Polskie Radio
Section05
Komisja Europejska

Zgoda KE na pomoc publiczną dla firm. Program polskiego rządu największy kwotowo

14 krajów, w tym Polska, otrzymało już zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej dla firm, by zapewnić ich płynność w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Program polskiego rządu jest największy kwotowo. Chodzi o 22 miliardy euro, czyli około 100 miliardów złotych, na pomoc firmom, które mają problemy z dostępem do kapitału.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Komisja Europejska

Anulowane loty z powodu pandemii. Komisja Europejska przypomina o prawach pasażerów

Linie lotnicze powinny zwracać pieniądze za niewykorzystane bilety w związku z pandemią koronawirusa i odwołane loty. Komisja Europejska przypomniała, że to pasażerowie zdecydują, czy wybiorą zwrot środków, czy vouchery. Wykładnia Brukseli związana jest z wieloma zażaleniami od klientów, w związku z przedłużającymi się zwrotami za bilety.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT koronawirus Unia Europejska Komisja Europejska podróże turystyka transport pandemia Europa

KE dała zgodę na zwolnienie z VAT-u importowanego sprzętu medycznego

Jest zgoda Komisja Europejskiej na zwolnienie z VAT-u sprzętu medycznego importowanego spoza Unii, o co zabiegała między innymi Polska. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej sprzed kilku dni. Urzędnicy w Komisji mówili Beacie Płomeckiej, że sytuacja jest szczególna i decyzja będzie pozytywna.
Zobacz więcej na temat:  koronawirus Komisja Europejska sprzęt medyczny Bruksela

22 mld zł na pomoc polskim przedsiębiorcom. Premier: KE zatwierdziła nasz program

"Komisja Europejska zatwierdziła nasz program pomocy przedsiębiorcom - 22 mld zł na walkę z koronawirusem. Środki te pomogą przedsiębiorstwom pokryć potrzeby w zakresie kapitału obrotowego i zapewnią wystarczającą płynność do dalszej działalności" - napisał w sobotę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Morawiecki POLSKA Koronawirus w Polsce Komisja Europejska tarcza antykryzysowa GOSPODARKA przedsiębiorca premier

Zgoda KE na pomoc publiczną dla firm. Program polskiego rządu największy kwotowo

14 krajów, w tym Polska, otrzymało już zgodę Komisji Europejskiej na udzielenie pomocy publicznej dla firm, by zapewnić ich płynność w czasie kryzysu wywołanego koronawirusem. Program polskiego rządu jest największy kwotowo. Chodzi o 22 miliardy euro, czyli około 100 miliardów złotych, na pomoc firmom, które mają problemy z dostępem do kapitału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Komisja Europejska Unia Europejska

Pandemia koronawirusa uderza w rosyjską gospodarkę, KE łagodzi zasady przyznawania pomocy publicznej

- Na wartości traci rosyjska waluta i ropa, zaczyna brakować systematycznych wpływów walutowych do budżetu państwa - mówił o sytuacji w Rosji w związku z pandemią koronawirusa Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie. Natomiast Działania Komisji Europejskiej w związku z pandemią skomentowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  koronawirus ŚWIAT Rosja Unia Europejska Komisja Europejska

Polska odmówiła relokacji uchodźców. Szefowa KE: Bruksela weźmie pod uwagę orzeczenie TSUE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała, że Bruksela weźmie pod uwagę orzeczenie unijnego Trybunału podczas prac nad reformą prawa azylowego. Chodzi o dzisiejszy werdykt sędziów z Luksemburga, że Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo, odmawiając udziału w programie relokacji 160 tysięcy uchodźców z obozów we Włoszech i w Grecji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen uchodźcy Trybunał Sprawiedliwości UE

KE proponuje pełną elastyczność w wykorzystaniu pieniędzy na walkę z koronawirusem

Komisja Europejska zaproponowała pełną elastyczność w wykorzystaniu jeszcze nie zakontraktowanych pieniędzy. Z ustaleń korespondentki Polskiego Radia wynika, że Polska do tej pory zakontraktowała prawie 83 procent. Zatem 17 procent, których jeszcze nie wydała, będzie mogła przeznaczyć na złagodzenie negatywnych skutków koronawirusa.
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska koronawirus Unia Europejska fundusze unijne bezpieczeństwo

TYLKO U NAS "Te fundusze i tak miały trafić do Polski". Ryszard Czarnecki o pomocy KE w walce z pandemią

- Są to fundusze, które i tak miały trafić do Polski. Komisja Europejska pozwala tylko zmienić cel ich pożytkowania. Trudno więc uznać UE za świętego Mikołaja - tak Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, komentuje w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl poszerzenie przez KE puli na walkę z koronawirusem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Komisja Europejska koronawirus Ryszard Czarnecki