Section50
Section00
Logo Czwórki
Logo Czwórki, foto: Czwórka
28.05.2018

Uwaga! Połączenie międzynarodowe! Stranieri w polskim rapie.

Przyglądamy się gościom z zagranicy w polskim rapie.

Niewiele jest w rapie rzeczy gorszych od zamknięcia się we własnych „czterech ścianach”. Zdarzało się, że kolaboracje polskich i zagranicznych twórców przechodziły bez echa. I słusznie. My wybraliśmy cztery, które z pewnością zasługują na miano tych ważniejszych. Gotowi?

Sukces trasy RBK Hip-Hop Tour z 2004 roku nie mógł zakończyć się inaczej, jak kontynuacją udanego przedsięwzięcia. W 2005 roku utworem promującym kolejną odsłonę akcji był kawałek, w którym u boku czołowych polskich graczy wystąpił Lil’ Dap, czyli członek legendy amerykańskiego rapu lat 90. – Gang Starr Foundation.

Gościnny występ francuskiego duetu Soundkail na kawałku WWO z 2002 roku był jednym z pierwszych głośniejszych udziałów muzyków spoza naszego kraju w polskim rapie. Po „Nie bój się zmiany na lepsze” Dragon Davy i Medhi Mesrine jeszcze kilkukrotnie nawiązywali współpracę z przedstawicielami polskiej sceny.

Lil’ Dap nie był jedynym członkiem Gang Starr, który zagościł na polskiej scenie. W 2011 roku dołączył do niego Jeru The Damaja, który dograł się do kawałka „Oddałbym” składu Slums Attack. Pochodzący z Brooklynu raper w późniejszych latach współpracował także z O.S.T.R. i Peją.

Ze stosunkowo świeżych międzynarodowych kolaboracji warto również wspomnieć o wspólnym kawałku KRS-One i Quebonafide. Pojawienie się legendy sceny zza oceanu na płycie rapera z Ciechanowa nie zostało niezauważone, a cały kawałek był ciekawą odpowiedzią na zarzuty środowiska hip-hopowego pod adresem polskiego rapera.

sortuj
liczba komentarzy: 0
    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
BLOG - Czwórka - Muzyczny
Section51

O autorach:

Norbert Borzym (Bert)

Autor Kluboteki, audycji z taneczną elektroniką w Czwórce Polskim Radiu, DJ, dziennikarz muzyczny i producent. Występuje w duecie Last Robots oraz pod szyldem Boogie Mafia (razem z Harperem). Obok autorskich nagrań (m.in. "Robot's Friend") jest współautorem remiksów dla m.in. dla Noviki, D4D, Foxa, grup Kamp!, Out of Tune i Plastic. Interesuje się historią starożytnego Rzymu.

Marcin "Harper" Hubert

Jedna z najbardziej opiniotwórczych postaci polskiej sceny klubowej. Niestrudzony muzyczny entuzjasta i poszukiwacz dobrego groove'u, Dziennikarz, DJ, autor licznych kompilacji. W Czwórce prowadzi Funkadelię oraz Basstion. Zna się, wie, i posiada pewnie więcej płyt niż Ty. Podobno ma kontakty z (Boogie) Mafią, ale jest przy tym (Beats) Friendly.

Piotr Truszkowski

Wielbiciel brzmień najróżniejszych, fan metafizycznego dystansu Pilcha i filmów Kevina Smitha. W chwilach wolnych od prawdziwego życia staje się wiecznie początkującym twórcą elektronicznych dźwięków. Swego czasu redaktor polskiej edycji DJ Magazine. W Czwórce, oprócz pisania, zajmuje się wspieraniem działań redakcji muzycznej, które mają na celu dostarczenie Wam najlepszej muzyki w polskim eterze. Piszcie: piotr.truszkowski@polskieradio.pl

Adam Świetlicki

Muzyka towarzyszyła mi od kiedy pamiętam i chociaż "rozsądna" kalkulacja podczas edukacji prowadziła mnie z dala od niej, to szczęśliwy splot wypadków przywiódł mnie do radia. Jestem fanem rapu, klasycznego rocka, dobrego filmu, technologicznych nowinek i piłki nożnej, którą śledzę w każdej wolnej chwili. A, i mam obsesję na punkcie filmowych cytatów, które często, nawet nieświadomie, wplatam w zdania podczas rozmowy.