Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Sprawa ceł importowych w USA. Będą rozmowy Unii ze Stanami

W najbliższych dniach planowane są kolejne rozmowy przedstawicieli Unii i Stanów Zjednoczonych dotyczące ceł importowych, które Waszyngton chce wprowadzić na stal i aluminium. Europa ma nadzieję na wyłączenie z taryf. Tym bardziej, że prezydent Donald Trump ogłosił, że taryfy nie zostaną nałożone na produkty z Meksyku i Kanady i prawdopodobnie także z Australii. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Stany Zjednoczone handel

Unia Europejska chce wyłączenia z ceł USA na stal i aluminium

Unijni ministrowie finansów jednomyślnie poparli Komisję Europejską w sprawie ceł importowych na stal i aluminium, które zamierzają wprowadzić Stany Zjednoczone. Komisja w rozmowach z Waszyngtonem domaga się wyłączenia Europy z ceł. W przeciwnym razie grozi działaniami odwetowymi. O reakcjach unijnych na amerykańskie cła mówiła w audycji Magazyn Europejski korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  USA Unia Europejska Bruksela Beata Płomecka

Sprawa Skripala. Bez decyzji o sankcjach wobec Rosji

Na unijnym szczycie w przyszłym tygodniu w Brukseli ma odbyć się dyskusja o ataku chemicznym na byłego rosyjskiego agenta Siergieja Skripala w Wielkiej Brytanii, ale nie będzie decyzji o sankcjach przeciwko Rosji. Powiedzieli to Polskiemu Radiu unijni dyplomaci i urzędnicy. Wielka Brytania obarcza odpowiedzialnością Moskwę o przygotowanie i przeprowadzenie ataku, jednak nie zwróciła się o nałożenie na nią unijnych sankcji.
Zobacz więcej na temat:  Siergiej Skripal Unia Europejska UE ŚWIAT Rosja

„Wojny na cła”. Czy Trump usiądzie do rozmów z Unią Europejską?

O decyzji Donalda Trumpa, który nałożył tzw. karne cła - w wysokości 25 i 10 proc. - na importowane do Stanów Zjednoczonych stal i aluminium mówił w Polskim Radiu 24 Michał Baranowski z The German Marshall Fund of the United States. Decyzja prezydenta USA wywołałę falę komentarzy i jest szeroko komentowana na całym świecie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 USA Donald Trump Unia Europejska Biały Dom Stany Zjednoczone

Zachód-Rosja-Bałkany. Walka o wpływy

Serbski minister obrony Aleksandar Vulin skrytykował amerykańskiego generała Curtisa Scaparrottiego, dowódcę wojsk USA i NATO w Europie, za wypowiedź, że jedno z największych zagrożeń dla Europy stanowią rosnące wpływy Rosji na Bałkanach. O wyścigu Zachodu i Rosji o wpływy na Bałkanach mówił w audycji Światowa Szachownica dr dr Spasimir Domaradzki z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Serbia Rosja Bałkany USA Unia Europejska

"W sprawie budżetu UE są już dla Polski sygnały alarmowe"

Dla Polski alarmowe światło zapalają plany Komisji Europejskiej, by powiązać sprawę praworządności  z budżetem UE, choćby dlatego, że jest to trudno mierzalny wskaźnik – zauważył europoseł Bogusław Liberadzki z frakcji Socjalistów i Demokratów w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl. Przestrzegał też przed tym, że walka o fundusze spójności może okazać się zacięta, szczególnie wśród mniejszych państw.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska budżet ue Parlament Europejski budżet unijny Jan Olbrycht Bogusław Liberadzki Zbigniew Kuźmiuk

NASZ WYWIAD Straszy dziura po Brexicie, a Polska walczy o duży budżet UE

Podatek europejski, większa składka, czy cięcia? Jest dziura w budżecie po Brexicie – i trzeba ją wypełnić. Dodatkowo trzeba znaleźć środki na nowe priorytety UE – i obecnie trwa bardzo gorąca dyskusja, jak to zrobić – powiedział portalowi PolskieRadio.pl  poseł-sprawozdawca ds. wieloletnich ram finansowych, Jan Olbrycht (EPL). Polska chce, aby unijny budżet był jak największy. Ile pieniędzy z tej perspektywy będzie dla Polski? Tu prawdziwa dyskusja dopiero się rozpocznie.  
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD Unia Europejska budżet ue Jan Olbrycht Zbigniew Kuźmiuk Parlament Europejski Bogusław Liberadzki

NASZ WYWIAD "Nie wiążmy praworządności i budżetu, Polska się nie zgodzi"

Wypłaty funduszy UE nie można uzależniać od czynnika, który może podlegać subiektywnej ocenie – podkreśla w rozmowie z portalem PolskieRadio.pl Zbigniew Kuźmiuk z komisji budżetowej PE. Jego zdaniem wówczas można obawiać się stosowania podwójnych standardów - innych kryteriów dla gigantów unijnych, innych dla mniejszych państw. Eurodeputowany uważa, że uda się porozumieć z Wielką Brytanią, tak by uiszczała ona opłaty za dostęp do potężnego unijnego rynku. Pomysłem na dopełnienie budżetu jest też rezygnacja z rabatów. Niestety negocjacje mogą się opóźnić - jeśli na przykład we Włoszech odbyłyby się nowe wybory.
Zobacz więcej na temat:  NASZ WYWIAD budżet ue Unia Europejska budżet unijny Zbigniew Kuźmiuk Jan Olbrycht Bogusław Liberadzki