Polskie Radio

"Eureka" i "Stacja Nauka". Polskie Radio na wtorek

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2022 19:00
W Jedynce o tym, jak jedzenie wpływa na pracę mózgu, układ nerwowy i funkcjonowanie organizmu. W Dwójce - jubileusz 5-lecia istnienia Polskiej Opery Królewskiej. W Czwórce, co o wspólnego z kosmosem ma aerobik oraz jak aplikować na zagraniczne uczelnie. W Polskim Radiu Chopin w związku z 200. rocznicą wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza - poematy, które na warsztat wziął m.in. Stanisław Moniuszko. Zapraszamy!
Studio Jedynki. Widok z realizatorni.
Studio Jedynki. Widok z realizatorni. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały Dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski

Goście: o godz. 7.15 - Anna Moskwa / o godz. 8.15 - Małgorzata Kidawa Błońska

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - zaprasza Maciej Kurzajewski

Jak jedzenie wpływa na pracę mózgu, układ nerwowy i funkcjonowanie organizmu? Czy stan naszych jelit wpływa na nastrój, sprawność umysłu? Sonda - czy i jakie jedzenie poprawia/pogarsza nastrój, kondycje, samopoczucie? – rep. M. Abgarowicz. Gość Małgorzata Pielechowska , psychodietetyk, autorka publikacji nt. zależności na osi jelita-mózg.

BHP a praca zdalna – do Państwowej Inspekcji Pracy zgłaszane są wypadki, do których doszło podczas wykonywania pracy zdalnej (także śmiertelne). W których sytuacjach wypadek w domu będzie potraktowany jak wypadek w czasie pracy? Czy pracowników obowiązują przepisy BHP w domu tak samo jak w miejscu pracy? Dlaczego na podłodze przy domowym stanowisku pracy nie powinny być porozrzucane np. klocki dziecka? Jeśli poparzymy się gorącą herbatą w biurze to jest to wypadek w pracy, a jeśli poparzymy się w domu to …? – gość  Łukasz Wawrzyniak, Eksperta ds. bezpieczeństwa pracy. Ponadto konkursy i słuchowisko „Przygody dobrego wojaka Szwejka”.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak

* Polska poza Polską. O kampanii edukacyjno-informacyjnej Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, której głównym celem jest pogłębienie wiedzy Polaków na temat historii RP na uchodźstwie, przypomnienie najważniejszych postaci oraz wydarzeń z tą historią związanych. W ramach kampanii jest realizowane przedsięwzięcie sprowadzenia doczesnych szczątków Prezydentów RP na uchodźstwie z Wielkiej Brytanii do Polski oraz uroczystym pochówkiem w tworzącym się Mauzoleum Prezydentów RP w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Gość: Mikołaj Falkowski – Prezes Zarządu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Patronat korporacyjny. 

* Władysław Raczkiewicz, August Zaleski i Stanisław Ostrowski - Prezydenci Polski poza Polską. Wybuch II wojny światowej i wydarzenia z tym związane spowodowały utworzenie niezawisłego aparatu państwowego II RP poza granicami kraju. Została zachowana ciągłość władzy państwowej na mocy konstytucji kwietniowej z 1935 roku, także wtedy kiedy Polska znalazła się w strefie wpływów sowieckich po 1945 roku. Przypomnę postaci trzech prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego, którzy działali i zmarli na emigracji oraz ich rolę w zachowaniu ciągłości RP. Prochy właśnie tych trzech Prezydentów będą sprowadzone do Polski z Wielkiej Brytanii.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - "Przygody dobrego wojaka Szwejka" Jaroslava Haška, słuchowisko z 1968 roku.

21.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w 1909 roku.

23.50 - "Serce" Edmunda de Amicisa w przekładzie Marii Konopnickiej. 


logo

 

00.00 – 01.00 – Nocna strefa – prowadzi Krzysztof Dziuba

00.55 – 01.00 – Przypadki słowa: Roman Brandstaetter, aud. Doroty Gacek

01.00 – 02.00 – Fantazja polska (powtórzenie) – prowadzi Ewa Szczecińska

Juliusz Zarębski Kwintet fortepianowy g-moll op. 34, wyk. Kwintet Warszawski: Konstanty Andrzej Kulka, Krzysztof Bąkowski – skrzypce, Stefan Kamasa – altówka, Rafał Kwiatkowski – wiolonczela, Krzysztof Jabłoński – fortepian; Ludomir Różycki pieśni do słów Tadeusza Micińskiego, wyk. Joanna Freszel – sopran, Bartłomiej Kominek – fortepian; Maurycy Moszkowski Nowe Tańce hiszpańskie op. 65, wyk. Wasko Piano Duo

02.00 – 06.00 – Muzyczna noc Euroradia – prowadzi Krzysztof Dziuba

06.00 – 07.00 – Fantazja polska (premiera) – prowadzi Ewa Szczecińska

Marceli Popławski Morceau de concert, Anna Sikorzak-Olek – harfa,  Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, dyr. Michał Klauza; Henryk Wieniawski II Koncert skrzypcowy d-moll op.22, wyk. Piotr Pławner – skrzypce, Orkiestra Sinfonia Varsovia, dyr. Grzegorz Nowak; Emil Młynarski Polonez D-dur op. 4 nr1, wyk. Piotr Pławner – skrzypce, Piotr Sałajczyk – fortepian

07.00 – 10.00 – Poranek Dwójki – prowadzi Paweł Siwek

Kim naprawdę była Simona Kossak - legendarna badaczka, która żyła otoczona zwierzętami w Puszczy Białowieskiej? Dlaczego uciekła od rodziny - słynnego rodu Kossaków? Jak wyglądało życie pierwszej polskiej ekolożki-aktywistki w latach 70.? ​W Poranku Dwójki będziemy gościć reżyserkę filmu "Simona" Natalię Koryncką - Gruz. W swoim dokumencie prezentuje unikatowe, dotąd nie pokazywane zdjęcia i nagrania z archiwum Simony oraz jej partnera Lecha Wilczka. To także opowieść o życiu w bliskości natury i poświęceniu się bez reszty jej badaniu. Rozmowa o dokumencie "Simona" w Poranku Dwójki o godz. 9.30.

W audycji także:​ relacja z uroczystość wręczenia Nagród im. Norwida 2022 dla autorów najlepszych i najciekawszych dzieł i kreacji literackich, muzycznych, plastycznych i teatralnych 2021 roku na Mazowszu, cykl #BezPrzedawnienia i felieton językowy prezentujący nowe zjawiska pojawiające się w polszczyźnie. 

10.00 – 13.00 – Kanon Dwójki – prowadzi Róża Światczyńska

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Wolfgang Amadeus Mozart  Koncert C-dur na obój i orkiestrę  KV 314, wyk. Christian Schmitt - obój, Orchestra da Camera di Perugia

11.10 – 12.00 – Ferdynand Ries  Sekstet  op 142 na klarnet, róg, fagot, kontrabas,harfę i fortepian, wyk. The Nash Ensemble

12.05 – 12.45 – Stanisław Moniuszko  Pieśni, wyk. Olga Pasiecznik - sopran, Ewa Pobłocka - fortepian

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Anna Chodakowska, aut. Iwona Malinowska, wydaje Anna Lisiecka

13.00 – 15.00 – Muzyka w porze lunchu – prowadzi Joanna Grotkowska

Sala Koncertowa im. G. Fitelberga, Centrum Kultury Katowice im. K. Bochenek (8.02.2002) Antonin Dvořák VI Symfonia D-dur op. 60, Johannes Brahms II Koncert fortepianowy B-dur op. 83, wyk: Kun Woo Paik – fortepian, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Kees Bakels

15.50 – 16.00 – Słowem gramy – prowadzi Karol Furtak

Kabaret Starszych Panów – Portugalczyk Osculati, wyk. Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski

Jerzy Wasowski, Patrzę na Ciebie, wyk. Iza Połońska, Leszek Kołodziejski i Polish Cello Quartet

16.00 – 18.00 – Wybieram Dwójkę – prowadzi Jakub Kukla

Polska Opera Królewska obchodzi jubileusz 5-lecia istnienia. Działalność rozpoczęła 1 sierpnia 2017 roku. Od tego czasu spektakle wystawia w Teatrze Stanisławowskim w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Już wkrótce ma mieć jednak nową - stałą, siedzibę. O planach na kolejne lata, ale też o tym, jak wyglądało pierwsze pięciolecie funkcjonowania tej instytucji porozmawiamy z Andrzejem Klimczakiem - dyrektorem i współtwórcą Polskiej Opery Królewskiej.

