Poniedziałek
Wtorek
Środa
Czwartek
Piątek
Sobota
Niedziela

Playlista

fot. Robert L. Murphy  (CC BY 3.0)
fot. Robert L. Murphy / (CC BY 3.0), foto: Robert L. Murphy
07.06.2017

Polacy w czołówce "piratów"

Nie zawsze bycie w czołówce to powód do dumy.

Nie ulega wątpliwości - piractwo jest w odwrocie dzięki serwisom streamingowym typu Spotify i Netflix. W poprzednim roku na stronach z nielegalnymi plikami zanotowano sześcioprocentowy spadek odwiedzin. Streaming działa, jeżeli jest dostępny dla ludzi za niezbyt wygórowaną cenę. 

Specjalizująca się w antypirackich technologiach firma Muso opublikowała wyniki badań, które z jednej strony potwierdzają starą prawdę a z drugiej - nieco zaskakuje. Prawdą oczywistą jest to, że piractwo ma się dobrze w krajach, w których niski dochód uniemożliwia korzystanie z dobr kultury. W tej niechlubnej klasyfikacji nasz kraj zajmuje siódme miejsce i nawet jeśli przelicznik PKB stawia Polskę w niekorzystnym świetle, prawdziwym zaskoczeniem jest tu obecność Singapuru. Według danych Banku Światowego Singapur to czwarta siła na świecie jeżeli chodzi o PKB na mieszkańca, mimo to, trudno ocenić, skąd bierze się piractwo w kraju, w którym przeciętnego obywatela stać na usługi streamingowe. Oto pierwsza dziesiątka krajów z największą liczbą odwiedzin stron z pirackimi materiałami:

Netflix działa niemal wszędzie, ale nie dostosowuje cen do rynków, z kolei Spotify nie funkcjonuje na terenie Białorusi, Gruzji i Ukrainy, co znajduje swoje odbicie w powyższym wykresie. Firma Muso odcina się od interpretacji danych i słusznie - dajmy przemówić samym liczbom.


sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl