Polskie Radio
Section05
premiera

"Titane" Julii Ducournau – zdobywca Złotej Palmy w Cannes

Do polskich kin wszedł właśnie belgijsko-francuski "Titane" w reżyserii Julii Ducournau. Film klasyfikowany jako thriller, ale także dramat i horror, był sensacją ubiegłorocznego, 74. festiwalu w Cannes, gdzie został nagrodzony Złotą Palmą. Jego bohaterką jest Alexia (Agathe Rousselle), zawodowa zabójczyni, która przeciwników morduje bez mrugnięcia okiem. Jej życie jest jak rajd Paryż-Dakar, w którym pędząc rozpaczliwie walczy o przetrwanie i nigdy nie wie, co będzie za zakrętem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Ryszard Jaźwiński Cannes KULTURA FILM premiera Trójka

"King's Man", "Batman", "Avatar 2" wśród najbardziej wyczekiwanych filmów 2022 roku

W "Magazynie bardzo filmowym" zaprezentowaliśmy najbardziej oczekiwane premiery filmowe w 2022 roku. Na ekrany kin trafił "King's Man" z Ralphem Fiennesem - prequel poprzednich filmów sensacyjno-komediowych o pierwszych niezależnych agentach wywiadu. Z kolei miłośnicy "Batmana" na premierę najnowszego filmu będą musieli poczekać do marca. 
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski reżyser kino premiera FILM Hiszpania aktorzy Hollywood batman

Kuba Kowalski: świat Oscara Wilde'a jest bardzo kampowy

- Susan Sontag kiedyś w swoich notatkach uznała Oscara Wilde’a za ojca kampu. I taki jest chyba przede wszystkim ten jego świat; przegięty, przerysowany, absurdalny, szalony. Myślę, że w tym szaleństwie odbija się również trochę nasza współczesność - mówił w Dwójce Kuba Kowalski, reżyser spektaklu "BUNBURY" w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Zobacz więcej na temat:  Oscar Wilde Dwójka Paweł Siwek spektakl premiera TEATR komedia reżyser

"Matrix" znowu w kinach. Skąd bierze się fenomen tego filmu?

- Idźmy za Neo, który po latach wiedzie zwyczajne życie w San Francisco i łyka zlecone przez psychoterapeutę niebieskie pigułki, aż do momentu, w którym Morfeusz daje mu czerwoną. Wtedy umysł Neo otwiera się ponownie na Matrix - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Raducha. Do polskich kin właśnie trafił długo wyczekiwany "Matrix Zmartwychwstania", czyli czwarta część tego kultowego filmu.
Zobacz więcej na temat:  kino FILM premiera Anna Stempniak Małgorzata Raducha

"West Side Story". Czy Steven Spielberg poprawił arcydzieło?

Słynny broadwayowski musical, po 60 latach od swojej premiery powrócił na szklany ekran. Za kamerą stanął sam Steven Spielberg. - "West Side Story" to pierwszy musical, który odniósł tak spektakularny sukces, a także pierwszy, który "wyszedł na ulice" i tak pokazywał Nowy Jork - mówi Patrycja Mucha. - Dla Spielberga i wielu ludzi ta historia jest cały czas aktualna, bo jest to opowieść uniwersalna.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka kino musical premiera Błażej Hrapkowicz Steven Spielberg

Nowości z hip-hopowego podwórka: Peja i Sokół

Najnowszym wydaniem audycji "Wykonane w Polsce" wyjątkowo zawładnął polski hip-hop. Późne sobotnie popołudnie spędziliśmy w oczekiwaniu na nowy album Ryszarda Andrzejewskiego znanego jako Peja. Ponadto słuchaliśmy utworu, w którym swoje siły połączyli Wojtek Sokół i znany z anteny Trójki Mateusz Krautwurst.
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA muzyka hp Małgorzata Łukowska hip-hop sokół peja album premiera Mateusz Krautwurst

Premiery kinowe tygodnia: "Lokatorka", "Szef roku", "King Richard: Zwycięska rodzina"

Na ekrany wchodzi m.in. film "Lokatorka", w reżyserii Michała Otłowskiego, inspirowany życiem i tragiczną śmiercią aktywistki Jolanty Brzeskiej. Ponadto widzowie w tym tygodniu będą mogli obejrzeć m.in. hiszpańską komedię "Szef roku" czy film "King Richard. Zwycięska rodzina", ukazujący początki sportowej kariery sióstr Williams. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino KULTURA premiera Joanna Sławińska

Premiera płyty "Moniuszko Jazz". Piotr Baron w PR24: wybór utworów był dyktowany sercem

- Wybór utworów na płytę był dyktowany sercem i upodobaniem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Piotr Baron (kompozytor, muzyk, saksofonista). Jak zaznaczył "graliśmy muzykę Stanisława Moniuszki, tak, aby cały czas był to Moniuszko, natomiast aby cały czas był to też Jazz". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 premiera Jazz Agencja Muzyczna Polskie Radio MUZYKA Piotr Baron Stanisław Moniuszko

Premiera "Dziadów". Dejmek wsadza kij w mrowisko

54 lata temu odbyła się premiera Mickiewiczowskich "Dziadów" w reżyserii Kazimierza Dejmka. Tamtego dnia nikt nie mógł przewidzieć, że spektakl aż w takim stopniu wpłynie na historię powojennej Polski. Ale twórcy spektaklu wiedzieli, że będzie o nim głośno.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Dejmek TEATR Warszawa Gustaw Holoubek Dziady Adam Mickiewicz spektakl marzec 1968 1968 Władysław Gomułka PZPR komunizm premiera rocznica HISTORIA

Życie Kaliny Jędrusik. "Bo we mnie jest seks" wśród kinowych premier tygodnia

Na ekrany kin wchodzi długo wyczekiwany polski film pt. "Bo we mnie jest seks" w reżyserii Katarzyny Klimkiewicz, opowiadający o ważnym okresie życia Kaliny Jędrusik. W "Magazynie bardzo filmowym" przestawiliśmy recenzje premierowych filmów tj. "Kurier francuski z Liberty, Kansas Evening Sun" w reżyserii amerykańskiego mistrza autorskiego kina Wesa Andersona, "DAU. Natasza" w reżyserii Ilji Chrzanowskiego i Jekatieriny Oertel. 
Zobacz więcej na temat:  kino Joanna Sławińska Kalina Jędrusik Maria Dębska film polski premiera

Aktor nie z tej ziemi i "Boski" festiwal w TPK

"The Man, Who Fell to Earth" ("Człowiek, Który Spadł na Ziemię") – tak zatytułowana jest powieść Waltera Tevisa z 1963 roku, która zainspirowała twórców musicalu "Lazarus". Między rokiem ukazania się książki i prapremierą musicalu upłynęło ponad pół wieku. W tym pięćdziesięcioleciu zamyka się też aktywność artystyczna Davida Bowie, autora muzyki i tekstów do "Lazarusa". Wcześnie też pojawiają się w obszarze jego zainteresowań wątki "kosmiczne". 
Zobacz więcej na temat:  Barbara Marcinik KULTURA TEATR Kraków Sopot wystawa Warszawa premiera Krystyna Janda Jan A. P. Kaczmarek Trójka