Section50
Section00
04.08.2014

SHABAZZ PALACES - Lese Majesty (Sub Pop)

"New Black Wave", czyli hiphopowy afro-futuryzm.

Okładka
Okładka płyty SHABAZZ PALACES/mat.pras.

SHABAZZ PALACES

Lese Majesty

(Sub Pop)

Amerykański duet Shabazz Palaces to producent i multiinstrumentalista Tendai "Baba" Maraire oraz obdarzony charakterystycznym miękkim głosem raper Ishmael "Butterfly" Butler (tutaj jako Palaceer Lazaro), niegdyś członek działającej w latach 90, doskonałej jazzowo-hiphopowej grupy Digable Planets (kto jej nie zna, niech szybko nadrabia zaległości). Pierwszy album Shabazz Palaces ("Black Up", 2011) to jedna z najbardziej oryginalnych hiphopowych płyt ostatnich kilku lat. "Lese Majesty" to jeszcze bardziej niezwykłe słuchowisko, i jeszcze wyższy poziom hiphopowej świadomości. Właściwie to już oderwanie się od "ulicznych" korzeni i schematów, oderwanie się od ziemi i rzeczywistości - i to znacznie wyżej niż 30 centymetrów ponad chodnikami. Nowy materiał SP szybuje naprawdę wysoko, i dociera tam, gdzie czas zwalnia, grawitacja zanika, muzyka zastyga i ego ulatuje, i jak głosił legendarny jazzman Sun Ra, tam gdzie "space is the place".

Ci, którzy głowy nie zadzierają, i mocno stąpają po ulicy, prawdopodobnie materiał ten odrzucą. Pozostali z podziwem śledzić będą lot, a ci, którzy wezmą w nim udział, mimo podsuwanej na finał dźwiękowej mapy ("Sonic Mythmap For the Trip Back"), nie będą chcieli już wracać. Czego Wam serdecznie życzę.

4 / 5

Marcin "Harper" Hubert

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.