla rozmarzonych", czyli o czym marzyli kompozytorzy, gdy tworzyli tę muzykę. Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na audycję wypełnioną słynnymi dziełami kameralnymi. W programie muzyka Beethovena, Brahmsa, Schumanna, Schuberta i Mendelssohna. 

Zapraszamy! 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU