Section50
Section00
Fragment okładki płyty Concrete And Gold, Foo Fighters
Fragment okładki płyty "Concrete And Gold", Foo Fighters, foto: mat. promocyjne
02.08.2018

Dave Grohl prezentuje "Play".

Lider Foo Fighters tworzy dokument z nowym materiałem muzycznym.

Dave Grohl prezentuje "Play" - dwuczęściowy film dokumentalny z 23-minutowym nowym materiałem nagranym na siedmiu instrumentach przez samego Grohla. Materiał dostępny będzie w serwisach streamingowych już 10 sierpnia, a na winylu trafi do sprzedaży 28 września.

„Patrzenie, jak moje dzieci uczą się śpiewą i grać na bębnach przypomina mi czas, gdy byłem w ich wieku i sam uczyłem się grania ze słuchu. Kiedy zabieram je na lekcje muzyki widzę pokoje pełne młodych ludzi, próbujących odnaleźć siebie w muzyce dokładnie tak, jak ja kiedyś. Ja w wieku 49 lat wciąż próbuje się odnaleźć. To ciągły rozwój, szukanie nowych wyzwań i pracowanie nad ulepszeniem tego, czego się już nauczyło" – opowiada Dave Grohl.

Podczas gdy Foo Fighters z powodzeniem kontynuują trasę Concrete And Gold, grając jak ostatnio w Chicao przed ponad 75-tysięczną pubicznością, Dave Grohl ogłosił premierę swojego nowego, bezprecedensowego projektu, który jednocześnie był jednym z największych wyzwań w jego karierze.

„PLAY” to dwuczęściowy mini-film dokumentalny wyreżyserowany przez Grohla z pomocą twórcy Sound City/Sonic Highways Marka Monroe, opowiadający o wyzwaniach i splendorze płynącym z bycia muzykiem. Część pierwsza to opowieść o miłości do grania i związku, jaki każdy muzyk ma z instrumentem, na którym gra. To też przedstawienie powodów, dla których Dave zdecydował się podjać tego nietypowego wyzwania. Częśc druga to wspomniany 23-minutowy film z muzyczną improwizacją w całości na 7 instrumentach zagraną przez Grohla.

Żadnych nut, żadnych wskazówek, czy podpowiedzi – do rytmu perkusji stopniowo dodawane jest brzmienie gitary, basu, klawiszy itd. Jednoosobowy zespół pod nazwą Dave Grohl jest perfekcjonistą – od nowa rozpoczynał nagranie całego utworu, jeżeli w pomylił się choć w jednym dźwięku. Całość nadrozował Darrell Thorp – reżyser dźwięku przy ostatniej płycie Foo Fighters noszącej tytuł "Concrete And Gold".

Czarno-biały film jest montażem wszystkich ujęć Grohla grającego na wszystkich instrumentach. Dostępna w sieci wersja filmu zawierać będzie także listę organizacji wspierających młode talenty muzyczne, które wesprzeć może każdy, kto kocha muzykę graną na żywo. Przeszkody, na które trafia artysta tego poziomu nie różnią się od tych, z jakimi borykają się początkujący muzycy – to samo dotyczy celów, jakie pragną osiągnąć swoją muzyka. Młodzi muzycy na filmie pochodzą ze szkoły Join The Band z San fernando Valley.

Więcej szczegółów na play.roswellfilms.com.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.