Polskie Radio
Section05
kino

Miloš Forman. Czeski wizjoner, który podbił Amerykę

- Słynne jest to powiedzenie Formana "zrozumiałem, że jeśli nie złapię języka, którym posługują się ludzie siedzący w barze, to nie będę w stanie robić takich filmów, jak w Czechosłowacji". Ta amerykańska rzeczywistość była dla niego po prostu niedostępna, hermetyczna, nie mógł się na niej oprzeć. W związku z tym nagle z reżysera, który wyławiał perły z życia codziennego i na ich podstawie tworzył filmy, przeistoczył się w adaptatora literatury – wspominał historyk kina Rafał Marszałek na antenie Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA kino FILM Milosz Forman reżyser Czechosłowacja Stany Zjednoczone

Festiwal w Cannes. Polski film powalczy o Złotą Palmę

O Złotą Palmę podczas 77. Festiwalu w Cannes powalczy 19 filmów, a wśród nich najnowszy obraz Magnusa von Horna "Dziewczyna z igłą", czyli koprodukcja duńsko-szwedzko-polska. - To kolejny dowód na to, że polskie kino jest naprawdę w dobrej kondycji - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Zaborski, dziennikarz filmowy, recenzent i krytyk filmowy.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska FILM kino film polski Złota Palma Festiwal w Cannes Dziewczyna z igłą Magnus van Horn Cannes Sebastian Smoliński

WATCH DOCS po raz 22. Objazdowy festiwal filmowy ponownie ruszył w Polskę

Festiwal filmowy WATCH DOCS, organizowany po raz 22., odwiedzi w tym roku 40 miejscowości. W programie znalazła się m.in. oscarowa produkcja "20 dni w Mariupolu". - To bardzo fajna inicjatywa, którą nieustannie rozwijamy. Bardzo się cieszymy, że oprócz Warszawy watchdocsowe filmy mogą zobaczyć ludzie w miejscowościach w całej Polsce - podkreśla Konrad Wirkowski, dyrektor programowy festiwalu. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA Tomasz Żąda kino festiwal filmowy Watch Docs

Szymon Piotr Warszawski: film "Czerwone maki" jest dla mnie bardzo ważny, osobisty

- Kiedy dwa i pół roku temu Krzysztof Łukaszewicz wysłał mi scenariusz "Czerwonych maków", a ja wyraziłem zainteresowanie, to jeszcze nie zdawałem sobie sprawy, że ten film okaże się dla mnie tak ważny - powiedział w audycji "Po drugiej stronie lustra" aktor Szymon Piotr Warszawski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Szymon Piotr Warszawski aktorstwo Monte Cassino armia Andersa FILM kino KULTURA

Kino dokumentalne dla młodych widzów? Oczywiście! Rusza druga edycja niezwykłego festiwalu

Już 13 kwietnia rusza druga edycja Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET'S DOC, który przybliża młodym widzom niezwykłą moc kina dokumentalnego. Tegoroczna edycja to bogaty przegląd filmów, które skupiają się na życiu nastolatków i ich codziennych doświadczeniach.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA kino festiwal filmowy młodzież dzieci szkoła pokaz Radosław Nałęcz Trójka

Mateusz Banasiuk: za każdym razem staram się, żeby moje role były inne

- Nie wyobrażam sobie, żeby kolejna rola była powtórzeniem czegoś, co wcześniej zrobiłem; takim pójściem na łatwiznę. (...) Za każdym razem staram się, żeby te role były inne - podkreśla Mateusz Banasiuk. Aktora możemy obecnie zobaczyć w pierwszym filmie fabularnym opowiadającym o Bitwie o Monte Cassino, "Czerwone maki", a wkrótce zagra jedną z głównych ról w spektaklu "Wypiór" w Teatrze IMKA w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Mateusz Banasiuk Monte Cassino aktorzy spektakl kino film polski

Nie żyje Zofia Kucówna. Wybitna aktorka miała 90 lat

Informację o śmierci Zofii Kucówny potwierdził Polskiemu Radiu prezes Związku Artystów Scen Polskich Krzysztof Szuster. Wybitna aktorka, pedagog, autorka książek wspomnieniowych i felietonów była również laureatką Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry".
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Zofia Kucówna Dwójka TEATR ZASP FILM kino Krzysztof Szuster Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie

"Jego ekscelencja subiekt". Przedwojenna komedia z gwiazdorską obsadą

7 kwietnia 1933 roku odbyła się premiera filmu "Jego ekscelencja subiekt" Michała Waszyńskiego. W rolę charyzmatycznego sprzedawcy wcielił się sam Eugeniusz Bodo - wybitny aktor, który w czasach międzywojennych był jedną z największych gwiazd polskiego kina. Jego ukochaną zagrała natomiast Ina Benita - Polka o niezwykle burzliwym i tajemniczym życiorysie. 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Eugeniusz Bodo aktorzy przedwojenna Warszawa II wojna światowa NKWD sowieckie obozy pracy kino FILM