Polskie Radio

Bez porozumienia w UE kwestii imigrantów

Jedynka
Tomasz Jaremczak 23.07.2015

Na dobrowolne przyjęcie ok. 5 tys. uchodźców, którzy docierają na południe Europy przez Morze Śródziemne, nie zgodziły się Austria i Węgry.

Unia Europejska przyjmie uchodźców, ale mniej niż zakładano. Według europosła SLD Janusza Zemke, zabrakło solidarności. - Jest to związane z niechęcią w Europie do imigrantów w ogóle. Duża część Europejczyków nie jest skłonna pomagać ludziom spoza naszego kontynentu, którym grozi śmierć - powiedział Zemke. 

Polska zdecydowała się przyjąć ok. 2 tys. osób, ale zdaniem europosła PiS Zbigniewa Kuźmiuka, nie jesteśmy na to gotowi. - Kraje starej Europy mają swoje zobowiązania wobec państw Afryki Północnej, które były ich koloniami. Mają przygotowane struktury, aby przyjmować kolejnych uchodźców. My jesteśmy nowicjuszami - powiedział Kuźmiuk. 

Wyzwanie stanowi przede wszystkim zintegrowanie przybyszów. - Adaptacja ludzi, żeby nie czuli się porzuceni. Nie wystarczy ich przyjąć, trzeba im zagwarantować warunki życia, nie tworzyć gett - podkreślił europoseł PSL Andrzej Grzyb. 

Tylko w tym roku podczas przeprawy przez Morze Śródziemne zginęło ok. 2 tys. ludzi, dwa razy więcej niż w roku 2014.

***

Przygotowała: Marta Masłowska

Data emisji: 23.07.2015

Godzina emisji: 8.52

Materiał wyemitowano w audycji "Sygnały dnia"

tj