Polskie Radio
Section05
kino

Jerzy Kawalerowicz. Reżyser, który urodził się trochę za wcześnie

- Weźmy pod uwagę, że debiutuje on socrealistycznym filmem "Gromada", a cztery lata później Andrzej Wajda robi "Pokolenie", film, w którym w polskim kinie i w ogóle w polskiej kulturze dochodzi do przełomu. Niestety Jerzy Kawalerowicz trochę za wcześnie zaczął swoją przygodę z filmem - mówiła w Dwójce filmoznawczyni dr hab. Natasza Korczarowska.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Dwójka kino FILM KULTURA reżyser Jerzy Kawalerowicz

Dariusz Gajewski: w dokumencie trzeba oddać się światu [ZOBACZ WIDEO]

- Moja rodzina próbowała ze mnie robić adwokata, studiowałem prawo na UJ w Krakowie, ale go nie skończyłem. W 1989 roku zacząłem studia w łódzkiej filmówce, to był ciekawy czas, zaczynaliśmy odbudowę rzeczywistości w biedzie i paranoi. Po mandarynki do ćwiczeniowego filmu musiałem pojechać do Warszawy i kupić je za horrendalne pieniądze, a potem zniknęły w tajemniczych okolicznościach - na antenie Dwójki wspominał reżyser Dariusz Gajewski.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek kino Dwójka

"Tatrzański orzeł". Filmowa historia Stanisława Marusarza

Skoki narciarskie stały się polskim sportem narodowym mniej więcej dwie dekady temu. Przeżywaliśmy małyszomanię, potem nastał czas sukcesów Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Piotra Żyły. Ale przecież wcześniej w tej konkurencji też odnosiliśmy sukcesy, czego dowodzą osiągnięcia Stanisława Marusarza. 16 stycznia swoją premierę będzie miał film "Tatrzański orzeł" poświęcony temu wybitnemu sportowcowi i niezwykłemu człowiekowi.
Zobacz więcej na temat:  Trójka FILM kino historia Polski Tomasz Zapert sporty zimowe Skoki narciarskie

"Gdzie znalazł Pan tak doskonałego scenarzystę?". 49 lat od premiery filmu "Wesele" w reżyserii Andrzeja Wajdy

Jak głosi anegdota, po obejrzeniu "Wesela" Andrzeja Wajdy, Elia Kazan miał go zapytać gdzie znalazł tak doskonałego scenarzystę. Co sprawiło, że arcypolski dramat Stanisława Wyspiańskiego, który wydawał się być stworzony jedynie dla teatru w swojej filmowej wersji wprawił w zachwyt jednego z najwybitniejszych twórców amerykańskiego kina?
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Andrzej Wajda Stanisław Wyspiański kino FILM

"Ideo-pop". Szymkiewicz: Wiedźmin jest specyficznie polski, ale to także ikona światowej popkultury

- Wiedźmin to "polska postać", Sapkowski zakochany w literaturze Sienkiewicza nasycił go pewnym specyficznie polskim charakterem, można to nazwać polskim nihilizmem czy anarchizmem - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Szymkiewicz, filozof, współpracujący z thiknzinem "Nowa Konfederacja".
Zobacz więcej na temat:  kino KULTURA Krzysztof Wołodźko PRL literatura Andrzej Sapkowski Wiedźmin

"King's Man", "Batman", "Avatar 2" wśród najbardziej wyczekiwanych filmów 2022 roku

W "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowaliśmy najbardziej oczekiwane premiery filmowe w 2022 roku. Na ekrany kin trafił "King's Man" z Ralphem Fiennesem - prequel poprzednich filmów sensacyjno-komediowych o pierwszych niezależnych agentach wywiadu. Z kolei miłośnicy "Batmana" na premierę najnowszego filmu będą musieli poczekać do marca. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski reżyser kino premiera FILM Hiszpania aktorzy Hollywood batman