Są to zarówno zabytki sztuki i techniki, pomoce naukowe i dydaktyczne, jak i zwykłe przedmioty codziennego użytku. Przechowywane w gabinetach pracowników, salach wykładowych i magazynach są świadectwem wielopokoleniowej dbałości o pamięć wspólnoty akademickiej i jej dorobek naukowy. Finisaż wystawy odbędzie się 11 kwietnia.
Gość: dr Urszula Bończuk-Dawidziuk, kuratorka i pomysłodawczyni wystawy;
W audycji również:
- w ultra-niskich temperaturach zderzenia międzyatomowe są dość proste do przewidzenia, a ich wynik można kontrolować przy użyciu pola magnetycznego. Badania pokazują jednak, że jest to możliwe również w temperaturach wyższych, niż dotychczas sądzono. Swoje obserwacje zespół z udziałem Maksa Walewskiego, dr Matthew Frye’a i prof. Michała Tomzy opublikował w prestiżowym "Science Advances".
Gość: prof. Michał Tomza z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego;
- spadek różnorodności genetycznej dotyczy dwóch trzecich gatunków organizmów – alarmuje międzynarodowy zespół naukowców, w którego skład weszli również polscy badacze. Oznacza to, że w obliczu istotnych zmian klimatu wiele pospolitych gatunków kluczowych dla przeżycia ludzi może nie przetrwać. Artykuł na ten temat ukazał się pod koniec stycznia w piśmie "Nature".
Gość: prof. Aleksandra Biedrzycka z Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk;
***
Na audycję "Eureka" we wtorek (18.03) w godz. 19.00-20.00 zaprosił Jakub Domoradzki.
mg