Section50
Section00
23.08.2012

Gramy: Animal Collective - Today's Supernatural


Stało się! Od kilku dni chodzę i słucham prawie na okrągło nowej płyty Animal Collective. Wprawdzie oficjalna premiera dopiero 3 września, ale Avery i ekipa miłosiernie postanowili udostępnić materiał online (niecierpliwi znajdą adres kilka linijek niżej;) Zanim zdecydujecie czy warto posiadać ten krążek w swojej kolekcji, wypadałoby napisać kilka słów o promującym go singlu "Today's Supernatural". Jeżeli jeszcze nie trafiliście na niego w Czwórce to miejcie pewność, że prędzej czy później was dopadnie;)


Singel w dużym stopniu odpowiada nastrojowi całego albumu "Centipede Hz" - jest nerwowy, wręcz neurotycznie chaotyczny, łatwo zgubić się w tym labiryncie dźwięków, loopów i manierycznych wokaliz. Na szczęście całość trzyma w ryzach całkiem zgrabne organowe arpeggio zaczerpnięte wprost z psychodelicznych lat 60-tych i 70-tych ubiegłego stulecia. Taki riff to skarb niczym zaginione dzieło Keitha Emersona (fani Doorsów słyszą tu Raya Manzarka); zresztą charakterystyczne "C'mon let let let let let let go!" też zapada głęboko w pamięć.
Do kompletu dostajemy równie odjechany klip osadzony w postapokaliptyczno-baśniowym świecie, w którym spotykają się animki z Gorillaz i bohaterowie klipów Empire Of The Sun, a jego reżyserem mógłby być Matthew Barney. Niezły pasztet, ale z rozmachem!Dlaczego ten album tak mi się podoba? Bo darzę ogromnym sentymentem brytyjską scenę lat 90-tych tak przepięknie odwołującą się do tradycji psychodelicznego rocka, eksperymentów Roberta Frippa, Emersona, Floydów i wielu, wielu innych. Korzystając z tamtych doświadczeń Animal Collective obierają kurs na rocka, bawią się z  "muzyką korzeni", robią to stylowo, bezczelnie, irytująco, bez zadęcia i plastikowej wirtuozerii starych pudli. Jest mniej elektronicznie w warstwie instrumentalnej, ale co z tego skoro dalej grane są loopy i cuty. Śmiem twierdzić, że "Centipede Hz" można śmiało stawiać jako wzór dobrej awangardowej płyty wielu gwiazdom nieco zapyziałej sceny rockowej XXI wieku.
Ja lubię - wy zdecydujcie sami słuchając tu: http://radio.myanimalhome.net/
sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.