Section50
Section00
Kurt Cobain
Kurt Cobain, foto: Rudi Keuntje/Zuma Press/Forum
28.06.2021

"Smells Like Teen Spirit" z miliardem odsłuchów na Spotify

Hymn lat 90. przekroczył kolejną barierę.

Przełomowy utwór "Smells Like Teen Spirit" Nirvany właśnie przekroczył miliard odtworzeń w serwisie Spotify. Kultowa piosenka dokonała tego zaledwie kilka miesięcy przez 30. rocznicą swojej premiery (10 września 1991 roku).

Miliard na Spotify to bardzo rzadkie osiągnięcie, gdy weźmie się pod uwagę muzykę z pogranicza rocka i hard rocka. "Smells Like Teen Spirit" dołącza do m.in. "In The End" Linkin Park czy utworów Queen ("Bohemian Rhapsody", "Another One Bites the Dust" i "Don’t Stop Me Now"). W kolejce czekają jednak takie kawałki jak "Sweet Child O' Mine" Gunsów (975 milionów odsłuchów) oraz "Back in Black" AC/DC (800 milionów).

To jednak nie "pierwszy miliard" "Smells Like Teen Spirit". Pod koniec 2019 roku licznik w serwisie YouTube wskazał dziewięć zer.

Nirvana - Smells Like Teen Spirit / YouTube: Nirvana

 

BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.