Opowiemy o wystawie " Łazarski. Od spodu" - w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Będziemy relacjonować ostatnie przygotowania Teatru Wierszalin do Objazdu Mickiewiczowskiego na Litwie. Odwiedzimy Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej - powstało w zabytkowym składzie zbożowym, kilkaset metrów od miejsca pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Przeniesiemy się do Chełma na wystawę "50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki", która otwarta została z okazji 50. urodzin chełmskiej Galerii 72.

17.30 – 18.00 – O wszystkim z kulturą: Adriana Prodeus i Piotr Gociek

18.00 – 19.00 – Teraz jazz – prowadzi Przemysław Psikuta

19.00 – 22.00 – Filharmonia Dwójki – prowadzi Marcin Majchrowski

Mecklenburg-Vorpommern Festspiele 2022 – koncert inauguracyjny: NDR Radiophilharmonie pod dyrekcją Andrew Manze’ego, solista: Emmanuel Tjeknavorian – skrzypce (Neubrandenburg, 18.06.2022)

Loris Tjeknavorian Festspiel-Ouvertüre na skrzypce i orkiestrę, Jean Sibelius Koncert skrzypcowy d-moll op. 47, Edward Elgar I Symfonia As-dur op. 55

21.30 – 22.00 – Rozmowy po zmroku: Rozmowa z Krystyną Strączek o jej książce „Kapuściński. Trudny talent”, aud. Wacława Holewińskiego

22.00 – 23.00 – Muzyczny wieczór: Sprezzatura według Lilianny Stawarz

23.00 – 00.00 - Nocna strefa – prowadzi Piotr Metz

LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Beate Rygiert "Pianistka. Clara Schumann i muzyka miłości", czyta Michalina Łabacz, opr. Elżbieta Łukomska.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Zofia Szymanowska "Opowieść o naszym domu", czyta Teresa Budzisz-Krzyżanowska.

21.10-21.25 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Jerzy Radziwiłowicz.

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

01.00-02.00 "Trójka Pod Księżycem" - Szymon Sławiński / wyd. Dariusz Pieróg

Wtorkowe wydanie "Trójki pod księżycem" dotyczyć będzie samotności. Porozmawiamy ze słuchaczami o różnych rodzajach samotności, zwłaszcza tej jaką odczuwamy wśród ludzi, przebywając w związku z inna osobą.

02.00 – 04.00 "Annały Migały" – Michał Migała

04.00 – 06.00 "Trójka Budzi" – Jędrzej Kodymowski / wyd. Marek Pawlukiewicz    

​​​​06.00 – 8.45 "Pora na Trójkę" – Piotr Firan  / wyd. Rafał Jarząbek

6:00 - SERWIS

6:15 - Zapowiedź tematów, które pojawią się dziś w programie. 


6:30 – RADIONAWIGATOR

6:40 - PRZEGLĄD TREŚCI PORTALI POLSKIEGO RADIA

6:50 – Tajny klient to zawód owiany złą sławą. Człowiek, który prezentuje się jak normalny klient, gdy w rzeczywistości robi obszerne raporty na temat świadczonych usług i obsługi. Dlaczego pracownicy obawiają się wizyta „tajnego klienta” i na ile jego praca jest pomocna w rozwoju firmy?

Przygotowanie: Stanisław Perzyna

7:00 – SERWIS

7:20 – Ameryka reklamą stoi. Sieci telewizyjne czy radia zalewają słuchaczy setkami wymyślnych reklam mających zachęcić konsumenta do kupna produktów lub skorzystania z danych usług. Jak w USA wygląda system recenzji oraz czym sugerują się Amerykanie podczas dokonywania zakupów?

Łączenie: Jan Pachlowski

7:30 – RADIONAWIGATOR

7:40 - WEJŚCIE SPORTOWE.

7:50 – Internet to cudowne narzędzie do przekazywania swoich opinii. Za pomocą kilku kliknięć możemy wyrazić swoją opinię na temat jakiegoś miejsca. Na ile sugerujemy się opiniami w internecie np. przy wyborze odpowiedniej restauracji na randkę? Czy zawsze należy wierzyć, w to, co napisał anonimowy użytkownik o danym miejscu? Przygotowanie: Stanisław Perzyna

8:00 – SERWIS

8:15 - PROMOCJA LP3 Przygotowanie: Tomasz Miara

8:20 - Zapowiedź tego, co jeszcze dziś w Trójce.​

 

8.45 – 9.00 "Salon Polityczny Trójki" – Beata Michniewicz / wyd. Jacek Kisielewski

Gość: Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera

   

9.00 – 12.00 "Trójka Przed południem"  - Witold Lazar / wyd. Monika Suszek

9.15 Kalendarium Muzyczne – Michał Grabkowski

9.30 „Trójka po królewsku”: przypomina zamek krzyżacki, ale tak naprawdę nigdy do Krzyżaków nie należał. Rezydował tam Mikołaj Kopernik i zapewne pracował w jego murach nad swoją rewolucyjną teorią heliocentryczną. W TPK Marta Piasecka i jej gość Maciej Węgrzyn, autor książek i przewodników po zamkach i pałacach, odwiedzają Lidzbark Warmiński.

9.45 Informator ekonomiczny. Prowadzący: Marcin Jagiełowicz.

Tematy: 1/ Dolar kosztuje obecnie 5 zł, a w odwrotnym kierunku idzie wartość funta 2/ Podatek od gigantów państwowych dziś na obradach rządu 3/ Otwarcie Baltic Pipe.

10.15 B&B - Raf Uzar i Piotr Firan

10.30 Serwis Ukraiński

10.45 Niezła Historia - Piotr Łodej i dr Tomasz Gajownik

1821 - do opuszczonego przez Hiszpanów Mexico City wkroczyły oddziały meksykańskiej armii rewolucyjnej dowodzone przez Augustina de Iturbide kończąc tym samym wojnę o niepodległość Meksyku. Jaka była geneza tej wojny? Kim był Augustin de Iturbide?

11:15 – Kierunek Długowieczność – Krzysztof Łoniewski

11.30 – Technologie i emocje. Już nie tylko człowiek ale również sztuczna inteligencja w przyszłości  będzie odczytywać ludzkie emocje. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad tzw. grafowymi sieciami neuronowymi. Analiza emocji będzie potrzebna niemal w każdej dziedzinie. Dzięki temu np. samochód w porę zaproponuje odpoczynek, medyczne skanery wykryją ból osoby w śpiączce a komputer będzie mógł dopasować grę do przeżyć użytkownika. O szczegółach opowie dr Teresa Zawadzka z Wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki.

11.45 –  Co media społecznościowe mówią o nas - użytkownikach? Psychologowie z Uniwersytetu Gdańskiego przeanalizowali cechy osobowościowe użytkowników i ich konta. Im więcej w nas narcyzmu, tym większe prawdopodobieństwo uzależnienia się od portali społecznościowych. Naukowcy wnioski oparli na przeanalizowaniu ponad 35 tyś. kont z 32 krajów świata. O szczegółach badania opowie Artur Sawicki z Zakładu Psychologii Międzykulturowej i Psychologii Rodzaju.

12.00 – 15.00 "Trójka do Trzeciej"  – Tomasz Miara / wyd. Katarzyna Jaworska

12.20 W Łodzi Akademia Sztuk Pięknych ogłosiła ogólnopolski konkurs dla młodych projektantów Złota Nitka. To najbardziej prestiżowy konkurs dla młodych projektantów, który od 30 lat kreuje scenę mody w Polsce .Wielu laureatów konkursu z lat poprzednich swoje projekty pokazywało w wielkich stolicach mody takich jak: Mediolan, Londyn, Paryż, Nowy Jork. O samym konkursie i o kondycji polskiej mody porozmawiamy z gościem: Katarzyną Wróblewską - koordynatorką konkursu.

12.40 Wrzesień to czas prezentacji, przez światowych kreatorów mody, pomysłów na przyszłe sezony. Co będzie modne, w co warto zainwestować, co jest ponadczasowe a co po jednym sezonie przestanie być użyteczne - porozmawiamy o tym ze stylistą Przemysławem Brachem.

13.15 Fajny Film – felieton Ryszarda Jaźwińskiego. Podsumowanie festiwalu w Gdyni z rzeczniczką dr Anną Wróblewską.

13.20 Współczesne pokazy mody są już nie tylko przejściem modelek/modeli przez wybieg ale wiele razy są niezwykłymi spektaklami w niezwykłej scenerii, opatrzone ciekawym oświetleniem czy muzyką na żywo Do projektantów dołączają często gwiazdy show - biznesu.

Ostatni pokaz domu mody Dolce&Gabbana swoją obecnością i nazwiskiem uświetniła Kim Kardashian. O reżyserii pokazów mody w rozmowie z gościem Joanną Bojańczyk – dziennikarką modową.  

13.40 Moda jest obecna nie tylko na wybiegach. Często staje się tematem czy wręcz bohaterem filmów czy seriali. Życie jej twórców bywa ekscytujące czasem wręcz skandalizujące. O modzie - bohaterce filmów w rozmowie z Łukaszem Adamskim - filmoznawcą.

14.20 Fast - fashion - zjawisko, które zabija środowisko naturalne. Pustynia Atakama w północnym Chile jest jednym z największych na świecie składowisk odpadów tekstylnych. Według szacunków ekologów trafia tam rocznie nawet 60 tys. ton starych ubrań, które mogą rozkładać się nawet 200 lat. Gość Sławomir Brzózek – ekolog.

14.45 Felieton kulturalny Mateusza Matyszkowicza

14.40 Sprawa odwołania koncertu Rogera Watersa w Krakowie spotkała się ze sporym poruszeniem na całym świecie. Wynika ona, przede wszystkim, z obecnej afery dotyczącej jego kontrowersyjnych słów wobec wojny w Ukrainie, namawiania ukraińskiego rządu do zaprzestania wojny, lub nazywania wspierających ją państw "nacjonalistami". Fani wokalisty są mimo wszystko rozczarowani decyzją o odwołaniu występu Watersa, wokół której również pojawiły się pewne nieścisłości. Felieton - Mateusz Bożek, gość Michał Kirmuć.

15.00 – 19.00 "Zapraszamy do Trójki" – Piotr Łodej / wyd.  Jacek Kisielewski

15.20 Uroczyste otwarcie Baltic Pipe w Budnie (tłocznia Goleniów). Przygotowanie: Agnieszka Drążkiewicz

15.40  Polska apeluje o wykluczenie Rosji z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, jeśli wojska rosyjskie nie wycofają się z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Przygotowanie: Michał Strzałkowski

15.50 Coraz więcej Rosjan ucieka z kraju. Według niezależnej "Nowej Gaziety" niebawem wyjedzie ich więcej niż Putin zamierzał zmobilizować. Przygotowanie: Kuba Witkowski

16.10 Wiadukt za niski o kilkadziesiąt centymetrów. Przygotowanie: Agnieszka Koziołkiewicz 

16.40 Ukraina otrzymała już supernowoczesny system przeciwlotniczy NASAMS. Taki sam broni Waszyngtonu. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken poinformował o przeznaczeniu 457,5 mln dolarów na pomoc dla cywilnych służb i policji Ukrainy. Część pieniędzy zostanie przeznaczona na śledztwa w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych. Przygotowanie: Aleksander Ziemiańczyk

16.50 Elbląg oszczędza

Władze Elbląga przygotowują się do trudnej jesieni i jeszcze trudniejszej zimy. Największym problemem teraz  jest coraz droższy prąd. Dlatego samorząd już zapowiada wprowadzanie programu oszczędnościowego. Już wiadomo, że nie będzie miejskiego sylwestra, sztucznie mrożony tor łyżwiarski Kalbar zostanie zamknięty na sezon zimowy, wyłączone zostaną iluminacje budynków.

Przygotowanie: Mira Stankiewicz

17.40 Niemcy chcą kupować węgiel brunatny z Turowa. Przygotowanie: Piotr Słowiński

17.50 News albo fake news

W ostatnim czasie popularny jest wpis w mediach społecznościowych zilustrowany zdjęciem trzech banknotów 200-złotowych z kolejnymi numerami seryjnymi podpisany „Dostaję dziesiątki takich zdjęć. Na banknotach kolejne numery seryjne. Drukują pieniądze na potęgę”. Czy to, że komuś wypłacono kilka banknotów z kolejnymi numerami seryjnymi, to nieomylny znak, że w Polsce dodruk gotówki idzie pełną parą? dr Klaudia Rosińska

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia

Gość: Marek Sawicki, PSL

Prowadzący: Dariusz Wieczorkowski

18.40 Ekonomiczne Podsumowanie dnia (live studio)

Temat: Trwają prace nad ustawą antylichwiarską. Co ustawa zmieni na rynku? Co będzie oznaczać dla klientów instytucji finansowych?

Gość: Tadeusz Białek wiceprezes Związku Banków Polskich.

Prowadzący: Sylwia Zadrożna

19.00 – 21.00 "W Tonacji Trójki – Marek Wiernik" / wyd. Marek Pawlukiewicz

21.00 – 22.00 "Klub Trójki" – Piotr Dmitrowicz / wyd. Jacek Pietrasik

12 listopada z Anglii do Polski zostaną sprowadzone szczątki trzech Prezydentów RP na uchodźstwie: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego i Stanisława Ostrowskiego. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbędą się uroczystości pogrzebowe oraz pochówek w nowo powstałym Mauzoleum Prezydentów RP na Uchodźstwie. Wydarzenia te stanowią zwieńczenie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Inicjatywie towarzyszy kampania informacyjno-edukacyjna, której celem jest przypomnienie Polakom o historii władz RP na uchodźstwie.

Goście:  Mikołaj Falkowski, Prezes Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie

               Juliusz Szymczak-Gałkowski, Członek Zarządu tejże fundacji

               Wojciech Labuda, Pełnomocnik do spraw Ochrony Miejsc Pamięci, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów,

               Hubert Kowalski, dyrygent.

22.00 – 23.00 "Wieczór w Trójce" – Łukasz Szwed

Reportaż w Trójce - PREMIERA - Sekretne życie drzew – Urszula Żółtowska-Tomaszewska
Kilka lat temu Marek Piwowarski & Company napisali książkę „Drzewa Warszawy”. Przez historie drzew opowiedzieli o losach ludzi i historiach związanych z tymi drzewami. Miedzy innymi trafili na jabłonkę Ireny Sendlerowej.

Proza czytana – Reytan. Upadek Polski.

23.00 – 00.00 "Konstelacja M." – Mateusz Tomaszuk

Przed nami setne wydanie audycji. Nie zabraknie wspomnień, telefonów od słuchaczy oraz dźwięków, które wywołują emocje – idealnych do słuchania przy zgaszonym świetle! A ze słuchaczami podzielimy się wirtualnym kawałkiem jubileuszowego tortu.


..

07.00-09.00 – „Pierwsze słyszę” – Kamil Jasieński

Co wspólnego z kosmosem ma aerobik? Czy aerobik to „produkt uboczny” programu zdobywania Kosmosu? Zapraszamy na kolejny odcinek cyklu Czwórki i NCK „Ojczysty-dodaj do ulubionych”.

12.00-13.00 - „Stacja Nauka” - Oliwia Krettek

Studenci z Politechniki stworzyli panele fotowoltaiczne z recyklingu - małe instalacje OZE zostały ustawione na terenie uczelni i Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu. Obie są w stanie wytworzyć prąd, który pozwoli zagotować wodę w czajniku elektrycznym czy naładować telefon.

14.00-15.00 – „Strefa studenta” – Weronika Puszkar

Jak aplikować na zagraniczne uczelnie? Co trzeba wiedzieć o studiowaniu zagranicą? Zaproszenie na 9. Elab Education Expo - wydarzenie skupione wokół edukacji międzynarodowej i planowania kariery. Wstęp jest bezpłatny, można wziąć udział w warsztatach oraz porozmawiać z przedstawicielami uczelni z ponad 20 krajów.

19.00-20.00 – „12 cali na godzinę”

Zagra DJ Pro, czyli Maciek Prorok, warszawski DJ i producent, autor remiksów m.in. dla Sistars, Reni Jusis, Natalii Kukulskiej czy Haliny Frąckowiak.

22.00-00.00 - Numer Raz na fali - Michał Witak „Numer Raz”

Spotkanie z Maro Music, czyli Markiem Walaszkiem i rozmowa o futurystycznym audio-musicalu "Rejects”. Na płycie m.in. członkowie Wu Tang Clan - Ghostface Killah, Raekwon i Killah Priest. W świecie „Rejects” pojawiają się też Deadly Hunta, Cappadonna, Kool Keith, P Money, dwie panie z USA - Lex Lu i Mickey Shiloh, a także japońska raperka Awich oraz białoruski raper Murovei. Pojawia się nawet EVA czyli Kia Huntzinger z kultowej gry Command and Conquer.

logo

22.06 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska

Aktorka, reżyserka i producentka filmowa, także artystka wizualna, autorka prac video, filmów i fotografii. Na wystawie "Nie potrzebujemy innych światów, gdy mamy lustra" Małgorzata Potocka pierwszy raz prezentuje swoje fotograficzne autoportrety. Można je zobaczyć podczas trwającego w Bydgoszczy Vintage Photo Festival, a sama Małgorzata Potocka opowie o nich w Polskim Radiu 24. 

23.35 - "Kwadratura kultury" - zaprasza Monika Małkowska

Aby życie stało się pełnowartościowe, niezbędne jest wprawianie naszych ciał w ruch. Poza tym, jesteśmy istotami stadnymi, społecznymi - zwłaszcza wtedy, gdy kształtują się nasze ciała, charaktery, odruchy i zachowania. Gościem będzie Mirosław Woźniak, aktor, tancerz, choreograf i instruktor tańca.​

logo


07:00-10:00 „Poranek w PRD” – Kim jest turysta i czym turystyka? O historii turystyki i jej rodzajach. Jak się przygotować do turystycznej wyprawy, jakimi środkami transportu podróżujemy i jakie miejsca odwiedzamy. Gość: Justyna Trojanowska z Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

10:00-11:00 „Muzyczne podróże” - Jak brzmiało nieme kino? Czym była rewolucja dźwiękowa w filmie? Dowiemy się tego w rocznicę pierwszej projekcji filmu dźwiękowego w Polsce.

11:00-12:00 „Leszek i Mis Michaś” - Miś dziś przez chwilę zostanie astronautą. Dowie się przy okazji skąd wiemy, że kosmos istnieje i z czego się składa. Jak możemy polecieć w kosmos i czy jest szansa że spotkamy tam ufoludka

15:00-18:00 „Popołudnik w PRD” – Po zeszłotygodniowej wyprawie szlakiem europejskich stolic postanowiliśmy udać się w kolejną wycieczkę po najsłynniejszych miastach Europy.

21:00-23:00 „Strefa rodzica”

* Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. Jakie są przyczyny zaburzeń SI? Jak wygląda terapia SI? Gość: Aleksandra Charezińska - specjalistka SI.

* Jednym z nurtujących problemów rodziców dziecka autystycznego jest wybór odpowiedniego miejsca, w którym będzie mogło być akceptowane, rozumiane i rozwijające się na miarę swoich możliwości. Wybór szkoły jest istotny, musi być to szkoła, w której rozumie się istotę problemów wynikających z autyzmu i która jest otwarta na poszukiwanie nowych metod pracy. U sporej grupy dzieci z autyzmem pojawia się również niepełnosprawność intelektualna, postęp edukacyjny jest wtedy wolniejszy. Najczęściej dzieci opanowują podstawowe umiejętności takie jak: proste czytanie, pisanie, posługiwanie się pieniędzmi i elementarną matematyką. Jak pomóc dziecku i na co najmocniej zwrócić uwagę szukając właściwego miejsca, które nie zaburzy jego rozwoju. Gość: Izabela Hnidziuk - Machnica - współzałożycielka i dyrektor Zarządzająca Fundacji „ALEKlasa”, mama 11-letniego Mateusza z Zespołem Aspergera (spektrum autyzmu). Certyfikowana konsultant kryzysowa.

..

13:00 Krąg pieśni Chopina Marty Jankowskiej [PREMIERA]

W ostatnim czasie dużo mówi się o Balladach i romansach Adama Mickiewicza, w związku z 200. rocznicą wydania tego dzieła. W najbliższej audycji i my przyjrzymy się tym poematom, które na warsztat wziął m.in. Stanisław Moniuszko. Nie raz przeniesiemy się do świata „cudów i dziwów”, wsłuchamy w muzyczne ujęcie wierszy przez kompozytora. 

14:00 Lekcja mistrzowska prof. Andrzeja Ratusińskiego i Anny Skulskiej

Anna Skulska rozmawia z prof. Andrzejem Ratusińskim - pianistą i pedagogiem - o mistrzach, wykonawcach, dziełach, twórcach i wydarzeniach. Bohaterem odcinka jest Carlos Kleiber.

21:00 Chop-in-pop Mariusza Gradowskiego

Rockowo i progresywnie: rockowa fuga w "On Reflection" Gentle Giant, utwory Renaissance i Murphy Blend z cytatami z Chopina, metalowy Jelonek gra mazurki Chopina, a na deser "rewolucyjna" z metalowymi blastami. 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU