Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Prezes Enea: skala kryzysu energetycznego wymaga od rządu niekonwencjonalnych działań

- Kryzys energetyczny nie wynika z z powodu mechanizmów rynkowych, tylko z powodu wojny na Ukrainie, a to wymaga od rządu niestandardowych decyzji, głównie mając na względzie obronę tych najsłabszych, czyli gospodarstw domowych -powiedział Paweł Majewski prezes zarządu spółki energetycznej Enea, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja ceny paliw energetyka pomoc społeczna prąd Unia Europejska tarcza antyinflacyjna Enea

UE bez kompromisu w sprawie nowego pakietu sankcji dla Rosji. Polska wnioskuje o wpisanie na listę diamentów

Bez porozumienia na razie w sprawie najnowszego pakietu unijnych sankcji wobec Rosji. Rozstrzygnięć nie przyniosło spotkanie ambasadorów 27 krajów w Brukseli. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś poinformował, że "Polska forsuje wpisanie diamentów na unijną listę sankcyjną".
Zobacz więcej na temat:  sankcje sankcje Unii Europejskiej Unia Europejska Bruksela ŚWIAT Europa Komisja Europejska GOSPODARKA Polska w Unii Europejskiej konflikty międzynarodowe Beata Płomecka wojna na Ukrainie

Aneksja ukraińskich obwodów przez Rosję. Wiceszef MSZ: jeszcze dziś wspólna odpowiedź UE

- Zapowiedź włączenia okupowanych ukraińskich obwodów do Rosji to kolejne złamanie prawa międzynarodowego przez ten kraj - stwierdził wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński. Zapowiedział, że w piątek pojawi się wspólna odpowiedź Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Paweł Jabłoński polityka Rosja Ukraina Unia Europejska Ministerstwo Spraw Zagranicznych wojna 2022

Będzie zgoda na nowy pakiet sankcji wobec Rosji? Dziś spotkanie ambasadorów państw UE

Ambasadorowie unijnych krajów podejmą dziś w Brukseli pierwszą próbę przyjęcia najnowszego pakietu sankcji wobec Rosji. Projekt restrykcji Komisja Europejska przedstawiła przedwczoraj. Część dyplomatów, z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka wątpi, by dziś udało się go zatwierdzić.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska wojna 2022 Rosja sankcje Beata Płomecka

Spotkanie unijnych ministrów ws. cen energii. "Musimy podjąć bezprecedensowe działania"

O godz. 10.00 rozpocznie się dziś w Brukseli nadzwyczajna unijna narada ministerialna w sprawie kryzysu energetycznego. Celem spotkania ministrów jest uzgodnienie działań, które pozwolą na obniżenie wysokich cen energii. Podstawą do dyskusji są plany Komisji Europejskiej. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia w Brukseli Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT energetyka energia Unia Europejska

Polska wzywa UE do zaprzestania wydawania wiz Rosjanom. Sejm przyjął uchwałę w tej sprawie

Sejm przyjął w czwartek uchwałę potępiająca pseudoreferenda organizowane na okupowanych terenach Ukrainy przez Rosję oraz wzywającą UE do wstrzymania wydawania wiz obywatelom Rosji. Wspólną inicjatywę połączonych komisji: spraw zagranicznych oraz do spraw Unii Europejskiej poparło w głosowaniu 434 posłów. Żaden z posłów obecnych na sali nie głosował przeciwko, od głosu wstrzymali się dwaj posłowie Konfederacji: Grzegorz Braun oraz Konrad Berkowicz.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Sejm wiza wizy Rosja Unia Europejska

Innowacje, rozwój, przedsiębiorczość - program FENG zaakceptowany przez KE. Wiemy, ile pieniędzy trafi do polskich firm

Komisja Europejska zaakceptowała program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG), który jest pierwszym z ośmiu programów realizujących Umowę Partnerstwa. Do polskich firm trafi 7,9 mld euro - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej GOSPODARKA Unia Europejska pieniądze fundusze unijne

Bruksela przygotowuje kamienie milowe dla Włochów? Poseł PiS: KE zrobi wszystko, żeby im dokuczyć

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała prawicowa partia Fratelli d'Italia. Wcześniej falę krytyki wywołały groźby Ursuli von der Leyen skierowane do Włochów. Czy to oznacza, że w Brukseli piszą się już kamienie milowe dla tego kraju? O to pytany był w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Robert Telus. W jego ocenie KE będzie robiła wszystko, żeby dokuczyć Włochom, ale błędna polityka prowadzona przez "lewactwo europejskie" właśnie legła w gruzach. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Unia Europejska Włochy wybory we Włoszech Bruksela Ursula von der Leyen

Andrzej Sadoś o nowych sankcjach wobec Rosji: wiele postulatów Polski uwzględnione

Ambasador Andrzej Sadoś ze Stałego Przedstawicielstwa RP przy Unii Europejskiej, poinformował, że restrykcje uderzają między innymi w wymianę handlową z Rosją. Propozycje nowych sankcji przedstawiła Komisja Europejska - decyzja pozostaje po stronie państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska sankcje Unii Europejskiej wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja

Kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. Wiceszef MSZ: została spełniona część polskich postulatów

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński wskazał, że nowy pakiet sankcji UE wobec Rosji stanowi spełnienie części polskich postulatów, głównie w kwestii sankcji technologicznych i wprowadzenia maksymalnej ceny na rosyjską ropę. - Obniżenie zdolności rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego jest dziś kluczowe - podkreślił. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja Unia Europejska wojna 2022 sankcje Paweł Jabłoński Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"To gra na czas". Kilkanaście krajów, w tym Polska, oburzonych dokumentem KE ws. limitów cen gazu

15 krajów, w tym Polska, rozczarowanych i oburzonych dokumentem Komisji Europejskiej w sprawie limitów cen gazu. Tak wynika z rozmów brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami. Grupa państw w niedawnym liście do komisarz do spraw energii domagała się konkretnych propozycji do dyskusji na jutrzejszym spotkaniu ministrów energii. - To pusty dokument, powtarzający dotychczasowe argumenty - mówią dyplomaci.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska gaz ceny pieniądze prawo Unia Europejska wojna na Ukrainie Rosja ŚWIAT Europa