Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

"Podkreślanie rozbicia nie jest w interesie UE". Prof. Domański o negocjacjach budżetowych

- W interesie Angeli Merkel byłoby złagodzenie sporu. Dobrze byłoby zakończyć prezydencję niemiecką jakimś sukcesem. Tym bardziej, że rząd Niemiec jest traktowany jako główny inspirator tej kwestii - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Henryk Domański z Polskiej Akademii Nauk, komentując negocjacje ws. powiązania funduszy UE z zasadami praworządności. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 fundusze unijne fundusze europejskie Unia Europejska Niemcy Henryk Domański budżet ue POLSKA

NASZ WYWIAD Rosja przenosi "Akademika Czerskiego". Czy NS2 zablokują sankcje, czy Kreml uważa, że jest na ostatniej prostej?

- "Akademik Czerski" prawdopodobnie udaje się w rejon Kaliningradu na testy nowego wyposażenia. Tymczasem norweska firma certyfikująca DNV GL (Det Norske Veritas) właśnie ogłosiła, że z obawy przed sankcjami USA nie będzie wystawiać certyfikatów statkom pracujących dla projektu Nord Stream 2. Jeśli tej jednostce potrzebna jest kolejna certyfikacja po próbach, może to być dla projektu NS2 ogromny problem - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Mariusz Marszałkowski z portalu BiznesAlert.pl.
Zobacz więcej na temat:  Europa NASZ WYWIAD Rosja Kreml Władimir Putin USA Unia Europejska infografika Nord Stream 2

Setki zatrzymanych na Białorusi. "OMON jeździł busami po mieście, rozpędzał, ludzie zbierali się na nowo"

Z użyciem gazów łzawiących i granatów hukowych białoruskie służby bezpieczeństwa rozpędzały kolejne demonstracje miejscowej opozycji. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" poinformowało o zatrzymaniu ponad 420 demonstrantów, w tym przynajmniej kilku dziennikarzy i kilka osób niepełnoletnich. Lista ta jest stale aktualizowana przez obrońców praw człowieka. Protestujący domagają się odejścia Aleksandra Łukaszenki po sfałszowanych wyborach 9 sierpnia.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś demonstracje opozycja demokratyczna Europa Mińsk Kaukaz Rosja Kreml Władimir Putin USA Unia Europejska

Media: rząd Portugalii przeciw uzależnieniu wypłat z funduszu odbudowy od kryteriów praworządności

Portugalski dziennik Público poinformował, że tamtejszy premier António Costa jest przeciwny uzależnieniu wypłat z unijnego funduszu odbudowy od tak mechanizmu praworządności. Gazeta powołuje się na informację, które przekazał jej w rozmowie telefonicznej eurodeputowany PiS Witold Waszczykowski
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska budżet ue Europa budżet UE 2021-2027 Portugalia fundusze unijne

KE podpisała kolejną umowę na szczepionkę przeciw COVID-19. 405 milionów dawek od niemieckiej firmy

Komisja Europejska podpisała umowę z niemiecką firmą CureVAc na dostawy 405 milionów dawek szczepionek przeciwko koronawirusowi. To piąty kontrakt sfinalizowany z koncernem farmaceutycznym przez Brukselę, która prowadzi negocjacje w imieniu państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen szczepionka COVID-19 pandemia koronawirus Europa ŚWIAT

Kolejne kraje nie chcą wiązania praworządności z budżetem UE. Kulisy obrad "za zamkniętymi drzwiami"

Lizboński tygodnik "Expresso" twierdzi, że poza Polską i Węgrami negatywnie nastawione do warunkowości wypłat z budżetu unijnego jest jeszcze sześć innych państw UE: Portugalia, Słowenia, Czechy, Łotwa, Bułgaria oraz Chorwacja. Swoje krytyczne stanowisko państwa te przedstawiły podczas obrad unijnych "za zamkniętymi drzwiami".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze ue fundusze unijne budżet ue budżet UE 2021-2027 ŚWIAT polityka Europa Portugalia media weto

"Zrobimy z UE Związek Sowiecki". Minister sprawiedliwości Węgier ostrzega przed "politycznym szantażem"

- Przepis wiążący wypłatę środków unijnych z praworządnością może w przyszłości posłużyć za narzędzie szantażu politycznego. Jeśli zgodzimy się na wprowadzenie kar za nieprzestrzeganie panującej ideologii, zrobimy z UE Związek Sowiecki - powiedziała tygodnikowi "Do Rzeczy" minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry budżet ue budżet UE 2021-2027 Unia Europejska

Na rynek wkroczy szczepionka od kolejnego producenta. Moderna chce zalegalizować swój produkt

Amerykański koncern Moderna wystąpi w poniedziałek do władz regulacyjnych w USA i UE o awaryjne dopuszczenie do użytku jej szczepionki przeciwko COVID-19. Opublikowane w poniedziałek wyniki badań klinicznych substancji pokazują, że jest ona skuteczna w 94,1 proc.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Komisja Europejska Unia Europejska szczepionka szczepienia koronawirus pandemia Ursula von der Leyen

"Jestem za rozszerzeniem kompetencji UE". Spurek chce zmiany traktatów

- Tak, jak najbardziej jestem za rozszerzeniem kompetencji UE - powiedziała w TOK FM europoseł Sylwia Spurek, kiedy zapytano ją o zdanie na temat ewentualnej zmiany traktatów UE. Słowa padły w kontekście rezolucji Parlamentu Europejskiego, w którym potępiono wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej.
Zobacz więcej na temat:  Parlament Europejski aborcja Unia Europejska Europa POLSKA

"Niemcy łagodzą nastrój i szukają rozwiązania". Prof. Liberadzki o sporze ws. budżetu UE

- Rozporządzenie dot. praworządności jest uniwersalne i dotyczy każdego państwa. Nowa perspektywa jest powodowana troską o to, by pieniądze były kierowane w te miejsca, które przyniosą UE sukces. Naszą powinnością jest być z Francją, Niemcami czy Włochami - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Bogusław Liberadzki, europoseł Lewicy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska budżet ue budżet UE 2021-2027 fundusze unijne fundusze ue Polska w Unii Europejskiej Europa Bogusław Liberadzki Magdalena Ogórek

"Praworządność jest niedefiniowalna". Bogdan Pęk o powiązaniu funduszy UE z praworządnością

Gościem Polskiego Radia 24 był Bogdan Pęk, były senator i europoseł. Mechanizm powiązania funduszy unijnych z praworządnością nazwał "próbą narzucenia Polsce tego modelu wypłat pieniędzy, własnych, wpłaconych pieniędzy, które się Polsce należą z tzw. procedurą praworządności, która jest niedefiniowalna".
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska fundusze unijne Europa ŚWIAT Polskie Radio 24