Polskie Radio
Section05

Unia Europejska

Czy korespondenci w Brukseli jeszcze są potrzebni? Rozmowa z Anną Słojewską

Po ponad 20 latach w Brukseli korespondentka dziennika "Rzeczpospolita" zakończyła pracę, bo jej redakcja zlikwidowała placówkę. W podcaście Szczyt Europy rozmawiamy z Anną Słojewską. Zastanawiamy się czy o sprawach europejskich można mówić zza biurka w Warszawie i czy w dobie mediów społecznościowych praca korespondenta w Brukseli ma jeszcze znaczenie. Odsłaniamy kulisy pracy coraz mniej licznej grupy polskich dziennikarzy w tym mieście. Przy okazji 21. rocznicy wejścia do UE opowiadamy jak Polska tej Unii się uczyła, nie od razu wyzbywając się kompleksów i jak Unia uczyła się Polski, nie od razu wyzbywając się protekcjonalnego tonu.
Zobacz więcej na temat:  Szczyt Europy Beata Płomecka Maciej Sokołowski podcast Rzeczpospolita

Polski rynek pracy jest dobrym miejscem. Co jeszcze możemy poprawić?

Minęło 21 lat, odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. Był to ogromny krok w stronę zmian politycznych i społecznych. Świetnie to widać na rynku pracy: W 2004 roku stopa bezrobocia w Polsce sięgała 19 proc. Dziś, według danych Eurostatu z lutego 2025 roku, wynosi zaledwie 2,6 proc. Tu poprawę już widać. A co możemy zrobić, by było jeszcze lepiej? 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Weronika Puszkar rynek pracy praca raport STYL ŻYCIA

Protest branży transportowej. Problem z przepisami UE

Projektowane unijne przepisy dotyczące zabezpieczenia społecznego kierowców zaszkodzą, według przewoźników, branży transportowej i samym kierowcom. Branża wzywa premiera do natychmiastowych działań. Prezes stowarzyszenia przewoźników powiedział Polskiemu Radiu, że nowe prawo "zdestabilizuje przewoźników". Chodzi o obejmowanie kierowców ubezpieczeniem emerytalnym państw, przez które będą przejeżdżać.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA transport Donald Tusk

Smartfony z etykietą energetyczną jak pralki. Będą też bardziej wytrzymałe

Wkrótce wejdą w życie przepisy zmieniające wymagania wobec smartfonów sprowadzanych do Unii Europejskiej. Urządzenia będą musiały cechować się większą trwałością, łatwością naprawy oraz odpornością na większą liczbę cykli ładowania. Celem zmian jest wydłużenie żywotności telefonów, poprawa ich efektywności energetycznej oraz ograniczenie ilości odpadów elektronicznych. Nowe regulacje pozwolą konsumentom dokonywać bardziej świadomych i zrównoważonych wyborów.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek telefony komórkowe telefon smartfony energia elektryczna