Polskie Radio

Trójka Burta Bacharacha – wspominamy giganta muzyki popularnej

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2023 16:25
"Walk on By", "Raindrops Keep Fallin' on My Head", "I Just Don't Know What to Do with Myself" – to tylko trzy spośród dziesiątek niezapomnianych przebojów, jakie pozostawił po sobie Burt Bacharach. Genialny kompozytor zmarł w wieku 94 lat.
Burt Bacharach pożegnał się ze światem w wieku 94 lat
Burt Bacharach pożegnał się ze światem w wieku 94 latFoto: PAP/Photoshot/Simon Jay Price

"Już nigdy nie będzie takiego kompozytora jak on, zbyt wysoko zawiesił poprzeczkę" – napisała na Twitterze po śmierci Burta Bacharacha sławna wokalistka Sheryl Crow. "Jego piosenki będą żyć wiecznie" – orzekł Brian Wilson, lider grupy The Beach Boys. W podobnym tonie wypowiadają się wszyscy, którzy mieli zaszczyt znać osobiście lub tylko z piosenek jednego z najwybitniejszych twórców muzyki popularnej XX wieku.

"Muzyka jest inspiracją sama dla siebie. Możesz ją tworzyć, tylko tworząc ją" – ten cytat z Bacharacha, przypomniany w pożegnalnym poście przez Tony'ego Benneta, pokazuje nastawienie, jakie miał do swojej pracy zmarły kompozytor. W trakcie trwającej grubo ponad pół wieku kariery niestrudzenie pisał kolejne piosenki; pozostawił po sobie opasły katalog, z którego skorzystało ponad tysiąc artystów! Niejako przy okazji Bacharach zdobył sześć nagród Grammy i trzy Oscary za swoje kompozycje wykorzystane w filmach.

Oto trzy sztandarowe utwory autorstwa Bacharacha, które zna każdy fan muzyki (choć pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, kto był ich kompozytorem):

"Walk on By"

Przebój Dionne Warwick z 1964 roku to absolutny kanon muzyki popularnej. Aż trudno uwierzyć, że pierwotnie był to jedynie utwór ze strony B singla z zupełnie innym nagraniem. Uratował go DJ jednej z nowojorskich stacji radiowych, który odtwarzał go uparcie na antenie, wbrew woli szefów wytwórni płytowej. Do wyboru mamy także późniejsze wersje m.in. takich artystów, jak Isaac Hayes, Gloria Gaynor, Cyndi Lauper czy grupa The Stranglers. 

źródło: YouTube / Dionne Warwick

"Raindrops Keep Fallin' on My Head"

Ta wesoła melodia, napisana specjalnie do filmu "Butch Cassidy i Sundance Kid" z 1969 roku, przyniosła Bacharachowi Oscara. Zaśpiewał ją w oryginale nieco już zapomniany wokalista B.J. Thomas, choć podobno proponowano ją też Bobowi Dylanowi i Rayowi Stevensowi, którzy jednak odmówili. Artysta z Oklahomy powinien im podziękować, bo grymaszenie kolegów po fachu przyniosło mu jeden z największych przebojów w karierze.

źródło: YouTube / TheBJThomas

"I Just Don't Know What to Do with Myself"

Ten utwór stosunkowo długo przebijał się do masowej świadomości. Pierwsza wersja, nagrana w 1962 roku przez wokalistę R&B Chucka Jacksona, na ponad dwie dekady wylądowała w szufladzie wytwórni płytowej. Sympatii fanów nie zaskarbiło sobie też soulowe wykonanie Tommy'ego Hunta. Przebój zrobiła z tej kompozycji dopiero Dusty Springfield w 1964 roku. Piosenka trafiła także do uszu fanów muzyki rockowej, za sprawą duetu The White Stripes, który własną, surowo-garażową wersję umieścił na albumie "Elephant" z 2003 roku.

źródło: YouTube / The White Stripes

kc