Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Zakaz wjazdu do UE dla Rosjan. Sellin: muszą odczuć, że to cena za wojnę, którą popierają

- Rosjanie entuzjastycznie przyjęli aneksję Krymu, w większości popierają Putina i jego wojnę przeciwko Ukrainie, więc to nie jest wojna Putina, to jest wojna Rosjan, Rosji przeciwko Ukrainie i sankcje powinny obejmować również rosyjskich obywateli - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Jarosław Sellin Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 wizy Rosja Unia Europejska Krzysztof Świątek

KE wciąż blokuje wypłatę środków z KPO. Karski: mamy do czynienia z oszustami

– Jestem osobiście zawiedziony postawą szefowej KE Ursuli von der Leyen – powiedział na antenie Programu 3 Polskiego Radia prof. Karol Karski, europoseł PiS, odnosząc się do blokady środków z polskiego KPO. Brukselskich polityków Karski określił mianem oszustów, którzy zmieniają warunki zawartego porozumienia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka POLSKA polityka Karol Karski Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Rośnie unijna gospodarka, ale nastroje słabe. Znamy nowe dane Eurostatu

Gospodarka UE nadal rośnie, liczba nadliczbowych zgonów spada, ale nastroje gospodarcze znacznie się pogorszyły - wynika z sierpniowego pakietu danych statystycznych opublikowanych w przez Europejski Urząd Statystyczny (Eurostat), który skupia się na wskaźnikach gospodarczych ukazujących odbudowę gospodarki po pandemii COVID-19.
Zobacz więcej na temat:  eurostat GOSPODARKA ceny Unia Europejska praca zatrudnienie

Premier Morawiecki: Europa nie chciała słuchać głosu prawdy z Polski

Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm - pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku "National Post". Szef polskiego rządu wskazuje też, że wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Kanada Mateusz Morawiecki prasa Ukraina Unia Europejska

Kumoch o negocjacjach ws. KPO: jest potężne lobby ideologiczne, dla którego Polska jest po prostu wrogiem

O kulisach negocjacji z Komisją Europejską w sprawie KPO, powodach złamania uzgodnień oraz warunkach zakończenia wojny na Ukrainie w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" mówi szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP min. Jakub Kumoch.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jakub Kumoch Andrzej Duda Polityka zagraniczna Polski polityka Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska

Sprzeciw kilku krajów UE ws. zakazu wydawania wiz Rosjanom. Piotr Wawrzyk: wiemy, jak pogodzić stanowiska

Polska nie wydaje wiz turystycznych dla Rosjan od kilku miesięcy. - Staramy się przekonywać do tego rozwiązania inne kraje, ale (...) Niemcy, Holandia i Francja nawet nie chcą na ten temat rozmawiać - mówił Piotr Wawrzyk, wiceszef MSZ w Polskim Radiu 24. Dodał, że polski resort dyplomacji "wypracowuje formułę", aby pogodzić stanowiska krajów członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka sankcje Rosja Ukraina Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej Piotr Wawrzyk

PR24 "Nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu". Prof. Boćkowski o szansach Polski w Europie

- Dopiero od kilku lat, od czasu brexitu, Unia Europejska jest oparta o politykę dwóch stolic - Paryża i Berlina, jest pewna luka, którą można wypełnić - mówił w Polskim radiu 24 Mateusz Piotrowski z PISM analizując szanse na wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. - Stara żelazna kurtyna pokazała rolę Niemiec, nowa żelazna kurtyna na pewno wzmocni rolę Polski i na pewno zmieni układ sił w całej Europie - sekundował prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku dodając, że "nowa żelazna kurtyna zapada na linii Bugu i nie tylko".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Lekki ŚWIAT Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska serwis wschodni wojna na Ukrainie wojna 2022

Polska wciąż czeka na środki z KPO. Wiceszef MSZ: szanse na otrzymanie funduszy oceniam na bardzo duże

- Myślę, że szanse na otrzymanie przez Polskę środków z unijnego Funduszu Odbudowy są cały czas bardzo duże - kilkadziesiąt procent - ale wszystko będzie zależało od Komisji Europejskiej, nie widzę tutaj konieczności działania po naszej stronie - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marcin Przydacz polityka Unia Europejska Krajowy Plan Odbudowy

Minister Anna Moskwa: nie ma podstaw, by mówić o jakichkolwiek karach dla Polski

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa nie widzi podstaw do wyciągnięcia ewentualnych konsekwencji wobec Polski na arenie europejskiej w związku z sytuacją na Odrze. W poniedziałek polska minister rozmawiała z unijnym komisarzem do spraw środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijusem Sinkevicziusem.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Anna Moskwa Odra służby i bezpieczeństwo katastrofa ekologiczna Unia Europejska Komisja Europejska

Prof. Grochmalski: Niemcy okazały się krajem, który prowadził do podejmowania przez UE absurdalnych decyzji

Dziennikarze niemieckiego "Die Welt" twierdzą, że "Polska ma potencjał, by stanąć u boku kluczowych krajów Unii Europejskiej". - Niemcy grały na dominację gospodarczą, ale ten model w sytuacji konfrontacji z agresywną Rosją okazał się niewłaściwy - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Piotr Grochmalski z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Więcej świata Paweł Lekki ŚWIAT Europa Stany Zjednoczone Niemcy Unia Europejska

Rosjanie bez wiz do UE? Dr Aleksander Olech o sytuacji państw bałtyckich w obliczu wojny na Ukrainie

- W Estonii jest duża mniejszość rosyjska, która wykorzystuje media, niemniej kraj robi wszystko, żeby przed tym się bronić, żeby nie pogłębiać tego podziału pomiędzy społeczeństwem estońskim oraz mniejszością rosyjską, która stanowi 25 procent ludności - mówił w Polskim Radiu 24 dr Aleksander Olech, dyrektor Programu Bezpieczeństwa w Instytucie Nowej Europy i wykładowca Baltic Defence College.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Unia Europejska Rafał Dudkiewicz Estonia wojna 2022 ŚWIAT Europa

Rozdźwięk między elitami a społeczeństwem. Europeista: Niemcy mają zdolność do orkiestracji

- Niemieckie elity nie są koherentne, ale mają niezwykłą zdolność do orkiestracji. Nie chodzi o to, że niemiecka elita polityczna rozerwała się, ona została pociągnięta do odpowiedzialności - mówił na antenie Polskiego Radia 24 europeista Tomasz Krawczyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rafał Dudkiewicz ŚWIAT Europa Niemcy polityka konflikty międzynarodowe wojna na Ukrainie wojna 2022 bezpieczeństwo Unia Europejska NATO