Polskie Radio

Koncerty, reportaże i wyśmienita muzyka. Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 19:00
W Jedynce w "Słodkim Radiu Retro" piosenki w wykonaniu Jerzego Połomskiego. W Dwójce o przygotowaniach do premiery "West Side Story" w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W Czwórce o postawach pokolenia Z wobec siebie i życia, a także z matematyką po zdrowie, czyli jak zadbać o naszą dietę dzięki obliczeniom. W Polskim Radiu Chopin w świecie jazzowych opracowań muzyki Chopina m.in. Charl du Plessis Trio, Guitar4mation, Klazz Brothers i Peppe Rivero Trio. Sprawdź nasze propozycje!
Plenerowe studio Polskiego Radia w Karpaczu
Plenerowe studio Polskiego Radia w Karpaczu Foto: PR
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

03.00-05.00 - "Tak to bywało" - zaprasza Adam Rozlach 

W "Słodkim Radiu Retro" piosenki w wykonaniu Jerzego Połomskiego. Następnie, Zbigniew Zapasiewicz i jego ulubione wiersze nagrane w Polskim Radiu w styczniu 1970 roku: poezja C. K. Norwida i T. Nowaka, a w cyklu "Na historycznej wokandzie" Andrzeja Sowy - król Polski z dynastii Piastów - Przemysł II. Oskarżać go będzie dr Grzegorz Myśliwski, a bronić red. Andrzej Tokarczyk. Główną pozycją drugiej godziny - audycja Magdy Mikołajczuk "Po drugiej stronie lustra", poświęcona jednemu z najwybitniejszych pisarzy - Wiesławowi Myśliwskiemu. W audycji udział wzięli Wojciech Bonowicz i Jerzy Ilg - przyjaciele pisarza i redaktorzy nowo wydanej książki. W audycji również "Sztuka eseju" pod red. Krzysztofa Górskiego z esejem Ryszarda Przybylskiego.

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zaprasza Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Henrykiem Kowalczykiem - wiceprezesem Rady Ministrów oraz ministrem rolnictwa i rozwoju wsi, a o godzinie 8.15 - spotkanie z Dariuszem Piontkowskim wiceministrem edukacji i nauki. 

Ponadto w audycji: relacja z pobytu prezydenta Andrzeja Dudy w Stanach Zjednoczonych; ograniczenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji wjazdu Rosjan do Polski. Ograniczenia mają dotyczyć ruchu w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych. Ilu Rosjan korzystało z takich możliwości dotychczas, czy mogą posługiwać się teraz wizami innych krajów unijnych?

Poza tym o kampanii Ministerstwa Zdrowia "Planuję długie życie" o kontroli stanu skóry po wakacjach. 

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Porcelana odnaleziona pod gruzami. "Niczego mi tak nie żal jak porcelany" to tytuł nostalgicznej wystawy w Zamku Królewskim w Warszawie, na której prezentowane są zbiory ocalałe z powstania warszawskiego. Szczątki dawnej porcelany i fajansów, misternie wykonanych, głównie w XVIII wieku, pochodzą  z prywatnych kolekcji warszawskich i nigdy nie były pokazywana publicznie. O tym dr Mariusz Klarecki z Zamku Królewskiego w Warszawie.

* Dawne instrumenty naukowe. Globusy, wagi, mikroskopy i inne urządzenia pokazują jak niegdyś pracowali badacze, z jakich metod korzystali. Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego posiada jedną z największych w kraju kolekcję przyrządów laboratoryjnych z rożnych epok. Wraz z osiągnieciami nauki i technologii XIX wieku zmieniał się charakter pracy uczonego, na czym polegała ewolucja maszyn rachunkowych, termometrów czy teleskopów opowie dr Maciej Kluza z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

LITERATURA W JEDYNCE:

10.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - Rok Polskiego Romantyzmu / "Listy" Cypriana Kamila Norwida w interpretacji Ryszarda Nawrockiego.


logo

 

00.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz

00.55-01.00 - "Przypadki słowa" / Stanisław Grochowiak, opr. Iwona Smolka

01.00-02.00 - "Fantazja polska" (powtórzenie) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Stanisław Wiechowicz Chmiel, wyk. Orkiestra Polskiego Radia w Krakowie, dyr. Zygmunt Rychert; Aleksander Tansman Rapsodia polska, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Bernard Le Monnier; Tadeusz Szeligowski Cztery tańce polskie, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach dyr. Mirosław Błaszczyk; Karol Szymanowski Pieśni kurpiowskie, wyk. Zespół Śpiewaków Camerata Silesia, dyr. Anna Szostak.

