Polskie Radio

Dzień Edukacji Narodowej i Konkurs Wieniawskiego. Polskie Radio na piątek

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2022 19:00
W Dwójce transmisja przesłuchań II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego. W Jedynce wspomnienia najlepszych nauczycieli z naszego życia a w Trójce, jaki jest dziś nauczyciel idealny. Czwórka zawita do Świecia, gdzie odbywa się Maraton Piosenki osobistej - jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki. Sprawdź nasze propozycje!
Studio Polskiego Radia Kierowców.
Studio Polskiego Radia Kierowców. Foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

06.00-09.00 - "Sygnały dnia" - zapraszają Daniel Wydrych i Katarzyna Gójska

W audycji m.in. rozmowy polityczne - o godzinie 7.15 Dariusz Piontkowski, MEiN (Dzień Edukacji Narodowej), a o 8.15 Maciej Konieczny, Partia Razem (wiceprzewodniczący sejmowej komisji spraw zagranicznych).

09.00-12.00 - "Cztery pory roku" - zaprasza Joanna Racewicz

Dzień Edukacji Narodowej popularnie zwany Dniem Nauczyciela m.in. wspomnienia najlepszych nauczycieli z naszego życia. Wspominają dziennikarze Jedynki, a także słuchacze. Głos dzieci – co to znaczy fajny nauczyciel? – mat. P. Bedliński. Gość w studiu w Krakowie – Dariusz Martynowicz, Nauczyciel Roku 2021. Gość w studiu w Gdańsku – Przemysław Staroń, Nauczyciel Roku 2018, autor książki "Szkoła bohaterek i bohaterów, czyli jak sobie radzić z życiem". Flesz Kulturalny – Małgorzata Raducha. Alfabet turystyczny – Sława Bieńczycka. Konkursy „Od małego dla dużego” i „Kto to, co to” oraz słuchowisko „Wrzos”.

19.30-20.00 - "Eureka" - zaprasza Katarzyna Jankowska

* Po 2 stuleciach poznaliśmy prawdziwą przyczynę śmierci Tadeusza Kościuszki. Generał zmarł w Szwajcarii, w wieku 71 lat, na - jak uważano dotąd - tyfus lub na zapalenie płuc. Badania molekularne materiałów mających styczność z sercem Kościuszki wskazują, że przyczyną jego śmierci była bakteria powodująca zapalenie wsierdzia tj. (wewnętrznych błon jam mięśnia sercowego ) W niemal dokładną - 205 rocznicę śmierci Kościuszki (15.10.1817 r.) przypomnimy historię wędrówki urny z jego sercem i opowiemy o ostatnich badaniach, które dały odpowiedź na nurtujące od lat pytanie. Gość: prof. Michał Witt - dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu, współautor badań (wraz z prof. Tadeuszem Doboszem z UM we Wrocławiu).

* Święte studnie Majów. Cenotes - to naturalne zbiorniki wodne w kształcie owalnego szybu, powstałe w skale wapiennej i zasilane wodami gruntowymi. Są charakterystyczne dla Płw. Jukatan, gdzie w czasach cywilizacji Majów pełniły rytualną rolę jako miejsca składania ofiar ku czci boga deszczu - Chaca. Jedną z najsłynniejszych cenote odkrył w Chichen Itza pod koniec XIX w amerykański badacz Edward Thompson, wydobywając z jej dna niezliczone kosztowności i cenne dzieła sztuki. Gość: prof. Katarzyna Mikulska - z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW.


LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Maria Rodziewiczówna "Wrzos", słuchowisko z 1986 roku w reż. Andrzeja Zakrzewskiego z Grażyną Barszczewską, Joanną Jędryką, Krzysztofem Kołbasiukiem, Krzysztofem Gosztyłą i Gustawem Lutkiewiczem. 

21.45 / 20.45 - "Trędowata" Heleny Mniszkówny w wykonaniu Ireny Kwiatkowskiej, czyli najsłynniejszy polski melodramat, wydany w roku 1909. Historia naznaczonej trudnościami miłości skromnej guwernantki i młodego arystokraty spotkała się z zachwytem czytelników (a raczej czytelniczek), choć często była nazywana "literaturą dla kucharek". Znakomita interpretacja Ireny Kwiatkowskiej z 1966 roku, dostępna również w ramach projektu "Radiobook", dodaje sentymentalnemu tekstowi lekko humorystycznego smaku. 

