Polskie Radio
Section05
premiera

"Masz ci los!" – zwariowana komedia rodzinna, gdzie stawką jest milion

Komedia "Masz ci los!" w reżyserii Mateusza Głowackiego właśnie weszła na ekrany polskich kin. To oficjalny pełnometrażowy debiut fabularny tego reżysera, choć ma już w swoim dorobku kilka krótkich metraży nagradzanych na festiwalach polskich i zagranicznych. Czy najnowsze dzieło powtórzy sukces swoich poprzedników?
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA FILM komedia premiera festiwal filmowy Ryszard Jaźwiński

Wawrzyniec Kostrzewski o premierze "Tanga" w Teatrze Polskim

W roku 2023 przypada 110. rocznica powstania Teatru Polskiego w Warszawie oraz 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Pierwszą tegoroczną premierą, inaugurującą cykl wydarzeń poświęconych rocznicom, będzie "Tango" według dramatu tego autora. Przedstawienie wyreżyseruje Wawrzyniec Kostrzewski. 
Zobacz więcej na temat:  Wawrzyniec Kostrzewski Martyna Podolska reżyser spektakl Sławomir Mrożek Teatr Polski w Warszawie premiera Emilian Kamiński

"Frydląd Junjor". Reżyser: śmieszna polska komedia zdarza się nader rzadko

- Z kilku tekstów Winawera, które przeczytałem, "Frydląd Junjor" najbardziej przypadł mi do gustu. Może dlatego, że poza tym, że jest śmieszny, pokazuje również różne strony ludzkiej natury, która się absolutnie nie zmieniła od tamtych czasów - mówił w "Wybieram Dwójkę" Maciej Wiktor, reżyser słuchowiska, które w najbliższą niedzielę (8.01) będzie miało premierę na antenie Programu 2.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Teatr Polskiego Radia premiera Katarzyna Hagmajer-Kwiatek TEATR literatura Dwudziestolecie międzywojenne komedia Dwójka

Robert Talarczyk: pytania zadawane przez Szekspira są bardzo współczesne

- Każdy zadaje sobie pytanie "być albo nie być?". Czy aktywnie uczestniczyć w swoim życiu zawodowym, poświęcając życie prywatne, czy nie? Wszystkie pytania zadawane u Szekspira, szczególnie w "Hamlecie", są bardzo współczesne i rezonują również dzisiaj - mówił w "Poranku Dwójki" Robert Talarczyk, reżyser spektaklu "Hamlet we wsi Głucha Dolna" w Teatrze Nowym w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  William Szekspir Jakub Jamrozek TEATR Dwójka Łódź Hamlet premiera

Piotr Gociek: to bardziej film Guillermo del Toro niż "Pinokio"

- Film jest reklamowany jako "Guillermo del Toro: Pinokio". Po obejrzeniu go myślę, że te literki w nazwisku reżysera mogłyby być jeszcze większe. Nawet zanotowałem sobie, podśmiewając się, że to taki Pinokio w Labiryncie Fauna - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Piotr Gociek o najnowszej adaptacji klasycznej baśni Carla Collodiego.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera baśnie Adriana Prodeus Piotr Gociek Dwójka FILM

Wanda Rutkiewicz: kobieta niezwykła, legenda himalaizmu

Wanda Rutkiewicz to legenda polskiego i światowego himalaizmu – pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która stanęła na szczycie Mount Everest. Jako pierwsza kobieta zdobyła K2. W czwartek, 15 grudnia, będzie miał premierę w TVP 2 poświęcony jej film dokumentalny "Z góry widać lepiej. Wanda Rutkiewicz. Opowieść o kobiecie niezwykłej".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Wanda Rutkiewicz film dokumentalny premiera TVP Himalaje wspinaczka góry Malwina Kiepiel Katarzyna Cygler Trójka

"Kobieta na dachu", "Piękny poranek" wśród kinowych premier tygodnia

Wśród kinowych premier tygodnia jest m.in. "Kobieta na dachu". To polski dramat psychologiczny w reżyserii Anny Jadowskiej, którego bohaterka, sześćdziesięcioletnia położna, pewnego dnia... napada z nożem w ręku na bank. Widzowie w ten weekend będą mogli zobaczyć również m.in. dramat "Piękny poranek" w reżyserii Mii Hansen Løve, nagrodzony w Cannes jako najlepszy film europejski.
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Michał Montowski film polski

"Nitram", "Kociarze" i "Śubuk". Na co warto wybrać się do kina?

Premiery tygodnia wskazują już, że zbliża się koniec roku. Coraz więcej mamy tytułów rozrywkowych, świątecznych i familijnych. Jednak na ekrany wchodzi też "Nitram", dreszczowiec australijski na podstawie tragicznych wydarzeń w Port Arthur, największej masakry w historii Australii. W programie również amerykański film dokumentalny "Kociarze" oraz dramat polski "Śubuk".
Zobacz więcej na temat:  kino premiera Michał Montowski film dokumentalny KULTURA

Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stary Teatr w Krakowie spektakl Juliusz Słowacki TEATR premiera Paweł Siwek Dwójka