Polskie Radio

Eurosceptycy chcą odwołania szefa KE Jean-Claude'a Junckera

Czwórka
Tomasz Jaremczak 20.11.2014
Afera LuxLeaks obnażyła kontrowersyjne praktyki podatkowe Luksemburga w czasie, gdy premierem tego kraju był nowy szef KE Jean-Claude Juncker
Afera LuxLeaks obnażyła kontrowersyjne praktyki podatkowe Luksemburga w czasie, gdy premierem tego kraju był nowy szef KE Jean-Claude Juncker , foto: PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Powodem jest afera Luxleaks, która obnażyła kontrowersyjne praktyki podatkowe Luksemburga, w czasie gdy premierem tego kraju był obecny szef Komisji Europejskiej.

Wniosek o wotum nieufności wobec Komisji Europejskiej złożyła frakcja Europa Wolności i Demokracji Bezpośredniej Parlamentu Europejskiego, do której należy m.in. partia UKIP Nigela Farage'a oraz włoski Ruch Pięciu Gwiazd. Odbyła się nad nim debata, w którym uczestniczył Jean-Claude Junker.

Zdaniem wiceszefa Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego, w wymiarze politycznym była próbą osłabienia pozycji nowego szefa Komisji Europejskiej. Natomiast w sensie gospodarczym sprzeciwem wobec rajów podatkowych w Unii Europejskiej. - Ta sprawa może spowodować większą dyscyplinę finansowo-podatkową. Mam jednak nadzieję, że jej ubocznym efektem nie będą próby harmonizacji systemu podatkowego w całej Europie. Unii Europejskiej nie jest to potrzebne - powiedział europoseł PiS.

Eurosceptycy domagają się kolejnej debaty na temat działań Junckera oraz głosowania nad odwołaniem całej Komisji.

Tytuł audycji: Czwórka w Parlamencie Europejskim

Prowadził: Paweł Malinowski

Data emisji: 20.11.2014

Godz. emisji: 9.03

tj