23.50 - W Roku Marii Konopnickiej, przypomnimy fragmenty opowiadanie "Mój zegarek" w interpretacji mistrza słowa, wybitnego reżysera Janusza Warneckiego.

Opowiadanie o Stanisławie, chłopcu, któremu ojciec przywozi z zagranicznej podróży cenny, przepiękny zegarek. Chłopiec jest zachwycony podarunkiem, ale niestety, ze względu na młody wiek nie dostaje go na własność, może cieszyć się widokiem prezentu jedynie w niedzielę. Pewnego razu ojciec znika z domu, a zegarek matka oddaje w zastaw. Ogromna tęsknota za podarunkiem odwraca uwagę chłopca od dramatu, który rozgrywa się w jego rodzinie.


logo

 

07.00 – 10.00 – "Poranek Dwójki" – prowadzi Roch Siciński

Debiutancki album grupy USO 9001 "Rhesus Albert" to efekt kolektywnej pracy zespołu i różnorakich inspiracji każdego z członków, począwszy od jazzu, math rocka, elektroniki, klasyki, na hip-hopie kończąc. Obok docelowego tria w składzie: Miłosz Pieczonka – saksofon, Jan Gałosz – gitara i Jan Pieniążek – perkusja gościnnie wystąpili tu również członkowie formacji EABS: Wuja HZG na gitarze basowej oraz Olaf Węgier na saksofonie tenorowym, Natan Kryszk na saksofonie barytonowym, oraz wokalistka Zuza Jasińska i raper Koza. Więcej o współpracy przy powstawaniu albumu i o nim samym opowie gość Poranka – gitarzysta Jan Gałosz (g. 9.30).

Ponadto w audycji:

- Jazzowa rozmowa; jej bohaterem będzie wibrafonista – Marcin Pater, który opowie o swojej najnowszej płycie, nagranej wraz z Leszkiem Możdżerem.

- Relacja z przesłuchań Konkursu Wieniawskiego w Poznaniu.

- 28. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek SPOTKANIA.

10.00 – 13.00 – "Kanon Dwójki" – prowadzi Róża Światczyńska

10.00 – 11.00 – Znacie to posłuchajcie

Cudowne dzieci: Od Daniela Barenboima po Almę Deutscher

11.10 – 12.00 – Trio fortepianowe e-moll  op. 90 „Dumky”, wyk. Tifany Poon – fortepian, Chad Hoopes – skrzypce, Jan Vogler – wiolonczela;  Suita czeska  op. 39 ( fragment), wyk. WDR Sinfonieorchester, dyr. Cristian Macelaru

12.05 – 12.45 – Karol Lipiński  Symfonia B-dur  op. 2 nr 3 , wyk. {oh!} Orkiestra Historyczna, dyr. Dirk Vermeulen

12.45 – 13.00 – Zapiski ze współczesności: Polacy na Konkursach Wieniawskiego, odc. 3, opr. Małgorzata Szymankiewicz

13.00 – 15.00 – "Dwudźwięki na 85 obrotów" – prowadzi Piotr Metz

Beatlesowskie polonica.                                                 

Między innymi Ewa Bem, Wadim Brodsky, Łazuka/Kociniak/Pokora, Alibabki, Grzegorz Turnau

15.50 – 16.00 – "Słowem gramy" – prowadzi Roch Siciński

Kuba Więcek, Paulina Przybysz Pokrzywa do sł. Jana Kochanowskiego

16.00 – 17.00 – "Wybieram Dwójkę" – prowadzi Jakub Jamrozek

"Wytańczyć prawdy uniwersalne" to hasło XI edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca - SCENA OTWARTA, który trwa w Tarnowie. W programie znalazły się spektakle z Polski, Hiszpanii i Francji. Nie zabraknie też spotkań z tancerzami, wystaw i konkursów choreograficznych. Jak możemy przeczytać w opisie wydarzenia: "Język tanecznych narracji wyrazi to, co jest wspólnym fundamentem, ponadczasowym mianownikiem ludzkiej myśli. Odwołujemy się do wybitnych dokonań teatru tańca, także określających nasze uniwersum.". O idei tego wydarzenia oraz o tym, co łączy spektakle, które znalazły się w jego tegorocznym programie, opowie Karolina Wójs – dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca SCENA OTWARTA.

