Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

"Apel Kijowa o Partnerstwo Wschodnie Plus i plan Marshalla"

Unia Europejska powinno zostać zaoferować rozszerzoną współpracę Ukrainie, Gruzji, Mołdawii, tym państwom Partnerstwa Wschodniego, które dążą do przyłączenia się do Wspólnoty - mówił portalowi PolskieRadio.pl Maksym Khyłko z Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki. Zaznaczył, że część krajów UE opiera się przed wpisaniem do dokumentów europejskiej perspektywy dla Kijowa. Tymczasem Ukraina potrzebuje większego wsparcia Zachodu.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Unia Europejska NASZ WYWIAD Rosja Europa

Powstaje europejski filar spraw społecznych

– To mapa drogowa, która wyznacza kierunki, w których prowadzone będą dalsze prace – mówiła w audycji Kapitał i Praca Barbara Surdykowska z NSZZ "Solidarność". Liderzy Unii Europejskiej podpisali tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad dotyczących dostępu do zatrudnienia, warunków pracy, ochrony socjalnej i zatrudnienia. Gościem Polskiego Radia 24 był również Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 praca legislacja Unia Europejska Komisja Europejska

„Zmierzamy do przedterminowych wyborów w Niemczech”

Trwa pat polityczny w Niemczech. Angeli Merkel wciąż nie udaje się stworzyć koalicji. Po dzisiejszych rozmowach szefa CSU Horsta Seehofera z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i po definitywnej odmowie FDP udziału w koalicji z Zielonymi zaczęto odważniej mówić o rządzie mniejszościowym. O pozycji Niemiec w UE mówiła w audycji Światowa Szachownica Aleksandra Rybińska z portalu wPolityce.pl.
Zobacz więcej na temat:  Angela Merkel Niemcy CDU Unia Europejska Berlin

Europa przyjmie miliony imigrantów? "To fantasmagoria"

Władze Węgier zarzucają George’owi Sorosowi stworzenie planu, zgodnie z którym chce on nakłonić Brukselę do sprowadzania co roku co najmniej miliona imigrantów do UE oraz doprowadzić do zburzenia ogrodzeń granicznych i otworzenia granic. Sam finansista zarzucił rządowi Węgier "kłamstwa i wypaczenia". W Debacie Dnia komentarz Elizy Olczyk z Wprost i Adriana Stankowskiego z Gazety Polskiej Codziennie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 imigranci w Europie Unia Europejska george soros Węgry Niemcy Angela Merkel

"Nie grożą nam żadne kary ws. Puszczy Białowieskiej"

W 100 proc. będziemy spełniali sugestie zawarte we wniosku tymczasowym Komisji Europejskiej ws. Puszczy Białowieskiej - zapewnił na konferencji minister środowiska Jan Szyszko.  Chodzi o wniosek Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych, czyli potwierdzenie nakazu natychmiastowego wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej do czasu rozstrzygnięcia spornej sprawy. Konferencję transmitowaliśmy w Polskim Radiu 24.
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo środowiska Jan Szyszko Puszcza Białowieska Unia Europejska

ETO: jak Unia wydaje pieniądze na rozwój wsi. Bywa różnie

Ze 100 miliardów euro przeznaczonych na Program Rozwoju Obszarów Wiejskich w Unii Europejskiej na lata 2014-2020, Polska otrzymała 9 miliardów. Nie jest już największym beneficjentem tych funduszy. Francja i Włochy mają po 11 miliardów euro, a Hiszpania – 10 miliardów. Proces programowania skontrolował Europejski Trybunał Obrachunkowy.
Zobacz więcej na temat:  rolnictwo Janusz Wojciechowski rolnicy Unia Europejska dotacje UE dotacje unijne dotacje