02.00-06.00 - "Muzyczna noc Euroradia" - prowadzi Marcin Majchrowski

Felix Mendelssohn, Antonín Dvořák, Ralph Vaughan Williams, Franciszek Schubert, Fran Lhotka, Vincenzo Bellini, Richard Flury, Vagn Holmboe, Fryderyk Chopin, Antonio Vivaldi. 

06.00-07.00 - "Fantazja polska" (premiera) - prowadzi Marek Zwyrzykowski

Ignacy Jan Paderewski  Album Tatrzańskie op. 12 na fortepian na cztery ręce, wyk. Tamara Granat i Malicki Waldemar (Duo Granat); Władysław Żeleński Uwertura "W Tatrach" op. 27,  wyk. Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Wojciech Kilar Krzesany na orkiestrę, wyk. Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Witold Rowicki; Sławomir Czarnecki Concerto liliowe na dwoje skrzypiec i smyczki op. 41, wyk. Krzysztof Jakowicz - skrzypce, Jakub Jakowicz - skrzypce, Concerto Avenna, dyr. Andrzej Mysiński.

06.50-06.55 - "Słowo na dzień"

07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Paweł Siwek

Gościem audycji Maciej Puto - dyrektor Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, a tematem rozmowy 60. Bydgoski Festiwal Muzyczny. Festiwalowa publiczność ma okazję wysłuchać ciekawe projekty muzyczne, począwszy od nieznanych utworów polskich i obcych poprzez najwspanialsze dzieła światowej literatury muzycznej różnych epok i stylów. Festiwalowa estrada to także miejsce prawykonań utworów specjalnie napisanych przez wybitnych polskich kompozytorów współczesnych na zamówienie Filharmonii Pomorskiej lub jej dedykowanych. Na BFM występują najwyższej klasy artyści, soliści i dyrygenci, zespoły kameralne, chóry, orkiestry symfoniczne z Polski i różnych stron świata. Szczegóły po godz. 8.30. 

Z kolei o godz. 9.30 - Jakub Szydłowski (reżyser) i Maciej Pawlak (aktor) opowiedzą o przygotowaniach do premiery "West Side Story" w Operze i Filharmonii Podlaskiej. W audycji także: Sunrise+, czyli ponad 50 artystów młodego pokolenia na scenie w nowym projekcie muzyki współczesnej w Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz zaproszenie na Festiwal Kina Koreańskiego. ​

10.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski

10.00-11.00 - "Znacie to posłuchajcie"

Georg Philipp Telemann Sonatina c-moll TWV 41:c2, Sonata f-moll TWV 41:f1, wyk. Dan Laurin - flet, Anna Paradiso - klawesyn, Mats Olofsson - wiolonczela.

11.10-12.00 - Karol Kurpiński Zamek na Czorsztynie - uwertura, Ruiny Babilonu - uwertura, wyk. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej, dyr. Łukasz Borowicz; Aloys Schmitt I Koncert fortepianowy c-moll op. 14, wyk. Howard Shelley - fortepian, Ulster Orchestra, dyr. Howard Shelley.

12.05-12.45 - Fryderyk Chopin Impromptu As-dur op. 29, Ballada As-dur op. 47, Walc As-dur op. posth. [WN 28], Walc As-dur op. 64 nr 3, Walc As-dur op. 69 n 1, Ballada F-dur op. 38, wyk. Ewa Pobłocka - fortepian.

12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Krzysztof Pastor, aud. Beaty Stylińskiej

13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" - prowadzi Róża Światczyńska

Koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus", (Warszawa, Studio Koncertowe Polskiego Radia S1, 26.11.1993). 

Johann Pachelbel (opr. Agnieszka Duczmal) Kanon in D na smyczki i basso continuo (opracowanie na orkiestrę kameralną); Domenico Dragonetti Koncert na kontrabas i orkiestrę kameralną, Niccolo Paganini (opr. Gary Karr) Introdukcja i wariacje na strunie G na temat opery "Mojżesz w Egipcie" G. Rossiniego "Dal tuo stellato sogli" op. 24; wyk.: Gary Karr - kontrabas, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia "Amadeus", dyr. Agnieszka Duczmal. 

