Polskie Radio

"Mustang" z nagrodą LUX Parlamentu Europejskiego

Czwórka
Tomasz Jaremczak 26.11.2015

Zwycięski film przedstawił podczas ceremonii w Strasburgu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz.

"Mustang" to francusko-turecka produkcja w reżyserii Deniz Gamze Ergüven. Opowiada o pięciu siostrach, które obiecano przyszłym mężom, w wyniku wymuszonych małżeństw. Wbrew tradycji decydują się one jednak żyć własnym życiem.

- Przyznając nagrodę Parlament Europejski wspiera różnorodność kulturową i buduje porozumienie pomiędzy Europejczykami. Pomaga także europejskim filmom trafić do szerszego grona widzów wspierając proces tłumaczenia filmów oraz ich dystrybucji - tłumaczył europoseł Bogdan Wenta.

Parlament Europejski bierze na siebie koszty związane z tłumaczeniem oraz przygotowaniem napisów, w 24 oficjalnych językach UE, dla każdego z trzech filmów, które weszły do finału konkursu. Ponadto, zwycięski film zostanie dostosowany do potrzeb osób niedosłyszących i niedowidzących.

Pozostałe dwa filmy, które weszły w tym roku do finału nagrody LUX, to: "Mediterranea" (Włochy, USA, Niemcy, Francja, Katar), wyreżyserowana przez Jonasa Carpignano, oraz "Urok" (Lekcja), wyreżyserowany przez Kristinę Grozevą i Petara Valchanova (Bułgaria, Grecja).

polskieradio.pl, tj