Polskie Radio

Piotr Matwiejczuk wicedyrektorem radiowej Dwójki. Wracają także Adam Suprynowicz i Agata Kwiecińska

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2024 15:02
16 lutego został powołany nowy wicedyrektor radiowej Dwójki. Piotra Kędziorka, redaktora naczelnego będzie wspierał Piotr Matwiejczuk, który jednocześnie będzie dyrektorem Polskiego Radia Chopin. To dziennikarz z wieloletnim stażem, który po kilku latach wraca do Programu 2, na antenie którego debiutował w 2002 roku. Do Dwójkowego zespołu dołączą także dziennikarze muzyczni - Agata Kwiecińska oraz Adam Suprynowicz.
Piotr Metwiejczuk wicedyrektorem radiowej Dwójki. Wracają także Adam Suprynowicz i Agata Kwiecińska
Piotr Metwiejczuk wicedyrektorem radiowej Dwójki. Wracają także Adam Suprynowicz i Agata KwiecińskaFoto: Piotr Łysakowski/  Rafał Masłow/ Bartek Barczyk

- Dwójka to jedyna stacja radiowa w Polsce, którą można bezbłędnie rozpoznać już po kilku sekundach. Jej specyfika - mam na myśli przede wszystkim muzykę - pozostaje niezmienna od lat 90. XX wieku i chciałbym, by taka pozostała. Uważam natomiast, że należy zastanowić się nad innym niż w ostatnim czasie rozłożeniem akcentów. Jestem pewien, że wraz z zespołem szybko znajdziemy złoty środek - mówi Piotr Matwiejczuk.

Piotr Matwiejczuk

Piotr Matwiejczuk to dziennikarz, krytyk i publicysta muzyczny. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Karierę dziennikarską rozpoczął na początku lat 90. Doświadczenie zdobywał m.in. w Polskim Radiu Olsztyn oraz od 2002 roku w radiowej Dwójce, prowadząc autorskie audycje muzyczne, publicystyczne, bloki programowe oraz transmisje koncertów. Autor audycji reportażowo – historycznych oraz opracowań muzycznych słuchowisk w Teatrze Polskiego Radia. W latach 2012-2018 pełnił funkcję redaktora naczelnego pisma "Muzyka w Mieście", którego był współtwórcą. Z kolei w latach 2019-2021 szefował "Ruchowi Muzycznemu".

- Piotr jest cenionym głosem Programu 2, ma niezwykłą umiejętność - bardzo cenną dla radiowego dziennikarza, że wokół swoich audycji potrafi zbudować społeczność słuchaczy. Często zresztą pojawiają się głosy dopominające się np. powrotu jego kultowej audycji 4 Struny Świata. W Piotrze cenię także to, że poza olbrzymimi kompetencjami, ma otwartą głowę, szerokie horyzonty i jest znakomitym partnerem do dyskusji - mówi Piotr Kędziorek, redaktor naczelny radiowej Dwójki.

Piotr Matwiejczuk to dziennikarz, krytyk i publicysta muzyczny. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. Piotr Matwiejczuk to dziennikarz, krytyk i publicysta muzyczny. Absolwent Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. / Piotr Łysakowski

Adam Suprynowicz

Po kilkuletniej przerwie do zespołu radiowej Dwójki dołącza także Adam Suprynowicz - muzykolog i krytyk muzyczny. Współpracownik "Vogue Polska", "Ruchu Muzycznego" oraz Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Związany z Dwójką od 1999 roku. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia prowadził "Wybieram Dwójkę", "Kanon Dwójki", a także "Barierę dźwięku - przewodnik po muzyce współczesnej". W latach 2004-2011 pełnił funkcję zastępcy kierownika redakcji muzycznej. Reprezentował Polskie Radio w Europejskiej Unii Nadawców (EBU), a także był jurorem nagrody Prix Italia i kuratorem Festiwalu Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza. To laureat Złotego Mikrofonu w 2016 roku, nagrodzony za "wszechstronność zainteresowań w podejmowaniu rozmaitych wyzwań na polu kultury, mistrzowski warsztat dziennikarski, wysmakowany gust muzyczny, osobistą kulturę i nienaganną polszczyznę".

Po kilkuletniej przerwie do zespołu radiowej Dwójki dołącza także Adam Suprynowicz – muzykolog i krytyk muzyczny. Po kilkuletniej przerwie do zespołu radiowej Dwójki dołącza także Adam Suprynowicz – muzykolog i krytyk muzyczny. / Rafał Masłow

Agata Kwiecińska

Agata Kwiecińska to absolwentka kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, która, w latach 2005-2019 również była związana z Programem 2 Polskiego Radia. Prowadziła m.in. autorskie audycje "Po herbacie" i "Five o' clock". Była także redaktorką naczelną portalu "Muzykoteka Szkolna", prowadzonego przez Filmotekę Narodową - Instytut Audiowizualny. Jej publikacje można znaleźć m.in. w "Ruchu Muzycznym", "Tygodniku Powszechnym", dwutygodniku.com oraz w Polskiej Redakcji "Deutsche Welle". Po kilkuletniej przerwie - Agata Kwiecińska - na pierwsze spotkanie ze słuchaczami Dwójki zaprosi 25 lutego. Będzie można ją usłyszeć w audycji "Cafe Muza".

Agata Kwiecińska to absolwentka kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, która , w latach 2005-2019 również była związana z Programem 2 Polskiego Radia. Agata Kwiecińska to absolwentka kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego, która w latach 2005-2019 również była związana z Programem 2 Polskiego Radia./ Bartek Barczyk

info.pras./zch

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU Dwójka