Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Węgry bez środków z UE? Dr Hejj: władze będą dążyły do porozumienia z instytucjami unijnymi

- Nie mam wątpliwości, że się oni dogadają [rząd węgierski i instytucje unijne - przyp. red.]. Pozostaje tylko kwestia tego, jak szybko węgierski parlament przeproceduje ustawy - mówił w Polskim Radiu 24 dr Dominik Hejj (Instytut Europy Środkowej, "Dziennik Gazeta Prawna"). 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska polityka Węgry fundusze unijne Magdalena Złotnicka

Ursula von der Leyen grozi Polsce brakiem funduszy. Prezes PiS: jej słowa są bulwersujące

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że Polsce należą się pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. W wywiadzie dla Radia Wrocław mówił, że wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej o tym, iż Polska nie otrzyma pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, jeśli nie zmieni prawa w taki sposób, w jaki zapisano to w umowie, jest bulwersująca.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Komisja Europejska Jarosław Kaczyński Ursula von der Leyen

Von der Leyen o dyscyplinowaniu Włoch. Premier Morawiecki: ta wypowiedź jest skandaliczna

- Wypowiedź pani von der Leyen, że Bruksela ma narzędzia, by zdyscyplinować Włochy, jeśli powołają rząd, który nie będzie na rękę Brukseli, była skandaliczna - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Jeśli nasi konkurenci polityczni nie odezwą się w tej sprawie, pokażą, jakiej Europy chcą. Narody europejskie czy Bruksela z Berlinem mają się naradzać i dyktować, jaki ma być rząd - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Ursula von der Leyen Mateusz Morawiecki Włochy

Skandaliczna wypowiedź szefowej KE o wyborach we Włoszech. Skurkiewicz: to nieuprawniona ingerencja KE

- To bez wątpienia nieuprawniona ingerencja ze strony szefowej KE - powiedział w Programie 3 Polskiego Radia wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz, komentując wypowiedź przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen na temat wyborów we Włoszech. Jak ocenił, podejmowane są działania pozaprawne wymierzone w demokratyczne rządy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Wojciech Skurkiewicz MON Komisja Europejska

KE grozi kolejnym krajom. Rzecznik PiS: fundusze unijne są postrzegane jak straszak

- Wypowiedź szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen jest skandaliczna, obnażająca hipokryzję jej i instytucji europejskich. Dała ona jasno do zrozumienia, że fundusze unijne są postrzegane jako straszak, za pomocą którego można wpływać na wybory lub próbować zmieniać rządy - ocenił w rozmowie z PAP rzecznik PiS Radosław Fogiel.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Komisja Europejska Radosław Fogiel polityka Krajowy Plan Odbudowy

Stanowcze oświadczenia po słowach przewodniczącej KE. "To dowód na jawne łamanie zasad UE"

Słowa przewodniczącej Komisji Europejskiej wywołały oburzenie na Starym Kontynencie. "Polityczną burzę nie tylko we Włoszech, ale również i w Polsce, wywołały słowa szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen" - opisuje tvp.info . Zdaniem komentujących w zaistniałej sytuacji względem Włochów wykorzystywane są zarówno szantaż, jak i strach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Europa Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen Ryszard Terlecki Beata Szydło Kosma Złotowski Tomasz Poręba

"Debata dnia". Publicyści o słowach Ursuli von der Leyen na temat Polski

- Problem jaki mamy z polskim rządem jest taki, że jesteśmy głęboko przekonani, że niezależność wymiaru sprawiedliwości nie jest już gwarantowana - powiedziała w Princeton Ursula von der Leyen. Do słów szefowej Komisji Europejskiej odnieśli się na antenie Polskiego Radia 24 Tomasz Pietryga ("Rzeczpospolita") oraz Robert Knap (TVP).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Ekspert o słowach szefowej KE na temat wyborów we Włoszech

Politycy centrolewicy i centroprawicy we Włoszech wyrazili w piątek zdumienie i oburzenie słowami przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, która odnosząc się do niedzielnych wyborów parlamentarnych w ich kraju stwierdziła, że jeśli sprawy pójdą w "trudnym kierunku", to KE ma "narzędzia", takie jak w przypadku Polski i Węgier.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata ŚWIAT Włochy Komisja Europejska Ursula von der Leyen Węgry Krajowy Plan Odbudowy sądownictwo

Gontarz: blokowanie środków z KPO służy zmianie władzy w Polsce

- Nie ma żadnych wątpliwości, my już od dawna o tym mówimy, że Komisja Europejska gra tymi pieniędzmi tylko po to, żeby zmienić władzę w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PiS Robert Gontarz, odnosząc się do blokowania środków z KPO przez Komisję Europejską.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Adrian Klarenbach PiS POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Europa Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen

Polska w grupie krajów, które chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie Komisja Europejska sankcje sankcje Unii Europejskiej

"Nie będziemy mogli przekazać żadnych pieniędzy". Szefowa KE o środkach na KPO dla Polski

Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, przemawiała na Uniwersytecie Princeton w amerykańskim stanie New Jersey. Poruszyła m.in. sprawę pieniędzy na KPO. - Polska nie chce zmienić prawa w taki sposób, w jaki zapisaliśmy to w umowie. W związku z tym nie możemy i nie będziemy mogli przekazać żadnych pieniędzy - donosi portal tvp.info.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Krajowy Plan Odbudowy Ursula von der Leyen Europa Polska w Unii Europejskiej

TYLKO U NAS Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Znamy szczegóły projektu

Polska, Irlandia i kraje bałtyckie chcą ostrzejszych sankcji wobec Rosji. Ta grupa przekazała Komisji Europejskiej własne propozycje do tworzonego pakietu restrykcji - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Jak informowała rano Beata Płomecka, Komisja rozpoczyna dziś konsultacje w sprawie kolejnych sankcji i będzie je kontynuować przez weekend. Na ich podstawie Komisja w przyszłym tygodniu opublikuje najnowszy pakiet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Beata Płomecka Rosja sankcje Komisja Europejska energetyka Polska w Unii Europejskiej