15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Michał Dębski

16.00-18.00 - "Wybieram Dwójkę"

17.30-18.00 - "O wszystkim z kulturą" / Przed premierą "Mindowe", aud. Małgorzaty Szymankiewicz

18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Andrzej Sułek

Koncert z Festiwalu "Muzyka Dawna - Persona Grata" (Poznań, Aula Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, 29.11.2009). Georg Friedrich Haendel Fragmenty z opery „Alcina”, Koncert F-dur op.4 nr 4 HWV 292 na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., Koncert g-moll op.4 nr 3 HWV 291 na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., Arcangelo Corelli Concerto grosso c-moll op.6 nr 3, Geminiani Francesco Concerto grosso D-dur op.3 nr 1, Sammartini Giuseppe Koncert A-dur na organy, orkiestrę smyczkową i b.c., wyk. Arte Dei Suonatori, organy i kier. art. Martin Gester. 

21.30-22.00 - "Rozmowy po zmroku" / "Skarbiec Nauki Polskiej" - aud. Katarzyny Kobyleckiej 

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Tematy operowe" - prowadzi Aleksander Laskowski

23.00-00.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk 

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Kazimierz Orłoś "Trzecie kłamstwo", czyta Jarosław Gajewski, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Patryk Pawlak  

Tym razem zapraszamy do odwiedzenia Royal Theatre Carré w Amsterdamie. Teatr został założony w 1887 roku i pierwotnie miał służyć jako budynek cyrkowy. Obecnie odbywają się w nim głównie musicale, przedstawienia kabaretowe i koncerty muzyki pop. Jakie spektakle znajdują się obecnie w jego repertuarze i jakie wydarzenia będą się tam odbywać w najbliższym czasie? 

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W związku z galopującymi cenami energii, kolejne gminy wprowadzają plany oszczędnościowe. W Kłodzku istnieje realna możliwość zamknięcia krytego basenu w okresie zimowym, a w kilkunastu sołectwach tej gminy już teraz latarnie gasną po północy. Gasnące latarnie oraz zamknięte baseny to nic w porównaniu do kataklizmów, na które przygotowują się "Prepersi". Kim są ludzie, którzy poświęcają swoje życie na przygotowania do wielkie zagłady i co skrywają w swoich podziemnych magazynach? 

Temperatura, każdego dnia śmielej zbliża się do magicznej granicy zera stopni. Warto w takim razie zastanowić się jak zadbać o swój komfort cieplny. Zapytaliśmy przechodniów jak to zrobić tanio i co najważniejsze ciepło. 

Pozyskiwanie energii może nam się wydawać bardzo skomplikowanym i żmudnym procesem. Nic bardziej mylnego. Nauka udowadnia, że energia otacza nas, a nawet sami możemy ją przekazywać dalej. W jaki sposób z przedmiotów, które towarzyszą nam w ciągu dnia, możemy zasilić innymi przedmiotami. O tym Karolina Kmieć fizyk z Centrum Nauki Kopernik.  

​08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Piotr Zgorzelski, wicemarszałek Sejmu, PSL. 

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Witold Lazar  

W audycji m.in. o tym, że fińscy badacze odkryli, że nanoplastik znajdujący się w glebie trafia do naszego organizmu, po drodze przechodząc cały łańcuch pokarmowy. Przechodząc przez sałatę, owady, ryby i kończąc na człowieku cząstki plastiku wydają się wszechobecne w każdym żyjącym organizmie. Jeżeli wiemy już skąd bierze się plastik w naszym organizmie dobrze byłoby poznać skutki takiej sytuacji i co właściwie możemy zrobić z zaistniałym problemem?  

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler  

Tysiące i setki lat temu ludzie budowali wygodne, bezpieczne, funkcjonalne domy własnymi rękami, w zgodzie z regułami natury i warunkami otoczenia. Przez lata całkiem zapomnieliśmy o tych metodach, niszcząc przy okazji planetę i pogarszając sobie warunki życia. Teraz nadchodzi czas na renesans budowlanego rękodzieła. Gość: Jakub Szczęsny.

Rusza konkurs Akademia Miasta. To interdyscyplinarny kurs dla wszystkich zainteresowanych teorią i praktyka tworzenia miast wrażliwych. W tym roku szczególna uwaga będzie poświęcona problemowi zagrożenia klimatycznego. Gość: Katarzyna Walczak, Fundacja Malta, organizator.

Czym jest awangardowy ruch danger music? czy muzyka może być groźna albo nawet niebezpieczna? A jeśli tak to dla kogo? Jaki jest cel tworzenia tego typu utworów? Gość: do potwierdzenia.

