Polskie Radio
Section05
babcia

Babcie i dziadkowie kiedyś i dziś. Jak zmieniała się ich rola?

Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków, którzy zagoszczą tego dnia na widowni. To także okazja do zastanowienia się nad tym, jak zmieniała się rola babci i dziadka w naszym społeczeństwie. Jaki mają oni wpływ na wychowanie kolejnego pokolenia?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka

Magda Umer w Trójce: nie jestem babcią, którą chciałabym być

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta niezwykłe. Bo przecież to babcia i dziadek często są tymi osobami, które opiekują się dziećmi, opowiadają bajki, często rozpieszczają, przynosząc słodycze i łamiąc rodzicielskie zakazy. I właśnie Dniu Babci Zagadkowe Studio odwiedziła Magda Umer, wspaniała artystka, która jest także mamą i babcią. W rozmowie z Katarzyną Stoparczyk opowiedziała o tym, co to dla niej znaczy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka rodzina dzieci Magda Umer Katarzyna Stoparczyk Trójka

"Babcia to ja!" Premierowy reportaż Antoniego Rokickiego [POSŁUCHAJ]

Magdalena Iwańska pracuje w jednej z warszawskich agencji reklamowych. Kieruje działem contentu i produkcji. Razem ze swoim zespołem zajmuje się m.in. promocją znanych marek. Magdalena uwielbia sztukę oraz modę. Ma córkę Natalię i dwie wnuczki: Rysię oraz Florcię, z którymi często spędza czas. Jest nietypową babcią, łamiącą pewne stereotypy. 
Zobacz więcej na temat:  reportaż w Jedynce Antoni Rokicki praca społeczeństwo pr poleca

Czego dziadkowie mogą nauczyć się od dzieci i dwrotnie?

- Jestem za tym, żeby nie tracić w sobie ciekawości życia i wzorować się na dzieciach. Dzieci mają ciekawość życia bo jeszcze niewiele wiedzą, a osoby starsze nie powinny być w tyle z wiedzą na temat zmieniającego się świata - powiedziała w Polskim Radiu Dzieciom Mądra Babcia, która podzieliła się swoimi pomysłami na bycie szczęśliwą babcią nie oceniającą, który ze światów jest lepszy: ten najnowszy czy ten zamierzchły.
Zobacz więcej na temat:  senior wychowanie dziadek Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Anna Sobczyńska: warto wrócić do Polski, nie dzielą nas już kilometry, samoloty

Rodzina, przyjaciele, tęsknota za Lubelszczyzną – to tylko kilka powodów z długiej listy, dla których warto było zostawić za sobą Irlandię Północną i wrócić do Polski – przyznaje Anna Sobczyńska, po 11 latach spędzonych na emigracji. I dodaje, że powrót do siebie, do domu to spełnienie własnych aspiracji i marzeń.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa rodzina rodzina na swoim Lubelszczyzna Irlandia Północna kury Małgorzata Frydrych

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM kino alkoholizm dzieci dzieciństwo ojciec rodzina alkohol