Polskie Radio
Section05
centralny port komunikacyjny

"Deklaracje padły wprost i konkretnie". Prezydent o ustaleniach po Radzie Gabinetowej

Uzyskałem deklaracje i będę ich teraz pilnował - powiedział prezydent Andrzej Duda po rozmowach w ramach Rady Gabinetowej, dotyczących strategicznych projektów zainicjowanych przez poprzedni rząd. Opisując przebieg spotkania, ocenił w wywiadzie dla Interii, że w większości przypadków były jasne deklaracje o chęci kontynuacji i woli realizacji tych inwestycji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Andrzej Duda centralny port komunikacyjny Prokuratura Krajowa aborcja

Eksperci: trzeba będzie dopasować ulgi w podatkach i tarcze antyinflacyjne do możliwości budżetu państwa

Za kilka miesięcy trzeba będzie urealnić kampanijne obietnice, które  stopniu obciążają finanse publiczne z deficytem zbliżającym się do 6 proc. Specjalnego namysłu wymaga likwidacja tarczy blokującej wzrost cen anergii. Powinno się to odbyć stopniowo bez szoku dla rodzin i firm  - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego i Marek Kłoczko, prezes Krajowej Izby Gospodarczej (KIG).
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA podatki emerytura centralny port komunikacyjny rząd wybory w Polsce dług publiczny finanse publiczne

Co dalej z CPK? Wiceminister: nie mówimy, że to zły projekt

- Osobiście uważam, że CPK jest potrzebny, a infrastruktura, która powstaje, głównie kolejowa, jest wręcz niezbędna - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister aktywów państwowych Marcin Kulasek. Pytany o przyszłość Centralnego Portu Komunikacyjnego wskazał, że potrzebny jest audyt.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka inwestycje centralny port komunikacyjny transport Agnieszka Drążkiewicz Marcin Kulasek

SONDAŻ Polacy chcą kontynuacji budowy CPK, elektrowni jądrowej i terminala w Świnoujściu. Zobacz najnowszy sondaż

58,2 proc. ankietowanych w sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" chce, aby rząd Donalda Tuska kontynuował budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego. Większość uczestników opublikowanego w środę sondażu dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" oceniło, że obecny rząd powinien także kontynuować budowę elektrowni jądrowej oraz terminala kontenerowego w Świnoujściu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA sondaż atom centralny port komunikacyjny elektrownia atomowa Świnoujście GOSPODARKA infrastruktura

Premier zapowiedział zmiany w ustawie o CPK. Prezydent odniósł się do kwestii audytu

- Rząd przygotuje projekt zmian w ustawie o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, aby znów na rzecz tej inwestycji pracowało Ministerstwo Infrastruktury - zapowiedział premier Donald Tusk na posiedzeniu Rady Gabinetowej. Z kolei prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie ma nic przeciwko temu, aby badać, czy pieniądze na CPK zostały wydane optymalnie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA prezydent Andrzej Duda premier Donald Tusk polityka centralny port komunikacyjny inwestycje rozwój infrastruktura GOSPODARKA

Eksperci: polski i europejski rynek rolny muszą być chronione przed cenowym dumpingiem

Polityka celna UE powinna chronić państwa członkowie przez dumpingowymi działaniami wielkich koncernów rolnych zarządzanych na Ukrainie przez oligarchów często rejestrujących spółki w rajach podatkowych - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": dr Artur Bartoszewicz z SGH i Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Omawiali także kwestię kluczowych inwestycji w Polsce, które uwzględniając zasadność ich audytu, powinny być pilnie realizowane. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wojna na Ukrainie zboże centralny port komunikacyjny

Rozwój lotnisk w Polsce. Maciej Lasek nie wyklucza powrotu do inwestycji na Okęciu

- Niezależnie od decyzji, jaka zostanie podjęta w sprawie lotniska centralnego, jesteśmy już zakładnikami ograniczonej przepustowości na Okęciu - powiedział pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek. Dodał, że jest możliwy bardzo szybko powrót do inwestycji na Lotnisku Chopina. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny transport logistyka lotnictwo lotnisko w Modlinie Lotnisko Chopina Okęcie LOT turystyka

Maciej Lasek o CPK: musimy postawić ten projekt z głowy na nogi

- Od wyniku audytu zależy, czy jesteśmy w stanie wybudować CPK w zaplanowanej formie. Musimy postawić ten projekt z głowy na nogi, żeby powiedzieć, co jesteśmy w stanie zrobić - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia Maciej Lasek, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Lasek Trójka Beata Michniewicz centralny port komunikacyjny inwestycje POLSKA polityka

"Polska potrzebuje dużego lotniska cargo i wojskowego". Poseł PSL o CPK

- Część lotniskowa CPK raczej nie budzi zastrzeżeń, Polska potrzebuje dużego lotniska cargo i dużego lotniska wojskowego. Prawdopodobnie byłoby celowym ulokowanie takiego lotniska centralnie - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PSL Władysław Teofil Bartoszewski. Stwierdził też, że "duże zastrzeżenia budzą połączenia kolejowe".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA inwestycje centralny port komunikacyjny Władysław Teofil Bartoszewski

PR24 Audyt CPK. Paulina Matysiak i Władysław Teofil Bartoszewski gośćmi Sylwii Naukowicz

Pełnomocnik rządu do spraw budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego, Maciej Lasek, przedstawił w Sejmie informację dotyczącą budowy CPK. Zapowiedział, że przed podjęciem decyzji o dalszych losach projektu zostanie przeprowadzony szczegółowy audyt. O sprawie CPK i audytu w spółce dyskutowali w Polskim Radiu 24 Paulina Matysiak z Lewicy i Władysław Teofil Bartoszewski z PSL-Trzeciej Drogi.
Zobacz więcej na temat:  Paulina Matysiak Władysław Teofil Bartoszewski centralny port komunikacyjny

PR24 Audyt spółki CPK. Napieralski: prokuratura powinna dokładnie sprawdzić, na co szły pieniądze

- Słyszymy, że wydaliśmy dwa miliardy na CPK, a Polkom i Polakom proponowano śmieszne pieniądze za ich duże domy i ziemię, żeby ich przesiedlić. Tam powinna wejść prokuratura, może CBA, sprawdzić dokładnie, na co szły pieniądze - powiedział w Polskim Radiu 24 poseł PO Grzegorz Napieralski. Jak mówił, teraz "na czele prac nad CPK, i kontroli tego, jest pan Maciej Lasek, który bardzo dokładnie zna branżę lotniczą, wie, na czym polegają kwestie gospodarczo-biznesowe lotnisk".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Grzegorz Napieralski centralny port komunikacyjny inwestycje lotnictwo