Leonard Cohen - 87. rocznica urodzin. O tym dziennikarz Trójki Tomasz Miara.

Oglądanie filmów i seriali w serwisach streamingowych to coraz popularniejsza forma spędzania wolnego czasu przez Polaków. A jak przyjęła się w naszym kraju metoda oglądania odcinków jeden po drugim? Najnowsze badania pokazują, że binge-watching w Polsce ma się dobrze. Co trzeci Polak w ten sposób spędza wolny czas. O tym Łukasz Adamski. 

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

Po tym jak Rosjanie ostrzelali pociskiem balistycznym dalekiego zasięgu Iskander okolice Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej (pocisk spadł 300 metrów od jednego z reaktorów), władze południowych obwodów Ukrainy zaczęły opracowywać plany ewakuacji miast na wypadek katastrofy. Władze separatystycznych republik na Ukrainie oraz kolaboranci z Chersonia chcą ogłosić referenda w sprawie akcesji do Federacji Rosyjskiej. Przygotowanie: Michał Strzałkowski.

Nowy Jork Drugi dzień wizyty Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w USA. Przygotowanie: Marek Wałkuski

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego na poligonie w Nowej Dębie. Przygotowanie: Agnieszka Drążkiewicz.

Krakowski Kazimierz stał się parkiem kulturowym, właściciele restauracji  nie przestają regulaminu takiego parku i nie przestają grać po 22.00, więc dostają mnóstwo mandatów od Straży Miejskiej. Przygotowanie: Elżbieta Raczyńska.

17.50 - W cyklu "News albo fake news": Bardzo aktywne boty internetowe miały znaczący udział w manipulacji opinią publiczną po agresji Rosji na Ukrainę - uważają australijscy naukowcy. Przez pierwsze dwa tygodnie wojny boty były odpowiedzialne w mediach społecznościowych za nawet 80 proc. wpisów wspierających jedną lub drugą stronę wojny. Dr Klaudia Rosińska.

18.10 - "Trójkowy komentarz dnia"

18.40 - "Ekonomiczne podsumowanie dnia" 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Marek Wiernik

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka  

W audycji o arcydziełach renesansu portugalskiego na wielkiej wystawie w Luwrze. O tym w rozmowie z prof. Dorotą Folgą-Januszewską - historyk sztuki, muzeolog i krytyczką, Anną Gorazdowską - miłośniczką Portugalii oraz z Martyną Łukasiewicz - kuratorką wystaw w Muzeum Narodowym w Poznaniu. 

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Jacek Pietrasik

22.15 - Reportaż w Trójce / "Nieśmiertelnik. Ocalona tożsamość" Dominika Gila 

Reportaż o Wielkopolaninie, pilocie Stanisławie Jankowskim, którego szczątki od ponad 80 lat spoczywają na cmentarzu w nadbużańskiej wiosce Matcze. Jego zwłoki wyłowiono z Bugu latem 1940 r. Znaleziony przy nim dziennik wskazywał, że zginął prawdopodobnie 13 października 1939 r., ale nie było jasne w jakich okolicznościach. Z uwagi na mundur i dokumenty pochowano go przy wojennej kwaterze, obok bezimiennych mogił z wojny polsko-bolszewickiej. Nieśmiertelnik przybity do krzyża personifikował bohaterskie poświęcenie polskich żołnierzy pochowanych w Matczu. Jankowski pośmiertnie rozniecał uczucie patriotyzmu lokalnej społeczności. W PRL-u przy jego grobie organizowano patriotyczne uroczystości. Ale przez 70 lat po wojnie nie było wiadomo nic o jego rodzinie. Nikt go nie szukał, nikt nie odwiedzał grobu. Dlatego w 2021 roku pasjonaci historii skupieni w grupie „Ocalić od zapomnienia” rozpoczęli poszukiwania. Udało się ustalić, że był żonaty, a wdowa po wojnie wystąpiła o uznanie go za zmarłego i ponownie wyszła za mąż. Nie zostawił potomstwa, więc próbę kontaktu z jakimikolwiek krewnymi skierowano na dzieci z drugiego małżeństwa wdowy. Udało się. Z Hamburga do Matcza przyjechała Ewa Królikowska, która z opowiadań mamy zna jej pierwszego męża i okoliczności śmierci Stanisława Jankowskiego. Odwiedziła grób, podziękowała mieszkańcom, którzy opiekowali się mogiłą i rozwiązała zagadkę śmierci żołnierza, który uciekał – jak się okazało z sowieckiej niewoli. 

