Section50
Section00
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjne, foto: shutterstock.com/Caroma
15.06.2018

Przedmundialowa muzyczna kopanina.

Sprawdzamy największe piłkarskie "hity".

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, to gorący czas nie tylko w środowisku piłkarskim, ale też w muzyce. Artyści prześcigają się w tworzeniu futbolowych "przebojów". Czas przyjrzeć się co ciekawszym (u)tworom.

Norbi - Polska do boju

Wpadający w ucho taneczny utwór zdobywcy Fryderyka. Co prawda nie jest jasne od czego ręce należy trzymać precz, ale cieszy oszczędzenie kamery z początku teledysku, w którym wzięli udział ówczesni kadrowicze.


Krzysztof Krawczyk - Lewandowski, gol dla Polski!

Bardzo profesjonalnie (co widać w atrakcyjnym wideoklipie) przygotowany utwór od pana Krzysztofa cieszy się ostatnio niezwykłą popularnością. Zasłużony muzyk wydał zresztą całą płytę z kibicowskimi piosenkami.


Marian Lichtman - Polska Biel i Czerwień

Legendarny trubadur, gwiazda memów, która na swoim koncie ma współpracę z takimi tuzami, jak Pikej czy Iwona Węgrowska, wyrusza w szaloną kibicowską eskapadę dużym Fiatem. Pokibicować. A później sobie wraca.


Marek Torzewski - Do przodu Polsko

Przebój z 2002 roku. Szersza publiczność poznała Marka Torzewskiego właśnie przez rzeczony hymn polskiej reprezentacji. Nie wiemy, co istotniejsze - ten utwór, czy występ w La Scali.


KOMBI - Polska drużyna

Zwycięzca tegorocznego konkursu "Przebój na Mundial" z Opola. Jest biało i czerwono, są piłki i kibice, jest i energiczna muzyka oraz motywujący tekst. Czy czegoś brak?


Bohdan Łazuka - Tajemnica Mundialu

Kiedyś to były piosenki mundialowe, teraz to nie ma piosenek mundialowych. Utwór przygotowany na mistrzostwa w Hiszpanii z 1982 roku pana Bohdana  - naczelnego śmieszka tamtych lat - okazał się ostatnim szczęśliwym dla polskich piłkarzy.


Kuba Kokocha - Mundial, Mundial i nadzieja gra

Po 40-sekundowym intro, Kuba serwuje nam kawałek o wyraźnie rockowym sznycie. Swego rodzaju hołd dla "piłeczki".


V-UNIT - Hymn Polski na Mundial

Na dobrze znanym, gangsterskim bicie chłopaki z V-UNIT dają upust swojej frustracji po braku kwalifikacji Polski na MŚ w Brazylii. Dziękujemy im, bo wszyscy wiemy jak to wpłynęło na późniejszą grę naszych Orłów.


A co ciekawego znajdziemy poza Polską? Proszę bardzo:

Il Divo i Toni Braxton - The Time of Our Lives

Ludzie odpowiedzialni za The Time of Our Lives dokonali rzeczy niemożliwej: piosenka zagrzewa do boju zarówno na boisku, jak i w zaciszu sypialni. Dość nietypowy utwór był oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w Niemczech 2006.


England United - On Top Of The World

Utwór miał motywować reprezentację Anglii na francuskim mundialu w 1998 roku. Obok dziewczyn ze Spice Girls wystąpili też Echo and the Bunnymen, Ocean Colour Scene i Space. Na klipie widzimy emocjonujący mecz podwórkowy, który najwidoczniej musiał być powtórzony po latach oraz Davida Beckhama straszącego swoją przyszłą żonę pająkiem.


Clon - World Cup Song

Po zajęciu czwartego miejsca na MŚ w 2002 roku nie było zaskoczeniem, że nadzieje całego kraju na dobry wynik w Niemczech są rozbudzone. Widać to po tym, jakże żywiołowym, utworze przygotowanym na potrzeby mundialu w 2006 roku.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.