Polskie Radio

Dziadek i babcia. Jaka jest ich rola współcześnie?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2024 08:20
Dni Dziadka i Babci to okazja do rozmowy o społecznej roli osób starszych (choć nie zawsze, bo babcią czy dziadkiem można przecież zostać równie dobrze w wieku 40 lat). Czy jesteśmy społeczeństwem wielopokoleniowym, czy mobilność zawodowa nie wpłynęła na rodzinne więzi i jaka jest rola dziadków w wychowaniu kolejnego pokolenia?
Dziadkowie i babcie obchodzą właśnie swoje święto
Dziadkowie i babcie obchodzą właśnie swoje świętoFoto: Shutterstock.com/Photographee.eu

To wyjątkowy i bardzo wyczekiwany moment. Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków, którzy zagoszczą tego dnia na widowni. Jacy są współcześni dziadkowie, a jakie są współczesne babcie?

Gościem audycji będzie dr Marta Majorczyk z Uniwersytetu SWPS. 

Poza tym w audycji:

- Okres wyjazdów feryjnych, to planowanie tras, marszrut, wyszukiwanie atrakcji. Czy robimy to jeszcze "analogowo", czy może bez telefonu komórkowego jesteśmy jak "bez ręki", a brak zasięgu bywa największym problemem, gdy wyjedziemy poza miejsce zamieszkania? Mapa, przewodnik, orientacja w terenie - takie umiejętności odchodzą do lamusa. Może jednak warto mieć taki "analogowy backup"? 

- Lektura w "Czterech porach roku". Od 8 do 26 stycznia słuchowisko wg powieści Gustava Flauberta "Pani Bovary", reż. Henryk Rozen. Występują: Marta Lipińska, Jerzy Kamas, Bronisław Pawlik (archiwum PR, 1984).

- Konkurs "Kto to, co to".

Czytaj także:

***

Na "Cztery pory roku" w poniedziałek (22.01) w godz. 9.00-12.00 zaprasza Jakub Marcinowicz.

DS/pr