Polskie Radio
Section05
Dzień Dziadka

Babcie i dziadkowie kiedyś i dziś. Jak zmieniała się ich rola?

Dzień Babci i Dziadka to wielkie święto, szczególnie hucznie obchodzone w przedszkolach i szkołach podstawowych. Wiele dzieci z wypiekami na twarzy przygotowuje przedstawienia i drobne upominki dla dziadków, którzy zagoszczą tego dnia na widowni. To także okazja do zastanowienia się nad tym, jak zmieniała się rola babci i dziadka w naszym społeczeństwie. Jaki mają oni wpływ na wychowanie kolejnego pokolenia?
Zobacz więcej na temat:  Kuba Marcinowicz babcia dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka

TYLKO U NAS Dzień Babci i Dziadka w Sejmie. Przyszły tłumy. Byliśmy na miejscu

Świątynia polskiej demokracji gości dziś dwa pokolenia Polaków - babcie i dziadków wraz z wnuczętami. Odwiedzający mogą zobaczyć nie tylko salę, w której odbywają się posiedzenia Sejmu, ale również miejsca, które przeważnie są niedostępne dla obywateli, jak np. gabinet marszałka Sejmu. To wszystko z okazji Dnia Babci i Dziadka. 
Zobacz więcej na temat:  Sejm Dzień Babci Dzień Dziadka TYLKO U NAS Szymon Hołownia

PR24 "Dwa spojrzenia". Grażyna Barszczewska i Tomasz Adamek o byciu babcią i dziadkiem

W niedzielę przypada Dzień Babci, a w poniedziałek - Dzień Dziadka. Wnuczęta rysują laurki, kupują kwiaty i czekoladki, niosąc je swoim ukochanym dziadkom i babciom. Ale jak to jest być babcią? O tym w Polskim Radiu 24 mówiła aktorka Grażyna Barszczewska - babcia doświadczona. O byciu dziadkiem mówił "nowicjusz" w tej dziedzinie - bokser Tomasz Adamek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Porzeziński Grażyna Barszczewska Tomasz Adamek Dzień Babci Dzień Dziadka rodzina

Magda Umer w Trójce: nie jestem babcią, którą chciałabym być

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta niezwykłe. Bo przecież to babcia i dziadek często są tymi osobami, które opiekują się dziećmi, opowiadają bajki, często rozpieszczają, przynosząc słodycze i łamiąc rodzicielskie zakazy. I właśnie Dniu Babci Zagadkowe Studio odwiedziła Magda Umer, wspaniała artystka, która jest także mamą i babcią. W rozmowie z Katarzyną Stoparczyk opowiedziała o tym, co to dla niej znaczy.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA babcia dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka rodzina dzieci Magda Umer Katarzyna Stoparczyk Trójka

Dzień Babci i Dziadka! Muzyczne dedykacje od wnuków w Polskim Radiu Dzieciom

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do wspólnego świętowania dni Babci i Dziadka. Dziennikarze stacji przygotowali specjalne audycje, między innymi wyjątkowe wydanie "Dziecięcego koncertu życzeń", podczas którego najmłodsi słuchacze mogli dedykować piosenki ukochanym babciom i dziadkom. Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji!
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka radio dla dzieci DAB+ Ferie zimowe

Marta Berdzik o byciu pełnoetatową babcią przez ocean

„Moja córka wyszła za mąż za Meksykanina i podążając za głosem serca, wyjechała z Polski. Mają dwoje dzieci: Krzysia i Ludwikę. I tak na przekór geograficznej odległości, różnicy czasu a ostatnio również pandemii i izolacji społecznej, jestem pełnoetatową babcią” - mówi Marta Berdzik, mama Polki na stałe mieszkającej w Meksyku.
Zobacz więcej na temat:  emigracja rodzina rodzina na swoim Meksyk Dzień Dziadka Dzień Babci dzieci wychowanie Małgorzata Frydrych

Łączność międzypokoleniowa nie tylko w Dniu Babci i Dziadka

Często rozmawiając z babciami i dziadkami zapominamy, że oni też byli kiedyś dziećmi. "Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby?" - tak brzmią słowa z zeszytu, który może stać się swoistym pomostem między pokoleniami. Współautorką publikacji "Babciu! Dziadku! Opowiedz mi! Zeszyt o dzieciństwie babci i dziadka" jest gość Strefy Rodzica na antenie Polskiego Radia Dzieciom Barbara Caillot-Dubus.
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka Strefa Rodzica rodzice rodzicielstwo wychowanie radio dla dzieci radio dla rodziców

TYLKO U NAS Maldini, Marusarz, Kasai - "Dziadkowie" świata sportu

Od trójpokoleniowych futbolowych familii, przez pseudonim słynnego narciarza i patrioty, aż po grę treningową, której nienawidzą piłkarze z brakami w technice. Z okazji Dnia Dziadka, który – niemal tylko w Polsce – obchodzony jest 22 stycznia przypominamy, że w świecie sportu „dziadek” ma wiele znaczeń.
Zobacz więcej na temat:  SPORT ac milan Piłka nożna Dzień Dziadka kamil glik dziadek Skoki narciarskie

Dla życzliwej pamięci. Babcie i Dziadkowie w muzycznych wspomnieniach

Na gruncie zwykłych, ludzkich, rodzinnych relacji często zdarza się, że dziadkowie spełniają ważniejszą rolę, niż rodzice. Tym samym pozostają we wdzięcznej pamięci oraz w sercach na zawsze… – Ja też mam wiele do zawdzięczenia babci. Choćby to, że dzięki niej poznałam radio od środka już w dzieciństwie – zaznaczyła Monika Małkowska i zaprosiła na audycję "Francuski łącznik".
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Monika Małkowska babcia dziadek Dzień Babci Dzień Dziadka Jacques Brel Mieczysław Fogg

Dziadek, babcia i tai chi. Sztuka walki dla seniorów

Ruch jest zalecany wszystkim bez względu na wiek, a więc także naszym dziadkom i babciom. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że formą ruchu często uprawianą przez seniorów jest… tai chi. – Nieustannie przychodzą do mnie nowe osoby w wieku emerytalnym, dlatego, że tai chi polecają im lekarze – zaskakuje instruktor tej specyficznej sztuki walki Andrzej Kalisz. Na czym poleca tai chi i jak wpływa na kondycję osób starszych?
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Miara Trójka Dzień Dziadka senior aktywność fizyczna sztuki walki tai chi Chiny ruch społeczeństwo

Wyjątkowy weekend z Babcią i Dziadkiem w PR Dzieciom

Z okazji Dnia Babci oraz Dnia Dziadka Polskie Radio Dzieciom przygotowało na ten weekend audycje specjalne oraz akcje, które pozwolą najmłodszym słuchaczom zrobić dziadkom niezapomniane prezenty. Dziennikarze stacji przygotowali m. in. akcję "Laurka dla dziadków", wyjątkowe wydanie "Dziecięcego koncertu życzeń" oraz wiele innych atrakcji. Polskie Radio Dzieciom zaprasiło do wspólnego świętowania!
Zobacz więcej na temat:  Dzień Babci Dzień Dziadka radio dla dzieci radio bez reklam