Section50
Section00
Spotify Wrapped 2021
Spotify Wrapped 2021, foto: Spotify
01.12.2021

Spotify podsumowuje rok 2021

Przed Wami Spotify Wrapped 2021.

Jak co roku na początku grudnia gigant streamingu muzyki, Spotify, dzieli się podsumowaniem tego, co działo się na platformie w ciągu ostatnich miesięcy. Właśnie dowiedzieliśmy się, kogo użytkownicy apki słuchali najczęściej.

Globalne podsumowanie Spotify Wrapped 2021 nie przynosi wielkich niespodzianek. Po raz drugi z rzędu najchętniej słuchanym wykonawcą został Bad Bunny. Co ciekawe, portorykański raper dokonał tego nie wydając w tym roku żadnej płyty! Jego utwory były odtwarzane łącznie ponad 9 miliardów razy. Za nim na podium uplasowali się Taylor Swift i k-popowa formacja BTS.

Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchani artyści na świecie
Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchani artyści na świecie

Jeśli chodzi o najczęściej słuchane utwory, to 2021 za niezwykle udany uznać może młoda supergwiazda, Olivia Rodrigo. Jej "Drivers License" oraz "Good 4 U" uplasowały się odpowiednio na pierwszym i czwartym miejscu. Podium uzupełniają "Montero (Call Me By Your Name)" Lil Nas X-a oraz "Stay" Kida Laroi i Justina Biebera.

Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchane utwory na świecie
Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchane utwory na świecie

Dla tych, którzy mniej śledzą obecnie panujące trendy (a przy okazji TikToka, bo to właśnie utwory popularne w tym serwisie w dużej mierze definiują kształt podsumowania), ciekawą informacją może być lista albumów mających ponad 20 lat, których użytkownicy Spotify słuchali najchętniej. Na pierwszym miejscu znazał się krążek "Rumours" Fleetwood Mac. Za nim znajdziemy "Nevermind" Nirvany oraz "Hybrid Theory" Linkin Park.

Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchane albumy mające ponad 20 lat
Spotify Wrapped 2021: Najczęściej słuchane albumy mające ponad 20 lat

Jak zobaczyć własne podsumowanie 2021 ze Spotify? Wystarczy, że po włączeniu aplikacji mobilnej na jej stronie głównej klikniecie "Odtwórz" w oknie "Twoje podsumowanie 2021 roku".

Najczęściej słuchani artyści na świecie:
1. Bad Bunny
2. Taylor Swift
3. BTS
4. Drake
5. Justin Bieber

Najczęściej słuchane albumy na świecie:
1. "SOUR" (Olivia Rodrigo)
2. "Future Nostalgia" (Dua Lipa)
3. "Justice" (Justin Bieber)
4. "=" (Ed Sheeran)
5. "Planet Her" (Doja Cat)

Najczęściej słuchane utwory na świecie:
1. Olivia Rodrigo - Drivers License
2. Lil Nas X - MONTERO (Call Me By Your Name)
3. The Kid LAROI, Justin Bieber - Stay
4. Olivia Rodrigo - Good 4 U
5. Dua Lipa, DaBaby - Levitating

Najpopularniejsze podcasty na świecie:
1. The Joe Rogan Experience
2. Call Her Daddy
3. Crime Junkie
4. TED Talks Daily
5. The Daily

A jak wyglądał 2021 w Polsce? Najchętniej słuchanym rodzimym artystą był - bez zaskoczeń - Mata. Młody reprezentant SB Maffiji wydał w tym roku swoją drugą płytę, która okazała się być jeszcze większym sukcesem komercyjnym niż debiutanckie "100 dni do matury". Tuż za nim znalazła się sanah, a na trzecim miejscu wylądował Sobel.

Najczęściej słuchani artyści w Polsce:
1. Mata
2. sanah
3. Sobel
4. White 2115
5. Lanek

Najczęściej słuchane utwory w Polsce:
1. Mata - Kiss Cam
2. Sobel - Fiołkowe pole
3. Mata - Patoreakcja
4. sanah, Vito Bambino - Ale jazz!
5. Kizo - Disney

Najczęściej słuchane albumy w Polsce:
1. "Młody Matczak" (Mata)
2. "Irenka" (sanah)
3. "Pułapka na motyle" (Sobel)
4. "OIO" (OIO)
5. "100 dni do matury" (Mata)

Najczęściej słuchane podcasty w Polsce:
1. Marcin Myszka – Kryminatorium
2. Tu Okuniewska – Ja i moje przyjaciółki idiotki
3. BEczKA – BEczKA
4. zurnalista.pl – Żurnalista – Rozmowy bez kompromisów
5. newonce.radio – Rozmowy: Wojewódzki & Kędzierski

 

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.