Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
05.00 – 06.00 - "Prosto z rynku" - zaprasza Justyna Golonko
- Rząd przygotowuje pakiet działań, które mają zapewnić dostęp do nawozów CO2?;
- Plantatorzy dostaną wyższe stawki za buraki cukrowe. Krajowa Grupa Spożywcza za dostarczony surowiec będzie płacić nie mniej niż 46 euro za tonę.;
- W jakiej kondycji jest nasza gospodarka? GUS przedstawił w tym tygodniu najnowsze dane dotyczące PKB oraz szacunek sierpniowej inflacji.;
- Kryzys energetyczny w Europie. Premier Mateusz Morawiecki postuluje zawieszenie sytemu handlu emisjami CO2 (ETS) oraz zmianę mechanizmu kształtowania cen energii. Na ile te działania pozwolą na obniżenie cen prądu?;
- Rozmowa: Rząd przyjął projekt budżetu na 2023 rok. Jakie są jego główne założenia? Gość: Karol Pogorzelski, ekonomista z Pekao SA;
- Komentarz rynkowy.
06.00 – 09.00 - "Wolna sobota z Jedynką" - zaprasza Daniel Wydrych i Karolina Rożej
Goście: o godz. 7.15 Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia / o godz. 8.15 Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
- Narodowe Czytanie
- Jak przekonać młodzież do czytania klasyki?
- 100 sekund polszczyzny
- Komentarz przed meczem siatkarzy
09.00 – 12.00 - "Jedyne takie miejsce" - zaprasza Sława Bieńczycka
Narodowe Czytanie – Ogród Saski
Podczas corocznego święta czytania na żywo w Ogrodzie Saskim opowiemy o historii Ogrodu / przewodnik Artur Stachowski/, o historii Palaców Bruehla i Saskiego / Maria Wardyńska – Zespół Opiekunów Kulturowego Dziedzictwa Warszawy/, o wystawianiu „Ballad i romansów” pod strzechą w dosłownym sensie tego słowa / Adam Walny – aktor i reżyser – twórca Teatru Walnego w miejscowości Policzna na Podlasiu/; zapytamy także dwóch Aktorów o ich percepcję tego cyklu poetyckiego powstałego w Wilnie 200 lat temu – Andrzeja Mastalerza i Jarosława Gajewskiego. Będą także fragmenty tzw. making off – czyli prób radiowców czytających Ballady i romanse.
16.10 – "Gdzie jest Pan Cogito?" - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
Zagrożenie ze strony Rosji sprawiło, że Wojsko Polskie szybko zwiększa swój potencjał. To proces jakiego nie było w naszej historii. Wydatki idą w miliardy złotych. Kupujemy na potęgę - czołgi, samoloty, śmigłowce, haubice, okręty i szereg innych broni. Czy da nam to bezpieczeństwo? Czy sam proces jest transparentny ? M.in o tym porozmawiają:
Wojciech Skurkiewicz - wiceminister obrony narodowej,
prof. Piotr Grochmalski - Akademia Sztuki Wojennej w Warszawie, ekspert ds. wojskowych,
prof. Grzegorz Górski - Kolegium Jagiellońskie w Toruniu, amerykanista i ekspert ds. międzynarodowych.
18.10 – "Z muzyką po Kresach" - zaprasza Mariana Kril
- W kontekście 11. odsłony Narodowego Czytania w audycji będziemy recytować dzieła Adama Mickiewicza - po białorusku, litewsku i ukraińsku.
- Powiemy o tym, jak na Litwie przebiegało Czytanie Narodowe "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - w litewskiej stolicy zorganizowane zostało w jednej z polskich kawiarni na Antokolu. Akcję poprzedził wykład o epoce, w której tworzył Adam Mickiewicz. Wilno jest szczególnym miejscem, w którym czytane będą utwory wieszcza. To w tym mieście po raz pierwszy dwieście lat temu zostały wydane właśnie "Ballady i romanse". Relacja z wydarzenia Kamila Zalewskiego.
- Z białoruską pisarką, tłumaczką i wydawczynią Maryją Martysiewicz porozmawiamy o białoruskich tłumaczeniach utworów Adama Mickiewicza - dawniej i dziś, jak Mickiewicz brzmi w języku białoruskim, jak tłumacze interpretowali jego poezję.