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst  

logo


22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

"Najgłębsze Południe. Opowieści z Natchez, Missisipi" to bestseller "New York Timesa" w którym Richard Grant odsłania przyczyny konfliktów na tle rasowym, od których Amerykanie wciąż nie potrafią się uwolnić. Natomiast "Badania terenowe nad ukraińskim seksem” to jedna z najgłośniejszych powieści ostatnich lat. Sama autorka, Oksana Zabużko określiła ją mianem ukraińskiej psychoanalizy narodowej, prowokującej do dyskusji o kompleksach i sytuacji kobiet w postsowieckim społeczeństwie.

..

07.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Marta Zinkiewicz

Czego boi się pokolenie Z? Ceni swój czas wolny, chce pracować i zdobywa wcześnie doświadczenie zawodowe, ale praca nie jest celem - ważna za to jest samodzielność i rozwój. Postawy pokolenia Z wobec siebie i życia pokazuje raport Uniwersytetu Warszawskiego "Studiując w świecie niepewnego jutra: perspektywy, sprawczość, wizje przyszłości".

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Małgorzata Jakubowska

Zapraszamy na spotkanie z Anią, Agnieszką i Justyną z zespołu Szklane Oczy. To młody zespół, który gra rocka inspirowanego polskim punkiem i poezją romantyczną.  

10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo

"Bovska - rysuje". To tytuł najnowszej wystawy prezentowanej w Mazowieckim Instytucie Kultury w Galerii Elektor, w rok po występie Bovskiej w MIK w ramach projektu Open Sound. Tym razem zobaczymy artystkę z innej strony: poprzez ilustracje, elementy scenografii, a także premierowe prace malarskie. 

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

Nic dodać, nic odjąć. Z matematyką po zdrowie, czyli jak zadbać o naszą dietę dzięki obliczeniom.

14.00-15.00 - "Dajesz radę" - Marta Hoppe

"Mity medyczne 4" to kolejna książka z serii, w której autorka, lekarz Katarzyna Świątkowska rozprawia się z chorobą Hashimoto, odpowiada na pytanie do czego prowadzi niedobór testosteronu u chłopców i wyjaśnia, jak insulinooporność prowadzi do otyłości. Dzięki diecie możemy manipulować nastrojem i równowagą psychiczną - i to nie mit! 

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

W audycji sprawdzimy, czy telefony z łącznością satelitarną to przyszłość komunikacji.

logo


07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Światowy Dzień Orderu Uśmiechu o tym międzynarodowym odznaczeniu,  nadawanym od 1968 roku za działania przynoszące dzieciom radość. Na pomysł nadawania Orderu wpadła w 1968 redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji pięciolecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka". Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą, który chciał nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował. Projekt Orderu Uśmiechu stworzyła dziewięciolatka z Głuchołaz - Ewa Chrobak. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie.

Najmłodszym Kawalerem Orderu Uśmiechu został w 1994 roku 23-letni wówczas Marek Michalak; najstarszą odznaczoną tym orderem osobą była zaś 97-letnia (w 2007 roku) Irena Sendlerowa (zm. 2008). W 2016 najmłodszą wyróżnioną orderem została 19-letnia Malala Yousafzai. 

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" / Muzykalna rodzina Steczkowskich

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - w audycji o tym, czego ludzie mogą nauczyć się od zwierząt.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - w Światowy Dzień Alzheimera o tym kiedy choroba może się zacząć i jak dostrzec jej pierwsze objawy? Czy rozwój choroby można zatrzymać, albo opóźnić? O tym Dyrektor Centrum Alzheimera - Jarosław Gnioska​.

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau

Dwunasty odcinek audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W audycji opowieść o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. M.in. II akt dramatu lirycznego Manru Ignacego Jana Paderewskiego oraz Mazurki: fis-moll op. 59 nr 3 i a-moll op. 17 nr 4 Fryderyka Chopina w interpretacji Paderewskiego. 

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

Kontynuując temat rozmaitych relacji wiążących Chopina i Mickiewicza, skupiamy się w tym tygodniu na kontaktach emigracyjnych obu twórców, szczególnie zaś na wysuwanych z różnych stron zachętach do nawiązania między nimi współpracy w celu stworzenia opery narodowej.  

20.00 - "Na jazzowo" - Andrzej Zieliński 

W świecie jazzowych opracowań muzyki Chopina m.in. Charl du Plessis Trio, Guitar4mation, Klazz Brothers i Peppe Rivero Trio. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU