Polskie Radio

Utracone dziedzictwo i pamięć o bliskich zmarłych. Poniedziałek w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 19:00
W Jedynce wracamy do utraconych w czasie II wojny światowej dzieł kultury. W Czwórce Informator Maturzysty: jakie terminy powinni zapamiętać uczniowie klas maturalnych z opiniami psychologicznymi i orzeczeniami? W Polskim Radiu Dzieciom, jak wygląda ojcostwo według najnowszych badań naukowych. Sprawdź nasze propozycje!
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Unsplash/Jonathan Velasquez
logo

Sytuacja na wschodzie - śledzimy sytuację na Ukrainie; informacje po ukraińsku pojawiają się na bieżąco w "Aktualnościach Jedynki" oraz w pasmach publicystycznych: "Sygnały dnia", "W samo południe", "Ekspres Jedynki" oraz "Polska i świat". We współpracy z Polskim Radiem dla Zagranicy Wiadomości po ukraińsku - przez cały tydzień po 10.00 i po 17.00. 

Serwis Radia Kierowców w godz.: 10.57, 12.57, 17.57, 18.57

09.00-12.00 - "Cztery Pory Roku" - Roman Czejarek

Prezydent Francji daruje Papieżowi Franciszkowi pierwsze wydanie jednego z dziel Kanta. Problem w tym, że książka ma pieczęć lwowskiej biblioteki. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w komunikacie stwierdza, że: prowadzone są dokładne analizy proweniencji książki. Staramy się ustalić, kiedy i w jakich okolicznościach książka opuściła Lwów. Jeden z przekazów mówi, że książka już na początku XX wieku znajdowała się w jednym z paryskich antykwariatów, o czym mają świadczyć inne zachowane znaki własnościowe. Wracamy do spaw utraconych w czasie II wojny światowej dzieł kultury. GOŚĆ: Agata Modzolewska, naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie MKiDN.

Po co nam poezja? Gość: Olaf Ważyński, nasz kolega, poeta, autor tomiku wierszy wydanego pod patronatem Jedynki, a którego premiera jest właśnie tego dnia. Ponadto konkursy: Kto to, co to? i Od małego dla dużego oraz kolejny odcinek powieści Heleny Mniszkównej "Gehenna”.

19.30-20.00 - "Eureka – Wieczór odkrywców" - Krzysztof Michalski

Blisko praktyki – w stulecie urodzin i dwudziestolecie śmierci profesora Andrzeja Tymowskiego. – O osiągnięciach badawczych i działalności eksperckiej wybitnego uczonego, badacza problematyki społecznej – socjologa, twórcy pojęcia minimum socjalnego, opowie profesor Marek Rymsza z Uniwersytetu Warszawskiego, organizator konferencji poświęconej życiu i działalności profesora Tymowskiego.

Profesor Grzegorz Białkowski – fizyk, poeta, rektor UW, senator - elekt RP. Wspomnienie w 90 rocznicę urodzin. W audycji wykorzystam fragment mojego wywiadu z profesorem Białkowskim, który przeprowadziłem z Nim tuż po wyborach w 1989 roku, a kilka dni przed Jego nagłą śmiercią.

po 20.00 ORĘDZIE na WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH, które wygłosi metropolita wrocławski - abp Józef Kupny.

21.00-22.00 - "Historia żywa" - Dorota Truszczak i prof. Andrzej Nowak

Projekty unii z Moskwą i pierwsza „dymitriada”, czyli stosunki polsko-rosyjskie w latach 1585-1605. O tym w dziewiątej odsłonie Historii Żywej, poświęconej przez najbliższe miesiące wielowiekowym relacjom Polski z naszym wschodnim sąsiadem: od Rusi po Rosję. W 1584 roku zmarł car Iwan Groźny pozostawiając tron moskiewski młodemu, dotkniętemu zaburzeniami psychicznymi synowi Fiodorowi.

Tę sytuację wykorzystali bojarzy przejmując faktycznie stery rządów. Szybko ujawniły się między nimi konflikty. Z rywalizacji o władzę zwycięsko wyszedł Borys Godunow. W twierdzy osadził też kolejnego rywala, jedynego sukcesora tronu moskiewskiego po Fiodorze, to znaczy carewicza Dymitra, najmłodszego syna Iwana Groźnego. Chłopiec zmarł w tajemniczych okolicznościach w 1591 roku. Natomiast Fiodor, ostatni z Rurykowiczów zakończył życie w 1598 roku. W wyścigu do korony Godunow pokonał wtedy rodzinę Romanowów powołującą się na pokrewieństwo z Iwanem Groźnym. I został carem. Odniósł sukcesy w walce z Tatarami, ale klęska głodu wewnątrz carstwa zachwiała jego pozycją: wybuchały powstania chłopskie, tłum zaatakował siedzibę Godunowa w Moskwie, coraz silniejsza stawała się opozycja możnych wobec cara.

Godunow trzymał się mocno. Sytuację zmieniło pojawienie się domniemanego najmłodszego syna Iwana Groźnego – cudem ocalałego Dymitra, który jeszcze przed 1600 rokiem miał przebywać w Polsce. Przeciwnicy Godunowa widzieli w nim wybawcę. Mimo początkowej nieprzychylności do domniemanego Dymitra król polski Zygmunt III Waza uznał jego prawo do tronu moskiewskiego i obiecał pomoc. Dymitr zadeklarował wsparcie w odzyskaniu przez Zygmunta korony szwedzkiej, sprowadzenie jezuitów do Moskwy oraz zawiązanie unii polsko-rosyjskiej. Tak doszło do pierwszej dymitriady jednej z kilku interwencji zbrojnych części polskiej i litewskiej magnaterii w wewnętrzne sprawy Carstwa Rosyjskiego, w celu osadzenia na tronie moskiewskich pretendentów podających się za cudem ocalałego syna Iwana Groźnego – Dymitrów Samozwańców. Dlaczego król polski, nazywany przez przeciwników niemą zmorą ze Szwecji, zaangażował się w kolejną, czy potrzebną wojnę z Moskwą i doprowadził do osadzenia na tronie carskim I Samozwańca w 1605 roku? Jaki był przebieg, skutki i znaczenie pierwszej dymitriady w relacjach polsko-rosyjskich? Czy król naprawdę uwierzył w obiecywaną przez unię z Moskwą?

LITERATURA W JEDYNCE:

11.35 - Helena Mniszkówna "Gehenna". Słuchowisko w reżyserii Andrzeja Zakrzewskiego z Joanną Żółkowską, Emilem Karewiczem, Andrzejem Zaorskim, Gabriela Kownacką i Krzysztofem Kolbergerem. Nagranie pochodzi z 1980 roku.

21.45 / 20.45 - "Królowa Margot" - XIX-wieczna powieść "płaszcza i szpady" autorstwa Aleksandra Dumasa (ojca), przedstawiająca ostatni okres panowania we Francji dynastii Walezjuszów i początku władzy Burbonów. Czyta Andrzej Ferenc (Radiobook, nagranie z roku 2007). 

23.50 - Romain Rolland "Colas  Breugnon" w interpretacji Bronisława Pawlika.


logo

 

07.00-10.00 – "Poranek Dwójki" – Paweł Siwek

 Tradycyjnie w pierwszej połowie listopada stołeczne sale koncertowe wybrzmią dźwiękami dzieł Ignacego Jana Paderewskiego – genialnego pianisty, cenionego kompozytora i jednego z głównych autorów polskiej niepodległości. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu I. J. Paderewskiego. O tegorocznej odsłonie porozmawiamy w Poranku Dwójki z dyrektorem tego wydarzenia – Wiesławem Dąbrowskim (o godz. 9.30).

W audycji także:
- wystawa w toruńskiej Galerii Wozownia: "Manifesty Izy G.";
- "Niespokojne dusze. Artystki i artyści z krakowskiej ASP" – wystawa będąca zbiorem 14 indywidualnych prezentacji, w których artyści poddają refleksji swoją dotychczasową drogę twórczą, związaną z Akademią. Co się zmieniło w ich praktyce od czasów studiów?;
- felieton językowy Nowa Mowa.

10.00-13.00 – "Kanon Dwójki" - Magdalena Łoś

10.00-11.00 – "Znacie to posłuchajcie"

Drogi do Bacha

11.00-11.10 – "To się czyta": Piotr Łopuszański "Bywalec zieleni. Bolesław Leśmian. Biografia", czyta Jarosław Gajewski

11.10-12.00 – Jean Sibelius III Symfonia C-dur op. 52, wyk. Gothenburg Symphony Orchestra, dyr. Santtu-Matias Rouvali

12.05-12.45 – Marcin Józef Żebrowski Vesperae in Visitatione Beatae Mariae Virginis, wyk. Wrocław Baroque Ensemble, dyr. Andrzej Kosendiak

12.45-13.00 – "Głosy z przeszłości": Olgierd Pisarenko

13.00-15.00 – "Muzyka w porze lunchu" – Róża Światczyńska

Radu Lupu z orkiestrą NDR w Hamburgu ( Laeiszhalle, Hamburg, 08.06.2008) Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fortepianowy c-moll KV 491, wyk.  Radu Lupu – fortepian, Orkiestra Filharmoniczna NDR, dyr. Christoph von Dohnanyi.

14.00-15.00 – Transmisja z Wigmore Hall: Kantaty Bononciniego, Caldary, Haendla i Scarlattiego

Antonio Caldara D’Improvviso; Georg Friedrich Haendel Siete rose rugiadose HWV 162; Alessandro Scarlatti Leandro, anima mia; Giovanni Battista Bononcini Lasciami un sol momento; Georg Friedrich Haendel Dolc’e pur d’ amor l’affano. Wyk. Tim Mead – kontratenor, Laurence Cummings – klawesyn, Jonathan Manson – wiolonczela.

15.00-15.10 – Pożegnania: Zbigniew Namysłowski

15.45-15.50 – Pożegnania: Janina Traczykówna

15.50-16.00 – "Słowem gramy" – Karol Furtak

Mieczysław Karłowicz, Pamiętam ciche, jasne, złote dnie do sł. K. Przerwy – Tetmajera, wyk. Kazimierz Pustelak, Orkiestra Polskiego Radia, dyr. Jerzy Gert;

Stanisław Moniuszko, Od Twojej woli z opery Hrabina, wyk. Kazimierz Pustelak,  Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Warszawie, dyr. Mieczysław Mierzejewski.

16.00-18.00 – "Wybieram Dwójkę"  – Jakub Kukla

17.30-18.00 – "O wszystkim z kulturą: Ślady pamięci" – Andrzej Mietkowski

18.00-19.00 – "Teraz jazz" – Tomasz Szachowski

Andrzej Jagodziński: "Requiem",  wyk. Trio Andrzeja Jagodzińskiego, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia" pod dyr. Anny Szostak oraz soliści – Grażyna Auguścik, Agnieszka Wilczyńska i Wojciech Myrczek

19.00-21.00 – "Filharmonia Dwójki" – Karol Furtak

Koncert zespołu  Capella Cracoviensis  na Festiwal Actus Humanus (Gdańsk, Centrum św. Jana, 09.12.2020). Jan Sebastian Bach  Motety BWV 225-230, wyk. Capella Cracoviensis, dyr. Jan Tomasz Adamus.

19.15-19.30 – "Książka do słuchania": Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit

22.00-23.00 – "Muzyczny wieczór": Fortepianiści – Andrzej Sułek

23.00-01.00 - "Nocna strefa" – Rafał Księżyk

LITERATURA W DWÓJCE:

11.00-11.10 - "To się czyta" / Gerald Durrell "Zapiski ze zwierzyńca", czyta Wojciech Solarz.

15.00-15.15 - "Literacka sjesta" / Edgar Allan Poe "Opowieść Artura Gordona Pyma", przekład Stanisława Sierosławskiego, czyta Krzysztof Kołbasiuk. 

19.15-19.30 - "Książka do słuchania" / Józef Mackiewicz "Droga donikąd", czyta Mariusz Benoit. 

logo

"Informacje po ukraińsku w Trójce" od poniedziałku do czwartku o godz. 10.30, 14.30 oraz 18.30, w piątek o godz. 10.30, 14.30 i 18.00, a w weekendy o godz. 11.00, 15.00 i 18.00.  

00.00-02.00 - "Dym Na Wodzie" – Leszek Adamczyk 

W audycji Leszka Adamczyka gratka dla miłośników zespołu The Beatles.

02.00-03.00 - "Apteka Nocna" – Jędrzej Kodymowski 

03.00-04.00 - "Studio El Muzyki" – Jerzy Kordowicz 

Gośćmi Jerzego Kordowicza będą giganci muzyki elektronicznej - Marek Biliński i Władysław Komendarek

04.00-06.00 - "Trójka Budzi" – Michał Kirmuć  

06.00-8.45 - "Pora na Trójkę" – Karol Gnat

Dzień rozrzutności i dzień oszczędzania – na co Polacy wydają najwięcej pieniędzy i w co inwestują swoje oszczędności?

Świat finansów ma swoich doradców. Podobnie jest z modą. Niektóre ubrania po czasie mogą zyskać na wartości. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią perełkę. Ubrania mogą stać się idealnym sposobem na inwestowanie. W pomocy, w wyborze odpowiednich ubrań, tak aby nie przepłacić, a w przyszłości może jeszcze na nich zarobić, przychodzi Personal Shopper. Czy warto korzystać z usług "profesjonalnych zakupiarzy”? Rozmowa: Ewa Zakrzewska - Personal Shopper

Zakupy i chęć posiadania może niestety skończyć się tragicznie. Kompulsywne wydawanie pieniędzy prowadzi do niczego innego jak zakupoholizmu. Jakie zachowania mogą zdradzać u nas początku uzależnienia od zakupów? Czy z zakupoholizmu można się wyleczyć? Rozmowa: Aleksandra Plewka - psycholog

Nie każdy wie czym jest bitcoin ale chyba każdy już słyszał te nazwę. Kryptowaluty stały się nową metodą inwestycji pieniędzy. Dodatkowo niektóre instytucje powoli wprowadzają możliwość przeprowadzania transakcji za pomocą kryptowalut. Przygotował: Filip Karman.

8.45-9.00 - "Salon Polityczny Trójki" –Beata Michniewicz

Gość: prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki

9.00-12.00 – "Trójka Przed Południem" – Witold Lazar

Trójkowy punkt techniczny – 100 lat temu z Pierwszej Polskiej Fabryki Lokomotyw Fablok wyjechał pierwszy prawdziwie polski parowóz. W Trójkowym Punkcie Technicznym opowiemy o parowozie serii  Tr21, który swego czasu podbijał światowe rynki i zdobywał laury na międzynarodowych wystawach. Podczas audycji opiszemy także możliwości techniczne Tr21 i porównamy je do obecnie do obecnie kursujących po polskich torach konstrukcji. Nie zabraknie także historii o samym chrzanowskim Fablok-u, który powstał w zaledwie trzy lata i po dziś dzień uznawany jest za wybitne osiągnięcie architektury przemysłowej międzywojennej Polski.

12.00-15.00 – "Trójka Do Trzeciej" – Katarzyna Cygler

Znamy już termin publikacji biografii księcia Harry'ego. Ukaże się ona na początku przyszłego roku. Termin premiery książki został przesunięty ze względu na żałobę (pierwotnie miała ukazać się w listopadzie b.r.). Gość: Wioletta Wilk-Turska, ekspertka do spraw monarchii brytyjskiej.

Po 75 latach odkryto, że obraz słynnego holenderskiego abstrakcjonisty Pieta Mondriana powieszono do góry nogami. Do takiej sytuacji doszło początkowo w muzeum sztuki w Nowym Jorku, a potem w Düsseldorfie. Mimo odkrycia błędu w ekspozycji, obraz będzie nadal prezentowany tak jak przez ostatnie 75 lat. Gość: Marek Sobczyk, malarz, abstrakcjonista

47 lat temu ukazał się singiel Bohemian Rhapsody zespołu Queen. Rocznica ta będzie przyczynkiem do rozmowy o zespole z przedstawicielem red. muzycznej Programu III Polskiego Radia.

Trwa trzeci dzień kwesty na warszawskich Powązkach. W tym roku kwestować będzie aż 350 znanych osób. Cel akcji, jak co roku jest ten sam - zbieranie datków na odrestaurowanie grobów

Finał poniedziałkowej odsłony romantycznego konkursu w Trójce

15.00-19.00 – "Zapraszamy do Trójki" – Piotr Łodej 

Ostatnie chwile przed dniem wszystkich świętych poświęcamy na porządki i przygotowania. Warto zadbać, by ten czas spędzić bezpiecznie i bez zbędnego stresu. Ten okres to także zmiany w organizacji ruchu.

18.10 Trójkowy Komentarz Dnia - Bartłomiej Graczak

19.00-21.00 - "W Tonacji Trójki" – Michał Grabkowski 

21.00-22.00 - "Klub Trójki" – Magdalena Drohomirecka 

W październiku obchodzimy 10 rocznicę śmierci barda Solidarności Przemysława Gintrowskiego.

Na początku lat 90. ubiegłego wieku razem z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim tworzyli niezapomniane do dzisiaj artystyczne, niepodległościowe trio. Zbigniew Herbert, który u innych artystów nie tolerował wykorzystywania swoich wierszy to tworzenia muzycznych utworów, żartobliwie określał się tekściarzem Gintrowskiego. O fenomenie i znaczeniu tego artysty jak i jego twórczości

Goście: Jacek Pawłowicz, historyk, Wicedyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

              Tadeusz Płużański, historyk, dziennikarz, publicysta

               Leszek Czajkowski, piosenkarz, poeta, kompozytor

22.00-23.00 - "Wieczór w Trójce" – Monika Suszek

Premiera reportażu: zmarł Tomasz Wójtowicz legendarny polski siatkarz. Mistrz świata i olimpijski. W plebiscycie na najlepszego siatkarza XX wieku był w finałowej ósemce. Wspomnienia o zmarłym sportowcu.

23.00-00.00 - "Trzy Kwadranse Jazzu" - Jan Ptaszyn Wróblewski
Wojciech Karolak rozpocznie podróż Jana Ptaszyna Wróblewskiego po krainie jazzu.

logo

22.06 - "Towarzystwo niepokornych" - Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki i Jan Ruman

Jakie miejsce w nasze historii zajmują Żołnierze Wyklęci, dlaczego tak ważne jest przywoływanie historii ich życia i walki? W audycji rozmowa z Jarosławem Wróblewskim z Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

23.35 - "Rząd 2, miejsce 4” - Konrad Szczebiot

Teatr Telewizji świętuje 70. lecie działalności. Pierwszy spektakl wyemitowano niewiele ponad rok po rozpoczęciu nadawania przez Telewizję Polską, była to sztuka "Okno w lesie" w reżyserii Józefa Słotwińskiego. O znaczeniu i dorobku tej instytucji będą mówić goście Konrada Szczebiota: prof. Bożena Frankowska, krytyk, historyk teatru, wiceprzewodnicząca Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT/IATC), dr Tomasz Miłkowski, krytyk teatralny i literacki oraz Stefan Friedmann, aktor filmowy i teatralny. 

.

Płyta tygodnia –  Editors  „EBM”

Pulsująca elektronika, syntezatory inspirowane latami 80. i epickie, napędzające podkłady perkusyjne  - tak brzmi najnowszy album Editors zatytułowany EBM. Dodatkowo skład Editors poszerzył się o jednego członka. Jest nim Benjamin Power, znany pod pseudonimem Blank Mass. Płyta do zdobycia codzienne w audycji „Muzyczny Lunch” między godz. 13 a 14.

06.00-09.00 – "Pierwsze słyszę" – Kamil Jasieński

Studenci Politechniki Wrocławskiej z koła naukowego White Hats przygotowali kampanię społeczną na temat bezpiecznego poruszania się po świecie bankowości elektronicznej. Celem projektu, oprócz przybliżenia historii bankowości w sieci, jest pokazanie, jak można uniknąć oszustwa w sieci oraz w jaki sposób należy dbać o bezpieczeństwo swojego konta.

12.00-13.00 – "Stacja Nauka" – Ada Janiszewska

Filip Piękoś ma 15 lat i jest z Jarosławia. Sam stworzył pierwszą na świecie klawiaturę do każdego sprzętu IT dla osób całkowicie sparaliżowanych.

14.00-15.00 – "Dajesz radę" – Kacper Kowalczyk

Koszatniczki, czyli nowe zwierzęta w domu. Wielu  przyszłych opiekunów tych gryzoni podchodzi do nich jak do szczurów. Koszatniczki jednak, mimo że należą do tego samego rzędu, są zupełnie innymi zwierzętami. Zjadają inne pokarmy, potrzebują innego wyposażenia klatki i wreszcie prezentują inną paletę zachowań, które trzeba znać, by zrozumieć ten gatunek.

15.00-17.00 – "Czat Czwórki" – Piotr Firan

Informator Maturzysty: Jakie terminy powinni zapamiętać uczniowie klas maturalnych z opiniami psychologicznymi i orzeczeniami? Nowy trend w turystyce - jadą na wakacje, aby … się wyspać. Rośnie liczba osób, które podróżują, aby poprawić swoją jakość snu, a od czasu pandemii ten trend osiągnął dużą popularność.

19.00-20.00 – "Wieczór Rezydentów" – Kacper Ponichtera.

Muzyka elektroniczna, klubowe nowości, parkietowe szlagiery, ale też przyszłe hity.

20.00-21.30 – "Strefa prywatna" Weronika Puszkar

Dlaczego lubimy się bać? Co się dzieje w mózgu, gdy się boimy? Dlaczego niektórzy z nas lubią się bać? Jaki musi być warunek, żeby strach nam się podobał? Czym się różni lęk od strachu? Kim są ludzie nieustraszeni (prawie)? A co jeśli strach przed czymś nas paraliżuje? Jak można sobie z nim poradzić? I czy trzeba? Zapytamy o to Małgorzatę Osuwiecką, psychologa z SWPS.


logo

07.00 – 10.00 – "Poranek w PRD" - Pękata, podłużna, mała jak piłka tenisowa, wielka jak arbuz, prążkowana, zielona w kropki, z wypustkami na skórce albo gładka jak lustro… Rodzina dyniowatych to aż 120 rodzajów tego warzywa. Nic więc dziwnego, że taki przekrój kształtów, kolorów i typów stał się przyczynkiem do organizowania konkursów z nią w roli głównej. Dziś w tej roli wystąpi w Poranku. Czas na dynię!

11.00 – 12.00 – "Leszek i Miś Michaś" - Razem ze słuchaczami odwiedzimy brytyjskie Królewskie Ogrody Botaniczne. To tam można spacerować ponad wierzchołkami drzew. To pomoże objaśnić Misiowi naturę i to które drzewa maja liście a które igiełki.

15.00 – 18.00 – "Popołudnik w PRD" – Pomysły na przebrania halloweenowe. Za kogo lub za co możemy się przebrać i jak własnoręcznie wykonać takie kostiumy. Co nam się przyda?

21.00 – 23.00 – "Strefa Rodzica" - Jak wygląda ojcostwo według najnowszych badań naukowych? GOŚĆ: Dr Kamil Janowicz - psycholog, certyfikowany tutor akademicki, pracuje  na Uniwersytecie SWPS; naukowo zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami dot. przygotowania do rodzicielstwa i rozwoju tożsamości. Członek Rady Programowej Fundacji Share the Care. Współpracuje także z Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę i Fundacją Odzyskani. Autor bloga popularno-naukowego nt. ojcostwa i wychowania Father_ing. Prowadzi także warsztaty dla rodziców.

..

08.00 - Laureaci nagrody PR - Anna Skulski

Anna Skulska prezentuje fragmenty recitalu z Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju (2010, 2012) zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 2015 roku Seong-Jin Cho. Zabrzmią m.in. Etiudy op. 10 oraz Polonez As-dur op. 53 Chopina, a także kompozycje Liszta (La Campanella) i Ravela (poemat La Valse).

17.00 - "Linie i pięciolinie" - Jakub Beczek

Jakub Beczek - wybitny krytyk literacki, znany z publikowanej na naszym portalu autorskiej rubryki „Ut musica poesis”, przybliżać Państwu będzie związki polskiej literatury i muzyki. Zapraszamy na drugą część mini cyklu poświęconego Jarosławowi Iwaszkiewiczowi. W programie zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, m.in. Scherzo h-moll op. 20 w interpretacji Ivo Pogorelicha, Wariacje B-dur op. 2 w wykonaniu Krzysztofa Jabłońskiego z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jacka Kaspszyka, a także Scherzo E-dur op. 54 pod palcami Krystiana Zimermana.

22.00 - "Czarne na białych" - Jakub Puchalski

Jakub Puchalski nakreśli sylwetkę prawdziwej "damy fortepianu” – Cecile Genhart – szwajcarskiej pianistki i nauczycielki, studentki samego Ferruccia Busoniego. W programie zabrzmią m.in. pierwsza część Sonaty h-moll Fryderyka Chopina, Kinderszenen Roberta Schumanna, Chaconne Johanna Sebastiana Bacha oraz Wariacje nt. Haendla Johannesa Brahmsa.

Zapraszamy!

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU