Polskie Radio
Section05

emigracja

"Ślub" to czy sen? Witold Gombrowicz odreagowuje czas wojny

Swój dramat "Ślub" Witold Gombrowicz napisał podczas emigracji w Argentynie. Główny bohater – Henryk – śni o powrocie z wojny do domu, który z każdą sceną coraz mniej przypomina rzeczywistość. Radiowej adaptacji sztuki będzie można wysłuchać już 26 maja na antenie radiowej Trójki w ramach cyklu teatralnych słuchowisk na żywo, realizowanego wspólnie przez Polskie Radio i STUDIO teatrgaleria w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz Argentyna ślub Teatr Studio słuchowisko Tadeusz Kabicz Dwójka KULTURA dramat

Andrzej Towiański. Mistyk romantyzmu czy rosyjski szpieg?

Jako pierwszy głosił idee ekumeniczne, pisał listy do samych papieży tłumacząc swoje idee. Mistyk, który wierzył, że rola narodu polskiego jest bardzo istotna w procesie dziejowym. Przez lata uważano, że Towiański był szpiegiem rosyjskim, co mogło się przyczynić wydalenia go z Francji.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Towiański Kościół romantyzm Adam Mickiewicz Francja Powstanie Styczniowe Napoleon Juliusz Słowacki

Wojciech Karpiński. Siła, którą kryły "książki zbójeckie"

- Każde pokolenie ma swoje własne tego typu teksty. Dla mnie w Warszawie w roku 1956, na kilka miesięcy przed Październikiem, taką książką zbójecką, pierwszą i najważniejszą, był "Zniewolony umysł" Miłosza - opowiadał w archiwalnym radiowym nagraniu Wojciech Karpiński. 11 maja 2024 roku wspominamy 82. rocznicę urodzin tego cenionego eseisty, znawcę sztuki i literatury.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Karpiński PRL literatura Paryż Józef Czapski Zeszyty Literackie eseistyka historia Polski

O. Wiesław Dawidowski: migrant dzisiaj równa się zbrodniarz

- Wszystkie obelżywe słowa, których ludzie na co dzień używają w stosunku do osób o innym kolorze skóry, równie dobrze mógł usłyszeć Chrystus stojący przed Piłatem. Migrant dzisiaj równa się zbrodniarz, co stanowi kolosalne nadużycie semantyczne - mówił w radiowej Jedynce krajowy dyrektor Duszpasterstw Migrantów przy KEP o. Wiesław Dawidowski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio Sygnały Dnia polityka migracja Wielkanoc

Juliusz Słowacki. Wieszcz, którego nie chcieliśmy

Pod wieloma względami miał pecha. Zanim przedwcześnie zmarł, musiał żyć w czasach, gdy gwiazdą był Adam Mickiewicz. Publiczność żądała tylko jednego geniusza. Ale w "Beniowskim" zapowiadał: "moje będzie za grobem zwycięstwo". I chyba miał rację.
Zobacz więcej na temat:  Juliusz Słowacki literatura poezja romantyzm książki Adam Mickiewicz Zygmunt Krasiński Cyprian Kamil Norwid Józef Piłsudski Wawel Kraków Paryż pisarz pisarze i poeci Salomea Słowacka krzemieniec historia Polski Narodowe Czytanie Andrzej Towiański filozofia

Kolejne deportacje, akcja Straży Granicznej. Odesłano Gruzinów

We wtorek z powrotem do Gruzji odesłano łącznie dziesięciu obywateli tego kraju. "Czterej mężczyźni otrzymali przymusowe decyzje powrotowe, ponieważ wymagały tego względy obronności lub bezpieczeństwa państwa, pozostali z uwagi na ochronę bezpieczeństwa i porządku publicznego" - poinformowali polscy pogranicznicy.
Zobacz więcej na temat:  Gruzja deportacja straż graniczna granica POLSKA bezpieczeństwo Migranci imigranci w Europie imigracja migracja Europa