Polskie Radio

Centralny Port Komunikacyjny - przyszłość projektu

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2023 11:01
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. 
CPK może zostać największym lotniskiem Europy Środkowo-Wschodniej
CPK może zostać największym lotniskiem Europy Środkowo-WschodniejFoto: Spółka CPK

W ramach projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. ha ma być wybudowany port lotniczy. Pierwszy etap lotniska, czyli dwie równoległe drogi startowe i infrastruktura do obsługi 40 mln pasażerów, ma zostać uruchomiony w 2028 roku. Plan Generalny Centralnego Portu Komunikacyjnego zakłada, że następnie port będzie w sposób modułowy rozbudowywany. Spółka CPK jest w stu procentach własnością Skarbu Państwa.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Centralny Port Komunikacyjny jest jednym z kluczowych dla Polski projektów i zapowiedział, że będzie go bronił korzystając ze swoich prezydenckich uprawień. O wstrzymaniu realizacji CPK mówią z kolei przeciwnicy inwestycji, w tym politycy Koalicji Obywatelskiej.

O Centralnym Porcie Komunikacyjnym, przyszłości tego projektu, będziemy rozmawiać w audycji "Gdzie jest Pan Cogito". Goście:

  • prof. Mariusz Andrzejewski (ekonomista, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie)
  • Andrzej Banucha (ekspert zarządzania strategicznego w logistyce)
  • gen. bryg. Dariusz Wroński (pilot, były szef wojsk aeromobilnych)

***

Do wysłuchania audycji "Gdzie jest Pan Cogito", w niedzielę (19.11) po godz. 15.10, zaprasza Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

kk