Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
23-25 września - VIII Rowerowy Bieg Piastów/Jakuszyce. Relacje w audycjach: 06.00-09.00 - "Wolna sobota" oraz 09.00-12.00 - "Jedyne takie miejsce", a audycje na żywo z Polany Jakuszyckiej w godzinach: 14.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" w całości z Polany Jakuszyckiej oraz 16.00-17.00 w audycji specjalnej.
06.00-09.00 - "Wolna sobota z Jedynką" - zaprasza Daniel Wydrych
O nastrojach przed meczem Polaków z Walią w Lidze Narodów. W audycji także najlepsze konie w sezonie, klimat dawnej Warszawy i niepowtarzalne wyścigowe kreacje - w niedzielę w stolicy odbędzie się Wielka Warszawska 2022. Ponadto - pierwsza taka w Europie, lokomotywa wodorowa Pesy cieszyła się dużym zainteresowaniem na targach kolejowych w Berlinie. Poza tym wszystko o dyni - rozpoczął się sezon więc zapytamy ekspertów co z nią zrobić?
Nie zabraknie również relacji z Rowerowego Biegu Piastów - Jakuszyce. Gościem w studiu również Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior (impreza na lotnisku w Kętrzynie poświęcona agrolotnictwu i pilotom doświadczalnym).
15.10-16.00 - Gdzie jest Pan Cogito? - zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg
O stosunku do Rosjan - czy mierzyć wszystkich jedną miarą? Czy wszyscy są źli niejako z zasady? Czym jest odpowiedzialność polityczna Narodu? O tym w rozmowie z dr Beatą Górką-Winter z Uniwersytetu Warszawskiej, prof. Włodzimierzem Marciniakiem - byłym ambasadorem RP w Moskwie oraz z prof. Andrzejem Kobylińskim z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
00.00-01.00 - "Jam session" - prowadzi Przemysław Psikuta
01.00-07.00 - "Fantazja polska" - prowadzi Krzysztof Dziuba
Karol Lipiński Rondo alla Polacca E-dur op. 13, wyk. Albrecht Laurent Breuninger - skrzypce, Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Wojciech Rajski; Wojciech Dankowski (opr. Jan Krenz) Symfonia D-dur, wyk. Polska Orkiestra Radiowa, dyr. Alexander Humala; Jan Engel Symfonia B-dur, wyk. Kapela Jasnogórska, dyr. Jan Tomasz Adamus; Zygmunt Noskowski III Symfonia F-dur "Od wiosny do wiosny", wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. José Maria Florêncio;
Stanisław Wiechowicz Chmiel - taniec weselny na orkiestrę symfoniczną, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Łukasz Borowicz; Franciszek Lessel Wariacje a-moll op. 15, wyk. Jerzy Sterczyński; Paweł Mykietyn II Symfonia, wyk. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Wojciech Michniewski; Henryk Mikołaj Górecki II Symfonia "Kopernikowska", wyk. Zofia Kilanowicz - sopran, Andrzej Dobber - baryton, Chór Polskiego Radia, Chór Filharmonii Śląskiej, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Antoni Wit; Marcin Stańczyk Sursounds, wyk. Marcin Stańczyk - elektronika, Lutosławski Quartet, LutosAir Quintet, Maciej Koczur - dyrygent; Piotr Niestrawski Missa In G; Petrus Wilhelmi de Grudencz Predulcis eurus, Kyries: Fons bonitatis, Probleumata enigmatum, wyk. La Morra; Bartłomiej Pękiel Missa Pulcherrima, wyk. Octava; Józef Elsner Missa In G op. 34, wyk. Iwona Hossa - sopran, Agnieszka Rehlis - mezzosopran, Tomasz Krzysica - tenor, Robert Gierlach - bas, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis, Orkiestra Sinfonia Sacromontana, dyr. Marcin Nałęcz-Niesiołowski; Wacław z Szamotuł Pieśni /wybór/, wyk. Collegium Vocale Bydgoszcz.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Piotr Kędziorek
10.00-12.00 - "Kalambury z partytury" - prowadzi Krzysztof Herdzin
12.00-13.00 - "Mazurek słucha..." Grzegorza Kasdepke - prowadzi Robert Mazurek
13.00-15.00 - "Duża czarna" - prowadzi Przemysław Psikuta
15.00-17.00 - "Dwie do setki": Diamentowe batuty: Jerzy Semkow, prow. Jakub Jamrozek i Jakub Kukla
17.00 – 19.00 - "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" - audycja Jacka z Hawryluka z udziałem: Marka Brachy, Karola Radziwonowicza i Wojciecha Michniewskiego
Maurice Ravel - Koncert fortepianowy D-dur na lewą rękę.
19.00-19.30 - "Miejscówka z Dwójką"
Krakowski Kwintet Harfowy
Krakowski Kwintet Harfowy to zespół złożony z absolwentów najlepszych europejskich uczelni muzycznych - flecistki Amelii Lewandowskiej-Wojtuch, harfisty Adriana Nowaka, skrzypaczki Marii Garsteckiej, altowiolisty Jana Czyżewskiego i wiolonczelisty Pawła Czarakcziewa. Za sprawą wspólnej inicjatywy członkowie kwintetu dzielą się pasją koncertując na scenach w Polsce i za granicą, osiągając również sukcesy na konkursach międzynarodowych (II nagroda na VII Iberian Contest of Chamber Music with Harp w Madrycie w 2019 r.).
Krakowski Kwintet Harfowy, jako jedyny w Polsce profesjonalny zespół kameralny o tym nietypowym składzie, promuje muzykę kameralną stworzoną dla legendarnego Quintette Instrumental de Paris. Formację charakteryzuje miękkość interpretacji francuskiej (cyt. Isabelle Perrin) oraz pełnia i różnorodność brzmienia dorównująca orkiestrze symfonicznej (cyt. Margit Anna Suss).
Zasadniczą część repertuaru grupy stanowią utwory z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku, w szczególności wywodzące się z francuskiego impresjonizmu. Oprócz kompozycji autorstwa m.in. Roussela, Crasa czy Tourniera, w programie pojawiają się dzieła polskich kompozytorów takich jak Aleksander Tansman. Artyści, nie ograniczając się do wykonawstwa muzyki impresjonistycznej, stale poszerzają repertuar o nowe pozycje, tworząc autorskie aranżacje utworów kameralnych i orkiestrowych, oraz angażując się w projekty wykraczające poza ramy szeroko pojętej muzyki klasycznej. Zimą 2019 roku ukazała się debiutancka płyta zespołu “Świątecznie”, zawierająca nietuzinkowe aranżacje kolęd i pastorałek.
19.30-23.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Ewa Szczecińska
Transmisja koncertu finałowego z 65 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień - koncert z przerwą około 25 minut. Francesco Filidei Tre Quadri (polska premiera); Sam Pluta Seeker (światowa premiera); Alla Zagaykevych Prostory Svitla (światowa premiera); Rafał Ryterski Totentanz (światowa premiera); wyk; Adam Kośmieja - fortepian, Michał Sławecki - kontratenor, Orkiestra Filharmonii Narodowej. Dyr. Vimbayi Kaziboni.
22.30-23.00 - "Wieczór ze słuchowiskiem" / Anna Bernat "Umiera się, by żyć"
Słuchowisko wyprodukowane w 1994 roku, czas 28’, reżyseria Waldemar Modestowicz, realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne; obsada: Bronisław Pawlik.
23.00-00.00 - "Mediewanna" - aud. Łukasza Modelskiego
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "W rytmie na trzy" - Michał Grabkowski
02.00-04.00 - "Apteka nocna" - Jędrzej Kodymowski
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć
06.00-09.00 - "Bed & Breakfast" - Piotr Firan i Raf Uzar
09.00-10.00 - Śniadanie w Trójce" - Beata Michniewicz
Gośćmi audycji: Andrzej Halicki - europoseł Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Gawkowski - wiceprzewodniczący Nowej Lewicy, Paweł Szrot - szef Gabinetu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Wojciech Skurkiewicz - wiceminister obrony narodowej, z Prawa i Sprawiedliwości.
10.00-12.00 - "Lista przebojów Trójki po godzinach" - Tomasz Miara
W audycji m.in. cykl Tomasza Żądy "naSŁUCH" - nowa multimedialna propozycja Trójki. Mówimy o najciekawszych wydarzeniach muzycznych ostatnich dni - między innymi o nowych płytach, piosenkach i koncertach. Nasłuchujemy co u gwiazd i kto niebawem ma szansę gwiazdą zostać. Do posłuchania w Trójce, a na trójkowym kanale YouTube do obejrzenia przez całą dobę.
12:00 - 13:00 Audycja okolicznościowa, powtórka rozmowy Katarzyny Stoparczyk z Franciszkiem Pieczką
13.00-15.00 - "Świat do trzeciej" - Rafał Tomański
W audycji pułkownik Krzysztof Przepiórka o bieżącej sytuacji na Ukrainie, a publicysta Kacper Kita - o wyborach parlamentarnych we Włoszech i potencjalnej zmianie na prawicę. Z kolei Kacper Ochman - o napięciach między Armenią i Azerbejdżanem. Kogo bardziej popiera Rosja i jak oceniać wizytę Pelosi?;
Samuel Pereira o tym, czy zmiana stosunku zachodnich przywódców do Rosji jest wiarygodna, a japonistka, doktor Beata Bochorodycz z Uniwersytetu Adama Mickiewicza - o przygotowaniach do państwowego pogrzebu premiera Shinzo Abe. Ponadto Marcin Grabowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego - o kontrowersyjnych zapowiedziach Bidena o Tajwanie i potraktowaniu chińskiej delegacji na pogrzebie królowej Elżbiety II.
15.00-19.00 - "Trójka lattem" - Witold Lazar
19.00-22.00 - "Departament rytmu" - Radosław Okrasko
22.00-00.00 - "Departament rytmu" - Tomasz Miara
.
10.00-11.00 - "Azymut 0" - Martyna Matwiejuk
"Czy renifer zmieści się w tubce? Jakim szwedzkim wynalazkiem na pewno się dziś posłużyłeś? Czy chleb może mieć swój dizajn? Co ma wspólnego język szwedzki z nowymi trendami społecznymi?" - czytamy w opisie książki autorstwa Aldony Hartiwńskiej i Mileny Zaremby. Te dwie blogerki połączyły siły i zebrały swoje przemyślenia w publikacji zatytułowanej "Szwecja. Gdzie wiking pije owsiane latte".
11.00-12.00 - "Pasjonauci" - Adam Smolarek
Marcin Wojdak "Ostatni turnus". Twórca popularnego profilu na Instagramie o nazwie Cosmoderna dzieli się ze swoimi obserwatorami ciekawostkami na temat architektury powojennego modernizmu. Publikuje również krótkie opowiadania. Jak to się stało, że zaczął fotografować ośrodki wczasowe? To też przyglądanie się miejscom skazanym na zapomnienie, rozmowa o tym, jak spędzano wakacje w Polsce w drugiej połowie XX wieku.
13.00-14.00 - "Podcasty w Czwórce"
Ada Janiszewska wraz z tatuatorką Agnieszką Manią opowiada jak przez lata zmieniało się postrzeganie tatuowania i jaką rolę odegrało ono w świecie mody.
Karina Terzoni i jej rozmówcy Monika i Seweryn Masalscy, autorzy popularnego bloga "Mikrowyprawy z Warszawy" opowiadają, jak na pozornie niezróżnicowanym i płaskim Mazowszu znaleźli dzikie plaże, góry, kręte rzeki i tajemnicze ruiny.
Martyna Matwiejuk z dr Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery rozmawiają o tym, w jaki sposób działalność człowieka prowadzi do wzrostu temperatury na naszej planecie.
15.00-16.00 - "Spod lady" - Justyna Majchrzak
Zapraszamy na ostatni odcinek podróży przez lata powojennej Polski, aż po 1989 rok. Teraz wszystkie odcinki będą dostępne w formie podcastów na stronie radiowej Czwórki oraz w mobilnej aplikacji.
1989 - zakupy już bez kartek, zalegalizowano też prywatny handel walutą. Rok wielu przemian politycznych i gospodarczych w Polsce. Okrągły stół, wybory do Sejmu i Senatu, Plan Balcerowicza, ostatnie wydanie "Dziennika Telewizyjnego", emitowanego od 1958 roku. Wizytę w Polsce składa prezydent USA Georg Bush. Lech Wałęsa odbiera w Strasburgu Europejską Nagrodę Praw Człowieka a Czesław Miłosz otrzymuje legitymację na 1 Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Od tego roku 11 listopada to Narodowe Święto Niepodległości, nazwa państwa - Rzeczpospolita Polska a godło - orzeł w koronie. W całym kraju demontowane są komunistyczne pomniki, a w Warszawie na placu Krasińskich odsłonięty zostaje Pomnik Powstania Warszawskiego.
16.00-17.00 - "Muzyczne biuro podróży" - Patryk Grabowski
Dotrzemy na Bliski Wschód, do Wielkiej Brytanii i Afryki. Na naszej playliście znajdzie się wiele świeżych brzmień. Zaczniemy od nowości z Izraela – czyli singla „Bisthar Behand” autorstwa Liraz oraz utworu „Always Be Alone” Ophira Kutiela. W audycji usłyszymy również fragmenty świeżo wydanego albumu "Horsepower For The Streets” brytyjskiego muzyka Jonathana Jeremiaha. Nowy album artysty został napisany w małej francuskiej miejscowości Saint-Pierre-De-Côle.
09.00-10.00 - "Opowieści ludów świata"- dawne obrzędy jesienne.
10.00-11.00 - "Rodzinny WF"- wszystko o karate. Od którego wieku mogą ćwiczyć dzieci i co powinniśmy wiedzieć przed zapisaniem się na takie zajęcia? Gość: trener Piotr Sztencel ze stowarzyszenia SMOK.
12.00-13.00 - "Bajkowy ogród" - w audycji roślinność Chorwacji: owoce, warzywa, zioła, z czego słynie, jak smakuje i jak pachnie. Audycja prosto ze słonecznej Chorwacji.
13.00-14.00 - "Bajkolotem tam i z powrotem" - Bajkolot to taki pojazd, którym można dostać się w morskie głębiny i wzbić się wysoko aby zobaczyć, to co nad nami. Dziś Kulfon I Monika zwiedzają najwyższe budynki świata.
14.00-15.00 - "Skarbonka" - ciąg dalszy o historii pieniądza. Tym razem o tym: kiedy pojawiły się papierowe pieniądze i kto je wymyślił.
15.00-16.00 - "Dawno, dawno temu" - rozpoczynamy cykl "Cztery pory roku w Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie". Raz na kwartał, po rozpoczęciu kolejnej pory roku będziemy się podczas tego roku szkolnego spotykać, by rozmawiać o historii, która jest związana z tym miejscem, zajęciach oraz warsztatach dla dzieci, a także o tym, że do Łazienek Królewskich można przychodzić o każdej porze roku. Gość: Marek Zieliński - pełnomocnik dyrektora Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa oddziału Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
18.00-19.00 - "Akademia muzyczna" - z wiatą w Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Wraz z panem Łukaszem Rudzińskim opowiemy o najbliższym koncercie familijnym - Muzyka z kreskówek. W programie m.in. muzyka z bajek: Było sobie życie, Tom i Jerry, Flinstonowie, Looney Tunes, Smerfy, Myszka Mickey, Różowa Pantera, Muminki.
.
08.00 - "Weekendowe potpourri" - Małgorzata Pęcińska [PREMIERA]
Paganini, legendarny wirtuoz, posądzany o konszachty z diabłem, fenomenalny skrzypek oszałamiający niebywałą techniką dał impuls dla bujnego rozwoju muzyki typu wirtuozowskiego. W audycji kompozycje włoskich kompozytorów wirtuozów, porównywanych do słynnego Niccolo. To Paganini kontrabasu - Giovanni Bottesini, a w innych specjalnościach - Cesare Ciardi, Antonio Bazzini czy Ernesto Cavallini.
14.00 - "Metafizyka Chopinowska" - Kamila Stępień-Kutera [PREMIERA]
Nokturn - gatunek, który Fryderyk Chopin wyniósł na wyżyny sztuki muzycznej. Najczęściej, gdy mowa o nokturnach Chopinowskich, wskazujemy na źródła jego inspiracji - poprzedzające jego arcydzieła nokturny Johna Fielda czy Marii Szymanowskiej. Jak jednak rozwijał się dalej gatunek nokturnu po Chopinie? Którzy kompozytorzy po niego sięgali? W tym odcinku audycji początek miniserii poświęconej nokturnom późniejszym niż te polskiego kompozytora.
18.00 - "Złoty wiek muzyki kameralnej" - Danuta Gwizdalanka [PREMIERA]
Audycja poświęcona stylowi brillant. Posłuchamy muzyki m.in. Fryderyka Chopina i Louisa Spohra.
Zapraszamy!