Polskie Radio
Section05
Unia Europejska

Ponad 600 więźniów politycznych na Białorusi, blisko 5000 spraw karnych po protestach

Obrońcy praw człowieka na Białorusi uznali siedem kolejnych osób za więźniów politycznych. Tym samym do 606 wzrosła liczba tych, którzy przebywają za kratami z powodu przekonań politycznych. Przyznawanie statusu więźniów politycznych to skomplikowana procedura, osób, które zostały aresztowane lub skazane z przyczyn politycznych jest o wiele więcej, co najmniej kilka tysięcy. W tym tygodniu Komitet Śledczy informował o blisko 5 tysiącach spraw karnych wszczętych po protestach od sierpnia ubiegłego roku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Aleksander Łukaszenka demokracja więźniowie polityczni

Grzegorz Górny: wobec krajów naszego regionu stosuje się podwójne standardy

- Polskę i Węgry piętnuje się w tej chwili za to, że uznają wyższość prawa krajowego nad unijnym, a przecież to samo orzekały sądy i Trybunały Konstytucyjne chociażby w Niemczech i Hiszpanii. Nie wywoływało to tak gwałtownych reakcji środowisk unijnych - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta Grzegorz Górny.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli Grzegorz Górny Unia Europejska POLSKA Węgry

"Instrumentalizacja migrantów jest całkowicie niedopuszczalna". Szef dyplomacji UE grozi Białorusi sankcjami

Szef unijnej dyplomacji zagroził białoruskiemu reżimowi sankcjami za pomoc nielegalnym migrantom w przekraczaniu granicy z Litwą i podsycanie kryzysu. Josep Borrell napisał w oświadczeniu, że instrumentalizacja migrantów i uchodźców jest całkowicie niedopuszczalna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Białoruś Komisja Europejska Aleksander Łukaszenka migracja

Paulina Hennig-Kloska: już ponosimy konsekwencje nieprzestrzegania prawa UE

Polski Krajowy Plan Odbudowy czeka już ponad 80, blisko 90 dni na akceptację przez Unię Europejską. Na początku maja rząd szybko wypychał ten dokument, (...) a teraz wciąż nie został on zaakceptowany. 21 krajów już ma zaakceptowane swoje KPO - mówiła w Polskim Radiu 24 Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050, twierdząc, że jest to konsekwencja nieprzestrzegania przez Polskę orzeczeń TSUE.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach Paulina Hennig-Kloska Sąd Najwyższy sądownictwo sąd reforma sądownictwa Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska

Jakub Wiech o negocjacjach ws. Turowa: Czechom zależy na szybkim porozumieniu

- Zbliżamy się do momentu, gdzie TSUE może wydać rozstrzygnięcie merytoryczne w tej sprawie i jeśli tak się stanie, to ewentualne sankcje, jakie poniosłaby Polska, byłyby wpłacane do budżetu UE, a Czesi by na tym nie zyskali - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech, ekspert defence24.
Zobacz więcej na temat:  Czechy energetyka pieniądze dyplomacja Trybunał Sprawiedliwości UE Unia Europejska POLSKA polityka Polskie Radio 24

Według Eurostatu Polska jest w czołówce europejskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia należy do najniższych w UE

Polska utrzymuje miejsce w czołówce, jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Unii Europejskiej. Od ubiegłego roku nasz kraj nie spada z podium. Z danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat wynika, że w czerwcu pracy nie miało 3,6 proc. naszych rodaków. Takie same wyniki uzyskała Malta, a lepsze odnotowały tylko Czechy - z bezrobociem na poziomie 2,8 proc., oraz Holandia - 3,3 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA eurostat bezrobocie POLSKA Unia Europejska

Eurostat: stopa bezrobocia w czerwcu w Polsce należała do najniższych w Unii Europejskiej

Polska utrzymuje miejsce w czołówce jeśli chodzi o niskie bezrobocie w Unii Europejskiej. Od ubiegłego roku nasz kraj nie spada z podium. Z danych opublikowanych przez unijny urząd statystyczny Eurostat wynika, że w czerwcu pracy nie miało 3,6 procent naszych rodaków. Takie same wyniki uzyskała Malta, a lepsze odnotowały tylko Czechy - z bezrobociem na poziomie 2,8 procent, oraz Holandia - 3,3 procent.
Zobacz więcej na temat:  eurostat bezrobocie Unia Europejska

Jak nowe wymogi klimatyczne UE dotyczące metanu zwiększą koszty działania Jastrzębskiej Spółki Węglowej ?

Przy obecnych cenach uprawnień do emisji CO2, objęcie metanu unijnym system handlu uprawnieniami do emisji (ETS) kosztowałoby Jastrzębską Spółkę Węglową blisko 2 mld zł rocznie. Polityka energetyczno-klimatyczna była tematem zorganizowanego w czwartek w Katowicach III "Forum ThinkEco!", będącego jedną z rozpisanych od czerwca do września sesji "Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA dwutlenek węgla węgiel Unia Europejska OZE ekologia

"Zupełnie nowe podejście do redukcji emisji". Paweł Sałek o "Fit fot 55"

- Mamy do czynienia z rewolucją w postaci tworzenia nowego prawa klimatycznego dla realizacji celu redukcji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030. Te dokumenty (...) wprowadzają zupełnie nowe podejście w sensie takich radykalnych, bardzo ostrych działań dotyczących zmniejszenia emisji ogólnie mówiąc gospodarki - mówił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta ds. ochrony środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Dorota Kania Paweł Sałek Europa Unia Europejska ekologia ochrona środowiska ŚWIAT Komisja Europejska Rada Europejska klimat

Sakiewicz: Biden oddał Rosji wszystko, co chciała, sam nie uzyskał nic

- Moskwa od lat 70. prowadzi rozmowy pokojowe w celu rozbrajania USA. Jak się zdarzali głupsi prezydenci, to im się to nawet czasem udawało - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"). Gośćmi audycji byli również Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") i Agaton Koziński ("Wszystko co najważniejsze"). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Unia Europejska Polskie Radio 24 Stanisław Janecki polityka Polityka zagraniczna Polski

Oświadczenie sędziów ws. Marka Safjana. Prof. Jabłoński: to tylko towarzyska obrona kolegi

- W tej konkretnej sprawie nie powinniśmy nadawać temu rangi innej niż tylko towarzyska obrona kolegi sędziego. Każdy ma prawo dochodzenia swoich praw, ale nie znaczy to że powinna robić to instytucja europejska, która w ten sposób wskazuje po czyjej jest stronie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński z KUL.
Zobacz więcej na temat:  Trybunał Sprawiedliwości UE prawo media Unia Europejska sądownictwo POLSKA społeczeństwo Polskie Radio 24

Radosław Fogiel kandydatem PiS na wiceszefa Europejskiej Partii Konserwatystów i Reformatorów

- Prawo i Sprawiedliwość zgłosiło Radosława Fogla jako kandydata na wiceprzewodniczącego partii Europejskich Konserwatystów i Reformatorów; prezydium ma dokonać wyboru 2 sierpnia - powiedział europoseł Tomasz Poręba. Fogiel ma zająć miejsce w zarządzie po europoseł Annie Fotydze.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość partie polityczne Radosław Fogiel POLSKA polityka

"Bruksela chce krępować naszą autonomię". Prof. Krysiak o sporze z UE ws. KPO

- Jeśli chodzi o Krajowy Plan Odbudowy, to od początku wiemy, że tutaj nie może być takiej sytuacji, że środki dotyczące Planu są implikowane sprawami z zakresu systemu sprawiedliwości. Chociaż w tych kwestiach Bruksela chce krępować naszą autonomię - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej Vera Jourova