- Przypomnimy również polsko-ukraiński projekt muzyczny "Mickiewicz-Stasiuk-Hajdamaki". Na pomysł nadania muzycznej oprawy dziełom Mickiewicza kijowski zespół Hajdamaki wpadł w 2016 roku. Początkowo miał to być tylko jeden utwór – "Stepy akermańskie". Zaintrygowani tym sonetem, muzycy pojechali do Akermanu (dzisiejszy Białogród nad Dniestrem), aby zobaczyć miejsce, które opisywał polski wieszcz. Zespół szukał polskiego wykonawcy, z którym chciał wspólnie zaśpiewać sonet, nie wiedział jednak, jaki rodzaj śpiewu powinien być zastosowany: rap, reggae, rock? Dlatego też zdecydował się zwrócić z pytaniem do Andrzeja Stasiuka, który jako pisarz powinien najlepiej rozumieć materię słowa. On nie poprzestał na radzie, ale sam podjął się roli wokalisty. O idei płyty opowie Ołeksandr Jarmoła z zespołu "Hajdamaki".
21.00 – 22.00 - "Koncertowa Jedynka" - zaprasza Damian Sikorski
W sobotniej Koncertowej Jedynce usłyszymy akustyczne wersje piosenek Natalii Kukulskiej z albumu "MTV Unplugged: Kukulska".
Swój rok jubileuszowy - 25 lat od premiery "dorosłego” debiutu, którym był album „Światło” - wokalistka zakończyła na deskach warszawskiej Sceny Relax, gdzie w towarzystwie wspaniałych muzyków zagrała koncert w formacie MTV Unplugged. Na tę okoliczność skład zespołu został poszerzony i urozmaicony o ciekawe instrumentarium, w skład którego weszło aż 11 muzyków. Koncepcję muzyczną koncertu Natalia stworzyła wraz z Archie Shevskim - producentem i muzykiem, z którym pracuje od lat.
22.33 – 23.00 - "Kronika Sportowa" - zaprasza Filip Jastrzębski
- Polscy siatkarze przed meczem z Tunezyjczykami w MŚ - Gurjew
- Polscy koszykarze grają z Finami w ME - Ligęza
- Tenisowy turniej US Open - Dąbrowski
- 8. kolejka piłkarskiej ekstraklasy:
Lechia-Warta - Kobiela
Cracovia-Raków - Bernasik
- Hokeiści GKS-u Katowice grają w Lidze Mistrzów - Musioł
- Kolarski wyścig Vuelta a Espana - Grabowski
00.00 – 01.00 – Jam session – prowadzi Przemysław Psikuta
01.00 – 07.00 – Fantazja polska – prowadzi Ewa Szczecińska
Karol Mikuli Mazurek h-moll, Ballada B-dur, Scherzo Fis-dur, Preludium i presto agitato f-moll, wyk. Maria Gabryś-Heyke – fortepian; Grażyna Bacewicz I Kwartet smyczkowy, wyk. Lutosławski Quartet; Wojciech Dankowski Requiem, wyk. Chór Polskiego Radia, Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Wojciech Czepiel; Jacek Różycki Dixit Dominus, confitebor, Exultemus omnes, Fidelis servus et prodens, Aeterna Christi Mundera, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak; Zbigniew Bagiński Accordance, wyk. Fluent ensemble; Dawid Lubowicz Pizzicato, Tango Vocalise, wyk. Dawid Lubowicz, Christian Danowicz – skrzypce; Andrzej Koszewski Tryptyk wielkopolski, Angelus Domini, wyk. Chór Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum” dyr. Janusz Siadlak; Wojciech Blecharz Small talks, wyk. Fluent ensemble; Grażyna Bacewicz VII Kwartet smyczkowy, wyk. Lutoslawski Quartet; Juliusz Zarębski Trzy tańce polskie w opracowaniu na orkiestrę Franciszka Liszta, wyk. I Culture Orchestra, dyr. Andrzej Boreyko; Feliks Nowowiejski III Symfonia organowa, wyk. Elżbieta Karolak – organy; Rafał Janiak After hours of deepest darknes, Mikołaj Majkusiak Żywioły, wyk. Fluent ensemble; Aleksander Michałowski Preludia i walce na fortepian, wyk. Maria Gabryś-Hayke – fortepian Broadwooda; Jan Karłowicz Łzy serca, Do Niemna, Mieczysław Karłowicz Upływa dzień, Władysław Żeleński Tędy leciał ptaszek, Barkarola, wyk. Justyna Reczeniedi – sopran, Anna Radziejewska – mezzosopran, Krzysztof Trzaskowski – fortepian; Józef Zeidler Msza D – dur, wyk. Zespół śpiewaków Camerata Silesia, Sinfonia Varsovia, dyr. Jerzy Maksymiuk; Piotr z Grudziądza motety, wyk. Zespół Ars Cantus
07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Piotr Kędziorek
10.00 – 12.00 – Upiór w eterze – Waldemar Malicki Show
12.00 – 15.00 – Duża czarna – prowadzi Przemysław Psikuta
(12.00-12.30– piosenki do tekstów Adama Mickiewicza)
12.30 – 14.00 – Narodowe Czytanie – aut. Małgorzata Szymankiewicz i Paweł Siwek (łączenie z Ogrodem Saskim)
15.00 – 17.00 – Dwójka na miejscu – za jeden uśmiech
W najbliższej audycji "Za jeden uśmiech" udamy się w podróż po Polsce śladem planów filmowych. Sprawdzamy, w których filmach polskich i zagranicznych "zagrały" poszczególne miasta, zakątki naszego kraju. I jak bardzo egzotyczne były to "role". Po filmowej Polsce oprowadzą nas: Anna Michalska i Jakub Wiewiórski z Muzeum Kinematografii w Łodzi, Marta Kraus - Kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej, prof. Krzysztof Kornacki - filmoznawca z Uniwersytetu Gdańskiego oraz specjalistki ds lokacji: Katarzyna Kędzior oraz Katarzyna Bielińska.
17.00 – 18.30 – Wakacje z płytami – prowadzi Jacek Hawryluk
W dniu Narodowego Czytania "Wakacje z polskimi płytami" i polską muzyką: Mieczysława Karłowicza, Stanisława Niewiadomskiego, Juliusza Zarębskiego, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Hit Serenada op. 2 Karłowicza obok rzadko wykonywanych pieśni z cyklu Jaśkowa dola Stanisława Niewiadomskiego. Wśród wykonawców: Andrzej Hiolski, Jerzy Artysz, Concerto Avenna i Lasoń Ensemble - Kameraliści Mikołowa.
18.30 – 19.00 – Miejscówka z Dwójką
Aetas Baroca
19.00 – 22.00 – Letnia promenada – prowadzi Andrzej Sułek
Stanisław Moniuszko Straszny dwór – opera w 4 aktach, wyk. Adam Kruszewski, Iwona Hossa, Anna Lubańska, Krzysztof Szmyt, Dariusz Stachura, Piotr Nowacki, Stefania Toczyska, Zbigniew Macias, Romuald Tesarowicz, Agnieszka Da, Browska, Jacek Parol, Wanda Bargielowska-Bargeyllo
Chór I Orkiestra TW ON, dyr Jacek Kaspszyk (nagr. 30.06.2001)
22.00 – 23.00 – Słuchowisko na lato: "Romanse i ballady", prod. 1966, czas 40’, scenariusz Bogdan Ostromęcki, reżyseria Jerzy Kierst, realizacja Alina Langman, opracowanie muzyczne Maria Szalińska, na klawesynie gra Augustyn Bloch.
Obsada: Elżbieta Zagórska, Andrzej Nowakowski, Wacław Szklarski, Wojciech Zagórski, Jacek Jarosz, Zygmunt Hobot, Józef Maliszewski, Jan Żardecki.
Słuchowisko o życiu i twórczości Adama Mickiewicza, oparte na listach do przyjaciół, fragmentach pamiętników i wierszach poety. Scenariusz przygotował Bogdan Ostromęcki, polski poeta i eseista, radiowiec. Na klawesynie zagrał Augustyn Bloch, kompozytor, organista i klawesynista, który latach 1954–1977 związany był stałą współpracą z Teatrem Polskiego Radia jako twórca muzyki do słuchowisk, przez blisko dekadę był także przewodniczącym komisji programowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.
23.00 – 00.00 – Nocna strefa – prowadzi Kuba Borysiak
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
3 września Trójka będzie obecna w Ogrodzie Saskim w Warszawie, skąd nada audycję specjalną (13:00-15:00). Poprowadzi ją Paweł Turski. W pierwszej godzinie programu będzie można wysłuchać m.in. transmisji Narodowego Czytania. Gośćmi audycji będą aktorzy, biorący udział w Narodowym Czytaniu. Nie zabraknie również rozmów z ekspertami i badaczami literatury i próby zrozumienia twórczości romantycznej (rok 2022 to rok Romantyzmu Polskiego).
Na antenie pojawią się fragmenty "Ballad i Romansów" Adama Mickiewicza, czytane przez dziennikarzy PR3. Emisja po Serwisach Trójki od g. 6.05 do 18.05.
00.00 - 02.00 W Rytmie na Trzy – Tomasz Dudek
02.00 - 04.00 Apteka Nocna – Jędrzej Kodymowski
04.00 – 06.00 Trójka Budzi: JAZZ’N’BASS - Michał Grabkowski
06.00 - 09.00 Bed & Breakfast – Piotr Firan, Raf Uzar
7:10 Poniedziałkowa próba została odwołana. To pierwsza misja na Księżyc od początku lat 70-tych.Start planowany jest na poniedziałek rano. To wydarzenie na światową skalę. Jan Pachlowski jest na miejscu na Florydzie, na przylądku Canaveral. Przed nami końcowe odliczanie.
7:20 Moda na pomalowane usta trwa od bardzo dawna. Już w starożytności kobiety oraz mężczyźni malowali sobie usta. Dziś w stylizacji ust pojawiają się różne trendy. O tym, jak uwydatnić swoje usta, jakich błędów nie popełniać oraz dlaczego na nie a nie na oczy mężczyźni zwracają uwagę podczas pierwszego spotkani opowie - Marta Jędrys makeupistka.
8:10 Piękne usta to nie wszystko. Ważne, żeby potrafić się nimi posługiwać i mówić w piękny sposób. Jakie błędy popełniamy i jak się z nimi uporać aby nasze pomalowane błyszczykiem usta nie były jedynie ozdobą sprawnym narzędziem. Gość nauczyciel emisji głosu.
8:35 Po teorii przychodzi czas na praktykę. Razem z gościem prowadzący testują różne ćwiczenia i techniki z emisji głosu oraz pracy ustami.
09.00 - 10.00 Śniadanie w Trójce – Beata Michniewicz
Goście: Marcin Kierwiński, Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska), Marek Sawicki, Polskie Stronnictwo Ludowe, Jarosław Sellin, Prawo i Sprawiedliwość, Paweł Szrot, Kancelaria Prezydenta.
10.00 - 12.00 Lista Przebojów Trójki po Godzinach – Tomasz Miara
12.00 - 13.00 Świat Do Trzeciej - Rafał Tomański
12.10 Jak niemieckie media oceniają sprawę reparacji i raportu? Gość: Olga Doleśniak-Harczuk, zastępca redaktora naczelnego miesięcznika „Nowe Państwo” i dziennika „Gazeta Polska Codziennie”, ekspert ds. Niemiec Instytutu Staszica.
12.20 Środek od środka
12.30 Wyrok więzienia dla byłego premiera Malezji Najiba Razaka utrzymany. Wielka korupcja w tle i poszukiwanie Jho Low, tajemniczego biznesmena-lobbysty mającego kontakty na całym świecie. Gość: prof. Adam Jelonek, dyplomata, były ambasador RP w Malezji, Brunei i na Filipinach.
12.45 Bieżąca sytuacja w Iraku po zamieszkach. Gość: Krzysztof Płomiński, politolog i dyplomata, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku i Arabii Saudyjskiej.
13.00 – 15.00 Narodowe Czytanie – Paweł Turski
15.00 – 16.00 Francuski Łącznik – Monika Małkowska
Rzadko zdarzają się takie artystyczne pary, w których po stronie każdego z partnerów jest mniej więcej tyle samo atutów – choć innego rodzaju. A jeszcze większą rzadkością jest równie udane potomstwo narodzone z takiego związku. Takim unikatem była ta trójka, której fragmenty dokonań (muzycznych, wokalnych i poetyckich) pojawią się dziś na antenie Trójki. Tego najstarszego nie ma już wśród nas – odszedł 21 lat temu: Serge Gainsbourg (1928 – 1991). Bard, kompozytor, aktor, nade wszystko autor tekstów do dziesiątek przebojów śpiewanych przez gwiazdy lub tworzących gwiazdy z dziewczyn u progu scenicznej kariery. Druga bohaterka programu to jedna z wieloletnich partnerek (ślubu nie mieli) Serge’a – Jane Birkin, angielska aktorka i piosenkarka (ur. 1946). Wreszcie trzecia heroina – Charlotte Gainsbourg (ur. 1971), dwujęzyczna (franc. -ang,) aktorka i piosenkarka. Owszem, nad jej talentami od początku czuwali rodzice – co mogło był dla niej trudna, nawet zgubne, zwłaszcza, że poznała artystyczny świat od ciemnej strony zbyt wcześnie jak dla dziecka. Oczywiście, w tle pojawią się inne dramatis personae, ważne dla wyżej wymienionej trójki.
16.00 - 19.00 Trójka LatteMmm… - Witold Lazar
19.00 - 22.00 Departament Rytmu – Tomasz Miara
22.00 – 00.00 Departament Rytmu – Tomasz Dudek
08.06 - "Polki" - zaprasza Magdalena Merta
W audycji przypomnimy postać Zofii Chętnik, nauczycielki, współtwórczyni Muzeum Kurpiowskiego w Nowogrodzie, członkini Narodowych Sił Zbrojnych i żonę etnografa Adama Chętnika. Gościem będzie Jacek Chętnik, wnuczek Zofii Chętnik.
22.06 - "Dwa spojrzenia" - zaprasza Rafał Porzeziński
Postawienie wyraźnej granicy między życiem zawodowym a osobistym nie zawsze jest możliwe. Głównym powodem jest to, że częściej wyżej stawiamy karierę niż rodzinę. Czy można pogodzić życie prywatne z zawodowym w czasie wspólnej pracy? Wydaje się, że receptę znaleźli menadżer Renata Sadaj i fotograf Paweł Sadaj.
11.00-12.00 – „Pasjonauci” – Adam Smolarek
Biedanizm, biedab, czyli vege nie musi oznaczać drogo i trudno. Zapraszamy na spotkanie z Julitą Romaniuk, której publikacje pod hasłem Biedanizm to już ponad 30-tysięczna społeczność.
14.00 -15.00 – „Zaklinacze czasu” – Jakub Jamrozek
Jak archeologowie badają II wojnę światową? W czerwcu rozpoczęły się wykopaliska archeologiczne terenie byłego getta. Jakich odkryć tam już dokonano? Czy możemy spodziewać się kolejnych? Zapytamy o to dr Jacka Konika, archeologa oraz historyka z Muzeum Getta Warszawskiego. Opowiemy też o roli dziennikarzy Polskiego Radia we wrześniu 1939 roku i przypomnimy, komu poświęcona jest tablica pamiątkowa, która rok temu zawisła w holu budynku przy Alei Niepodległości w Warszawie.
16.00-17.00 – „Muzyczne Biuro Podróży” – Patryk Grabowski
Na początek naszej pierwszej wrześniowej muzycznej podróży przeniesiemy się do Londynu, gdzie wysłuchamy utworu „Genesis”, zapowiadającego nowy album Benjamina Clementina. W audycji dotrzemy także do Zurychu i sprawdzimy co nowego słychać u braci Hermanos Gutiérrez. Na playliście znajdą się także utwory z RPA i Francji.
17.00-18.00 – „Nie na-żarty” – Mateusz Kulik
Spaghetti alla puttanesca łączy w sobie najpopularniejsze włoskie produkty – pomidory, anchois, oliwki i papryczkę chilli. Legenda mówi, że włoskie kurtyzany przyrządzały to danie i wystawiały w oknie, aby aromatem przywabić klientów.
18.00-19.00 – „Plantacja dźwięków” – Małgorzata Jakubowska
Audycja prosto z Festiwalu Up To Date w Białymstoku. Przegląd sceny pozdro techno - rozmowa z Dtekkiem na temat artystów i muzyki techno. Dlaczego jest jej w tym roku mniej, za to więcej elektroniki do tańczenia? Jak wydźwięk hasła POZDRO TECHNO zmieniał się na Up To Date?
22.00-23.00 – „Czwórka na Up To Date Festival” – Kamil Jasieński
Specjalna audycja ze studia festiwalowego Czwórki w Białymstoku– rozmowy z artystami, organizatorami i uczestnikami Up To Date.
09:00-10:00 „Opowieści ludów świata”- Opowieści z Japonii.
10:00-11:00 "Rodzinny W-f" – 100 lat temu 3. września 1922 roku otwarto tor wyścigowy Monza we Włoszech. Z Tomaszem Flisem, entuzjastą Formuły 1 opowiemy o tym torze, o historii Formuły 1, o zmieniających się technologiach i oczywiście o najlepszych zawodnikach.
13:00-14:00 „Bajkolotem tam i z powrotem” - W każdą sobotę o 13.00 Kulfon i Monika spakują do walizki dobry humor, wezmą ulubione kanapki z serem i wsiądą do swojego niezawodnego bajkolotu, który zawsze doleci tam, dokąd sięgnąć potrafi wyobraźnia Kulfona i Moniki. Dzisiaj udamy się w podróż do Szwajcarii, która okaże się niespodzianką dla samych Kulfona i Moniki.
14:00-15:00 „Skarbonka” - Czym właściwe są pieniądze? Sporo się o nich mówi, a one po prostu są środkiem wymiany do kupowania i sprzedawania. Mogą służyć też przechowywaniu wartości ( np. w skarbonkach), jak również są jednostką rozliczeniową. A poza tym są zwykłym narzędziem, jak grabie czy śrubokręt. Nie ma co robić wokół nich tyle szumu.
15:00-16:00 „Dawno, dawno temu” – Projekty edukacyjne, zajęcia dla Polonii, warsztaty online i stacjonarne - to tylko niektóre z rzeczy, którymi zajmuje się Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii, czyli DUCH. Co się będzie działo w DUCH-u podczas nowego roku szkolno-przedszkolnego 2022-2023? O tym opowie nam p. Agnieszka Kaczmarczyk - pomysłodawczyni i szefowa Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii.
17:00-18:00 „Mali strażnicy dzikiego królestwa” - Razem z Muzeum Ziemi będziemy obchodzić 60-lecie odkrycia szczątków słonia leśnego w Warszawie.
.
13:00 Audycja specjalna w ramach Narodowego Czytania. PREMIERA
Audycja specjalna o Balladach Fryderyka Chopina. Zaprasza Magdalena Sawicka.
14:00 Metafizyka chopinowska PREMIERA
Po prawykonaniu w 1830 roku Symfonii fantastycznej, która otworzyła nowy rozdział w historii europejskiej i światowej symfoniki, Hector Berlioz wyjechał do Villi Medici, aby pracować tam dzięki otrzymaniu Nagrody Rzymskiej. Tam właśnie skomponował swoisty ciąg dalszy Symfonii – utwór w niezwykłej, hybrydowej formie, łączącej cechy kantaty, pieśni solowej i teatralne monologi, zatytułowany Lelio, czyli powrót do życia. W audycji poznamy ten bardzo rzadko grywany, a przecież fascynujący utwór.
15:00 Audycja specjalna w ramach Narodowego Czytania. PREMIERA
Audycja specjalna o balladach Adama Mickiewicza. Zaprasza Magdalena Sawicka.
18:00 Złoty wiek muzyki kameralnej PREMIERA
Dr Danuta Gwizdalanka zaprasza na ostatni odcinek minicyklu poświęconego wybitnym kameralistom związanym z Odessą. Bohaterami audycji będą Jakov Zak, Maria Grinberg i Vladimir Pachman.
19:00 Retransmisja Czytania Narodowego
Zapraszamy na retransmisję tegorocznego Czytania Narodowego „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Zapraszamy!