Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

PO-PSL w Brukseli za pilnym przyjęciem pakietu migracyjnego. Jaki: chcą Polskę zamienić w piekło

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Patryk Jaki zaprezentował w piątek w mediach społecznościowych najnowszy wniosek Europejskiej Partii Ludowej, do której należą Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe. Polityk tłumaczył, że dotyczy przyjęcia "w trybie pilnym" paktu migracyjnego: chcą naszą bezpieczną Polskę zamienić w piekło.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela kryzys migracyjny 2023 Komisja Europejska Patryk Jaki PiS PO PSL polityka

PR24 PE zajmie się paktem migracyjnym. Beata Kempa: to próba przepchnięcia kolanem niekorzystnych rozwiązań

- Pakt migracji i azylu jest podzielony na kilka bardzo obszernych dokumentów. W przyszłym tygodniu będzie przedstawiany w Parlamencie Europejskim. Jest to de facto przepychane kolanem, dlatego że jest bardzo trudna sytuacja związana z napływem nielegalnych migrantów - podkreśliła w Polskim Radiu 24 europoseł Beata Kempa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Kempa ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Parlament Europejski migracja imigracja imigranci w Europie

Wiśniewska o działaniach Brukseli: to niebywały skandal, że KE włącza się w kampanię wyborczą w Polsce

- To niebywały skandal, że KE porzuca obowiązek bycia apolityczną, do czego zobowiązują ją traktaty, i włącza się w kampanię parlamentarną w Polsce, opowiadając się w sposób ewidentny po stronie totalnej opozycji, po stronie dezinformacji i fake newsów - mówi europoseł PiS Jadwiga Wiśniewska, komentując stanowisko Komisji ws. domniemanej afery wizowej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych Bruksela wiza polityka Jadwiga Wiśniewska

Sprawa ukraińskiego zboża. Ekspert: to eskalowało błyskawicznie

Polska uważa, że rozmowy w sprawie nadmiernego importu zboża z Ukrainy mogą być prowadzone tylko w gronie 27 unijnych krajów członkowskich. To odpowiedź na próby zorganizowania przez Komisję Europejską rozmów w ramach tzw. platformy zbożowej. - Logika jest taka, że nie możemy zacząć się dogadywać, jeśli teoretycznie czeka nas proces. (...) Spór eskalował błyskawicznie - przypomina Bartosz Tesławski z portalu NaWschodzie.pl. 
Zobacz więcej na temat:  Rosja Ukraina zboże migracja Komisja Europejska

Kryzys migracyjny w Europie. Europoseł Zalewska punktuje fiasko niemieckiej polityki

- Przypomnę słynne napisy na dworcach niemieckich, witające nielegalnych imigrantów. To jest cała polityka niemieckiej lewicy ze wsparciem CDU, a w Parlamencie Europejskim ze wsparciem EPP - mówiła w Programie 1 Polskiego Radia europoseł PiS Anna Zalewska, nawiązując do polityki migracyjnej Niemiec.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Anna Zalewska Paweł Zieliński migracja imigranci w Europie kryzys migracyjny 2023 Niemcy Olaf Scholz CDU Unia Europejska Europarlament Parlament Europejski Komisja Europejska Włochy Rzym Berlin

PR24 Niemcy ingerują w sprawy Polski. Czarnecki komentuje

- Do tej pory były święte reguły w Parlamencie Europejskim, które zakładały, że nie może być żadnych debat poświęconych krajowi, w którym trwa kampania wyborcza - powiedział w Polskim Radiu 24 europoseł PiS. Ryszard Czarnecki ocenił, że Niemcy ingerują w sprawy przeciwko Polsce, a przykładów na to jest mnóstwo.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej imigracja imigranci w Europie Komisja Europejska

TYLK U NAS Ambasador Sadoś: oczekujemy od KE informacji nt. rozmów ws. ukraińskiego zboża

Polska oczekuje od Komisji Europejskiej informacji na temat rozmów prowadzonych z Ukrainą w sprawie importu zboża. Ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś powiedział Polskiemu Radiu, że wniosek w tej sprawie zostanie złożony we wtorek. Chodzi o to, by w środę, na cotygodniowym spotkaniu ambasadorów z 27 unijnych krajów, taka informacja została przedstawiona. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bruksela Komisja Europejska Beata Płomecka zboże Ukraina Europa GOSPODARKA

Miller straszy wyrzuceniem Polski z Schengen. Jaki: kiedyś pisali do Moskwy, a teraz do UE

Leszek Miller, który niedawno wraz z Markiem Belką i Włodzimierzem Cimoszewiczem, skierował list do szefowej Komisji Europejskiej w sprawie rzekomej afery wizowej, teraz starszy Polaków wyrzuceniem Polski ze strefy Schengen. Na słowa byłego premiera odpowiedział europoseł PiS Patryk Jaki.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Patryk Jaki Leszek Miller Komisja Europejska Unia Europejska Strefa Schengen wizy wiza

Twardy sprzeciw Polski ws. przyjmowania migrantów. Szydło: UE będzie nas straszyć karami, ale i tak się nie zgodzimy

- Dopóki będzie nasz rząd, nie będzie zgody na to, by przyjmować do Polski jakąkolwiek liczbę nielegalnych migrantów - powiedziała w wywiadzie dla portalu i.pl była premier, europoseł Prawa i Sprawiedliwości Beata Szydło. - Na pewno będą nas straszyć karami finansowymi, ale my i tak się na to nie zgodzimy - dodała.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Prawo i Sprawiedliwość Beata Szydło imigranci w Europie migracja kryzys migracyjny 2023 Donald Tusk Komisja Europejska Bruksela