Odwiedzimy wystawę "Sztuka na zawsze…? 75 lat Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w ASP w Warszawie" w Pałacu Czapskich w Warszawie. Sprawdzimy, jak prezentuje się kolejny – 44. sezon działalności Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej.

17.00 – 21.00Transmisja przesłuchań II etapu 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego  – prowadzi Andrzej Sułek (komentarze: Magdalena Łoś i Jacek Hawryluk)

21.00 – 22.00 – "Wieczór ze słuchowiskiem": Paweł Mossakowski „Przejście podziemne”, prod. 1998, reżyseria: Waldemar Modestowicz, adaptacja: Ewa Stocka-Kalinowska, realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne: Maria Olszewska

Obsada: Małgorzata Kożuchowska (Dziewczyna), Grzegorz Damięcki (Chłopak), Gabriela Kownacka (Prostytutka), Stanisława Celińska (Kobieta), Jerzy Bończak (Biznesmen), Jacek Braciak (Skin), Witold Pyrkosz (Emeryt), Magdalena Celówna (Rumunka)

22.00 – 23.00 – "Muzyczny wieczór": Karnawał instrumentów – prowadzi Łukasz Borowicz

23.00 – 01.00  – "Jam session" – prowadzi Przemysław Psikuta

 

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Stanisław Ignacy Witkiewicz "Niemyte dusze", czyta Andrzej Chyra.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk.

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 


logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  


00.00-02.00 - "Trójka pod księżycem" - Barbara Marcinik 

Gościem specjalnym wydania będzie najbardziej kreatywna reżyser teatralna młodego pokolenia – Ewelina Marciniak. W tym roku minęło 10 lat od momentu, w którym na początku swojej drogi artystycznej została uhonorowana nagrodą Talent Trójki w Kategorii Teatr.  W 2021 roku otrzymała najważniejszą niemiecką nagrodę teatralną Der Faust, za reżyserię adaptacji powieści Sz. Twardocha „Der Boxer” w słynnej Thalia Theater w Hamburgu. Od kilku lat pracuje w teatrach języka niemieckiego. W Bernie zadebiutowała, reżyserując operę. Wierna jest jednak nadal polskim teatrom. W minionym sezonie dała premierę w Teatrze Wybrzeże. Ewelinie Marciniak będzie towarzyszył badacz teatru, krytyk, bloger – Tomasz Domagała - z którym połączymy się, gdyż obserwuje właśnie spektakle XV Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego. Naszym gościem będzie także dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi – Ewa Pilawska, która opowie o wielkim turnee Krystiana Lupy ze spektaklem „Imagine”. To najnowsze, autorskie, dzieło reżysera powstało w koprodukcji dwóch Teatrów Powszechnych: w Warszawie i w Łodzi.

02.00-04.00 - "Gdzie Grabek Mówi Dobranoc" - Michał Grabkowski

04.00-06.00 - "Trójka budzi" - Michał Kirmuć

​​​​06.00-08.45 - "Pora na Trójkę" - Karol Gnat 

W audycji m.in.:

6:20 - Obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej. Zwrócimy się z zapytaniem do Słuchaczy o ich najlepsze i najgorsze wspomnienia z ław szkolnych. Będziemy zachęcać do wspólnego namysłu nad pożądanymi cechami dobrego pedagoga. 

7:20 - Mija 130 lat od ukazania się przygód "Przygód Sherlock'a Holmes'a" autorstwa Arthur'a C. Doyle'a. Historia Sherlock'a Holmes'a doczekała się kilku ekranizacji. Na srebrnych ekranach pojawił się też serial o jego przygodach. (Oprócz tego powstała też gra komputerowa i komiks o detektywie). Kultowa historia najpopularniejszego fikcyjnego detektywa była inspiracją dla twórców innych produkcji. Wątki związane z Holmesem pojawiają się m.in. w serialu Dr House.

Gość w studio: Krytyk filmowy - Artur Cichmiński. 

08.45-09.00 - "Salon polityczny Trójki" - Bartłomiej Graczak

Gość: Stanisław Żaryn, pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP

09.00-10.00 - "Winien i Ma" - Wojciech Surmacz

Goście: Marcin Roszkowski, Instytut Jagielloński, dr Paweł Poszytek, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, gość specjalny: Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Niemal na całym świecie - choć w różnych terminach - obchodzony jest Dzień Nauczyciela. To czas by zarówno docenić rolę i wagę tych którzy przekazywali nam wiedzę ale i zadać pytanie: jaki jest dziś nauczyciel idealny? Charyzmatyczny belfer z autorytetem czy kumpel, którego można dodać do znajomych w mediach społecznościowych? Kogo, po latach najlepiej wspominamy i dzięki komu, zdobywaliśmy kolejne szczeble w edukacji? Mat. rep. M. Suszek.

10.00-13.00 - "Zapraszamy na Weekend" - Piotr Firan

13.00-15.00 - "Trójkowo Filmowo" - Ryszard Jaźwiński

- premiera polska” „Orzeł. Ostatni patrol” w reżyserii Jacka Bławuta, rozmowy z reżyserem i aktorami

- 38. Warszawski Festiwal Filmowy (14-23.10.2022, Warszawa): spotkanie z reżyserem Maciejem Kawalskim, autorem filmu „Niebezpieczni dżentelmeni” (film z piątkowego otwarcia festiwalu)

- premiera dokumentalna: „Chopin. Nie boję się ciemności”, spotkanie z autorami filmu Joanną Kaczmarek i Maciejem Pawełczykiem

- premiera polska: „Miłość na pierwszą stronę” w reżyserii Marii Sadowskiej, rozmowy z twórcami

- gawęda Simony Kossak o Puszczy Białowieskiej (jeszcze jedna z archiwum Radia Białystok) w związku z premierą filmu Natalii Korynckiej-Gruz „Simona”

- premiera dokumentalna: „Ania” (o Annie Przybylskiej), rozmowa z reżyserem Michałem Bandurskim, współautorem filmu

- aktualności filmowe

15.00-18.00 - "Zapraszamy do Trójki" - Piotr Łodej 

W audycji m.in.:

16.10 Dziś Dzień Edukacji Narodowej. W popołudniowej audycji zastanowimy się nad tym, dlaczego w wielu szkołach dzień ten jest dniem wolnym od zajęć lekcyjnych – przyg. J. Witkowski

16.20 Niecały miesiąc przed początkiem sezonu w skokach narciarskich FIS wprowadza kolejne zmiany.  – przyg. M. Warianka

16.40 Angela Merkel stwierdziła, że „nie żałuję swoich decyzji związanych ze współpracą z Rosją”. Była kanclerz oraz obecny kanclerz nadal, mimo działania Rosji, nie zmieniają swojej polityki - przyg. K. Semaan

16.50 Port w Gdańsku tonie w węglu. Do Polski docierają kolejne dostawy. Te w ciągu najbliższych dni dotrą do kolejnych miast. Już trwają transporty – przyg. M. Naskręt

17.10 Ruszył plebiscyt na młodzieżowe słowo roku. Do końca miesiąca można zgłaszać swoje propozycje – przyg. J. Niewiarowski

18.00-19.00 - "Scena Kodyma" - Jędrzej Kodymowski

19.00-22.00 - "Lista Przebojów Trójki" - Tomasz Miara 

22.00-00.00 - "Rocka Klasyka Według Wiernika" - Marek Wiernik 

logo

23.35 - "Weekend kulturalny" - zaprasza Maja Kluczyńska

Niezwykła kobieta, która wyprzedzała swoje czasy, inspirowała i przecierała szlak dla innych. Simona Kossak zasypywała przepaść między człowiekiem a naturą. Opowiada tym dokument "Simona", który 30 września wszedł do kin. Jego reżyser  Natalia Koryncka-Gruz będzie gościem Polskiego Radia 24. ​

.

06.00-09.00 - „Najlepszy Dzień tygodnia” – Marta Zinkiewicz

Na talerzu - Syrenkowe kanapki, czyli mermaid toast. Nie tylko bajecznie wyglądają, ale też są bardzo zdrowe. Czemu zawdzięczają swój intensywnie zielony kolor?

09.00-10.00 - „Rozbiegani” – Norbert Michalak

Jak powinny ćwiczyć osoby otyłe? Czy chodzenie to w ogóle jest aktywność fizyczna? Ile dziennie kroków należy robić, jaki wpływ marsz ma na nasz organizm i czy dzięki spacerom można schudnąć?

12.00-13.00 - „Stacja Nauka” - Maciej Wójcik

W Dniu Nauczyciela - życząc dużo zdrowia wszystkim nauczycielom - zgłębimy temat: „czym są  struny głosowe”. Ile ich mamy, jakiej są długości i grubości. Dlaczego mamy różne głosy skoro podobną budowę strun? A z okazji trwającego 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, zapytamy lutnika o to, co sprawia, że słyszymy dźwięk skrzypiec? Czy smyczki zawsze są robione z końskiego włosia? Jak fachowo nazywa się otwór rezonansowy, który w przeciwieństwie do tego okrągłego w gitarze ma fantazyjny kształt?

16.00-17.00 - „Czwarty bieg” - Piotr Galus

Zaprosimy na trening boksu. Wzmacnianie kondycji, poprawa koordynacji i sylwetki to tylko niektóre zalety tego sportu. Jak wyglądają zajęcia dla początkujących? Jak go bezpiecznie ćwiczyć? Jak na treningach radzą sobie dziewczyny?

17.00-19.00 - „Teraz kpop!” - Klaudia Tyszkiewicz

Czas nadrobić zaległości w jesiennych Kpopowych nowościach. Jesteście ciekawi jakie nowe piosenki wydali Wasi ulubieni idole w ostatnich tygodniach?  Poznajcie comebacki takich zespołów jak: Stray Kids, Kep1er czy MAMAMOO.

18.00-20.00 - „Będzie głośno!” - Damian Sikorski

Będzie Głośno! zawita do Świecia, gdzie odbywa się Maraton Piosenki osobistej. Maraton Piosenki Osobistej to jeden z najstarszych polskich festiwali muzycznych, który na trwałe wpisał się w kalendarz wydarzeń ogólnopolskich, promujących piosenkę autorską oraz twórcze podejście do muzyki.

22.00-00.00 - „Rock blok” - Bartek Koziczyński

Wywiad z zespołem Izzy And The Black Trees, czyli jednym z ciekawszych młodych gitarowych zespołów na rodzimej scenie.

00.00-02.00 – „BEATmaszyna”- Piotr Truszkowski

BEATmaszyna tym razem z naładowanymi bateriami, pełna słońca i muzyki przywiezionej z Portugalii. Dwie godziny rapu, funku soulu, house'u i elektroniki, kawałki, które towarzyszyły mi w podróży przez kraj fado i saudade. Wspólnie posłuchamy takich artystów jak Bala Desejo, S. Pedro, Filipe Karlsson, Fumo Ninja czy Bateu Matou. Zapraszam o północy - Piotrek true.dat Truszkowski.


logo

07.00-10.00 - "Poranek w PRD" - Dzień Edukacji Narodowej, czyli tzw. Dzień Nauczyciela. Dziś poznamy rożne perspektywy bycia nauczycielem - nauczyciel przedszkolny, szklony oraz akademicki. Czym się różnią, z jakimi przeciwnościami się zmagają, co najbardziej lubią w swojej pracy. Dowiemy się też czego mogą nauczyć nas nasi słuchacze.

11.00-12.00 - "Bliskie i dalekie wyprawy smoka z człowiekiem" - Duszniki Zdrój i Góry Bystrzyckie to cel podroży Wojtka i smoka.

18.00-19.00 - "Współpracownia" - Mendel, kopa, czyli ile jajek przywiózł Wojtek oraz o tym, jak rozprawić się z cholesterolem.

15.00-18.00 - "Popołudnik w PRD" - Z okazji Dnia Edukacji Narodowej porozmawiamy o ulubionych i najmniej lubianych przedmiotach szkolnych, o ich historii i sposobach przyswajania wiedzy np. z języka polskiego, matematyki, czy języków obcych.

21.00-23.00 - "Strefa rodzica" - Jak wspierać wewnętrzną siłę w młodzieży. Motywacja zewnętrzna sięga do tego, co ukryte w świecie, co jest poza jednostką. Opiera się w dużej mierze na systemie kar i nagród. Takie warunkowe podejście pozwala być może na uzyskanie potencjalnie szybkich efektów, lecz niestety są one krótkotrwałe. Dzieci się z nimi nie identyfikują; jeśli są motywowane zewnętrznie – wytwarzają w sobie m.in. skłonność do rywalizacji bądź działania nastawionego typowo na cel (dążenie do uzyskania nagrody bądź uniknięcia kary).  Z kolei motywacja wewnętrzna swoje źródło upatruje w samym człowieku. Kiedy dorośli odnoszą się do tego, na czym zależy dziecku, co jest dla niego ważne itp., sprawiają, że podczas wykonywania określonej czynności rozwija się w nim poczucie satysfakcji, radość i zadowolenie. Motywacja wewnętrzna nie wymaga dyscyplinowania i napominania. Sprawia, że dziecko podejmuje aktywność, ponieważ dostrzega sens swego działania. Jakimi narzędziami wspierać wewnętrzną siłę młodzieży i jak budować ich pewność co do samych siebie. Gość: Michał Zawadka, ekspert rozwoju mentalnego młodych ludzi i rodzin.

23.00-01.00 - "Jestem muzykiem. Jestem rodzicem" - Gościem audycji będzie Cezik - Cezary Nowak. W 2008 roku rozpoczął swoją przygodę z muzyką i Internetem. Od tamtej pory, stworzył kilkadziesiąt teledysków, a wiele z nich zyskało miano viralowych. Śpiewał od tyłu i na głosy, walczył z aligatorem, grał na przyborach kuchennych, miksował i udźwiękawiał wypowiedzi celebrytów, a nawet zaśpiewał w duecie ze Stingiem. Łącznie treści na jego  kanałach zostały odtworzone ponad 400 milionów razy. W 2018 roku, przy wsparciu internautów, spełnił swoje młodzieńcze marzenie i wydał płytę Ambiwalnięty. Dziś skupia się przede wszystkim na tworzeniu piosenek i teledysków dla najmłodszych, na swoim kanale NutkoSfera.

..

08.00 - "Laureaci nagrody PR" - Anny Skulskiej

Bohaterką audycji będzie Kate Liu. Artystka urodziła się w Singapurze, ale od 8  roku  życia mieszka w Stanach Zjednoczonych. Należała do  faworytów XVII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie w 2015 roku, otrzymała III miejsce, brązowy medal  i uhonorowana została nagrodą  Polskiego  Radia za najlepsze wykonanie Mazurków.

14.00 - "Chopin. Uniwersum" - Dr Kamili Stępień-Kutery [PREMIERA]

Chopin rewolucjonistą? Muzycznym – w to chyba nikt nie wątpi. A do jego najbardziej rewolucyjnych, wręcz radykalnych dzieł należy opus 28, czyli zbiór 24 preludiów. Nad ich zinterpretowaniem głowili się wszyscy przenikliwi znawcy twórczości Chopina. Dr Kamila Stępień-Kutera zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklem tych genialnych miniatur. ​

22.00 - Audycja specjalna - Jakub Puchalski [PREMIERA]

XVI Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego – audycja specjalna Jakuba Puchalskiego. Kolejne odcinki kontrapunktują tegoroczny turniej, przedstawiając najchwalebniejsze momenty jego historii oraz wybitne interpretacje utworów obowiązujących w kolejnych etapach Konkursu – w nagraniach klasycznych i intrygujących, a gdy tylko możliwe, podpisanych przez jego najznakomitszych laureatów. Zapraszamy codziennie, od 7 do 21 października, o 22.00.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU