Polskie Radio
Section05
premiera

"Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa: niezwykłe spotkanie dwóch aktorek i spektakl pomocowy

Jak radzić sobie z traumą, jak być czułym i uczciwym wobec najważniejszego człowieka w naszym życiu – siebie? O tym mówi spektakl "Padało" w Teatrze Łaźnia Nowa. Jego powstanie było efektem niezwykłego spotkania dwóch aktorek, które zagrały główne role: Iwony Budner i Natalii Krystowskiej. Ale to nie wszystko…
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR Teatr Łaźnia Nowa Kraków premiera przemoc terapia Tomasz Miara Trójka

Polska prapremiera "Geniusza" Tadeusza Słobodzianka: Jerzy Stuhr reżyseruje i gra główną rolę

Teatr Polonia w Warszawie przygotowuje nowy spektakl: to "Geniusz" Tadeusza Słobodzianka. Polska prapremiera tej opowieści o skomplikowanych relacjach między Józefem Stalinem, tyranem i władcą właściwie absolutnym, a Konstantinem Stanisławskim, mistrzem sztuki aktorskiej, odbędzie się w czwartek, 22 lutego. Reżyseruje i rolę Stanisławskiego gra Jerzy Stuhr, a partnerują mu Jacek Braciak jako Stalin oraz Łukasz Garlicki i Paweł Ciołkosz.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR premiera Tadeusz Słobodzianek Jerzy Stuhr Jacek Braciak Łukasz Garlicki Teatr Polonia Warszawa Małgorzata Jędrzejczyk Tomasz Miara Trójka

Niemen, twórca jak najbardziej teatralny. Musical "Jednego serca" w warszawskim Teatrze Roma

"Jednego serca" to spektakl, który niedawno miał premierę, a składający się z piosenek i kompozycji z repertuaru Czesława Niemena. Artysta, który mógłby być dziadkiem osób występujących na scenie, okazał się twórcą nośnym i ponadczasowym, przemawiającym do pokolenia dzisiejszej młodzieży. Ze sceny zabrzmią te wielkie przeboje Niemena, ale także piosenki mniej znane.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR musical Teatr Muzyczny Roma premiera Czesław Niemen Tomasz Miara Trójka

Łukasz Garlicki w sztuce Tadeusza Słobodzianka "Geniusz". Stalin kontra Stanisławski

- Jest to historia "power game" pomiędzy człowiekiem, który ma absolutną władzę, a człowiekiem, który ma tę władzę duchową i też pewną wiedzę o tym, w jaki sposób - dzięki metodzie aktorskiej - można wpływać na wizerunek polityka - tak o sztuce "Geniusz" mówił w Dwójce aktor Łukasz Garlicki. Bohaterami spektaklu są radziecki dyktator Józef Stalin i reformator teatru Konstanty Stanisławski. Premiera - 22 lutego w Teatrze Polonia w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Siwek Łukasz Garlicki aktor Dwójka Teatr Polonia Warszawa premiera spektakl Józef Stalin Konstanty Stanisławski

"Bez słów" - nowy singiel Cheap Tobacco przedpremierowo w radiowej Jedynce

Przez 14 lat grupa Cheap Tobacco stała się jednym z najciekawszych zespołów polskiej sceny niezależnej. Niedawno skład formacji zmienił się. Wkrótce muzycy zaprezentują swój najnowszy singiel zatytułowany "Bez słów". Przedpremierowo mogliśmy usłyszeć go w "Muzycznej Jedynce". W audycji gościła wokalistka grupy Natalia Kwiatkowska.
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Cheap Tobacco muzyka rozrywkowa premiera

"Rękopis znaleziony w Saragossie". Ulubiony film Martina Scorsese

59 lat temu, 9 lutego 1965 roku, odbyła się premiera filmu Wojciecha Jerzego Hasa pod tytułem "Rękopis znaleziony w Saragossie". W niemal odciętej od świata komunistycznej Polsce, pod Częstochową, powstał dziejący się w Hiszpanii, urzekający wizualną siłą film, o którym tacy reżyserzy jak Francis Ford Coppola czy Martin Scorsese mówią jako o swoim ulubionym dziele.
Zobacz więcej na temat:  FILM film polski premiera San Sebastian literatura literatura polska kino

"Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa: portret rodziny w kryzysie międzypokoleniowym

"Kiedy stopnieje śnieg" to kolejna premiera TR Warszawa w sezonie 2023/24. Reżyserka Katarzyna Minkowska oraz dramaturg Tomasz Walesiak stworzyli portret rodziny w wielopokoleniowym kryzysie. Jest to opowieść o niemożliwych do zrozumienia decyzjach. O rodzinie, której najtrudniej wybaczyć i o potrzebie akceptacji wpisanej w rodzinne relacje.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA TEATR TR Warszawa spektakl premiera Tomasz Miara Trójka

"Traviata" w Teatrze Wielkim w Łodzi - opera Verdiego we włoskiej wersji językowej

- Uwspółcześnianie czegoś na siłę, szukanie powiązań z teraźniejszością, w sensie twórczym nie interesuje mnie w ogóle. Zastanowienie się nad relacjami tych postaci jest ciekawe i to też jest coś, z czym współczesny widz może się zidentyfikować - mówiła w Dwójce Pia Partum, reżyserka "Traviaty", arcydzieła Giuseppe Verdiego na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
Zobacz więcej na temat:  Giuseppe Verdi opera Monika Zając premiera Teatr Wielki w Łodzi Dwójka Rafał Janiak Pia Partum

"Kora – dziecko słońca": muzyczna opowieść o charyzmatycznej artystce w szczecińskim Teatrze Polskim

W szczecińskim Teatrze Polskim, na Scenie Kameralnej, już za kilka dni premiera spektaklu "Kora – dziecko słońca". To muzyczna opowieść o Korze, charyzmatycznej artystce, piosenkarce, autorce tekstów piosenek i wierszy oraz malarce. O gwieździe, jakiej wcześniej nie było w polskim show-businessie. I jakiej już nie będzie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Kora TEATR premiera Teatr Polski w Szczecinie Tomasz Miara Trójka

Wkrótce premiera filmu dokumentalnego o Kubie Błaszczykowskim. Ujrzymy całą prawdę?

Niedługo na jednej z platform streamingowych będzie miał premierę dokument "Kuba" poświęcony jednemu z najbardziej rozpoznawalnych polskich piłkarzy – Kubie Błaszczykowskiemu. Po filmie "Lewandowski. Nieznany", który jednak trochę rozczarował fanów i krytyków, to kolejna produkcja dokumentalna osadzona w świecie piłkarskim. Czy "Kuba" spełni pokładane w nim nadzieje, czy rzeczywiście opowie całą prawdę o reprezentancie Polski?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kuba błaszczykowski film dokumentalny premiera Tomasz Miara Trójka

"Don Kichot" w Teatrze Śląskim - zawsze trzeba walczyć, nigdy nie można się poddawać

- W kameralnym aktorskim gronie jest więcej miejsca na dzielenie się energią. Można lepiej siebie usłyszeć i dotknąć tego, o czym rozmawiamy w spektaklu. Chodzi o poszukiwanie własnych marzeń i sfery wolności, o to, co jest skrywane, a warto byłoby o to zawalczyć - mówił w Dwójce Jakub Roszkowski, autor adaptacji i reżyser spektaklu "Don Kichot" w Teatrze Śląskim w Katowicach.
Zobacz więcej na temat:  spektakl premiera Miguel Cervantes Teatr Śląski Dwójka Jakub Kukla aktor aktorstwo aktorzy

"Dziewczyna, która podeptała chleb" – nowa sztuka Mariusza Grzegorzka w Teatrze Wybrzeże

W gdańskim Teatrze Wybrzeże trwają próby do nowego spektaklu Mariusza Grzegorzka "Dziewczyna, która podeptała chleb". Autor sztuki i zarazem jej reżyser na przykładzie pewnej wspólnoty chce przyjrzeć się społeczno-obyczajowej rewolucji. I nie bez powodu o swoim spektaklu mówi "starotestamentowe Las Vegas". Premiera w piątek, 19 stycznia.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA TEATR premiera Mariusz Grzegorzek Teatr Wybrzeże Tomasz Miara Trójka