Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00.
06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Grzegorz Jankowski
W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 spotkanie z Marcinem Przydaczem - wiceministrem spraw zagranicznych oraz o godzinie 8.15 - z Tomaszem Siemoniakiem, wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej.
09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Roman Czejarek
Molestowanie a mobbing - gdzie leży granica? Czy te pojęcia są jak najbardziej uprawomocnione, czy też czasami nadużywane? O czym powinien wiedzieć pracodawca, a jakie prawa i możliwości ma pracownik - w audycji porady prawnika.
Ponadto nawyki pocovidowe: czy nadal często myjemy ręce, zasłaniamy usta i nos i testujemy się przy każdej infekcji? O tym Małgorzata Abgarowicz. W audycji także o tym: komu i na jakich warunkach należy się dodatek za energię?
19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Dorota Truszczak
* Dlaczego i jak struktura wielkości ziarnka grochu w mózgu człowieka reguluje pragnienie, czyli zapotrzebowanie organizmu na wodę? O pracach naukowców z Princeton University - dr Paweł Boguszewski z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN. Czy te prace uzasadniają dotychczasowe zalecenia około dwóch litrów wody dziennie, uwzględniają temperaturę otoczenia, masę ciała, zwyczaje?
* Nazywani są pogromcami Enigmy - Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki polscy kryptolodzy, którzy złamali kod tej niemieckiej maszyny szyfrującej doczekali się muzeum swojego imienia . To Centrum Szyfrów Enigma. Znajduje się w Poznaniu, w miejscu z ich pracą związanym. Działa od roku. Opowiada w nowoczesny sposób o początkach utajniania informacji, bo już starożytni, o roli polskich kryptologów i znaczeniu złamania przez nich kodu Enigma, a także o wpływie ich działań na współczesna kryptografię. Powołanie Centrum zostało niedawno uhonorowane tytułem Wydarzenia Historycznego 2021 roku w kategorii wydarzenie. O tym Grzegorz Wanat Centrum Szyfrów Enigma.
od 20.30 - relacje z meczu polskich siatkarek z Serbią, w ćwierćfinale Mistrzostw Świata
LITERATURA W JEDYNCE:
11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem.
21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku.
23.50 - W Roku Marii Konopnickiej, przypomnimy fragmenty opowiadanie "Mój zegarek" w interpretacji mistrza słowa, wybitnego reżysera Janusza Warneckiego.
Opowiadanie o Stanisławie, chłopcu, któremu ojciec przywozi z zagranicznej podróży cenny, przepiękny zegarek. Chłopiec jest zachwycony podarunkiem, ale niestety, ze względu na młody wiek nie dostaje go na własność, może cieszyć się widokiem prezentu jedynie w niedzielę. Pewnego razu ojciec znika z domu, a zegarek matka oddaje w zastaw. Ogromna tęsknota za podarunkiem odwraca uwagę chłopca od dramatu, który rozgrywa się w jego rodzinie.
07.00-10.00 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Jakub Jamrozek
156 filmów z ponad 50 krajów, światowe premiery, Konkurs Ukraiński organizowany wraz z Odesa International Film Festival, filmy niezależne, buntownicze, nowatorskie, warsztaty Sztuka Montażu, spotkania z twórcami – już za kilka dni startuje Warszawski Festiwal Filmowy. O jego 38. odsłonie w rozmowie ze Stefanem Laudynem - dyrektorem wydarzenia. Początek spotkania o godz. 9.30.
W audycji także wizyta w Krakowie, gdzie trwa święto muzyki akordeonowej w jej wszelkich przejawach. O VI Krakowskim Festiwalu Akordeonowym porozmawiamy z Bożeną Bobą-Dygą - poetką, pieśniarką, kompozytorką, artystką plastykiem, konserwatorką dzieł sztuki i pomysłodawcą Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. Rozmowa o godz. 8.30.
W audycji także: o akcji #bezprzedawnienia, o wystawie w Toruniu - "Cranach - arcymistrz renesansu" oraz felieton językowy Bartka Chacińskiego
10.00-11.00 - Relacja z XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - prowadzi Magdalena Łoś
11.00-13.00 - "Kanon Dwójki" - prowadzi Róża Światczyńska
11.10-12.00 - Ludwig van Beethoven VII Symfonia A-dur op. 92; West-Eastern Divan Orchestra, dyr. Daniel Barenboim
12.05-12.45 - Karol Szymanowski Wariacje h-moll op. 34 na polski temat ludowy, wyk. Krystian Zimerman - fortepian
12.45-13.00 - "Zapiski ze współczesności" / Polacy w Konkursach Wieniawskiego - opr. Małgorzata Szymankiewicz
13.00-15.00 - "Muzyka w porze lunchu" – prowadzi Joanna Grotkowska
Festiwal Poznań Baroque - Koncert IV. Po prostu barokowa orkiestra (8.11.2015) Georg Muffat V Sonata G-dur na 2 skrzypiec, 2 altówki i b.c., Heinrich Ignaz Franz von Biber Sonaty na trąbkę, skrzypce, 2 altówki, violone i b.c., Alessandro Marcello Koncert d-moll na obój, smyczki i b.c., Georg Philipp Telemann Tafelmusik II - Uwertura-Suita D-dur TWV 55, Conclusion D-dur TWV 50:9, Arcangelo Corelli Concerto grosso D-dur op. 6 nr 4 wyk: Paul Bosworth - trąbka, Tatjana Zimre - obój, European Union Baroque Orchestra, kier. Lars Ulrik Mortensen - klawesyn.
15.50-16.00 - "Słowem gramy" - prowadzi Roch Siciński
Michał Tokaj To jedno do sł. Czesława Miłosza, wyk. Aga Zaryan i Grzegorz Turnau; Grzegorz Turnau Miejscowa idiotka z tutejszym kretynem do sł. Juliana Tuwima, wyk. Grzegorz Turnau; Stanisław Sojka Popołudniowe Miasto wyk. Stanisław Sojka.
16.00-17.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla
"Adam Mickiewicz. Poeta. Patriota. Prorok" - to hasło VI Festiwalu Teologii Politycznej. W tym roku festiwal poświęcony jest dyskusji o wpływie myśli i twórczości wielkiego romantycznego poety, filozofa, publicysty, działacza politycznego i religijnego na polską kulturę, język, literaturę oraz postrzeganie świata – nie tylko w XIX wieku, ale również – a może przede wszystkim - w XXI. Uczestnicy starają się odpowiedzieć na pytanie, czy i jak Adam Mickiewicz kształtuje najważniejsze debaty współczesności. Podczas każdego spotkania odbywa się panel dyskusyjny z udziałem wybitnych literaturoznawców, historyków sztuki, filozofów, historyków idei i ludzi kultury oraz pokaz filmu. Nie może zabraknąć też lektury twórczości Adama Mickiewicza w wykonaniu znanych aktorów filmowych i teatralnych: Dariusza Jakubowskiego, Mai Komorowskiej i Andrzeja Ferenca. O tegorocznej edycji Festiwalu Teologii Politycznej porozmawiamy z Tomaszem Herbichem - zastępcą redaktora naczelnego "Teologii Politycznej Co Tydzień", publicystą i wykładowcą uniwersyteckim.
Pospacerujemy po Oświęcimiu szlakiem unikatowych murali, stworzonych między innymi przez Edwarda Dwurnika, Andrzeja Pągowskiego czy Rafała Olbińskiego. Odwiedzimy również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie rozpoczyna się TISZ - Festiwal Żydowskiego Jedzenia.
17.00-18.00 - Relacja z XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - prowadzi Andrzej Sułek
18.00-19.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Roch Siciński
19.00-22.00 - "Filharmonia Dwójki" - prowadzi Marcin Majchrowski (relacja), omówienie: Magdalena Łoś i Andrzej Sułek
od godziny 20.00 - relacja i omówienie I etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego
22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / "Sprezzatura" według Lilianny Stawarz
23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzi Piotr Metz
LITERARURA W DWÓJCE:
11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra.
15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk.
"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.
00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Szymon Sławiński
02.00-04.00 - "Annały Migały" - Michał Migała
04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Jędrzej Kodymowski
06.00-08.45 Pora na Trójkę" - Karol Gnat
W audycji m.in. o rynku pracy, który zmienia się z upływem czasu. Zawody, które jeszcze kilka lat temu biły rekordy popularności, teraz odchodzą do lamusa lub są zastępowane przez inne profesje. Na ulicach miast przybywa sklepów bezobsługowych, a nawet kierowcy tirów już niebawem mogą być wyparci przez autonomiczne auta, które dowiozą ładunek pod wskazane miejsce. Co przyniesie przyszłość i które zawody już niebawem na dobre znikną z rubryki: dam pracę? Z drugiej strony zawody nie tylko odchodzą, ale również powracają po latach. Przykładem niech będzie zawód barbera. Przez lata zapomniana profesja, dziś przeżywa prawdziwy renesans. Jak to możliwe, że po latach zapomnienia barbershopy rosną jak grzyby po deszczu? Rozmowa w studiu z barberem Bartkiem Bazylczukiem.
Kobiety na traktory, chyba wszyscy kojarzymy to hasło. Pani Dagmara Kramska wybrała inny pojazd, a dokładnie ogromnego TIRa, którym przemierza całą Europę. Jak kobieta odnajduje się w zawodzie przez wielu nazywanym "pracą dla faceta"?
Stany Zjednoczone to jedno z tych państw, w którym związki zawodowe od lat skutecznie walczą o prawa pracownicze. Z tego powodu przy amerykańskich drogach do tej pory można spotkać drewniane słupy telegraficzne. Przecież te betonowe nie łamią się tak często, a złamany słup oznacza pracę dla ekip renowacyjnych. Podobnie wygląda sprawa cowboyów. Na czym polega specyfika pracy w USA? Dlaczego dane nacje zajmują się najczęściej konkretnymi zawodami?
08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz
Gościem Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.
09.00-12.00 - "Trójka Przed południem" - Piotr Firan
W audycji m.in. o zbudowanym przez Krzyżaków, obleganym przez armię Władysława Łokietka i wreszcie - przebudowanym przez Annę Wazównę, której związki z tym zamkiem miały trwać nawet po jej śmierci. W cyklu "Trójka po królewsku" Marta Piasecka i jej gość Maciej Węgrzyn, autor książek i albumów o zamkach i pałacach odsłaniają tajemnice zamku w Golubiu-Dobrzyniu.
Z kolei w cyklu "Informator ekonomiczny" - komentarze dotyczące Nagrody Nobla z ekonomii, dane z rynku pracy w Wielkiej Brytanii, dane o inflacji na Węgrzech i w Czechach.
12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Tomasz Miara
W audycji matematyka i muzyka. Wbrew pozorom te dwie dziedziny mają ze sobą wiele wspólnego. Muzyka tworzona jest z dźwięków. I to właśnie w nich, ich uporządkowaniu, częstotliwości i harmonii znajdziemy zasady matematyczne. Ścisły związek matematyki i muzyki znany był już od czasów starożytnych. Ale matematyka ma swoje odzwierciedlenie nie tylko w muzyce dawnej. Znany jest nurt muzyczny, powstały w latach 80. XX wieku - "math rock", którego przedstawicielami są takie zespoły jak m.in: Foals czy The Klaxons.
W audycji także o rocznicy sprzed 122 lat, kiedy w Kijowie przyszedł na świat Tadeusz Bocheński - pierwszy spiker Polskiego Radia (od 1926 roku), piosenkarz, autor wspomnień "Znam tylko twoje listy". Z kolei 31 lat temu w kinach pojawił się "Kroll" - jeden z popularniejszych filmów wyreżyserowanych przez Władysława Pasikowskiego. Kolejna rocznica, tym razem okrągła: pół wieku minęło od ukazania się albumu studyjnego "On The corner" nagranego przez jednego z najpopularniejszych artystów jazzowych - Milesa Davisa.
Ponadto - finał pierwszego dnia "Romantycznego konkursu w Trójce".
15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej
W audycji m.in.: o kompromitacji niemieckiego przewoźnika lotniczego. Lufthansa jako pierwsza linia lotnicza zakazuje umieszczania w bagażu rejestrowanym AirTagów, czyli urządzeń śledzących położenie przedmiotów. Decyzja ma przykryć falę wpadek operatora, który mimo wskazywania przez pasażerów lokalizacji bagażu odmawiał pomocy – przyg. J. Witkowski
Także o rocznicy sprzed 60 lat, kiedy odbył się Sobór Watykański II. To był ostatni sobór powszechny. Wprowadzono wtedy szereg koniecznych reform. Reform, bez których dzisiejszego Kościoła byśmy nie poznali.
19.00-21.00 - "W Tonacji Trójki" - Marek Wiernik
21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Dmitrowicz
22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed
22.15 - Reportaż w Trójce / "Trafić do serca " Joanny Bogusławskiej [PREMIERA]
Fundacja Dr Clown została założona w 1999 roku, a jej celem od początku było wywołanie uśmiechu na smutnych twarzach pacjentów w szpitalach. Wolontariusze prowadzą w szpitalach terapię śmiechem, której zadaniem jest rozładowanie napięć emocjonalnych i wsparcie pacjentów w szybkim powrocie do zdrowia oraz w rehabilitacji i rekonwalescencji. Doktorzy-clowni, ubrani w fantazyjne stroje i wyposażeni w magiczny rekwizyt - kolorowy nosek, rozśmieszają i bawią pacjentów, odwracając ich uwagę od szpitalnej rzeczywistości. Wyszkoleni wolontariusze wykorzystują swoją wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne (m.in. żonglerka, iluzja), aby rozładować stresy i napięcia nerwowe związane z chorobami, bólem i lękiem. Oferują wsparcie emocjonalne nie tylko najmłodszym pacjentom, ale także osobom dorosłym i seniorom. Przywracają radość na ich twarzach.
23.00-00.00 - "Konstelacja M." - Mateusz Tomaszuk
22.05 - "Głębia ostrości" - zaprasza Iga Niewiadomska
Kolekcja Wrzesińska to długoterminowy projekt fotograficzny, realizowany od 2009 roku dla Miasta i Gminy Września. Co roku jeden artysta przygotowuje wizję, która jest jego spojrzeniem na miasto i lokalną społeczność. Efekty publikowane są w formie artystycznej książki fotograficznej oraz prezentowane na wystawie we Wrześni. Autorami kolekcji byli dotychczas między innymi Bogdan Konopka, Rafał Milach, Chris Niedenthal i Tadeusz Rolke. Gościem Igi Niewiadomskiej będzie Maciej Jeziorek, kolejny autor kolekcji, współzałożyciel i członek agencji Napo Images, członek ZPAF oraz fotoreporter i autor książki wrzesińskiej "Mox, Longe, Tarde".
06.00-09.00 - "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński
Spotkanie z polskim duetem architektonicznym - Hanna Abramowicz i Michał Birman. To oni jako pierwsi Polacy zostali finalistami konkursu Burning Man Honoraria 2022. Ich interaktywna instalacja "Swingr Dream" łączy światło, muzykę, architekturę i zabawę. Była jedną z czterystu, które stanęły na pustyni Black Rock w Newadzie.
10.00-12.00 - "Stacja Kultura" - Kasia Dydo
Zaproszenie na Warszawski Festiwal Filmowy - na kinomanów czeka ponad 156 filmów, w tym 88 filmów pełnometrażowych, 28 dokumentalnych oraz 68 filmów krótkometrażowych - a 38 filmów to światowe premiery.
12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek
Nowoczesne techniki zmian pogody - zasiewanie chmur, zwiększenia sumy opadów, ograniczania mgły. Czy jest to negatywne dla środowiska? Jak bardzo jesteśmy w stanie modyfikować pogodę?
13.00-14.00 - "Muzyczny lunch" - Damian Sikorski
Zespół Bluszcz opowie o nowym singlu zatytułowanym "Darko", który zapowiada album "Nowy pop".
15.00-17.00 - "Czat Czwórki" - Piotr Firan
W audycji o międzynarodowej maturze IB. Czym różni się od polskiego egzaminu? Ponadto o bezpłatnych biletach na kolej na terenie Unii Europejskiej dla młodych Europejczyków oraz o tym, czy studenci będą uczyć się zdalnie od stycznia.
19.00-20.00 - "12 cali na godzinę" / Jerry M.
Set na żywo Jerry’ego M. To stołeczny producent i DJ, promotor wielu wydarzeń ostatnich lat, odpowiedzialny m.in. za muzyczny repertuar Nocnego Marketu. W swoich setach odważnie balansuje między gatunkami: afro house, tech house, dub tech czy indie dance, a każdy jego występ jest inny i nieprzewidywalny.
20.00-21.30 - "Strefa prywatna" - Jakub Jamrozek
Pojęcie friendzone jest znane nie od dziś, ale nie każdy potrafi ocenić, czy właśnie jego dotyczy. Wyobraźmy sobie dwójkę przyjaciół, którzy spędzają razem mnóstwo czasu, znają się na wylot, są wręcz jak rodzeństwo. Problem pojawia się, gdy jedna osoba zaczyna coś czuć do tej drugiej osoby. Co wtedy robić? Wyznać prawdę, ryzykując utratę przyjaźni?
07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - w Międzynarodowy Dzień Dziewczyny o dzielnych i zasłużonych kobietach: Astrid Lindgren, Coco Chanel, Marii Skłodowskiej-Curie, Marii Montessori i wielu, wielu innych.
11.00-12.00 = "Leszek i Miś Michaś" - w audycji Skandynawia! Gdzie jej szukać na mapie? Czym się charakteryzuje? Leszek i Miś Michaś odwiedzają dziś część Europy, która kojarzy się z H. Ch. Andersenem, A. Lindgren, piękną przyrodą, reniferami...
15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Jakie supermoce lubimy najbardziej u dziewczyn z bajek, filmów, książek i komiksów? W Międzynarodowy Dzień Dziewczyny dowiemy się jakie supermoce naszych ulubionych bohaterek przydałyby się w życiu i do czego?
18.00-19.00 - "Współpracownia" - Miś i Smok bawią się w rycerzy. Przy okazji dowiadują się co znaczy, gdy mówimy, że ktoś jest dumny jak paw.
21.00-23.00 - "Strefa rodzica"
* Bazujący na sztucznej inteligencji, innowacyjny system asystowania pacjentce w ciąży opracują naukowcy z Politechniki Gdańskiej w ramach międzynarodowego konsorcjum. Umożliwi on przewidywanie ryzyka powikłań związanych z ciążą jeszcze zanim pojawią się objawy. Zespół badawczy stworzy m.in. „cyfrowego bliźniaka”, który będzie wspierał monitorowanie stanu zdrowia pacjentki w domu i punkcie opieki. Testy kliniczne przeprowadzą specjaliści z gdyńskiej klinki Gameta. O tym prof. Jan Ruciński z Politechniki Gdańskiej.
* Dbamy o swoje zdrowie fizyczne, dobre wyniki w pracy, relacje rodzinne i przyjacielskie. Ale co z naszym dobrostanem psychicznym? Jak sprawić, żeby w codzienności wypełnionej obowiązkami, kryzysami, oczekiwaniami innych zaopiekować się sobą i zrozumieć swoje życie wewnętrzne? O tym Zofia Szynal, psychoterapeuta.
.
13.00 - "Krąg pieśni Chopina" - Marta Jankowska [PREMIERA]
Kto z nas nie zna opowieści o Panu Twardowskim i jego wyprawie do "Rzymu"? Zapraszamy, żeby wspólnie wsłuchać się w muzyczne opracowanie tej ballady Adama Mickiewicza oraz innych poematów wieszcza. W audycji ujęcia ojca muzycznego gatunku ballady - kompozytora przez długi czas związanego ze Szczecinem - Carla Loewego.
21.00 - "Chop-in-pop" - Mariusz Gradowski
Tym razem wyjątkowo spokojnie i spójnie. Przeniesiemy się do 1999 roku, kiedy zarejestrowano utwory, które ukazały się w 2016 roku na płycie "Tęczowy Chopin". Mrożek, Nesterowicz, Namysłowski, Herdzin, Dębski... Czy zachęcają Państwa nazwiska osób zaangażowanych w ten projekt? A jeśli dodamy, że mamy tu Chopina rozpisanego na orkiestrę i klarnet w roli głównej? I wspomnimy, że Chopinowska klasyka łączy się z muzyką filmową i jazzującymi aranżacjami?
22.00 - Audycja specjalna - Jakub Puchalski [PREMIERA]
XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - kolejne odcinki audycji specjalnej kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu: w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o godzinie 22.00.
Zapraszamy!