Polskie Radio

Królowa rock and rolla Tina Turner nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2023 20:47
Nie żyje królowa rock and rolla. Tina Turner - tancerka, piosenkarka i pisarka - zmarła po długiej chorobie w swoim domu w szwajcarskim Küsnacht. Artystka miała 83 lata. 
W wieku 83 lat zmarła Tina Turner - tancerka, aktorka i pisarka. Przez wielu nazywana królową rock and rolla
W wieku 83 lat zmarła Tina Turner - tancerka, aktorka i pisarka. Przez wielu nazywana królową rock and rollaFoto: PAP/DPA

"Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Tiny Turner. Swoją muzyką i bezgraniczną pasją do życia oczarowała miliony fanów na całym świecie i zainspirowała przyszłe gwiazdy" - czytamy w oświadczeniu. 

Tina Turner, a właściwie Anna Mae Bullock, urodziła się 26 listopada 1939 roku w Stanach Zjednoczonych. Karierę rozpoczęła w latach 50. XX wieku, w duecie z mężem Ike'iem Turnerem. Ale to jako solistka zdobyła największą popularność. Największe sukcesy odnosiła w latach 80. 

Była najczęściej nagradzaną artystką rockandrollową w historii przemysłu fonograficznego - laureatką 70 nagród muzycznych, w tym aż ośmiu nagród GrammyJej koncert w Rio de Janeiro w 1988 roku zgromadził 180 tys. widzów, co jest jednym z rekordów. W latach 90. zaśpiewała też piosenkę "Goldeneye" do filmu o Jamesie Bondzie o tym samym tytule.

Goldeneye (2003 Remaster)/ Tina Turner

Jej charakterystyczny, chropawy głos znali wszyscy. Tina Turner wylansowała takie światowe przeboje, jak: "Simply the Best", "What's Love Got To Do With It", "We Don't Need Another Hero", "Private Dancer" czy "Tonight".

Tina Turner - Tonight (with David Bowie) [Live]/ Tina Turner


"Private Dancer" i inne wielkie przeboje 

Wydany w 1984 roku piąty solowy album Tiny był dla niej przełomem zarówno artystycznym, jak i życiowym. Po latach wychodzenia z małżeńskiej traumy, którą zgotował wokalistce jej uzależniony od narkotyków i od przemocy mąż Ike, oraz po serii niezauważonych albumów solowych płyta "Private Dancer" była jak ożywczy wiatr w żagle.

- Wyrobiłam się z tą płytą w dwa tygodnie. W tydzień nagrałam wszystkie moje wokale, spotkałam się z producentami, zmiksowali w trybie natychmiastowym. Wszystko od początku do końca trwało miesiąc - wspominała w Trójkowej audycji Tina Turner.

Posłuchaj
00:54 12373739_tina.mp3 Tina Turner nie żyje (IAR)

 

Sukces na miarę kariery 

Album okazał się największym sukcesem w karierze Tiny Turner. Na całym świecie sprzedał się do tej pory w prawie 25 mln egzemplarzy. W 1985 roku Tina za tę płytę zgarnęła cztery statuetki Grammy. Do największego przeboju z płyty artystka początkowo nie była przekonana.

- Co to za dziwna piosneczka, to nie jest rock'n'roll - wspominała w Trójkowym reportażu swoją reakcję na propozycję nagrania piosenki angielskiego kompozytora Terry'ego Brittena - "What's Love Got to Do with It".

- Nie miałam pojęcia, jak się coś takiego śpiewa, byłam wtedy bardziej wykonawczynią niż aktywnie nagrywającą artystką. Głowiłam się, jak coś takiego nagrać. Terry zmienił dla mnie tonację, refren. Zaśpiewałam ponownie i zaczęło mi się podobać. To jedna z tych piosenek, które - jak masz szczęście - dostajesz raz na dekadę. Podbity reggae'ową pulsacją utwór przez kapitułę nagrody Grammy został uznany za piosenkę roku 1985.

Tina Turner - What's Love Got To Do With It (Official Music Video) / Tina Turner

IAR/PAP/zch/ PR3