Polskie Radio

Bezpieczny komputer i konkurs Wieniawskiego. Polskie Radio w środę

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2022 19:00
W Jedynce o przekraczaniu granic m.in. w sporcie - czy jest granica, której jednak przekroczyć się nie powinno. W Dwójce transmisja przesłuchań II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. W Czwórce w Dniu Bezpiecznego Komputera  o dobrych nawykach, które są podstawą cyberhigieny, czyli bezpiecznego korzystania z sieci. Sprawdź nasze propozycje!
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo Poranek Dwójki.
Studio emisyjne Programu Drugiego Polskiego Rada. W tle Paweł Siwek, m.in. prowadzący poranne pasmo "Poranek Dwójki".Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Krzysztof Świątek

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 Artur Soboń - wiceminister finansów oraz o godzinie 8.15 - Jarosław Sachajko z ugrupowania Kukiz’15.

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Agnieszka Kunikowska

Przekraczanie granic - sportowcy, alpiniści, nurkowie, astronauci, podejmują ryzyko i idą dalej, głębiej, wyżej, mocniej, biją rekordy. Czy to dobrze? Czy to normalne, jak świat światem tak było? I czy jest granica, której jednak przekroczyć się nie powinno? Gdzie jest granica ludzkich możliwość? (pretekst - Andrzej Bargiel, który kilka dni temu wycofał się ze zdobycia i zjazdu z Mt. Everestu, ale nadal o tym marzy i to bez tlenu!). O tym Karolina Badowska, psycholog sportu.

W audycji także o ekstremalnych rekordach w nurkowaniu, bieganiu, pływaniu, zdobywaniu szczytów górskich czy w Ironmanie x 10. Ponadto klauning medyczny i humor jako narzędzie terapeutyczne w pracy z chorymi dziećmi i osobami starszymi, na przykładzie doświadczeń i pracy grupy klaunów terapeutycznych Czerwone noski. "Obecność przeszkolonych klownów medycznych w szpitalu przyspiesza rekonwalescencję małych pacjentów, zmniejsza czas potrzebny na znieczulenie, minimalizuje lęk przedoperacyjny i zmęczenie związane z chorobą nowotworową". Gość - Paweł Franczak, psychoterapeuta, Monika Dąbrowska-Jarosz, klaun medyczny z Fundacji Czerwone Noski. 

13.00-15.00 - "Muzyczna Jedynka" - zaprasza Paweł Sztompke

Piotr Bakal o zbliżającym się festiwalu OPPA. Z kolei Adam Rozlach o Konkursie Skrzypcowym im Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.

19.30-20.00 - "Eureka" / Przystanek Historia - zaprasza Dorota Truszczak

* W Taszkencie podpisano umowę o współpracy Instytutu Pamięci Narodowej z Narodowym Archiwum Uzbekistanu. 4 października 2022 r. w Narodowym Archiwum Uzbekistanu w Taszkencie prezes IPN dr Karol Nawrocki i dyrektor agencji „Uzarchiv” Ulugbek Yusupov podpisali memorandum o współpracy IPN z archiwami państwowymi Republiki Uzbekistanu. Dzięki podpisanej umowie polscy historycy uzyskają dostęp do archiwów pozwalających na dokładniejsze poznanie losów Armii Andersa w Uzbekistanie, a także będą mieli szansę odnalezienia znajdujących się w tym kraju nieoznakowanych miejsc pochówku Polaków. Podpisanie umowy było częścią uroczystych obchodów w Taszkencie 80. rocznicy formowania się Armii gen. Andersa. Gość: Rzecznik prasowy Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego IPN dr Rafał Leśkiewicz.

* „Żelazny chłopiec” (reż. Andrzej Cieciersk) – film prezentowany na XIV Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni . Powstał przy udziale Instytutu Pamięci Narodowej. Przedstawia historię życia Zdzisława Badochy ps. „Żelazny”, żołnierza V Brygady Wileńskiej AK, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszko”. Badocha jako kilkuletni chłopiec przyjechał z rodzicami na Wileńszczyznę. Po wybuchu II wojny od 1942 roku działał w strukturach konspiracyjnych, a w 1944 roku został żołnierzem AK. Po zakończeniu wojny wierny swoim zasadą, jako wyklęty i niezłomny kontynuował walkę o niepodległość Polski na terenach Pomorza gdańskiego i Powiśla. Konsultantem naukowym filmu był dr hab. Piotr Niwiński z Oddziału IPN w Gdańsku, z którym porozmawiamy.

* Dr Tomasz Sudoł (Biuro Badań Historycznych IPN) o książce „Eksterminacja polskiego duchowieństwa w niemieckich obozach koncentracyjnych Dachau i Mauthausen-Gusen”.

* Wydarzenia organizowane przez IPN i wybrane artykuły z portalu przystanekhistoria.pl.

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - W Roku Marii Konopnickiej, przypomnimy fragmenty opowiadanie "Mój zegarek" w interpretacji mistrza słowa, wybitnego reżysera Janusza Warneckiego.

Opowiadanie o Stanisławie, chłopcu, któremu ojciec przywozi z zagranicznej podróży cenny, przepiękny zegarek. Chłopiec jest zachwycony podarunkiem, ale niestety, ze względu na młody wiek nie dostaje go na własność, może cieszyć się widokiem prezentu jedynie w niedzielę. Pewnego razu ojciec znika z domu, a zegarek matka oddaje w zastaw. Ogromna tęsknota za podarunkiem odwraca uwagę chłopca od dramatu, który rozgrywa się w jego rodzinie.


logo

 

07.00-09.30 - "Poranek Dwójki" - prowadzi Roch Siciński 

"Chopin. Nie boję się ciemności" – to film dokumentalny, opowiadający historię trzech pianistów, których łączy zamiłowanie do muzyki Chopina oraz doświadczenia historyczne znamienne dla krajów, z których pochodzą: Polski, Korei Południowej oraz Syrii. Polskę reprezentuje w tym muzyczno-wizualnym eksperymencie pianista Leszek Możdżer. W Poranku Dwójki o dokumencie opowiedzą: reżyserka Joanna Kaczmarek oraz Leszek Możdżer. Spotkanie o godz. 8.30.

W audycji także: o akcji #bezprzedawnienia, relacja z przesłuchań w Konkursie Wieniawskiego, zaproszenie na wystawę monograficzną Wojciecha Fangora w Pałacu Opatów, czyli w Oddziale Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku, rozmowa o kolejnym sezonie artystycznym w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

09.30-14.30 - Transmisja przesłuchań II etapu XVI Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego - prowadzi Jacek Hawryluk (komentarze: Magdalena Łoś i Andrzej Sułek)

14.30-16.00 - "Wybieram Dwójkę" - prowadzi Jakub Kukla

"Zygmunt zagłębia się w tajemnicę nieuchwytnego gangu Bazyliszków. Prywatne śledztwo zaprowadzi go do podwarszawskiej miejscowości. Prowincjonalne bezdroża okażą się równie niebezpieczne co miejskie zaułki. Tymczasem Starzyński dwoi się i troi, aby powierzona mu misja ratowania finansów zakończyła się sukcesem. Jego nieustępliwość sprawi, że znajdzie się na celowniku kogoś groźniejszego niż uliczni przestępcy." - tak brzmi fragment opisu drugiego tomu komiksu "Bazyliszki". To kontynuacja historii, której akcja dzieje się w międzywojennej Warszawie. Jej bohaterowie zabierają czytelników do ciemnych, podejrzanych miejsc, ale i do eleganckich salonów, w których bawi się elita i toczą się jej zakulisowe rozgrywki. Pojawia się też trop tytułowych Bazyliszków, które terroryzują stolicę. O komiksie porozmawiamy z jego twórcami: scenarzystą – Tobiaszem Piątkowskim i rysownikiem – Wiesławem Skupniewiczem.

Odwiedzimy zorganizowaną w Białystoku wystawę prac artysty rzeźbiarza - Michała Jackowskiego. Zdradzimy kulisy niedawnego odnalezienia nieznanego rękopisu Józefa Czechowicza. Pospacerujemy po Oświęcimiu szlakiem unikatowych murali, stworzonych między innymi przez Edwarda Dwurnika, Andrzeja Pągowskiego czy Rafała Olbińskiego.

Ziemowit Szczerek – dziennikarz, pisarz i tłumacz – opowie o swojej najnowszej książce pt. "Wymyślone miasto Lwów".

16.00-21.00 - Transmisja przesłuchań II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego – prowadzi Marcin Majchrowski (komentarze: Magdalena Łoś i Andrzej Sułek)

21.00-22.00 - "Teraz jazz" - prowadzi Przemysław Psikuta

22.00-23.00 - "Muzyczny wieczór" / Moja opera - prowadzi Jacek Hawryluk

Marta Kluczyńska poleca "Salome" Ryszarda Straussa.

23.00-01.00 - "Nocna strefa" - prowadzą Janusz Jabłoński i Tomasz Gregorczyk (Kraków)


LITERARURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra. 

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisław Sierosławski, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Katarzyna Cygler 

Audycja o tematyce kryminalnej. Gościem Sławomir Gortych - autor książki "Schronisko, które przestało istnieć".

02.00-04.00 - "Nocny przegląd myśli" - Michał Kirmuć

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Grabkowski

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W audycji m.in.: o corridzie czyli tradycyjnej walce z bykami. Ta od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Jej przeciwnicy twierdzą, że sprowadza się ona do torturowania zwierzęcia, które wykrwawia się ku uciesze tłumu. Zwolennicy, podkreślają, że corrida to wyjątkowa sztuka łącząca choreografię, kostium i muzykę. Matador jest przy tym niczym rzeźbiarz, który zamiast gliny urabia zwierzę. 

Ponadto o rywalizacjach drużyn: Real Madryt i FC Barcelona. Można ją porównać do naszej rodzimej "walki" pomiędzy Lechem i Legią. Przynajmniej jeśli chodzi o prestiż meczów z udziałem tych dwóch ekip. O innych wspólnych cechach, ale też różnicach pomiędzy kibicami czy atmosferą na trybunach polskich i hiszpańskich. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Beata Michniewicz 

Gościem Krzysztof Gawkowski, przewodniczący klubu parlamentarnego Lewicy.

09.00-12.00 - "Trójka przed południem" - Piotr Firan  

W audycji m.in. o tym, że na Politechnikę Warszawską trafił transmisyjny mikroskop elektronowy. Urządzenie będzie wykorzystywane do charakteryzacji struktury na poziomie atomowym wszystkich rodzajów materiałów. To pierwszy i na razie jedyny taki sprzęt w naszym kraju. O jego zastosowaniu - dr inż. Witold Chromiński z Politechniki Warszawskiej.

12.00-15.00 - "Trójka do trzeciej" - Katarzyna Cygler  

W audycji m.in. o Festiwalu Tkaniny Artystycznej w Szczecinie. W programie znalazły się wystawy i liczne warsztaty. W sumie podczas wydarzenia będzie można obejrzeć prace ponad 50 artystów z całej Polski. Są to zarówno realizacje klasycznymi metodami tkackimi, jak i te tradycyjnie dekoracyjne, eklek-tyczne, a nawet eksperymentalne. 

Ponadto w audycji makrama - znana od stuleci, modna w latach 70. XX wieku, znów osiąga szczyty popularności. Tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak umiejętność wiązania sznurków bez użycia igieł, drutów lub szydełka. Znawcy metody, z kilku metrów zwykłej linki bawełnianej wyczarowują oryginalne ozdoby na ścianę, abażury, wiszące kwietniki oraz wiele innych cudowności. O tym Filomena Jaworska, mistrzyni makramy.

15.00-19.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej  

W audycji m.in. o rozpoczynającym się siódmym roku remontu kultowej Sali Kongresowej w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Co ciekawe, budowa sali, w czasach PRL-u, zajęła 3 lata. 

Ponadto o tym, że w Toruniu rozpoczyna się konferencja naukowa "Bezpieczeństwo energetyczne Polski". To podsumowanie działań Polski i projekty przyszłych działań, które przedstawią m.in. prezes PiS czy prezes Orlenu. 

19.00-21.00 - "W tonacji Trójki" - Justyna Grabarz i Piotr Baron

21.00-22.00 - "Klub Trójki" - Piotr Semka 

W audycji przybliżymy postać Kardynała Josefa Berana, więźnia brunatnych i czerwonych kacetów. W czerwcu 1942 roku, po zamachu na kata Pragi Reinharda Heydricha został aresztowany przez gestapo. Był więziony na Pankracu w Pradze, potem w obozie koncentracyjnym w Terezinie. Po wojnie wracał do Pragi gdzie witano go jak męczennika, a już po paru latach został aresztowany przez komunistów czeskich i słowackich. W 1965 r. w skutek starań dyplomacji watykańskiej zezwolono mu na wyjazd do Rzymu. Sylwetkę tego czeskiego męczennika wiary przedstawią: dr Petr Blażek - historyk Instytutu Badań nad Reżimami Totalitarnymi, ks. Dr Mariusz Kuźniar - dyrektor sekcji katechetycznej Komisji Episkopatu Czech, ks. Wojciech Pelowski - sprawujący posługę na zachodzie Czech oraz Krzysztof Gołębiewski - historyk kościoła katolickiego.  

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" - Łukasz Szwed

22.15 - Reportaz w Trójce / "Miłość na bagnie" Dominiki Dębskiej

Bukowisko nie jest tak bogate dźwiękowo jak rykowisko, stąd nie każdy wie, że o przedłużenie gatunku w tym czasie dbają także byki i klępy. Czy łatwo spotkać zakochane łosie? Jak zaciekłe walki potrafią toczyć samce? Jak brzmi wabiąca adoratorów klępa? Czym różni się bukowisko od rykowiska? Opowiada przyrodnik, myśliwy, pracownik Biebrzańskiego Parku Narodowego, autor książki "Łoś. Opowieści o gapiszonach z krainy Biebrzy" Piotr Dombrowski.

23.00-00.00 - "Serdeczne dźwięki" - Mateusz Krautwurst 

Gościem audycji - debiutant Szefner, tuż po premierze singla "Ale mi się nie chce".

logo

22.06 - "Posłowie" - zapraszają Piotr Gociek i Łukasz Orbitowski

Audycja, którą tworzą dwie, skrajnie różne osobowości literackie. Wraz z zaproszonymi gośćmi omawiają gorące nowości wydawnicze. Tym razem przedstawią słuchaczom dwie pozycje: "Bella, ciao" Piotra Siemiona i "Zagrani na śmierć" Tomasza Lady.

.

06.00-09.00 -  "Pierwsze słyszę" - Kamil Jasieński

W Dniu Bezpiecznego Komputera o dobrych nawykach, które podobno są podstawą cyberhigieny, czyli bezpiecznego korzystania z sieci. Jak nie paść ofiarą cyberprzestępców?

09.00-10.00 - "Wszystko gra" - Ula Kaczyńska

Gościem audycji Mateusz Danek, znany jako Eurodanek. Pierwsze szlify zdobywał w indierockowej grupie Wilga, później jako członek warszawskiego kolektywu Polonia Disco. Jest wokalistą, gitarzystą, producentem, inżynierem dźwięku i ...czułym romantykiem.​

12.00-13.00 - "Stacja Nauka" - Oliwia Krettek

W audycji o tym - dlaczego kobiety bardziej odczuwają zimno niż mężczyźni?

17.00-19.00 - "Top - Trochę optymizmu popołudniem" - Jan Olejniczak

Influencer marketing - czy social media są jeszcze przydatne dla użytkowników, czy są to już tylko powierzchnie reklamowe? Powiemy też o nowej, bijącej rekordy popularności aplikacji, która jest przykładem miejsca bez reklam i influencerów.

21.30- 22.00  - "Strefa sportu" - Darek Matyja

Tematem audycji baseball po polsku, czyli realia jednego z najpopularniejszych sportów, który jest jak religia dla Amerykanów... w warunkach naszego kraju.

logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Szwajcaria to nie tylko kraj żółtego sera. To niewielkie państwo skrywa na swoim terenie najpiękniejsze góry i największe wodospady w Europie. Wiecznie ośnieżone szczyty Alp idealnie nadają się na sporty ekstremalne, a zielone doliny i miasta posiadające liczne atrakcje na rodzinne spacery o każdej porze roku. O tym pięknym kraju - Ksawery i Krystyna Pełech, dzieci znające cztery języki, żyjące na co dzień w Szwajcarii.

10.00-11.00 - "Muzyczne podróże" - Przemek Mazurek, autor piosenek dla dzieci i dorosłych, skomponował dziesięć piosenek o ekologii, które mają utrwalać u małych odbiorców ważne dla ekologii kwestie: dbałość o naturę, oszczędzanie wody, życie w stylu zero waste, nawyk segregowania śmieci i czuwanie nad swoim otoczeniem. Premiera płyty 16 października.

11.00-12.00 - "Co w smoku piszczy?" - Jesienna ryba, czyli jak smok Adaś i Stworek tworzyli przeróżne rzeczy z kasztanów, żołędzi, jarzębiny i liści.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Co jest białe? Białe rośliny, zwierzęta, zjawiska i produkty spożywcze. Z czym kojarzy się biel i czy kolor biały to brak koloru czy mieszanka wszystkich innych.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Właściwa komunikacja z pacjentem, zwłaszcza pediatrycznym, odgrywa jedną z kluczowych ról w procesie terapeutycznym. Zmienia przebieg leczenia, wpływa na kondycję psychiczną dziecka oraz poziom współpracy pacjenta z personelem medycznym. Dlatego w grupa lekarzy specjalistów i rezydentów rozpocznie szkolenie nacelowane na podniesienie umiejętności komunikacyjnych. Kurs „Komunikacja Przyjazna Pacjentom” przeprowadzi Fundacja K.I.D.S. oraz eksperci Pozytywnej Dyscypliny. Goście: Joanna Goc-Matyskiel - ekspert pozytywnej dyscypliny, dyrektor szkoły Gaudeamus oraz dr Aneta Górska-Kot - ordynator Oddziału Pediatrycznego Szpitala Dziecięcego im. prof. dr. med. Jana Bogdanowicza. 

..

09.00 - "Paderewski i Chopin - pokrewieństwa nie tylko z wyboru" - Monika Mandau

Piętnasty odcinek audycji poświęconej wybitnemu pianiście, kompozytorowi i politykowi Ignacemu Janowi Paderewskiemu. W audycji o jego sztuce wykonawczej, twórczości, a także działalności publicznej, osadzonych w szeroko rozumianym kontekście chopinowskim. Tło muzyczne wypełnia m.in. Allegro de Concert Ignacego Jana Paderewskiego w dwóch wersjach: na skrzypce i fortepian (wyk. Konstanty Andrzej Kulka, Waldemar Malicki) oraz na skrzypce i orkiestrę (wyk. Sławomir Tomasik i Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach, dyr. Bogusław Madey). W audycji również Ballada As-dur op. 47 Fryderyka Chopina w kilku interpretacjach: Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Friedmana, Elly Ney, Marka Hambourga i Benno Moiseiwitcha. 

17.00 - "Chopin i świat literatury" - Iwona Puchalska

W audycji stosunek Chopina do najważniejszego współczesnego mu poety - Adama Mickiewicza. W pierwszej kolejności - okres warszawski w życiu kompozytora, kiedy, nie znając jeszcze osobiście Mickiewicza, wszedł w obręb oddziaływania jego utworów i jego koncepcji estetycznych. 

22.00 - Audycja specjalna - Jakub Puchalski [PREMIERA]

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego - kolejne odcinki audycji specjalnej kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu: w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o godzinie 22.00.​ 

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU